Dreher - pivovary

Stavba a přestavba nákladních a osobních vozů všech velikostí. Návody, praxe, materiály, postupy a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Dreher - pivovary

Příspěvekod radeksindy » stř 06 lis, 2019 10:21 am

Tempotaxi:

Podobné věci lze vykroutit z neusilberového drátku 0,2 mm, dostupný třeba u Litomyského. Pokud se ti zdá, že to bude náchylné na poničení při provozu, pak bych naznačil černým plastovým kolečkem uchycení očka a samotné očko udělal jen z drátku. Klidně tvrdší ať vydrží a nedělat na něm žádné závity. Bude to vypadat modelově dobře a kromě píchnutí do prstu zničení nehrozí. Lokomotivní háky jsou velké, jinak uchycené a uchycovací příruba lokoháku je několikrát větší než očka. Navíc jsou otočeny nesmyslným směrem. Kdyby alespoň směřovaly nahoru, mohli bychom se tvářit, že se do nich lano položí. Takto by to hned vypadlo na koleje :)
radeksindy
 
Příspěvky: 2511
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Re: Dreher - pivovary

Příspěvekod Polabský » stř 06 lis, 2019 2:46 pm

Na předložených fotkách je hák zřejmě poškozený- roztažený a asi otočený. Jinak většinou konec směřuje nahoru. Jak jsem psal výše, ta spirálka umožňuje zaklesnutí bez provlékání.
Vyzkoušel jsem to v reálu na několika historických vozidlech.
Polabský
 
Příspěvky: 854
Registrován: ned 26 úno, 2012 7:45 pm

Re: Dreher - pivovary

Příspěvekod radeksindy » stř 06 lis, 2019 3:44 pm

Na předložených fotkách je hák zřejmě poškozený- roztažený a asi otočený. Jinak většinou konec směřuje nahoru.

To ale není pravda. Každá železnice používala svoje provedení. To které zvětšil Tempotaxi je u MÁV běžné. U kkStB svého času, stejně jako u BEB, to očko bylo uchyceno k dříku uprostřed a oba konce se pak stočily, celé to mělo jeden a půl závitu. Lano se vložilo napříč, dalo dolu a natáhlo, viz obr

_ockoCertik.jpg
_ockoCertik.jpg (2.31 KiB) Zobrazeno 5329 krát
radeksindy
 
Příspěvky: 2511
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Re: Dreher - pivovary

Příspěvekod Tempotaxi » čtv 07 lis, 2019 6:18 pm

Obtisky jsem vyrobil a postupně aplikoval na pivovarský vůz. Přestříkl matným lakem a až lak dokonale proschne, doplní se všechna madla.
Obrázek
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4302
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Dreher - pivovary

Příspěvekod Polabský » čtv 07 lis, 2019 6:39 pm

radeksindy píše:Na předložených fotkách je hák zřejmě poškozený- roztažený a asi otočený. Jinak většinou konec směřuje nahoru.

To ale není pravda. Každá železnice používala svoje provedení. To které zvětšil Tempotaxi je u MÁV běžné. U kkStB svého času, stejně jako u BEB, to očko bylo uchyceno k dříku uprostřed a oba konce se pak stočily, celé to mělo jeden a půl závitu. Lano se vložilo napříč, dalo dolu a natáhlo, viz obr

_ockoCertik.jpg


Vážený kolego,
pro lepší pochopení jsem si dovolil vyznačit část svého předcházejícího příspěvku barevně.
V tomto textu jsem pouze vyjádřil svojí domněnku, nikoliv dogma !!
Vycházel jsem pouze z účelu a funkce tohoto zařízení zcela obecně,
bez rozlišení typu dle jednotlivých provozovatelů. Háček hrotem dolů totiž ztrácí poněkud na své funkčnosti.
Váš popis zasunutí lana je zcela správný.
Hezký den Všem.
Polabský
 
Příspěvky: 854
Registrován: ned 26 úno, 2012 7:45 pm

Re: Dreher - pivovary

Příspěvekod Tempotaxi » pát 08 lis, 2019 5:26 pm

Na bočnice jsem přidal odvodňovací trubky. Pak se postupně přidají všechna madla, která se musí ručně natřít černou barvou.
Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4302
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Dreher - pivovary

Příspěvekod Polabský » sob 09 lis, 2019 11:54 am

Musím konstatovat, že fotky jsou dobré ale realita je výrazně lepší.
Dnes jsem měl tu čest vidět model naživo a vypadá skutečně pěkně.
Model se kolegovi moc povedl.
Hezký den.
Polabský
 
Příspěvky: 854
Registrován: ned 26 úno, 2012 7:45 pm

Re: Dreher - pivovary

Příspěvekod Tempotaxi » sob 09 lis, 2019 3:15 pm

Děkuji za pochvalu.
Jak už jsem říkal, chtělo by to více fotek ke stavbě modelu. Hlavně ta střešní část, která bohužel není ani na výkresu. Vůz má kamínka, ale na žádném podobném chladírenském voze není vyvedení komínku vozem naznačeno na střeše vozu. Na podobných vozech je na střeše větrání a osvětlení vozu.
Bohužel ani maďarští modeláři a příznivci železnice neznají barevné provedení vozu. Barva se opravdu jen odhadla podle dobových použitých podnikových barev.
Ale buďme vlastně rádi, že někdo uveřejnil aspoň takovou pěknou fotku na internetu. Pokud by nebylo podobných fotek ke stažení, tak vlastně ani nemáme žádný prostor na stavění historických modelů.
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4302
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Dreher - pivovary

Příspěvekod Tempotaxi » ned 10 lis, 2019 10:34 am

3x DREHER
Obrázek
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4302
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Dreher - pivovary

Příspěvekod Vladimír_B » ned 10 lis, 2019 6:55 pm

Velmi pěkné
>H0< Nejde? To slovo neznám. :-)
Uživatelský avatar
Vladimír_B
 
Příspěvky: 1224
Registrován: ned 02 bře, 2008 6:57 pm
Bydliště: Plzeň

Re: Dreher - pivovary

Příspěvekod Bw_Ig » stř 04 pro, 2019 4:35 pm

Když se tady probíraly chladící vozy, tak zde jeden též od MAV.
Nádraží Batuje (Slovinsko, Gorica), rok 1916?, vykládka masa z chladicícho vozu MAV G 690-946.
Nadrazi_Batuje_1916_vuz,MAV,G690-946_Verpflegsfassungsstelle_verladen_BildID_15596769.jpg
Bw_Ig
 
Příspěvky: 210
Registrován: pát 01 led, 2016 6:10 pm

Re: Dreher - pivovary

Příspěvekod Tempotaxi » stř 04 pro, 2019 5:33 pm

Nechtěl jsem tento typ vozu dále rozebírat, ale stalo se.
Je pravda, že chladící vůz nebyl jen na přepravu piva, na masa nebo na přepravu ryb. Ale v tomto typu vozu jsou umístěny dvě cisterny na přepravu mléka. Tento vůz patří „Maďarskému mlékárenskému družstvu“ a fotka je datována do roku 1948.
Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4302
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Dreher - pivovary

Příspěvekod Tempotaxi » stř 04 pro, 2019 5:48 pm

Dále zde mám nečitelnou fotku, která je datována do roku 1916, ale opravdu netuším, co se v chladícím voze přepravovalo. Vůz má pěkný popis, ale opravdu nečitelný.
Budu rád, když mně někdo poradí.
Obrázek
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4302
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Dreher - pivovary

Příspěvekod radeksindy » stř 04 pro, 2019 8:57 pm

Ale v tomto typu vozu jsou umístěny dvě cisterny na přepravu mléka.

Jsem si prakticky jistý, že ty dvě kádě uvnitř vozu nejsou na mléko.
radeksindy
 
Příspěvky: 2511
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Předchozí

Zpět na Stavba osobních a nákladních vozů

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků