Elipsovité okná - raznica

Zkušenosti, tipy, ceny, informace a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Elipsovité okná - raznica

Příspěvekod juroH0 » stř 20 lis, 2019 2:11 pm

Nazdar páni, podelím sa s jednou šikovnou (aspoň pre mňa) pomôckou. Jej potreba vznikla pri stavbe parnej mašiny z MS plechu, konkrétne 0,25mm. Mám záujem si spraviť nejaké mašinky uhorského pôvodu, ktoré takmer všetky majú elipsovité okná. A vyrezať/vybrúsiť peknú elipsu ručne mi veľmi nešlo. Hlavne ak majú byť dva rovnaké vedľa seba. (Kruhové, oválne alebo obdĺžnikové okná problém niesu. Tie sa dajú pomerne jednoducho vyrobiť vŕtaním/brúsením)
Takže som si dal vodou vyrezať matricu a raznicu z 5 mm nerezového plechu. Rez je mierne do konusu, čo sa ukázalo ako výhoda. Raznica nieje kúsok, ktorý vypadol z otvoru matrice, ale je rezaná zvlášť. To preto, aby mala mierny presah a v surovom stave neprepadla cez otvor v matrici. Nasledovalo ručné brúsenie oboch dielov, pre takú hrúbku strihaného plechu by mala byť radiálna vôľa cca 1-2 stotiny. Brúsil som tak, že pracovná hrana je na matrici menšia a otvor sa smerom dolu rozširuje, a na raznici je pracovná hrana väčšia a samotná raznica sa smerom hore zužuje. To preto aby odpad sám vypadol. Podarilo sa mi dostať a vôľu cca 6 stotín... Ďalej som raznicu prevŕtal a konkávne prebrúsil. Cez vrtanú dieru je prevlečený trň, ktorý navedie raznicu na správne miesto na plechu, kde je predvrtaná diera 2 mm. Zároveň je za druhý koniec uchytená. Prebrúsenie má za úlohu znížiť tlak potrebný na strihanie, keďže vypočítaná sila bola cca 1,4kN (cca 140kg). Koľko to je teraz netuším, ale je to určite menej :D
Mosadzné diely na foto slúžia len na uchytenie raznice do stojana proxxon. Ten samotný nieje dosť tuhý na prestrihnutie 0,25 mm MS plechu (fosdorbronz polovičnej hrúbky zvláda v pohode) takže len pákou pritlačím raznicu na plech a samotné strihanie robím zatlačením rukou, priamo na uchytenie raznice. Má to určite svoje muchy, ktoré by sa dali vylepšiť, ale funguje to, diery sú rovnaké, je to rýchle a podstate bez práce. Ak teda nerátam prvotné opracovanie nerezových dielov. Meteriál s rezaním vyšli na 15€. Mosadz a oceľovú guľatinu nerátam, to je z domácich zásob.
Celkový rozmer matrice je 20x40 mm, elipsa má rozmery 4,6x7,2 mm. Tak možno sa niekto inšpiruje.. :D

Pár fotiek je tu: https://juroh0.rajce.idnes.cz/Raznica/# ... 095154.jpg
H0(e), DCC, epocha II-III
7", 1:4
Uživatelský avatar
juroH0
 
Příspěvky: 900
Registrován: stř 11 dub, 2007 12:59 pm
Bydliště: Slovensko

Re: Elipsovité okná - raznica

Příspěvekod hank » stř 20 lis, 2019 2:28 pm

Mně už před nějakými 12 lety, kdy jsem zkoušel bastlit z papíru, vyrobili sadu podobných raznic různých velikostí na objednávku za slušnou cenu v jedné firmě, která vyrábí výsekové nástroje pro kartonážky. (Měl jsem tenkrát jako insider kartonážní branže určitou výhodu, že jsem dost přesně věděl, kde mám hledat.) Za ty roky takových firem výrazně přibylo, takže dnes na ně na webu najdu desítky odkazů. Nepochybuju o tom, že by se s některou dalo domluvit.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6073
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Elipsovité okná - raznica

Příspěvekod juroH0 » stř 20 lis, 2019 3:14 pm

Dobrý postreh, týmto smerom ma ani nenapadlo hľadať. Pozeral som po nástrojoch na vysekávanie plechu.
Skúšal som hľadať nejaký údaj o pevnosti papiera alebo kartónu v strihu, ale nepodarilo sa. Určite to ale bude mať od mosadze ďaleko. Prvé testy prebiehali práve na papieri a ten som strihal bez odporu. Otázne je ako by sa tie papierenské nástroje tvárili, keby som od nich chcel strihať mosadz. Čo som pozeral tak zväčša sú to oceľové nože v preglejkovom ráme, vystlané gumou...
Ako vyzerajú Tvoje nástroje, z čoho to máš vyrobené?
H0(e), DCC, epocha II-III
7", 1:4
Uživatelský avatar
juroH0
 
Příspěvky: 900
Registrován: stř 11 dub, 2007 12:59 pm
Bydliště: Slovensko

Re: Elipsovité okná - raznica

Příspěvekod hank » stř 20 lis, 2019 5:01 pm

juroH0: Někteří ti výrobci výsekových nástrojů pro kartonážky nabízejí řešení i pro výsek z plastových desek, kovových fólií a slabšího plechu nebo vrstvených materiálů typu tetrapak...

Jinak já jsem ten svůj papírácký vercajk už dlouho nepoužil, takže ho napřed budu muset najít někde v hloubi té skříně s nepoužívanými věcmi. Až to najdu, nafotím to a dám to sem.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6073
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Elipsovité okná - raznica

Příspěvekod juroH0 » stř 20 lis, 2019 5:54 pm

To už by mohlo fungovať, väčšina tých materiálov používa hliník a ten má cca o 30% menšiu pevnosť v strihu.
Vlastne keď tak rozmýšľam, už som raz použil na kruhové diery dierkovač na papier...
Hľadať ti nemusíš, to skôr keď na to omylom narazíš, tak môžeš odfotiť :D
H0(e), DCC, epocha II-III
7", 1:4
Uživatelský avatar
juroH0
 
Příspěvky: 900
Registrován: stř 11 dub, 2007 12:59 pm
Bydliště: Slovensko


Zpět na Pomůcky a nářadí ke stavbě

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků