Nesmyslné nápisy na modelech

Skutečná železnice, odkazy na fotografie, zajimavá místa, setkání apod.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., radekkrupka

Nesmyslné nápisy na modelech

Příspěvekod hank » sob 23 lis, 2019 8:52 am

Je smutné, kolik šikovných lidí si dává tolik práce, aby celkem slušně vypadající modely ze svých domácích manufaktur nakonec úplně shodili na první pohled nesmyslnými nápisy.

Například tohle:
https://aukro.cz/tt-pripojny-vuz-csd-6957924833
Je sice pravda, že řadové označení Baafx dostaly přívěšáky k šukafónům (předtím Blm) už v r. 1983, tzn. ještě za ČSD. Čísla začínající 010 (a později po zřizování oddílů na kola a dalších změnách vnitřního uspořádání a vybavení 01x, kde x = 1 až 6) se ale objevila až v r. 1994, kdy byla vozová služba u ČD organizačně přesunuta do nově zřízených DKV, takže označení ČSD - Baafx - 010 je nesmyslné. K vlastnické značce ČSD a řadovému označení Baafx až do rozpadu ČSD na tyto přívěsné vozy patří číslo 70 54 24-29 xxx-x. Škoda jinak pěkných modelů, no...

A kdyby někoho zajímalo, jak to bylo dál: V r. 2001 byly vozy znovu přeznačeny na Btax, případně BDtax apod. No a v r. 2009 se na vozy vrátila celá čísla UIC, i když s jiným významem číslic, takže dnes by měly vozy Btax/dříve 010 nést něco takového:
CZ-ČD 50 54 24-29 xxx-x Btax780
přičemž třímístný kód 780 z Kartotéky osobních vozů bude ve formě horního indexu.

Internetové prameny k dalšímu studiu: vlaky.net, Parostroj, stránky Alana Butscheka, Želpage.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6074
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Nesmyslné nápisy na modelech

Příspěvekod jipol57 » sob 23 lis, 2019 2:44 pm

Zažil jsem ty všechny přeznačování, a taky když vozy přešly pod DKV. Ale nechápal jsem jednu věc. Trojmístné inventární číslo, před pomlčkou a kontrolní číslicí. Vždycky jsem je považoval za jakési rodné číslo vozu. Pořadové číslo, jak byly vozy vyrobeny. U lokomotiv, při přeznačování, se toto číslo nikdy neměnilo.
Nechápal jsem, že se tohle inventární číslo taky přeznačovalo. Říkal jsem si, že úředníkovi, co zapisoval nové značení do Excelu, pro výpočet kontrolního čísla, se nechtělo zapisovat původní čísla, a flákal tam po řadě nová čísla, jak mu to šlo v novém pořadí za sebou.
A tak vozy ztratily svojí původní identitu. Jak už jsem psal, u lokomotiv tomu naštěstí tak není.
jipol57
 
Příspěvky: 1174
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Re: Nesmyslné nápisy na modelech

Příspěvekod MirekTT » sob 23 lis, 2019 3:11 pm

A tím se dostáváme k neukojitelné touze po svatém grálu v podobě kompletní databáze všech sehnatelných čísel vozidel v závislosti na období. Tohle by byla mnohem lepší Wikipedie, než ta, co se zde pokouší shromáždit dobré modelářské nápady a postupy. Pár věcí na webech je, něco je v knihách, ale pořád jsou světlá místa, zejména čísla tendrů příslušící konkrétním párám. Všichni víme, že spousta z vás znalosti má, ale je obtížné se k nim dostat. Přičemž by mnohde stačilo zveřejnit rozmezí číselného intervalu.
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2564
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Nesmyslné nápisy na modelech

Příspěvekod hank » sob 23 lis, 2019 5:16 pm

MirtekTT: No tak třeba o přiřazení tendrů k lokomotivám se snaží Korbelovy samizdaty... Je to ale jak noty na buben - samá pauza, například zmapovat všechny tendry, které kdy jezdily s konkrétními lokomotivami 534.03, se už asi nepodaří nikomu. Někdy je to jak detektivka: Například tendr 930.003, se kterým jezdila v roce 1973 na záloze v Pardubicích lokomotiva 534.0427, se teď bůhvíjakým řízením osudu nachází ve slovenských muzejních sbírkách.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6074
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Nesmyslné nápisy na modelech

Příspěvekod Trainmaniak » pon 02 pro, 2019 5:09 pm

On takhle asi někdo kdysi dělal obtisky. ČSD + Baafx + 010. Já jsem před lety koupil dva "bafixy" a mají to přesně takhle. Dokonce i stejné číslo 010 231-9. Jako bonus to mám ve špatném fontu. Nevím, kdo byl tehdy autorem obtisků.

baafx (2x).jpg
Uživatelský avatar
Trainmaniak
 
Příspěvky: 1460
Registrován: pát 13 lis, 2009 7:54 am


Zpět na Podklady ke stavbě

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků