Minikolejiště s minipřesuvnou

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Minikolejiště s minipřesuvnou

Příspěvekod hopeter » ned 24 lis, 2019 2:08 pm

Pokud se rozhodneš pro kameničky s patrem tak si to předem nasimuluj na stole. Mám obavy , že 5 cm na metr v rovné trati je dost rozdíl v tom "šíleném" radiusu. A ještě nezapomeň připočítat k té průjezdné výšce , výšku podkladu kolejnic. Ale třeba mám zbytečné obavy... :wink:
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Minikolejiště s minipřesuvnou

Příspěvekod hank » čtv 28 lis, 2019 6:18 pm

V anketě už žádné další hlasy několik dní nepřibývaly, takže jsem ji smáznul. Děkuji všem za účast, myslím, že její výsledek - ze 32 hlasů 17 pro "nudli" - budu respektovat.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6099
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Minikolejiště s minipřesuvnou

Příspěvekod radekpo » čtv 28 lis, 2019 7:54 pm

Ještě bych popřemýšlel jestli by ta výhybka levého zhlaví nešla posunout víc doleva, už na fixní část přesuvny ...
radekpo
 
Příspěvky: 25
Registrován: sob 10 dub, 2010 9:02 am

Re: Minikolejiště s minipřesuvnou

Příspěvekod hank » čtv 28 lis, 2019 8:00 pm

radekpo: Nešla, přesuvnu jsem si nechal vyrobit na zakázku a nechci do ní vrtat.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6099
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Minikolejiště s minipřesuvnou

Příspěvekod Ruda72 » čtv 28 lis, 2019 11:46 pm

U koho se dá přesuvna objednat na zakázku?
Ruda72
 
Příspěvky: 202
Registrován: ned 14 led, 2018 10:11 pm

Re: Minikolejiště s minipřesuvnou

Příspěvekod hank » pát 29 lis, 2019 6:54 am

Ruda72 píše:U koho se dá přesuvna objednat na zakázku?


U Josefa Trejtnara v Ludgeřovicích u Opavy, Trejtny@email.cz. Dělá hlavně točny ve všech hlavních modelových velikostech, nabízí je i na Aukru - třeba tady:
https://aukro.cz/tocna-tt-2-6954916240
Dá se s ním domluvit cokoli: Rozměry, počet kolejí (výjezdů z točny/paprsků, kolejí na mostě přesuvny a výjezdů z přesuvny), pohon, aretace, způsob napájení... Řemeslně je jeho práce velice pěkně a pečlivě provedená.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6099
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Minikolejiště s minipřesuvnou

Příspěvekod hank61 » pát 29 lis, 2019 7:25 am

Hanku. Můžeš mi prosím vysvětlit co znamená v případě ovládání přesuvny tebou zmíněný systém "Šprtec" ? Pokud to teda není tohle ruční se západkami, co jsem si dělal já. Díky :wink:

IMG_20190713_154123.jpg
Celoživotní hračička ;-)
https://hank61.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
hank61
 
Příspěvky: 2490
Registrován: sob 15 bře, 2014 5:42 pm
Bydliště: Hořovice

Re: Minikolejiště s minipřesuvnou

Příspěvekod hank » pát 29 lis, 2019 9:26 am

:lol:

"Šprtec" = v hantecu stolní fotbal, ale výraz pronikl z brněnských hospod i jinam na Moravu. Myslím tím ovládání táhly. Nechal jsem si na spodní stanu přesuvny přidělat očka, kam se dají zaháknout dráty. Ale vzhledem k tomu, že to bude snadno přístupné z obou delších stran, tak ani nebude nutné instalovat drátěná táhla a bude stačit nějaké malé madlo na okraj.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6099
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Minikolejiště s minipřesuvnou

Příspěvekod hank61 » pát 29 lis, 2019 4:10 pm

hank píše::lol:

"Šprtec" = v hantecu stolní fotbal, ale výraz pronikl z brněnských hospod i jinam na Moravu. Myslím tím ovládání táhly. Nechal jsem si na spodní stanu přesuvny přidělat očka, kam se dají zaháknout dráty. Ale vzhledem k tomu, že to bude snadno přístupné z obou delších stran, tak ani nebude nutné instalovat drátěná táhla a bude stačit nějaké malé madlo na okraj.



Díky. Inu. Člověk se učí celý život :D :D
Celoživotní hračička ;-)
https://hank61.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
hank61
 
Příspěvky: 2490
Registrován: sob 15 bře, 2014 5:42 pm
Bydliště: Hořovice

Re: Minikolejiště s minipřesuvnou

Příspěvekod Zippich » úte 03 pro, 2019 1:43 pm

Ahoj Hanku, jak pokračuje plánování minikolejiště? V zadání píšeš, že cílem je zajezdit si na kuchyňském stole. Z toho jasnozřivě vyvozuji, že kuchyňský stůl stojí v nějaké kuchyni, a v kuchyni obvykle bývá také kuchyňská linka. No a když se umyje nádobí, tak by se právě na ní mohla vejít přesuvna. Stanice "Timewaster" pak na onen zmíněný stůl a oba díly by se spojily mostním dílem se širou tratí. Vznikne tak nenáročná třísegmentová sestava, umožňující plnohodnotný modelový provoz mezi dvěma koncovými body s výměnou vozidel, včetně jízdy na širé trati mezi nimi...
Zippich
 
Příspěvky: 385
Registrován: pát 05 led, 2007 8:00 am
Bydliště: Českolipsko

Re: Minikolejiště s minipřesuvnou

Příspěvekod hank » úte 03 pro, 2019 2:23 pm

Zippich: Díky za snahu. Zkrátím to, aniž bych zabíhal do detailů: U nás to nejde. Důvodem je atypická plošná dispozice předmětné kuchyně.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6099
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Minikolejiště s minipřesuvnou

Příspěvekod hank » úte 03 pro, 2019 4:00 pm

Ta přesuvna made in Trejtnar, Ludgeřovice, vypadá takhle:

presuvna1.jpg


presuvna2.jpg

I když jste mě před tímto materiálem varovali, tak základem minikolejiště je smrková spárovka tl. 18 mm, formát 120x30 cm. (Stála v koutě u zdi za skříní asi metr od radiátoru dva roky, po roce jsem na spodek přilepil hranolky 20x10 mm jako výztuhy a neprohnula se, tak věřím, že už to tak vydrží.) Pevné koleje přesuvny jsou dlouhé 110 mm, koleje na "šupleti" 220 mm. Přesuvnu jsem posunul přes kraj spárovky asi o 8 cm, takže jsem získal viditelný prostor dlouhý celkem 84 cm. Na něj se mi vejde toto - pracovní název "nákladiště se zastávkou Veselá nad Smutnou":
vesela_nad_smutnou.jpg

Čísla u kolejí jsou užitečné délky v mm. Plánován je provoz osobních a Pv vlaků s motorem M 131.1, ale vejde se tam i leccos jiného. Čísla u půdorysů pozemních staveb odpovídají normáliím kkStB a ZvKČ, strážní domek s čekárnou, kůlna s chlívkem a záchod jsou od Karla Bartáka, váha od Model Scene a skladiště Horka od plastyk3. Do severozápadního rohu by se vešla ještě jedna odstavná kolej pro nakládku a vykládku dlouhá cca 300 mm, něco jako řepné nákladiště. Ještě to zvážím, nechci to přeplácat. Pak by to chtělo ale znázornit i podzimní kampaňový provoz a nevím, jestli se na model zablácené listopadové krajiny s vegetací bez listí cítím.

Ještě jsem zapomněl napsat, že přesuvnu nebudu shora zakrývat. Jenom ji oddělím od viditelného zbytku kolejiště kamenným silničním mostem od Igra Model a kouskem silničního náspu, jak je naznačeno na schématu na levém okraji přesuvny. Jinak řečeno, nebudu mít skryté nádraží, ale přiznané manipulační zázemí.

Tož tak.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6099
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Minikolejiště s minipřesuvnou

Příspěvekod hopeter » úte 03 pro, 2019 4:10 pm

Ten SZ kout bych nechal pro kousek přírody. Lesík , cesta k nádraží u ní kaplička apod. Terén trochu do dolíku aby to nebyla placka s kopcem.
Jinak se mě to líbí a těším se na realizaci. :)
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Předchozí

Zpět na Mini kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků