Spřahování / rozpřahování souprav v oblouku

Co se nikam nevešlo, neni pro to téma apod.

Moderátoři: milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Mini/Mikro kolejiště

Příspěvekod Adam96 » pon 07 říj, 2019 3:54 pm

Zeptám se zde: Jak autor myslel na spřahování souprav na kolejišti "Vyšné"? Stanice napůl v oblouku vypadá sympaticky, ale v TT je spřažení na poloměru menším než R1000 defacto nemožné. Je to určeno pouze pro motoráky a velmi krátké manipuláky, co se vlezou na přímou část kolejí, nebo je tam ještě nějaký fígl?
http://zeleznicni-normalie.cz/Galerie/P ... /TT/Vysne/
TT, DCC, ep. IV/současnost. Brejlovec je nejhezčí lokomotiva !
Uživatelský avatar
Adam96
 
Příspěvky: 488
Registrován: sob 30 čer, 2012 8:04 pm

Spřahování / rozpřahování souprav v oblouku

Příspěvekod Pavel 152 » pon 07 říj, 2019 6:11 pm

V Harachově se také nedá. Ale tam se nedělí ani neposunuje.
Pavel 152
 
Příspěvky: 419
Registrován: ned 09 led, 2011 5:24 pm

Re: Mini/Mikro kolejiště

Příspěvekod janiak » úte 08 říj, 2019 7:32 pm

Adam Buchal píše:Zeptám se zde: Jak autor myslel na spřahování souprav na kolejišti "Vyšné"? Stanice napůl v oblouku vypadá sympaticky, ale v TT je spřažení na poloměru menším než R1000 defacto nemožné. Je to určeno pouze pro motoráky a velmi krátké manipuláky, co se vlezou na přímou část kolejí, nebo je tam ještě nějaký fígl?
http://zeleznicni-normalie.cz/Galerie/P ... /TT/Vysne/

Ahoj, tiež som sa nedávno zamýšlal nad problémom spájania/rozpájania vlakov v oblúku v TTčku na týchto malých kolajiskách a prišiel som iba na jedno riešenie. Aj keď možno sa k problému ešte niekto vyjadrí a poskytne aj inú možnosť.
Bezproblémové spájanie aj v oblúku polomeru R310 som dosiahol s magnetickými spriahlami PEHO 333, pasujú do šachy krátkeho spriahla NEM358 teda sú kompatibilné s väčšinou nových lokomotív a vagónov. Rozpojenie sa vykoná ručne, odtiahnutím vozidiel od seba. Spojenie magnetom je dostatočne silné a spoľahlivé.
Tieto magnetické spriahla však neposkytujú univerzálne riešenie problematiky, nakoľko neumožňujú montáž na lokomotívy a vozne nevybavené šachtou podľa NEM358, takže staré vagóny majú smolu (treba dovybaviť kinematikou), a tiež napr. Sergej Tillig, Rosnička atd. Aj keď šikovný modelár by si mohol poradiť aj s týmto.
janiak
 
Příspěvky: 9
Registrován: pon 26 led, 2015 6:41 pm

Re: Mini/Mikro kolejiště

Příspěvekod hopeter » stř 09 říj, 2019 6:01 pm

Vyšnou mám připravenou ke stavbě , jen překreslit na překližku a začít. http://diskuze.modely.biz/viewtopic.php?f=51&t=11169&hilit=vy%C5%A1n%C3%A1. Na manipulaci počítám využít rovnou část stanice. Oblouková část bude jen aby se vešly delší soupravy.

Bohužel čím hezčí a modernější spřáhla u TT tím horší spojování a rozpojování v oblouku. Já to řeším dvěma způsoby. První je použití očkových spřáhel a druhý je vložení rovného úseku v místě potřebném k manipulaci a trasu dorovnám menším rádiusem před a za touto rovinkou. :wink:
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Mini/Mikro kolejiště

Příspěvekod Adam96 » stř 09 říj, 2019 7:00 pm

hopeter píše:Vyšnou mám připravenou ke stavbě , jen překreslit na překližku a začít. http://diskuze.modely.biz/viewtopic.php?f=51&t=11169&hilit=vy%C5%A1n%C3%A1. Na manipulaci počítám využít rovnou část stanice. Oblouková část bude jen aby se vešly delší soupravy.

Bohužel čím hezčí a modernější spřáhla u TT tím horší spojování a rozpojování v oblouku. Já to řeším dvěma způsoby. První je použití očkových spřáhel a druhý je vložení rovného úseku v místě potřebném k manipulaci a trasu dorovnám menším rádiusem před a za touto rovinkou. :wink:


Já mám též tento plánek v úmyslu realizovat, jen právě zvažuji, zda jej provést ve víceméně původním rozměru, nebo jej trochu zvětšit a vyřešit tím pár much..
" Oblouková část bude jen aby se vešly delší soupravy." - to je právě u koncové stanice celkem k ničemu, když je třeba objet a svěsit. Jinak záleží na skladbě vozidel, ale u soupravy např 742 + 2 Bmx, což je stále lokálková souprava, bych potřeboval cca 30cm rovinku na spřažení ( 205mm Bmx, 114mm kocour ).
Větší poloměr moc neřeší, zkoušel jsem spřažení na R1000 a s novým krátkým spřáhlem je to neproveditelné.
TT, DCC, ep. IV/současnost. Brejlovec je nejhezčí lokomotiva !
Uživatelský avatar
Adam96
 
Příspěvky: 488
Registrován: sob 30 čer, 2012 8:04 pm

Re: Mini/Mikro kolejiště

Příspěvekod hopeter » čtv 10 říj, 2019 4:05 am

Při trošce šikovnosti jde všechno. Ono u minikolejiště je všechno složité a to je na tom to hezké. :wink:
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Mini/Mikro kolejiště

Příspěvekod hank61 » čtv 10 říj, 2019 5:43 am

.... a komu nestačí jedno, může jich mít X, že Honzo :D . Někde zde bylo před časem publikováno i velice povedené spojení 3 minikolejišť od Milana F. Jestli si dobře pamatuji, tak to byly Kameničky, Zadní Doubice a myslím, že to třetí bylo Liščí. Dokonce i s krajinou. Pokud by to někdo našel, sem s tím :wink:
Celoživotní hračička ;-)
https://hank61.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
hank61
 
Příspěvky: 2488
Registrován: sob 15 bře, 2014 5:42 pm
Bydliště: Hořovice

Re: Mini/Mikro kolejiště

Příspěvekod Michal Šuhajda » čtv 10 říj, 2019 7:45 am

Ahoj,
taky mám stanici do oblouku (H0, Rmin. cca 2000mm, ale stejně to spojování rozpojování není ideální), cca ve dvou třetinách délky se mi láme o 22,5°. V rovné části bude probíhat většina posunu, ale i na druhém konci je před zhlavím část koleje rovná (aspoň na většině kolejí). Tuto část uvažuju pro operace spojování/ rozpojování. I perony mám především v oblouku ale jsou protaženy na obě strany oblouku - kvůli odvěšování lokomotivy u vlaků osobní přepravy.
-MiŠ-
Velikost H0, ČSD
Jméno a příjmení je v nicku, nemám potřebu se skrývat
Michal Šuhajda
 
Příspěvky: 2379
Registrován: pon 23 říj, 2006 9:57 am
Bydliště: Plzeň - střed

Re: Mini/Mikro kolejiště

Příspěvekod Adam96 » čtv 10 říj, 2019 12:23 pm

hopeter píše:Při trošce šikovnosti jde všechno. Ono u minikolejiště je všechno složité a to je na tom to hezké. :wink:

Treba udelat stanicni koleje v rovine a je klid v mnoha ohledech. :wink: popravde me prekvapil i ten pokus. Cekal jsem, ze na metrovem polomeru se to bude sprahovat dobre... na druhou stranu, proc si hyzdit modely hnusnym sprahlem a mit vozidla pul kilometru od sebe.
TT, DCC, ep. IV/současnost. Brejlovec je nejhezčí lokomotiva !
Uživatelský avatar
Adam96
 
Příspěvky: 488
Registrován: sob 30 čer, 2012 8:04 pm

Re: Spřahování / rozpřahování souprav v oblouku

Příspěvekod hopeter » čtv 10 říj, 2019 4:28 pm

Jó život je hold kompromis... :mrgreen: Můžeš si vybrat buď krátké rovné koleje nebo dlouhé koleje v oblouku. Pokud chceš mít vše akurátní tak doporučuji moduly , tam mají všechno předepsané a normované. Já si jen hraju tak to bastlím podle sebe a kolikrát se divím , že to je funkční .
Radius R310 ( pro TT ) vyvolává zděšení a já jdu ještě o 90 níže. A jezdím :P

Honzo čím více kolejišť tím menší šance , že mě nějaké omrzí. :mrgreen: Pro jistotu ale u každého mám místečko kde se přístavek nebo propojovací segmet nechá přidat. :wink:
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec


Zpět na Nezařazeno (off topic)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků