Moja prvá modelová železnica

Absolutní začátky s modelovou železnicí. Dotazy na úplně základní věci.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Moja prvá modelová železnica

Příspěvekod peter_r » pon 02 pro, 2019 7:52 pm

Keďže vláčik a koľajnice sú už kúpené, ale nájdem ich až pod stromčekom, mám čas na plánovanie trate, krajinky a podobne. Poradili ste mi program SCARM, super program len má dve nevýhody: že v trial verzii je limitovaný počet koľajníc a že sa tam nedá plánovať krajinka (domčeky, stromčeky a podobne).

Prosím o nejaké rady:

- určite tam chcem most a zopár tunelov, tak či je lepšie viac tunelov (koľko), či sú lepšie dlhé alebo radšej kratšie, čo sa týka výhybiek, či je lepšie tiež mať len pár (2-3). ďakujem.
peter_r
 
Příspěvky: 23
Registrován: čtv 21 lis, 2019 6:27 pm

Re: Moja prvá modelová železnica

Příspěvekod hank » pon 02 pro, 2019 8:58 pm

Zkus si nejdřív projít zdejší fórum: Vlákna s plány kolejišť Milana Ferdiána, reporty o stavbě kolejišť jiných modelářů, plánky minikolejišť... Chodí sem spousta lidí, je tu uloženo mnoho nápadů, zkušeností a návodů, ale jednu věc tady čekat nemůžeš: Že ti odněkud přistanou hotové recepty k okamžitému použití bez toho, abys o nich nejdřív musel přemýšlet sám. A o úplně základních věcech, které chceš, musíš mít svou vlastní představu. Těžko ti radit, když neznáme modelovou velikost, prostor k dispozici, modelovou epochu, základní téma kolejiště... Každý z nás začínal a začíná stavbu každého kolejiště dlouhým a důkladným plánováním.

A jestli jsi úplně na začátku a máš někde poblíž modelářský klub, není vůbec na škodu zajít si tam a udělat si vlastní představu, co toto hobby obnáší. Jistě tě odtamtud nevyženou, když se přijdeš podívat a zeptat.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6099
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Moja prvá modelová železnica

Příspěvekod peter_r » úte 03 pro, 2019 6:58 pm

Nič v zlom ale keby som mal prejsť toto fórum (čo som aj zbežne urobil) tak by mi to trvalo niekoľko mesiacov. Samozrejme, že viem, že mi sem nepristanú hotové recepty, to som ani nečakal, a keby aj, tak mám vlastnú predstavu, aspoň približnú, skôr som očakával, tak ako som to v prvom príspevku napísal, nejaké zásadné fakty, napríklad tunely radšej kratšie alebo že radšej viac výhybiek a podobne. Tak ak by sa niekto chcel vyjadriť, prikladám vlastný výtvor:

sú to vlastne dva samostatné okruhy, jeden vnútorný jednoduchý osmička, druhý troška rozsiahlejší s dvoma úrovňami
modelová veľkosť TT
rozloha 345 x 135 cm

nad epochou a témou som zatiaľ nerozmýšľal, vlastne mi to ani nič nehovorí, chcem aby sa mi železnica páčila
Přílohy
moja zeleznica.jpg
peter_r
 
Příspěvky: 23
Registrován: čtv 21 lis, 2019 6:27 pm

Re: Moja prvá modelová železnica

Příspěvekod peter_r » úte 03 pro, 2019 7:01 pm

:) až teraz keď som to uverejnil, som našiel jednu nezmyselnú chybu, ktorú som si pri tvorbe neuvedomil, ale aj tak som zvedavý na vaše názory a rady, ďakujem.
peter_r
 
Příspěvky: 23
Registrován: čtv 21 lis, 2019 6:27 pm

Re: Moja prvá modelová železnica

Příspěvekod Polabský » úte 03 pro, 2019 7:37 pm

Jsi odvážný, že jdeš s kůží na trh.
Vznikne množství příspěvků, co je všechno špatně.
Já ten návrh vnímám jako "vlakodrom", nemající nic společného se znázorněním reálného provozu.
Velmi brzy to omrzí. Jen na první pohled.
Křížení 90°se v současnosti ve skutečnosti vůbec neužívá.
Dosáhnutelná vzdálenost od okraje kolejiště je cca 80 až 90 cm, víc ne.
Doporučuji více bádat, hledat inspiraci ale také se ptát.
Přeji mnoho úspěchů.
Polabský
 
Příspěvky: 855
Registrován: ned 26 úno, 2012 7:45 pm

Re: Moja prvá modelová železnica

Příspěvekod peter_r » úte 03 pro, 2019 8:23 pm

ďakujem za názor, je mi jasné že tu bude veľa kritických názorov, ale možno si z toho niečo zoberiem a poučím sa, a možno si to aj tak urobím po svojom.

Keďže som úplný amatér a časom (rokmi) zmením názor, ale momentálne ani nemám záujem o znázornenie nejakého reálneho provozu, chcem peknú krajinku, cez ktorú behá hore dole vláčik.

Nerozumiem tomu dotazu: "Dosáhnutelná vzdálenost od okraje kolejiště je cca 80 až 90 cm, víc ne." preto prosím o vysvetlenie.

Ešte raz ďakujem.
peter_r
 
Příspěvky: 23
Registrován: čtv 21 lis, 2019 6:27 pm

Re: Moja prvá modelová železnica

Příspěvekod Ronoath » úte 03 pro, 2019 8:39 pm

Základní otázky zní: Chci si hrát, nebo modelovat nějaký smysluplný provoz? Chci, aby dílo vycházelo z reality, nebo je čistě dílem mé fantazie? Mám představu, na kolik se k té realitě přiblížit?

Po zodpovězení těchto otázek je možné se bavit dále. Kupříkladu pro mě je v návrhu málo volné krajiny. Koleje se různě klikatí, a to co v programu vypadá vcelku slušně, bude se odehrávat pár centimetrů od sebe - bude to vypadat, že vlak se nemá jak dostat z kolejiště, a tak se motá pořád dokola, jako křeček v teráriu. Nádraží o dvou kolejích je dost málo - určitě budeš chtít mít víc souprav, a pak si budeš rvát vlasy, neboť neustále odnímání souprav z kolejí jim moc neprospěje.

Pro začátek bych navrhoval takto - vezmi pár stolů, a polož si na ně pár kolejí zhruba v prostoru, který máš k dispozici. Prostě si jen postupně skládej nějaké tratě, a jezdi. Časem zjistíš, co se ti líbí: jízda vlaku v krajině, posun, nebo ještě něco jiného. Časem s provozem uzraje plán na kolejiště, neboť už budeš mít rámcovou představu. Pro příklad můj vlakodrom v H0:
IMG_20180923_175949.jpg


Rozhodně bych se rovnou nepouštěl do kolejiště s krajinou, můj názor.
H0, se zamračenými někde mezi roky 2001 - 2005 na Šumavě. V digitálu.
Uživatelský avatar
Ronoath
 
Příspěvky: 226
Registrován: úte 22 led, 2013 9:05 am
Bydliště: Prajzsko

Re: Moja prvá modelová železnica

Příspěvekod hank » úte 03 pro, 2019 9:55 pm

peter_r píše: Nerozumiem tomu dotazu: "Dosáhnutelná vzdálenost od okraje kolejiště je cca 80 až 90 cm, víc ne." preto prosím o vysvetlenie.


To znamená, že průměrně vzrostlý člověk kolem 180 cm vysoký dosáhne rukou max. 80 cm daleko, dvoumetrový basketbalista max. 90 cm. Chceš-li mít kolejiště široké 135 cm, musí být přístupné z obou delších stran, jinak na jeho vzdálenější okraj nedosáhneš.

Jinak zkus prosím věřit tomu, že je lepší začínat s menšími projekty. Viz diskuse o minikolejištích nebo o modulových/segmentových kolejištích.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6099
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Moja prvá modelová železnica

Příspěvekod Ivan » úte 03 pro, 2019 11:24 pm

Přečtení fóra sice nějaký čas zabere, ale není to tak zlé, stačí se zaměřit na stavbu kolejist a zatím jen na začátek vláken s planky. Nebo doporučuji koupit nějakou knihu s planky Milana Ferdiana, hooodne jeho plánku je i zde v samostatné sekci.

Svoje kolejiště stav samozřejmě zejména podle svých představ, ale ten plánek opravdu není modelový. Jak psal Hank, začni miniprojektem, případně mne osobně se třeba velmi libi kolejiště Sluníčko, které je tu v několika vlaknech včetně realizace,ale není ta už úplně mini.

Jaké máš zkušenosti s modelařinou? Rozpočet nebude problém? Ono se to nezdá, ale tvuj návrh může vyjít na pár tisíc euro...
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1697
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: Moja prvá modelová železnica

Příspěvekod vinklarekcz » stř 04 pro, 2019 6:58 am

Pár postřehů od věčného začátečníka:
- nejnižší koleje by měly být ve výšce cca v 8cm, další "patro" v cca 16cm atd. (viz norma NEM: https://www.vlakymodely.cz/2014-01-23-11-06-01/modelarske-normy-nem) - pokud by se začalo ve výšce 0cm - tedy vlastně na rovné desce - tak nelze modelovat krajinu směrem dolů - např. potok, náspy, nerovnosti v krajině atd.
- osobně jsem si našel stanici - Drahotuše - kterou chci modelově ztvárnit včetně kolejí a návaznosti na napojené tratové úseky - v podstatě tato stanice neleží na rovině a koleje k ní také nevedou po rovině (viadukty, náspy atd.) - viz 1 bod
- divák by neměl poznat odkud vlak vyjede a kam vjede - viz např. http://www.mkzdar.cz/img/plany/plany1.jpg ale to už je velké kolejiště ...
- jedno malé nádraží + vyhybna se mi jeví jako maximum, případně ještě skryté nádraží (pro modelování provozu jednokolejka, pro kochání se falešná dvoukolejka ale hodně redukovaná)
vinklarekcz
 
Příspěvky: 67
Registrován: pát 08 lis, 2013 8:57 am
Bydliště: 75361

Re: Moja prvá modelová železnica

Příspěvekod hopeter » stř 04 pro, 2019 8:06 am

Pokud jsi úplný začátečník , nikdy jsi nepostavil nějaké kolejiště nebo dioráma , nevíš nic o skutečném provozu na železnici tak určitě nezačínej rovnou s velkým kolejištěm.
Vyber si něco z hotových plánků a zkus si to zrealizovat. Během stavby zjistíš jak co dělat a lépe se ti budou třídit poznatky a rady ostatních. Ušetříš si tak hodně peněz , času a vyhneš se zklamání z neúspěchu.
Určitě větší radost udělá rychle dokončené malé kolejiště za několik tisícovek korun než velikánský projekt na několik let a v ceně velmi slušného auta.
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Moja prvá modelová železnica

Příspěvekod Ove » pát 06 pro, 2019 8:58 pm

peter_r píše:Nič v zlom ale keby som mal prejsť toto fórum (čo som aj zbežne urobil) tak by mi to trvalo niekoľko mesiacov....

a právě proto bys měl prostudovat zdejší fórum, nemusíš číst všechny příspěvky, ale určitě objevíš spoustu dobrých rad a nápadů... já loni započal stavbu již svého třetího kolejiště, byť s dvacetiletou přestávkou, měl jsem spoustu zkušeností s analogem, ale za dvacet let prostě došlo k posunu, takže jsem začínal také skoro od nuly. Nicméně tvé dotazy typu “kolik je lepší mít tunelů” dávají tušit, že vůbec nemáš představu, co chceš. Na začátku by sis měl ujasnit, jak má vypadat tvoje kolejiště (krajina, město, depo), jestli budeš mít jednokolejku nebo dvoukolejku, provoz osobní anebo nákladní... A pokud nevíš, aspoň narazíš na zajímavé nápady, které se ti zalíbí..
(taky můžeš kouknout na můj jedenapůlletý stavební posun, třeba najdeš inspiraci:
viewtopic.php?f=1&t=11531 )
Uživatelský avatar
Ove
 
Příspěvky: 577
Registrován: sob 18 srp, 2018 7:14 pm
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Moja prvá modelová železnica

Příspěvekod milan ferdián » sob 07 pro, 2019 6:51 am

peter_r píše:Nič v zlom ale keby som mal prejsť toto fórum (čo som aj zbežne urobil) tak by mi to trvalo niekoľko mesiacov.

Chyba. Stačí si vybrat určitá vlákna tvému rozměru podobnému.
peter_r píše:modelová veľkosť TT
rozloha 345 x 135 cm

Co ten useknutý pravý roh a jeho rozměry :?:
peter_r píše:nad epochou a témou som zatiaľ nerozmýšľal, vlastne mi to ani nič nehovorí, chcem aby sa mi železnica páčila

Další velká chyba. Jestli chceš mít vlakodrom a kolejiště typu "Únohy", tvá volba. Druhá volba, co už dává smysl.
-m-
milan ferdián
 
Příspěvky: 11823
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Moja prvá modelová železnica

Příspěvekod Sandy » sob 07 pro, 2019 8:03 am

milan ferdián píše:.....
Další velká chyba. Jestli chceš mít vlakodrom a kolejiště typu "Únohy", tvá volba. Druhá volba, co už dává smysl.

Únohy jsou skvělý projekt! Autor evidentně umí a navíc se královsky baví. Boří všechny mýty a staví na hlavu zažité konvence, což spousta "konzerv" špatně vydýchává.... :roll:
Sandy
 
Příspěvky: 1486
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: Moja prvá modelová železnica

Příspěvekod milan ferdián » sob 07 pro, 2019 8:16 am

Sandy píše:
milan ferdián píše:.....
Další velká chyba. Jestli chceš mít vlakodrom a kolejiště typu "Únohy", tvá volba. Druhá volba, co už dává smysl.

Únohy jsou skvělý projekt! Autor evidentně umí a navíc se královsky baví. Boří všechny mýty a staví na hlavu zažité konvence, což spousta "konzerv" špatně vydýchává.... :roll:

Sandy, já jsem psal o volbě. V tom případě, jsou další rady nebo podněty zbytečné.
-m-
milan ferdián
 
Příspěvky: 11823
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Další

Zpět na Začátečnické dotazy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků