Lima Mehano vagóny - jak dál?

Co se nikam nevešlo, neni pro to téma apod.

Moderátoři: milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Lima Mehano vagóny - jak dál?

Příspěvekod Conrad » pon 04 lis, 2019 9:32 pm

Ahoj, prý je to tu pro "absolutní začátečníky". Já jsem ten nejabsolutnější.

Nedávno mi víceméně náhodou přišly do ruky vagóny ze sady LIMA MEHANO H0, počítám, že je to "Train line" (viz fotky) - 5 kusů rychlíkových vagónů DB, celoplastové, včetně koleček a podvozků. Doma žádnou železnici nemám, ale protože jsem fanda do vlaků a mám dvě malé děti, tak jsem si řekl, že je to dobrý moment jak začít s nějakou domácí železnicí. Jak ale asi tušíte, nemám vůbec tušení, jak pokračovat.

Předpokládám, že mi všichni poradíte, že se mám nejprve rozhodnout pro lokomotivu a pak teprve kupovat vagóny a další podružnosti. Jenomže když už mám tohle, tak co s tím? K jakému systému se budou nejlépe hodit? A má to vůbec smysl, s těmi plastovými kolečky a podvozky? Obě děcka jsou ještě pořád dost malý, tak si říkám, že by možná bylo úplně nejlepší koupit k tomu nějaké levné koleje a nějakou lokomotivu, která jezdí "ručně", myslím tím bez elektriky. To by jim asi úplně stačilo. Ale existujou takové vůbec?

Jak jsem avizoval, jsem stoprocentní začátečník, tak prosím o shovívavost.

Díky!
Přílohy
20191104_095101.jpg
20191104_095042.jpg
Conrad
 
Příspěvky: 2
Registrován: pon 04 lis, 2019 8:54 am

Re: Lima Mehano vagóny - jak dál?

Příspěvekod JanoH0e » pon 04 lis, 2019 10:29 pm

Hm, Mehano... :D Tak je to velikosť H0. Najlepšie je kúpiť koľajnice výšky 2,5 mm, ideálne Meháno, vyhýbky atď. Sú najlacnejšie, dajú sa kúpiť sady atď. Na Slovensku to predáva Brapek , http://www.brapek.sk/kategoria/h0-elektricke-vlaciky/, kto v ČR neviem. Pre jazdenie na koberci je však najlepšie ich podlepiť napr. kartónom, preglejkou, plastom, jednoducho niečim, čo zabráni nasávaniu všetkého možného z koberca. Potom sú ešte koľajnice s podložím Roco a Fleischman, samozrejme H0. K Mehanu - ich vagóny a lokomotívy máju nekompatibilné spriahla s ostatnými výrobcami. Takže pri kúpe inej značky lokomotívy je potrebné kúpiť aj spriahla na konce súpravy. Čo sa týka lokomotívy na ručný pohon, ta sa bude musieť vyrobiť z nejakého vraku z bazáru. Jedná sa o velikosť H0. Ďalšia možnosť je kúpiť "štart" lokomotívu za nejaký lacný peniaz z bazaru a pohon cez batériu, buď vo vlaku, lokomotíve alebo cez koľaje. Dobre sa hodí 9v. Až to chytne deti, dá sa dokúpiť transformátor a prípadne aj niečo iné. Zatiaľ tak na začiatok čo s tím.
JanoH0e
 
Příspěvky: 1408
Registrován: ned 31 srp, 2008 10:25 pm
Bydliště: Michalovce

Re: Lima Mehano vagóny - jak dál?

Příspěvekod Conrad » úte 05 lis, 2019 6:35 pm

Díky moc za tipy!
Conrad
 
Příspěvky: 2
Registrován: pon 04 lis, 2019 8:54 am

Re: Lima Mehano vagóny - jak dál?

Příspěvekod prcek » úte 05 lis, 2019 7:39 pm

Nevim, co znamena male deti, ale pokud dost male, nebyla by lepsi nejaka ta drevena vlackodraha? Videl jsem nekde v e-shopu i lokomotivu na baterku s timto kompatibilni. Me se na nich libi treba to, ze se daji (pokud mam dost koleji) poskladat do mnoha ruznych "kolejist". Prijde mi, ze si deti hraji radeji s necim, na cem muzou realizovat sve napady, nez se stale stejnym dokola (a jeste pod dozorem :-)) (jo a google vyhodil nejake odkazy na bazary, tak by to nemuselo stat uplne ranec)
--
Všechno je snadné, než to zkusíš sám.
prcek
 
Příspěvky: 494
Registrován: ned 05 dub, 2009 11:36 am
Bydliště: kousek jižně od Brna

Re: Lima Mehano vagóny - jak dál?

Příspěvekod Miloš Pavlát » stř 06 lis, 2019 1:56 pm

JanoH0e píše:K Mehanu - ich vagóny a lokomotívy máju nekompatibilné spriahla s ostatnými výrobcami. Takže pri kúpe inej značky lokomotívy je potrebné kúpiť aj spriahla na konce súpravy.

Na fotce červeného vagonu vidím očkové spřáhlo.
Očkové MEHANO nejde spojit s očkovým PIKO či FLEISCHMANN? Jaký je rozdíl?
Miloš Pavlát
Přechod z poloviční nuly na plnotučnou nulu.
Uživatelský avatar
Miloš Pavlát
 
Příspěvky: 328
Registrován: stř 05 lis, 2014 7:27 am
Bydliště: Praha 3 - Vinohrady

Re: Lima Mehano vagóny - jak dál?

Příspěvekod JanoH0e » čtv 07 lis, 2019 6:36 pm

Možno dá, neskúšal som. Ale lepšie je počítať s tím, že nedá. Nákup 2 spriahel ešte nikoho nezruinoval, ako následne riešiť kompatibilitu alebo iné "prekvapenia".
JanoH0e
 
Příspěvky: 1408
Registrován: ned 31 srp, 2008 10:25 pm
Bydliště: Michalovce

Re: Lima Mehano vagóny - jak dál?

Příspěvekod Brejla » pát 08 lis, 2019 7:08 am

JanoH0e píše:Možno dá, neskúšal som. Ale lepšie je počítať s tím, že nedá. Nákup 2 spriahel ešte nikoho nezruinoval, ako následne riešiť kompatibilitu alebo iné "prekvapenia".


Poskytuj pouze pravdivé ověřené informace. Spojit se to samozřejmě dá, nic není třeba dokupovat.
Brejla
 
Příspěvky: 1421
Registrován: sob 18 črc, 2015 8:25 am

Re: Lima Mehano vagóny - jak dál?

Příspěvekod Luděk » pát 08 lis, 2019 9:11 am

Je to spojitelné, děti je provozovaly na kolejišti společně s lokomotivami od Pika.
Uživatelský avatar
Luděk
 
Příspěvky: 200
Registrován: pát 09 pro, 2011 5:29 pm
Bydliště: Brno

Re: Lima Mehano vagóny - jak dál?

Příspěvekod JanoH0e » pát 08 lis, 2019 11:15 am

Brejla píše:
JanoH0e píše:Možno dá, neskúšal som. Ale lepšie je počítať s tím, že nedá. Nákup 2 spriahel ešte nikoho nezruinoval, ako následne riešiť kompatibilitu alebo iné "prekvapenia".


Poskytuj pouze pravdivé ověřené informace. Spojit se to samozřejmě dá, nic není třeba dokupovat.


Si si istý ? Povedal by som, že len Roco má 3 druhy spriahel. A o ostatných výrobcov nehovoriac. Takže akú lokomotívu kúpi, s akými spriahlami, tak bude potrebovať aj také spriahla.
JanoH0e
 
Příspěvky: 1408
Registrován: ned 31 srp, 2008 10:25 pm
Bydliště: Michalovce

Re: Lima Mehano vagóny - jak dál?

Příspěvekod Brejla » pát 08 lis, 2019 12:00 pm

JanoH0e píše:
Brejla píše:
JanoH0e píše:Možno dá, neskúšal som. Ale lepšie je počítať s tím, že nedá. Nákup 2 spriahel ešte nikoho nezruinoval, ako následne riešiť kompatibilitu alebo iné "prekvapenia".


Poskytuj pouze pravdivé ověřené informace. Spojit se to samozřejmě dá, nic není třeba dokupovat.


Si si istý ? Povedal by som, že len Roco má 3 druhy spriahel. A o ostatných výrobcov nehovoriac. Takže akú lokomotívu kúpi, s akými spriahlami, tak bude potrebovať aj také spriahla.


Marně vzpomínám, která lokomotiva (kromě Trixe) měla ve standardu jiná než očková spřáhla. U vozů už občas jiná (většinou krátká) bývají.
Brejla
 
Příspěvky: 1421
Registrován: sob 18 črc, 2015 8:25 am

Re: Lima Mehano vagóny - jak dál?

Příspěvekod JanoH0e » pát 08 lis, 2019 12:06 pm

Lenže on nekupuje "štandart" - novú z obchodu. Kupuje z bazaru.
JanoH0e
 
Příspěvky: 1408
Registrován: ned 31 srp, 2008 10:25 pm
Bydliště: Michalovce


Zpět na Nezařazeno (off topic)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků