eNko pro vnoučata - poradíte?

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod HonzaM » pát 16 srp, 2019 6:25 am

Trixt píše:Při práci s programem jsme zjistil, že jsem neměl úplně dobře rozmyšlené úseky s detekcí a musel jsem je tedy upravovat. To znamená, že jsem dodatečně přerušoval koleje a doplňoval napájecí body (naštěstí jen pár). Určitě by se mi to nedělalo dobře, kdybych měl již koleje zaštěrkované. Takže než doděláš terén a zaštěrkuješ, tak si zkus to ovládání pomocí PC a je jedno, zda to bude TC či RocRail, ať víš, že úseky pro zpětnou detekci máš tak, jak je potom budeš potřebovat.

Je potřeba vzít v úvahu že detekce neslouží jen k informaci že na koleji stojí vlak, ale také pro určitou automatizaci (nemusí jít o plně automatickou jízdu vlaků) je informace nutná třeba pro to aby se před vlakem spustily závory, nebo aby se návěst přestavila na stůj bezprostředně po průjezdu lokomotivy) je potřeba mít třeba i krátký detekovaný úsek. Ko tomu není ani nutné používat počítač.Je dobré si připravit kraté detekované úseky na začátku i na konci vratné smyčky i pokud použijeme elektroniku založenou na detekci zkratu, časem totiž můžeme zjistit, že raději přejdeme na bezzkratovou vratnou smyčku a dodatečné řezání a napojováni není zrovna jednoduché.
Naposledy upravil HonzaM dne pát 16 srp, 2019 1:05 pm, celkově upraveno 1
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4042
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod sidlo » pát 16 srp, 2019 6:34 am

Detekovaných úseků připravit radši více než méně. Nic to nestojí a když se to nakonec nepoužije tak se nic neděje. Je dobré udělat každou staniční kolej, každou výhybku zvlášť, rozdělit záhlaví a traťovou kolej, všude kde stojí návěstidlo by měla být hranice obvodu, u přejezdů obvod na přejezdu plus přibližovací a vzdalovací úsek, a všude kde si myslíme že bychom to mohli v budoucnu použít.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3590
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod Martin Justiz » pát 16 srp, 2019 1:04 pm

HonzaM píše:
Trixt píše:Při práci s programem jsme zjistil, že jsem neměl úplně dobře rozmyšlené úseky s detekcí a musel jsem je tedy upravovat. To znamená, že jsem dodatečně přerušoval koleje a doplňoval napájecí body (naštěstí jen pár). Určitě by se mi to nedělalo dobře, kdybych měl již koleje zaštěrkované. Takže než doděláš terén a zaštěrkuješ, tak si zkus to ovládání pomocí PC a je jedno, zda to bude TC či RocRail, ať víš, že úseky pro zpětnou detekci máš tak, jak je potom budeš potřebovat.

Je potřeba vzít v úvahu že detekce neslouží jen k informaci že na koleji štoji vlak, ale také pro určitou automatizaci (nemusí jít o plně automatickou jízdu vlaků) je informace nutná třeba pro to aby se před vlakem spustily závory, nebo aby se návěst přestavila na stůj bezprostředně po průjezdu lokomotivy) je potřeba mít třeba i krátký detekovaný úsek. Ko tomu není ani nutné používat počítač.Je dobré si připravit kraté detekované úseky na začátku i na konci vratné smyčky i pokud použijeme elektroniku zalipoženou na detekci zkratu, časem totiž můžeme zjistit, že raději přejdeme na bezzkratovou vratnou smyčku a dodatečné řezání a napojováni není zrovna jednoduché.

Jj vratná smyčka. Za sebe můžu říct že už nikdy vratnou smyčku detekovanou zkratem.
ČD v Nku
Martin Justiz
 
Příspěvky: 445
Registrován: pon 07 zář, 2009 11:19 am
Bydliště: praha slivenec

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod Ove » ned 22 zář, 2019 5:26 pm

kapku jsem se posunul ve stavbě...
Přílohy
5800F7CF-941E-4B6B-BEC7-545F77303972.jpeg
7082A97B-59D0-4973-B656-AA93981C2B1B.jpeg
C6A0F09F-A42A-4AB3-A4BA-B75E5E2A097F.jpeg
Uživatelský avatar
Ove
 
Příspěvky: 577
Registrován: sob 18 srp, 2018 7:14 pm
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod Martin Justiz » pon 23 zář, 2019 7:53 pm

Tuto stavbu se zájmem sleduji a moc se mi líbí jen nechápu proč neotočíš ty přestavníky
ČD v Nku
Martin Justiz
 
Příspěvky: 445
Registrován: pon 07 zář, 2009 11:19 am
Bydliště: praha slivenec

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod Ove » úte 24 zář, 2019 3:07 pm

Martin Justiz píše:Tuto stavbu se zájmem sleduji a moc se mi líbí jen nechápu proč neotočíš ty přestavníky

taky jsem měl kdysi pocit, že to jde a "schovají" se do terénu, ale ne-e, nedá se (anebo by se musela rozebrat výhybka a přetočit ten přestavující pruh s čudlíkem...)
Uživatelský avatar
Ove
 
Příspěvky: 577
Registrován: sob 18 srp, 2018 7:14 pm
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod PepinTt » úte 24 zář, 2019 7:30 pm

Přispívám málo, ale nedá mi to,klobouk dolů ,tempo máš úžasné, já zatím jen plánuji a nakupuji. Všechna čest!
Já modelařím jen pro radost,dokonalé modely by měli dělat ti co se tím živí
PepinTt
 
Příspěvky: 142
Registrován: sob 28 říj, 2017 8:58 pm
Bydliště: Olomoucký kraj

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod Martin Justiz » stř 25 zář, 2019 6:43 am

Ove píše:
Martin Justiz píše:Tuto stavbu se zájmem sleduji a moc se mi líbí jen nechápu proč neotočíš ty přestavníky

taky jsem měl kdysi pocit, že to jde a "schovají" se do terénu, ale ne-e, nedá se (anebo by se musela rozebrat výhybka a přetočit ten přestavující pruh s čudlíkem...)

Ten čudlík se dá přece vytáhnout a otočit a pak i přestavník se dá dát obráceně
ČD v Nku
Martin Justiz
 
Příspěvky: 445
Registrován: pon 07 zář, 2009 11:19 am
Bydliště: praha slivenec

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod Stanin » stř 25 zář, 2019 7:51 am

Martin Justiz píše:
Ove píše:
Martin Justiz píše:Tuto stavbu se zájmem sleduji a moc se mi líbí jen nechápu proč neotočíš ty přestavníky

taky jsem měl kdysi pocit, že to jde a "schovají" se do terénu, ale ne-e, nedá se (anebo by se musela rozebrat výhybka a přetočit ten přestavující pruh s čudlíkem...)

Ten čudlík se dá přece vytáhnout a otočit a pak i přestavník se dá dát obráceně

Podle popisu by to melo jit... https://www.fleischmann.de/en/product/2 ... ducts.html
Stanin
 
Příspěvky: 541
Registrován: ned 16 čer, 2013 8:48 pm
Bydliště: Brno

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod Martin Justiz » stř 25 zář, 2019 8:14 am

Už jsem doma tak můžu ukázat teda bez přestavníku
Resizer_15693988924762.jpg
Resizer_15693988924761.jpg
Přílohy
Resizer_15693988924760.jpg
ČD v Nku
Martin Justiz
 
Příspěvky: 445
Registrován: pon 07 zář, 2009 11:19 am
Bydliště: praha slivenec

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod Ove » stř 25 zář, 2019 5:23 pm

ale teďs mne teda “rozhodil sandál”, kuňa, asi začnu předělávat....
Uživatelský avatar
Ove
 
Příspěvky: 577
Registrován: sob 18 srp, 2018 7:14 pm
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod Martin Justiz » stř 25 zář, 2019 6:36 pm

Ove píše:ale teďs mne teda “rozhodil sandál”, kuňa, asi začnu předělávat....

Ajaj já myslel že tuto vlastnost výhybek Fleischmann znáš.
Škoda že sem se Nezeptal dříve
ČD v Nku
Martin Justiz
 
Příspěvky: 445
Registrován: pon 07 zář, 2009 11:19 am
Bydliště: praha slivenec

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod HonzaM » čtv 26 zář, 2019 6:33 am

Nezvažoval jsi ve viditelné části použít serva nebo MP1, aby bylo přestavení realisticky pomalé? Stačilo by do přestavovací páčky vyvrtat otvor o průměru 1 mm, jímž by procházela přestavovací struna. U dekodérů DR4018 by bylo pouze potřeba je přeprogramovat na motorické přestavníky.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4042
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod workous » čtv 26 zář, 2019 8:50 am

Ove píše:ale teďs mne teda “rozhodil sandál”, kuňa, asi začnu předělávat....


Myslím, že u projektu jako máš to stojí za to bude super bez viditelných přestavníků....jen až budeš zalévat lepidlem, tak velký bacha mrkni na http://www.shimiland.info/ je to sice HO, ale princip stejný.
Roco Geoline/DCC DR5000 + RocRail/JMRI momentálně v pauze..
Uživatelský avatar
workous
 
Příspěvky: 2139
Registrován: sob 15 lis, 2008 12:05 pm

Re: eNko pro vnoučata - poradíte?

Příspěvekod Ove » pon 30 zář, 2019 11:39 am

rok a den poté....
Přílohy
Výstřižek.JPG
Uživatelský avatar
Ove
 
Příspěvky: 577
Registrován: sob 18 srp, 2018 7:14 pm
Bydliště: Havlíčkův Brod

PředchozíDalší

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků