spätná slučka

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

spätná slučka

Příspěvekod peter_r » úte 11 úno, 2020 7:24 pm

prosím o radu, chcem zapojiť spätnú slučku, koľaje má spojené izolačnou spojkou foto 01, keď to aj premeriavam merákom tak tam spojenie nie je, ale keď pôjde vláčik ako na foto 02 tak nenastane tam skrat? nechcem to skúšať aby som niečo neodpálil, ďakujem za radu

02.jpg

01.jpg
peter_r
 
Příspěvky: 23
Registrován: čtv 21 lis, 2019 6:27 pm

Re: spätná slučka

Příspěvekod MiG » úte 11 úno, 2020 7:36 pm

Zpětná smyčka (a triangl) musí mít úsek (na nejdelší vlak) který je oboustranně úplně izolován.
Takže ta izolační spojka tam musí být dvakrát.
MiG
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob 14 úno, 2015 11:55 pm

Re: spätná slučka

Příspěvekod peter_r » úte 11 úno, 2020 7:56 pm

to mi je jasné, ale ja som sa pýtal na ten 1 mm úsek keď pôjde koliesko na spoji viď foto síce tam kontakt nie je ale predsa len koliesko je železné a v určitom momente bude spájať obe koľajnice ... či to neurobí skrat
peter_r
 
Příspěvky: 23
Registrován: čtv 21 lis, 2019 6:27 pm

Re: spätná slučka

Příspěvekod jipol57 » úte 11 úno, 2020 8:06 pm

Nejenom, že koleje může propojit kolečko, ale v mašince jsou propojena všechna kolečka na každé straně. Takže i kdyby byla 1mm mezera mezi kolejemi, tak zkrat by nastal přes vnitřek loko. Kdyby nezafungovala ochrana, tak může i "shořet".
jipol57
 
Příspěvky: 1186
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Re: spätná slučka

Příspěvekod hopeter » úte 11 úno, 2020 8:14 pm

TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: spätná slučka

Příspěvekod peter_r » čtv 13 úno, 2020 7:26 pm

mám zapojenú spätnú slučku pomocou tohoto modulu https://www.model-shop.sk/go_product_Le ... ka#produkt

tu je schéma zapojenia
schema.jpg


tu je celý návod
https://www.lenz-elektronik.de/pdf/b_12 ... 9D0Q8zIPn8

mám to takto zapojené, koľaje sú predelené obidve na oboch miestach, nie je tam kontakt, ale keď prejde loko tým prvím predelením tak začne loko sekať a keď príde ku konci tak hodí spätný chod

neviete poradiť kde je problém?
peter_r
 
Příspěvky: 23
Registrován: čtv 21 lis, 2019 6:27 pm

Re: spätná slučka

Příspěvekod MiG » čtv 13 úno, 2020 8:45 pm

Vy používáte DCC smyčkový modul pro analogový provoz? To nejde....

V analogovém provozu je směr jízdy dán polaritou kolejnic vůči vozidlu, takže když ve smyčce lokomotivu otočíte a přitom máte nezměněnou polaritu koleje do smyčky, tak pojedete znovu do smyčky.
DCC smyčkový modul "jen" slaďuje polaritu napájení na dělení.
MiG
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob 14 úno, 2015 11:55 pm

Re: spätná slučka

Příspěvekod Trixt » pát 14 úno, 2020 8:27 am

peter_t: Osobně bych na tvém místě něco nastudoval o DCC (digitálním řízení kolejiště) a popřemýšlel, zda by pro tebe nebylo lepší hned přejít na tento způsob ovládání (alespoň u lokomotiv). Nechci zde rozpoutat bitvu na téma analog a digitál, ale připadá mi, že jsi na tom podobně jako já před rokem a půl. ;) U mě digitál jednoznačně vyhrál.
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: spätná slučka

Příspěvekod peter_r » pát 14 úno, 2020 4:55 pm

to som netušil že je tá slučka digitál, ale mám v pláne prejsť na digital, zatiaľ len staviam trať, ďakujem za rady
peter_r
 
Příspěvky: 23
Registrován: čtv 21 lis, 2019 6:27 pm

Re: spätná slučka

Příspěvekod hopeter » pát 14 úno, 2020 6:42 pm

No hlavně jestli už ten modul není odpálený po šoku v analogu... :wink:
Opravdu by to chtělo trochu tu elektriku nastudovat , tak složité to zase není. Stačí základy , že od pantáty vedou dráty do žárovky nade vraty... a hlavně číst návody k věcem co chceš použít nebo se předem zeptat než provedeš nějakou blbinu jako tu poslední.
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: spätná slučka

Příspěvekod peter_r » stř 19 úno, 2020 6:12 pm

začnem od konca

se předem zeptat než provedeš nějakou blbinu jako tu poslední.


pár krát som sa opýtal, a hlavne tu na fóre a najčastejšia odpoveď bola: hľadaj, čítaj a podobne, viem že tie moje otázky sú pre vás znalcov naozaj primitívne, po 2 mesiacoch ako mám železnicu tak už aj ja určitým veciam chápem, ak teraz vidím niekoho v úplných začiatkoch ako som bol ja, s maximálnou neznalosťou ako ja, tak mu rád odpoviem, samozrejme čo budem vedieť, ale odfajčiť, hľadaj, je to tu už napísané, tak takú odpoveď asi píše len taký, ktorý asi potrebujem navýšiť počet svojich príspevkov, ak nemám poradiť tak radšej nepíšem nič, viem, (ja som tiež kedysi prevádzkoval fórum iného zamerania samozrejme) vaša odpoveď bude že načo stále dookola riešiť čo tu už je, ale veď je toto fórum a na to slúži fórum, ale keď som začiatočník tak nerozumiem terminológii, neviem ani čo mám hľadať pod správnym názvom a navyše je to české fórum a slovenčina a čeština si nie je vždy tak celkom blízka. toľko k tomu, čo som tu už chcel napísať toľko krát, keď pár machrov sa vyžívali na mojej neznalosti

"šmyčkový modul" mi poradil jeden kolega, asi nevedel že mám analóg a nie digitál

ale digitál zapojený (vďaka pomoci a radám jedného člena fóra, za čo mu veľmi pekne ďakujem), šmyčkový modul zapojený, všetko funguje, aspoň po prvej skúške takže idem pomaly ďalej, ďakujem za rady

nemám šajnu ako v digitále budem ovládať výhybky, ako naprogramujem viac mašiniek, ako pripojiť k PC a ovládať, ale nevadí, dúfam že sa nájde niekto kto poradí
peter_r
 
Příspěvky: 23
Registrován: čtv 21 lis, 2019 6:27 pm

Re: spätná slučka

Příspěvekod BohousP » stř 19 úno, 2020 6:22 pm

Keď som pred viac než 10 rokmi začínal s digitálom, najviac mi pomohol web Lokopin. http://lokopin.wz.cz/body.htm
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2927
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: spätná slučka

Příspěvekod dudlifuk » stř 19 úno, 2020 6:29 pm

peter_r píše:.....dúfam že sa nájde niekto kto poradí

neboj, radi ti poradime. Zaloz si nove vlakno napr. "peter_r zacina s DCC" aby sa nemotali temy a kludne sa pytaj
dudlifuk
 
Příspěvky: 485
Registrován: ned 15 led, 2017 9:40 pm
Bydliště: TT

Re: spätná slučka

Příspěvekod Trixt » stř 19 úno, 2020 6:35 pm

Peter_r: Ve stejné situaci jsem byl před rokem a půl já. Ale myslím, že se člověk nesmí bát. Já si pořídil centrálu DR5000. To je vše co potřebuješ k ovládání a programování lokomotiv (nepočítám do toho dekodér do lokomotivy a počítač). Lokomotivy můžeš řídit třeba mobilem. Nastavování adres lokomotiv není nic složitého. Když jsem chtěl ovládat výhybky, pořídil jsem dekodér DR4018 a opět to nebylo komplikované. Pak přijdou další etapy, například jak to vše jednoduše ovládat, zda vyrábět nějaký panel. Pokud ale máš PC či notebook, pak se k tomu dají využít programy (některé jsou zdarma) a pro začátek (a možná nikdy) nemusíš nic vyrábět, jen konfiguruješ. Určitě přijde chvíle, kdy tě začne trápit zpětná detekce, ale to je podle mně prozatím daleko. Sice jsem se zde zmínil o produktech Digikeijs, ale určitě se dají využít i výrobky jiných firem. Mně to ale připadalo jako nejoptimálnější cesta.
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm


Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků