Koncová Hankov H0

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Koncová Hankov H0

Příspěvekod hank61 » sob 05 říj, 2019 10:42 am

"D" - Děkuji za vyčerpávající odpověď. Ač jsem v této oblasti laik, předpokládal jsem, že to tak jednoduché nebude. Nyní jsem to ještě vyměřoval a myslím, že když posunu celý el. oddělený úsek blíže k vjezdové výhybce viditelné části smyčky, výhybka na nové segmenty bude v místě jak jsem uvažoval, ale pod stálým napětím. To bude asi nejjednodušší řešení. :wink:

Hopeter - Honzo nevím jak to myslíš. Chtěl bych zachovat SN :wink:
Celoživotní hračička ;-)
https://hank61.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
hank61
 
Příspěvky: 2491
Registrován: sob 15 bře, 2014 5:42 pm
Bydliště: Hořovice

Re: Koncová Hankov H0

Příspěvekod Myšpulín » sob 05 říj, 2019 1:04 pm

Nevím, jaké je využití oné místnosti, ale Hankovem si zamezíš přístup ke skryté a k celé pravé straně. Co to udělat ještě trochu jinak?

Výhybku ve smyčce posunout ještě o 90°doleva, tedy výjezd z ní přímým směrem směřovat severně, tedy nahoru. Jí i její vrchní konce, tedy i odbočnou větev, napájet natvrdo stejnou polaritou jako celé kolejiště. Hned pod touto výhybkou udělat oboustranné odizolování přepínaného úseku. Jeho druhý konec umístit do SN na místo v horním zhlaví, kde se odděluje ta úplně pravá kolej. To znamená, že v přepínaném úseku budou obě výhybky úplně vpravo, staniční kolej, oba šturcy a spojovací kolej mezi pravou spodní výhybkou a výhybkou do Hankova. No a Hankov napojit ladným levým (namísto pravým) 90°obloukem. Tím ti vyjde sice do prostoru, rovnoběžně s horní stanicí, ale budeš mít za ním průchod, jak podél celého vrchu kolejiště, tak přístup ke SN. Jinak, vznikne ti obrácené F.
H0, III až IV, ČSD, nemodelář
Myšpulín
 
Příspěvky: 1506
Registrován: stř 24 led, 2007 7:43 pm
Bydliště: Hostinné

Re: Koncová Hankov H0

Příspěvekod hank61 » sob 05 říj, 2019 1:52 pm

Myšpulín - Něco podobného už jsem měl na mysli před časem. Nechci však, aby mi nové segmenty zasahovaly příliš do prostoru. Pod velkou stanicí mám pracovní stůl a ovládací pult celého kolejiště. Frekvence mezi tímto prostorem a vstupními dveřmi je celkem značná :D Dle obrázku počítám s tím, že poslední segment /šturc/ stanice Hostomice by byl na pantech a jedné podpěrné noze, tak že by šel snadno sklopit pro pohodlnější přístup k základnímu kolejišti. :wink:
Celoživotní hračička ;-)
https://hank61.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
hank61
 
Příspěvky: 2491
Registrován: sob 15 bře, 2014 5:42 pm
Bydliště: Hořovice

Re: Koncová Hankov H0

Příspěvekod Myšpulín » sob 05 říj, 2019 2:13 pm

Klidně můžeš Hankov i oblouk umístit na nohy s kolečky a pro ježdění jej z pozice, kterou máš zamalovanou nyní, přesunout do pozice, co jsem popisoval. Pro spojení použít dva čepy, dva banánky a svěrku nebo šroub a matici s křidélky. Přesun a zprovoznění je pak otázka jedné až dvou minut. A v uklizené poloze by jsi jej možná dostal ještě více k SN a tudíž by zabíral i méně místa. Ale to vařím jen z vody.
H0, III až IV, ČSD, nemodelář
Myšpulín
 
Příspěvky: 1506
Registrován: stř 24 led, 2007 7:43 pm
Bydliště: Hostinné

Re: Koncová Hankov H0

Příspěvekod hopeter » sob 05 říj, 2019 2:40 pm

hank61 píše:Hopeter - Honzo nevím jak to myslíš. Chtěl bych zachovat SN :wink:


pristavba 24-7-3.jpg
pristavba 24-7-3.jpg (16.4 KiB) Zobrazeno 3846 krát

Třeba takhle.
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Koncová Hankov H0

Příspěvekod hopeter » sob 05 říj, 2019 2:47 pm

pristavba 24-7-3-1.jpg
pristavba 24-7-3-1.jpg (20.79 KiB) Zobrazeno 3841 krát

Pokud bys ještě mohl zmenšit v části smyčky oblouk tak udělat "obchvat"
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Koncová Hankov H0

Příspěvekod hank61 » sob 05 říj, 2019 3:12 pm

Myšpulín - Ty segmenty na kolečkách je dobrý nápad - ještě to zvážím
Hopeter - Segmentovou přesuvnu jsem tam již měl a nahradila ji smyčka. Chtěl bych si zachovat možnost provozu i pouze na současných segmentech s možností otáčení soupravy bez běhání po místnosti :D Zmenšený poloměr už není možný - samotná smyčka už má poloměr R1 - 371mm
Celoživotní hračička ;-)
https://hank61.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
hank61
 
Příspěvky: 2491
Registrován: sob 15 bře, 2014 5:42 pm
Bydliště: Hořovice

Re: Koncová Hankov H0

Příspěvekod Miloš Pavlát » sob 05 říj, 2019 4:15 pm

Zásah do předchozího modulu? Přiznat odbočující trať. Dostal by si tím dostatečnou délku přepínaného úseku.
h61_2.png
h61_2.png (59.58 KiB) Zobrazeno 3805 krát
h61_1.png
Miloš Pavlát
Přechod z poloviční nuly na plnotučnou nulu.
Uživatelský avatar
Miloš Pavlát
 
Příspěvky: 332
Registrován: stř 05 lis, 2014 7:27 am
Bydliště: Praha 3 - Vinohrady

Re: Koncová Hankov H0

Příspěvekod hopeter » sob 05 říj, 2019 4:38 pm

pristavba 24-7-3-2.jpg
pristavba 24-7-3-2.jpg (43.86 KiB) Zobrazeno 3788 krát


A co udělat napojení ze segmentu s uhelným skladem a SN se smyčkou nechat jak je... ?
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Koncová Hankov H0

Příspěvekod hank61 » sob 05 říj, 2019 6:54 pm

Honzo. To by byly ty stanice moc blízko u sebe. Mým cílem je prodloužit trať :wink:
Miloši. To by stálo za zvážení. I když délku přepínatelného úseku dosáhnu posunutím úseku ve smyčce. Vejde se mi tam stejně dlouhá souprava, jakou mi umožní větší koncová stanice :wink:
Celoživotní hračička ;-)
https://hank61.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
hank61
 
Příspěvky: 2491
Registrován: sob 15 bře, 2014 5:42 pm
Bydliště: Hořovice

Re: Koncová Hankov H0

Příspěvekod Brejla » ned 06 říj, 2019 6:08 am

hank61 píše:Vážení. Rád bych rozšířil současné kolejiště o stanici "Hostomice". Prostorově mi nejlépe vychází napojení do vratné smyčky. Je to ovšem v tom elektricky odděleném úseku, který ovládá modul vratné smyčky https://www.masinky.cz/produkt/8071-DCC ... /index.htm
/na obrázku je ohraničen modrými čarami/. Je to možné, nebo mi to způsobí nějaké komplikace? Předem děkuji za informace. :wink:

pristavba 24-7-3.jpg


Udělej ještě jednu "modrou čáru" těsně před zhlavím nové stanice a stanici napájej stejně jako zbytek kolejiště.
Brejla
 
Příspěvky: 1421
Registrován: sob 18 črc, 2015 8:25 am

Re: Koncová Hankov H0

Příspěvekod hank61 » ned 06 říj, 2019 8:25 am

Brejla píše:
hank61 píše:Vážení. Rád bych rozšířil současné kolejiště o stanici "Hostomice". Prostorově mi nejlépe vychází napojení do vratné smyčky. Je to ovšem v tom elektricky odděleném úseku, který ovládá modul vratné smyčky https://www.masinky.cz/produkt/8071-DCC ... /index.htm
/na obrázku je ohraničen modrými čarami/. Je to možné, nebo mi to způsobí nějaké komplikace? Předem děkuji za informace. :wink:

pristavba 24-7-3.jpg


Udělej ještě jednu "modrou čáru" těsně před zhlavím nové stanice a stanici napájej stejně jako zbytek kolejiště.



No pokud by to takhle fungovalo, bylo by to nejjednodušší řešení. Díky moc :-)
Celoživotní hračička ;-)
https://hank61.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
hank61
 
Příspěvky: 2491
Registrován: sob 15 bře, 2014 5:42 pm
Bydliště: Hořovice

Re: Koncová Hankov H0

Příspěvekod Brejla » ned 06 říj, 2019 8:56 am

hank61 píše:
Brejla píše:
hank61 píše:Vážení. Rád bych rozšířil současné kolejiště o stanici "Hostomice". Prostorově mi nejlépe vychází napojení do vratné smyčky. Je to ovšem v tom elektricky odděleném úseku, který ovládá modul vratné smyčky https://www.masinky.cz/produkt/8071-DCC ... /index.htm
/na obrázku je ohraničen modrými čarami/. Je to možné, nebo mi to způsobí nějaké komplikace? Předem děkuji za informace. :wink:

pristavba 24-7-3.jpg


Udělej ještě jednu "modrou čáru" těsně před zhlavím nové stanice a stanici napájej stejně jako zbytek kolejiště.



No pokud by to takhle fungovalo, bylo by to nejjednodušší řešení. Díky moc :-)


Funguje. Jen nesmíš současně přejíždět dvě přerušení, což je stejné jako u běžných vratných smyček.
Brejla
 
Příspěvky: 1421
Registrován: sob 18 črc, 2015 8:25 am

Re: Koncová Hankov H0

Příspěvekod hank61 » ned 06 říj, 2019 10:21 am

Tak to je paráda. Vyřešeno. Děkuji mnohokrát všem za rady :-)
Celoživotní hračička ;-)
https://hank61.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
hank61
 
Příspěvky: 2491
Registrován: sob 15 bře, 2014 5:42 pm
Bydliště: Hořovice

Re: Koncová Hankov H0

Příspěvekod jirkan » ned 06 říj, 2019 3:15 pm

Myslím, že dokonce poloha přerušení na té přidávané odbočce není kritická a může být hned za výhybku. Pokud budou vlaky jezdit mezi koncovými stanicemi a JK u obou větví bude stejná, nebude smyčkový modul vůbec reagovat. Pokud pojede vlak smyčkou, při vjezdu prohodí zapojení v části smyčky, při výjezdu se to opět přepne do původního stavu. Pokud by z nějakého důvodu zůstala polaritu opačná (např. rukou odebereš loko ve smyčce), tak následující vlak při jízdě mezi stanicemi to hned při vjezdu do přepínacího úseku nastaví do správné polarity a dál se už nic neděje.
Toto řešení umožní při manipulaci v nové stanici využívat skoro celou délku trati až k výhybca a současně projíždět smyčku.

Jen na závěr prosím přítomné digitálisty o kontrolu, jestli to co píšu není nesmysl. V takovém případě se předem omlouvám za zavádějící úvahy.
jirkan
 
Příspěvky: 1076
Registrován: stř 16 bře, 2011 9:47 pm
Bydliště: Praha

PředchozíDalší

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 27 návštevníků