S88 nebo LocoNet

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

S88 nebo LocoNet

Příspěvekod adix » ned 08 zář, 2019 3:25 pm

Zvažuji zda na kolejišti k centrále DR5000 použít pro zpětné hlášení S88 nebo LocoNet, zatím jsem ale nenašel seriózní a objektivní srovnání, které by dalo odpověď na následující otázky:
S88 - jaké má výhody?
S88 - jaké má nevýhody?
LocoNet - jaké má výhody?
Loconet - jaké má nevýhody?
Dá se někde takové porovnání najít?
adix
 
Příspěvky: 75
Registrován: pon 01 dub, 2019 11:30 am

Re: S88 nebo LocoNet

Příspěvekod belgarat » ned 08 zář, 2019 3:38 pm

Tak se tady oba tabory (a jeste muzeme pridat R-S, ten DR5000 umi take) pobodejte ;) a potom muzeme udelat vytah na vecne casy do Wiki, at priste nezaciname od zacatku ...
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2367
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: S88 nebo LocoNet

Příspěvekod sidlo » ned 08 zář, 2019 4:45 pm

S88 čísluje vstupy sekvenčně a moc se nehodí pro modulovku, na pevném kolejišti to nevadí.
S88 moduly detekce jsou nejlevnější, dají se koupit pod 50 Kč/vstup, např. http://dccdoma.eshop-zdarma.cz/g40.Modul+zp%ECtn%E9ho+hl%E1%9Aen%ED+S88.html, stavebnice je ještě levnější.
Existuje varianta se sníženou citlivostí http://diskuze.modely.biz/viewtopic.php?f=7&t=12207&hilit=s88, někdy se to hodí.
Existuje varianta pro ohlas od výhybek https://sites.google.com/site/sidloweb/elektrika/zpetny-ohlas-s88.
S88 je jednoduchý protokol, kutilové si můžou jednoduše udělat např. IR snímače https://sites.google.com/site/sidloweb/elektrika/s88-ir-detektor.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3590
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: S88 nebo LocoNet

Příspěvekod zdeno » ned 08 zář, 2019 5:34 pm

ono to asi zavisi od toho, co pouzivas.
Pokud mas Roco, asi nebude vhodne pouzivat Loconet.
---
Teda pokud pouzivas na ovladani prislusenstvi DCC, tak zpetna vazba pres Loconet je dost nevhodné.
Ono to neni kompatibilni a vzdycky bude mixovani delat problemy.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3003
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: S88 nebo LocoNet

Příspěvekod Trixt » ned 08 zář, 2019 5:43 pm

Též jsem měl před rokem stejné dilema. Nakonec jsem se rozhodl pro Lokonet, neb si člověk může adresu nastavit dle potřeb a pokud budeš chtít používat RailCom pro identifikaci lokomotiv, pak jinou možnost u firmy Digikeijs stejně nemáš než Loconet (jde o moduly DR5088RC a pro zpětnou smyčku DR5013). Můžeš kombinovat kvůli snížení ceny zpětné detekce moduly Loconet a S88N, ale já jsem do toho nakonec nešel. Jinak držím se komponent jedné značky a vše zatím funguje dle mých představ. Nakonec stejně zjistíš, že investice do zpětné detekce je jen velmi malá část z investic, které do kolejiště dáš. ;)

Zdeno: Roco nemá, píše že má DR5000.
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: S88 nebo LocoNet

Příspěvekod belgarat » ned 08 zář, 2019 6:33 pm

Trixt píše:Zdeno: Roco nemá, píše že má DR5000.

(censored): Zdena ber s nadhledem.

Jinak se zeptam: je NEKDO kdo kombinuje na DR5000 ohlas S88 s LocoNet ? Mam zalusk na tu kombinaci prave kvuli RailCom detekci (a zaroven mi nevyhovuje 16 vstupu - je to moc, musel bych tahat vodice z vetsi dalky kvuli detekci)
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2367
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: S88 nebo LocoNet

Příspěvekod zdeno » ned 08 zář, 2019 7:33 pm

Trixt píše:Zdeno: Roco nemá, píše že má DR5000.

Ja jsem odpovidal vseobecne, teda kazdemu vyhovuje neco jine. :D
Jeste jednou, pokud pouziva DCC na prislusenstvi, tak je pouzivani zpetne vazby Loconetu dost neprakticke.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3003
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: S88 nebo LocoNet

Příspěvekod prcek » ned 08 zář, 2019 7:51 pm

zdeno píše:Ja jsem odpovidal vseobecne, teda kazdemu vyhovuje neco jine. :D
Jeste jednou, pokud pouziva DCC na prislusenstvi, tak je pouzivani zpetne vazby Loconetu dost neprakticke.


Zdeno, jindy jste sdilny az do aleluja a ted tajemny jak hrad v Karpatech. Mohl byste, prosim, trochu rozvest proc je v tomto pripade LocoNet neprakticky?
--
Všechno je snadné, než to zkusíš sám.
prcek
 
Příspěvky: 494
Registrován: ned 05 dub, 2009 11:36 am
Bydliště: kousek jižně od Brna

Re: S88 nebo LocoNet

Příspěvekod HonzaM » pon 09 zář, 2019 7:33 am

Výhodou S88 je sice o něco nižší cena dekodérů a jejich velké rozšíření je dáno faktem, že řada centrál LocoNet nemá, LocoNet je ale mnohem všestrannější, slouží nejen pro zpětné hlášení, ale také pro ovládání například servodekodérů, výhybkových dekodérů, návěstních dekodérů, lze k němu připojit i ovladače FRED, OTO, Digitrax DT400 nebo UT4, a také panelový dekodér pro ovládání výybek a zobrazení jejich postavení. Po kolejišti tak stačí vést jen jeden UTP kablík. Loconet se dá větvit (rozbočovat) a u jednotlivých dekodérů je možné volně volit adresy (ne jako u S88, které musí býr v řadě za sebou a všechny adresy jsou dány jen tím prvním za centrálou). S problémem který uvádí Zdeno jsem se nesetkal, přestože mám na kolejišti jak dekodéry na LocoNetu, tak dekodéry připojené na DCC (JK). Ten kdo má kolejiště s dekodéry S88 je může po pořízení centrály s LocoNetem využít pomocí dekodérů Digikeijs DR4088LN.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4042
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: S88 nebo LocoNet

Příspěvekod belgarat » pon 09 zář, 2019 7:48 am

HonzaM & all@locoNet: na webu je k dispozici pomerne presna specifikace "protokolu" S88 vcetne casovani atd. LocoNet prebira ulohu fyzicke vrstvy, muzete mi dat odkaz na specifikaci protokolu, ktery musi splnovat detektor obsazeni - nebo se chova jako "obycejne" LocoIO ?
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2367
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: S88 nebo LocoNet

Příspěvekod zdeno » pon 09 zář, 2019 8:13 am

prcek píše:Zdeno, jindy jste sdilny az do aleluja a ted tajemny jak hrad v Karpatech. Mohl byste, prosim, trochu rozvest proc je v tomto pripade LocoNet neprakticky?

Asi uz mne nebavi stale tocit veci dookola.
---
Neprakticnosti myslim to, ze pokud je pritomny Loconet, tak je pouzivani DCC komplikujicci prvek. Proste je snazsi pouzivat na vsechno Loconet.
Je mezi nami hodne modulovkaru a tam je prislusenstvi na DCC primo zakazane, pokud neni uplne samostatne !!
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3003
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: S88 nebo LocoNet

Příspěvekod michal.kubista » pon 09 zář, 2019 12:53 pm

Zdeno trochu neobratně chtěl upozornit (promiň za za ten výraz, bez urážky) na to, že adix nenapsal, jak ovládá příslušenství, protože to by mohlo vnést jiné světlo do vhodnosti použití zpětné vazby. S ohledem na otázku to asi přes LocoNet nebude.
Já nejsem odborník na LokoNet, ale dle diskusi tady bych na ovládání příslušenství a zpětné hlášení použil obousměrnou sběrnici, nezávislou na DCC, což LokoNet splňuje. S88 jsem zkoušel (ovládání příslušenství přes DCC) a moc mě to neoslovilo a já to řeším vlastním rozhraním , podobným OpenLCB a zatím jsem spokojený, ale vývoj mě značně zpomalil.
michal.kubista
 
Příspěvky: 387
Registrován: úte 06 říj, 2009 1:48 pm
Bydliště: Břeclavsko

Re: S88 nebo LocoNet

Příspěvekod adix » úte 10 zář, 2019 7:05 am

michal.kubista píše: ...adix nenapsal, jak ovládá příslušenství, protože to by mohlo vnést jiné světlo do vhodnosti použití zpětné vazby. S ohledem na otázku to asi přes LocoNet nebude.

Je to přesně naopak, přednosti zpětného hlášení LocoNetu považuji za důvod hledání dodavatele příslušenství ovládaného LocoNetem. V současné době jsem odkázán na DR4018, ale jak píše zdeno, je nelogické a nepraktické používat LocoNet pro zpětné hlášení a další příslušentsví ovládat z DCC. Bohužel Digikeijs který vyrábí centrálu DR5000 která LocoNet má a vyrábí dva moduly zpětného hlášení s LocoNetem, DR4088LN a DR5088RC, (ten navíc umožňuje detekci adresy lokomotivy, což využijí uživatelé TrainConrolleru a RocRailu, asi i i Train). Dekodér pro ovládání výhybek ale v nabídce nemá.
adix
 
Příspěvky: 75
Registrován: pon 01 dub, 2019 11:30 am

Re: S88 nebo LocoNet

Příspěvekod zdeno » úte 10 zář, 2019 7:23 am

v blizke dobe hodlam pustit do volneho obehu ovladac vyhybek, navestidel a detekce od Loconetu do volneho obehu.
Blizka doba je asi 1 mesic.
Je tam toho hodne noveho a jinak, proto mi to trva tak dlouho.
Ono to otestovat je narocne na cas.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3003
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: S88 nebo LocoNet

Příspěvekod JenikPluto » stř 11 zář, 2019 6:29 am

adix píše:Je to přesně naopak, přednosti zpětného hlášení LocoNetu považuji za důvod hledání dodavatele příslušenství ovládaného LocoNetem. V současné době jsem odkázán na DR4018, ale jak píše zdeno, je nelogické a nepraktické používat LocoNet pro zpětné hlášení a další příslušentsví ovládat z DCC. Bohužel Digikeijs který vyrábí centrálu DR5000 která LocoNet má a vyrábí dva moduly zpětného hlášení s LocoNetem, DR4088LN a DR5088RC, (ten navíc umožňuje detekci adresy lokomotivy, což využijí uživatelé TrainConrolleru a RocRailu, asi i i Train). Dekodér pro ovládání výhybek ale v nabídce nemá.


Co tohle?

JP
JenikPluto
 
Příspěvky: 439
Registrován: pát 08 lis, 2013 10:19 am
Bydliště: Kladno

Další

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků