IMPREGNACE laser cut modelů staveb

Práce s modely, povrchová úprava, patinování modelů, použití barev apod.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

IMPREGNACE laser cut modelů staveb

Příspěvekod kamis » stř 29 led, 2020 7:53 pm

Na kolejišti bych rád využil některé kouzelné laser cut modely staveb. Potíž je v tom, že kolejiště bude v kolísavém prostředí co do vlhkosti i teploty, což nejspíš bude mít za následek kroucení a deformaci staveb z nasákavách materiálů (kartonu či dýhy).
Máte zkušenosti či tipy, jak naimpregnovat laser cut modely staveb tak, aby odolaly výkyvům zejména vlhkosti? Jak na to?
Uživatelský avatar
kamis
 
Příspěvky: 7
Registrován: pon 06 lis, 2017 8:50 pm

Re: IMPREGNACE laser cut modelů staveb

Příspěvekod Polabský » čtv 30 led, 2020 6:22 pm

Na danou otázku odpovím otázkou.
Naimpregnovat stavby z kartonu určitě půjde.
Ale.
Co v tak silně přátelském prostředí, jak je zmiňováno, bude dělat celé kolejiště, vozidla na něm a elektrické rozvody.
Takové vlákno už tady bylo. Otázka zněla: Kde to bude lepší, ve sklepě (vlhkém), nebo raději na půdě.
Dovolil jsem si oponovat, že obé je velmi blbé.
Trvalé vystavení vlhkosti někde nad 50 - 60% není optimální, stejně jako teploty nad 40°C , při kterých dochází k postupnému přetvoření a degradaci plastů.
No a vlhko nejen papíru ale i dispersním lepidlům, akrylátovým barvám nesvědčí. O korozi kovů ani nemluvě.
A fčíl mudruj !!
Hezký večer.
Polabský
 
Příspěvky: 855
Registrován: ned 26 úno, 2012 7:45 pm

Re: IMPREGNACE laser cut modelů staveb

Příspěvekod Trixt » čtv 30 led, 2020 8:36 pm

No a já k tomu přidám námět na přemýšlení. Místo investice do oprav poškozených modelů zainvestovat do klimatizace. Ochladí, ohřeje a zbaví vzduch vlhkosti. Bonusem bude příjemné prostředí pro obsluhu. ;)
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: IMPREGNACE laser cut modelů staveb

Příspěvekod Marthin » čtv 30 led, 2020 10:08 pm

Vlhko může napomoci vzniku plísní a nejen kolejišti, ale člověk z něj může mít zdravotní problémy.
Když už takhle - na kombinaci materiálů - na dřevo, papír a kov je ideální teplota 16-18°C a 48-50% RV. Hodnoty mohou být lehce mimo, ale nesmí prudce kolísat - to je hodně špatně. Dřevo se začne kroutit, kov korodovat diky oroseni, lepidlo uvol%novat - stačí nakližená překližka. Molitanová drť začne uvolňovat chloridy a pomůžou hodně korozi kovu. Takové mikroklima bych nechtěl ještě obohatit vedle vlhku.
Zkuste v prostoru přesně změřit hodnoty a vymyslet co s tím - pak uvažovat o tom, jestli postavit kolejiště.
A nebo se odstěhovat do stabilnějších podmínek.
Nechci Vás od toho odrazovat, ale vezměte si, že podle vašeho popisu je vše relativní :-) - možná, že to nebude tak horké.
Marthin
 
Příspěvky: 156
Registrován: úte 02 črc, 2019 9:35 am

Re: IMPREGNACE laser cut modelů staveb

Příspěvekod kamis » ned 02 úno, 2020 9:10 am

kolejiště bude segmentové a občas bude sestaveno venku pod přístřeškem. Za příznivého počasí i několik dní a nocí.
Žádný sklep ani (ne-)klimatizovaná místnost.
Zajímá mne, zda na takový způsob užití má vůbec smysl uvažovat o laser cut stavbách, nebo se držet plastu. Proto můj dotaz směřuje na impregnaci. Viz můj předchozí příspěvek.
Kdo máte jaké zkušenosti?
Uživatelský avatar
kamis
 
Příspěvky: 7
Registrován: pon 06 lis, 2017 8:50 pm

Re: IMPREGNACE laser cut modelů staveb

Příspěvekod kamis » ned 02 úno, 2020 9:18 am

Marthin píše:Vlhko může napomoci vzniku plísní a nejen kolejišti, ale člověk z něj může mít zdravotní problémy.
Když už takhle - na kombinaci materiálů - na dřevo, papír a kov je ideální teplota 16-18°C a 48-50% RV. Hodnoty mohou být lehce mimo, ale nesmí prudce kolísat - to je hodně špatně. Dřevo se začne kroutit, kov korodovat diky oroseni, lepidlo uvol%novat - stačí nakližená překližka. Molitanová drť začne uvolňovat chloridy a pomůžou hodně korozi kovu. Takové mikroklima bych nechtěl ještě obohatit vedle vlhku.
Zkuste v prostoru přesně změřit hodnoty a vymyslet co s tím - pak uvažovat o tom, jestli postavit kolejiště.
A nebo se odstěhovat do stabilnějších podmínek.
Nechci Vás od toho odrazovat, ale vezměte si, že podle vašeho popisu je vše relativní :-) - možná, že to nebude tak horké.


Překližka bude vodovzdorná, nalakovaná, lepidlo vodostálé, terén, PU pěna n. styrodur, stavby uvažuji plast a ptám se na to, zda lze laser cut stavby ošetřit tak, aby se nezkroutily...
Uživatelský avatar
kamis
 
Příspěvky: 7
Registrován: pon 06 lis, 2017 8:50 pm

Re: IMPREGNACE laser cut modelů staveb

Příspěvekod prcek » ned 02 úno, 2020 9:45 am

V dobach ne uplne davno minulych se nemalo modelu stavelo z papiru prosyceneho polystyrenem (ne penovym) rozpustenym v toluenu, nebo jinem rozpoustedle. Nechavalo se to vyschnout naplacato na necem rovnem. Takze kdybych neco takoveho chtel delat, zkusil bych stavebnici impregnovat necim takovym, jeste pred slepenim.

Co to s ni ovsem udela si netroufam odhadnout, nektere lepenky a papiry se kroutily, pokud je stavebnice barvena, barvy asi utrpi.
Nejspis budete muset pokusnicit sam.
--
Všechno je snadné, než to zkusíš sám.
prcek
 
Příspěvky: 507
Registrován: ned 05 dub, 2009 11:36 am
Bydliště: kousek jižně od Brna

Re: IMPREGNACE laser cut modelů staveb

Příspěvekod milanb » ned 02 úno, 2020 9:59 am

Treba sa pozriet k reštaurátorom, na napúšťanie majú zaujímavé materiály: https://wad.sk/produkt/paraloid-b-72-100-g/

Funguje perfektne - na obrázku je kvapka vody po niekoľkých minútach na neimpregnovanom kartóne a kartóne napustenom 10% roztokom B72
Přílohy
impregnacia_B72.jpg
milanb
 
Příspěvky: 28
Registrován: ned 27 bře, 2016 7:52 am

Re: IMPREGNACE laser cut modelů staveb

Příspěvekod kamis » ned 02 úno, 2020 3:46 pm

milanb píše:Treba sa pozriet k reštaurátorom, na napúšťanie majú zaujímavé materiály: https://wad.sk/produkt/paraloid-b-72-100-g/

Funguje perfektne - na obrázku je kvapka vody po niekoľkých minútach na neimpregnovanom kartóne a kartóne napustenom 10% roztokom B72


Díky za tip. Zkusím.
Uživatelský avatar
kamis
 
Příspěvky: 7
Registrován: pon 06 lis, 2017 8:50 pm

Re: IMPREGNACE laser cut modelů staveb

Příspěvekod jihous » ned 02 úno, 2020 7:47 pm

Pánové já taky se svojí troškou do mlýna - v reálu jsem donucen si hrát se sádrokartonem. A tak jsem vyzkoušel penetraci co se dává jako podklad na sádroš pod bílení. Obyčejná stavební penetrace (nikoliv hloubková) , u nás ve stavivech cca 60Kč,- naředěná 1:3-5 s vodou. Nanést z obou stran, aby se vyrovnalo pnutí zkrouceného papíru. Jo a na tmelení spojů (rohů) používám "šlehaný tmel" tj. již rozmíchaný tmel většinou označení jako final stěrka, v mém případě obchodní název ROKOFINAL.
jihous
 
Příspěvky: 317
Registrován: čtv 05 kvě, 2011 12:13 pm

Re: IMPREGNACE laser cut modelů staveb

Příspěvekod Marthin » ned 02 úno, 2020 10:01 pm

milanb píše:Treba sa pozriet k reštaurátorom, na napúšťanie majú zaujímavé materiály: https://wad.sk/produkt/paraloid-b-72-100-g/

Funguje perfektne - na obrázku je kvapka vody po niekoľkých minútach na neimpregnovanom kartóne a kartóne napustenom 10% roztokom B72


Napouštění kopolymerem, čili Paraloidem je mi známá věc, z papíru se v podstatě stává plast - záleží na tom, na kolik je karton napuštěn a jak. Ideální je ve vakuu a pak ho nechat uschnout. Ale vrstva je na omak hladká a současně na pohyb "hrubá".
Ale na nástřik airbrushem nedoporučuji, stříká pavučiny a je třeba roztok upravit. Jako finální vrstva místo matného akrylového spreje není špatná, akorát je třeba naředit v jiném poměru tak, aby se nerozleptala barva na modelu. Je třeba um a zkušenost.
Velkou otázkou je v čem paraloid rozpustit a čím ho aplikovat. Ale typ 72 je měkčí a universální.
Na papír je ideální jiný typ kopolymeru, možná 67.
Marthin
 
Příspěvky: 156
Registrován: úte 02 črc, 2019 9:35 am

Re: IMPREGNACE laser cut modelů staveb

Příspěvekod milanb » pon 03 úno, 2020 9:50 am

Marthin píše:Velkou otázkou je v čem paraloid rozpustit a čím ho aplikovat.


Nerobím z toho žiadnu vedu. Rozpúšťam v acetóne (plus/mínus 10% roztok), nanášam štetcom. Skúšal som ako rozpúšťadlo lieh, ale nepresvedčil ma - doba rozpustenia granulí sa rátala na dni.

B72 používam iba na napúšťanie kartónu a papiera. Má vynikajúce vlastnosti - veľmi dobre sa vsakuje (bez problémov sa prepije až na druhú stranu kartónu) a zachováva štruktúru povchu (neostáva na povrchu vrstva plastu).

Iné použitie - ako napríklad finálna povrchová úprava - sa mi v prípade modelov nezdá úplne vhodné. Za prvé acetón s pravdepodobnosťou blížiacou sa k istote poškodí náter pod ním, za druhé nie je zaručené chovanie po nanesení na vrstvu farby.
milanb
 
Příspěvky: 28
Registrován: ned 27 bře, 2016 7:52 am

Re: IMPREGNACE laser cut modelů staveb

Příspěvekod Marthin » pon 03 úno, 2020 10:07 am

milanb píše:
Marthin píše:Velkou otázkou je v čem paraloid rozpustit a čím ho aplikovat.


Nerobím z toho žiadnu vedu. Rozpúšťam v acetóne (plus/mínus 10% roztok), nanášam štetcom. Skúšal som ako rozpúšťadlo lieh, ale nepresvedčil ma - doba rozpustenia granulí sa rátala na dni.

B72 používam iba na napúšťanie kartónu a papiera. Má vynikajúce vlastnosti - veľmi dobre sa vsakuje (bez problémov sa prepije až na druhú stranu kartónu) a zachováva štruktúru povchu (neostáva na povrchu vrstva plastu).

Iné použitie - ako napríklad finálna povrchová úprava - sa mi v prípade modelov nezdá úplne vhodné. Za prvé acetón s pravdepodobnosťou blížiacou sa k istote poškodí náter pod ním, za druhé nie je zaručené chovanie po nanesení na vrstvu farby.


Líh rozpustí paraloid za týden a aceton za den, nevýhoda acetonu je ta, že rychle vyprchává a zůstávají tahy štetce.
Zkoušel jsem paraloidem zafixovat barvu syntetiky a šlo to - ale bylo to krapet na větší objekty. Nevím co udělá s tenkou barevnou vrstvou - paraloid je skvělý v tom, že má velmi malý index žloutnutí.
Marthin
 
Příspěvky: 156
Registrován: úte 02 črc, 2019 9:35 am

Re: IMPREGNACE laser cut modelů staveb

Příspěvekod Tomas Lebeda » pon 03 úno, 2020 10:30 am

Já jsem použil při stavbě mostu od KB-model zaponový nitrocelulózový lak
https://www.peckamodel.cz/1275109-nitrocoat-zaponovy-lak-200ml
Karton výrazně ztvrdne a netřepí se.
Jen je potřeba natřít z obou stran, aby se karton nekroutil.
Tomas Lebeda
 
Příspěvky: 282
Registrován: úte 24 led, 2017 12:41 pm
Bydliště: Praha 6


Zpět na Modelářské techniky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků