Slepování různých materiálů na kolejišti

Zkušenosti, tipy, informace, návody a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Slepování různých materiálů na kolejišti

Příspěvekod radekkrupka » ned 23 lis, 2008 10:37 pm

Prosím o radu zkušené...

Mám postavený základní rám kolejiště (TT) z desek (vypadá takto), vrch tvoří truhlářská překližka 8 mm. Následující skladbu jsem vymyslel následující:

- zmíněná překližka 8 mm
- expandov. polystyren tl. 20 mm
- kork. lože Litomyský
- zaštěrkované koleje

Přemýšlím, čím lepit - konkrétně polystyren k překližce a korek k polystyrenu. Obojí by mělo držet festovně, jenže jsou to naprosto odlišné materiály? Jako řešení mě napadá jedině disperzní lepidlo (např. Herkules), případně nějaká barva či nějaký druh silikonu?

Koleje (flexi) mám v plánu zkusit fixovat syntetickou barvou (metoda a-la-Houmr).

Na tomto rámu bude skladba rovinná, jedná se o panel se stanicí. Polystyren tam chci proto, abych do něj mohl snadno tvořit náznaky příkopů, vodotečí, zapouštět popelovou jámu a pod. Překližka zase slouží pro zpevnění konstrukce a připevnění servomotorů od Tilligu.

Dík za vaše zkušenosti
Uživatelský avatar
radekkrupka
 
Příspěvky: 1926
Registrován: ned 20 dub, 2008 3:13 pm
Bydliště: Teď už jenom Zlín :)

Příspěvekod Jenda » ned 23 lis, 2008 10:54 pm

Viděl bych to na tři způsoby:
1. disperze - Herkules
2. silikon
3. epoxid
4. lepidla na bázi polyuretanu, (Soudal konstrukční lepidlo 60) pozor na Chemoprén transparent sice na něm píší že neobsahuje toluen a že je na pěnové materiály ale pěnový a extrudovaný polystyrén naleptává.

píšeš o syntetické barvě, té bych se obloukem vyhnul protože pokud obsahuje benzín tak leptá polystyrém který píšeš že tam budeš mít.
Jenda
 
Příspěvky: 54
Registrován: úte 02 zář, 2008 3:14 pm
Bydliště: u. Č.Budějovic

Příspěvekod kubulak » pon 24 lis, 2008 8:37 am

Vsechny materialy co pises mam na kolejisti i ja a vsechny bez problemu slepil herkules. Akorat na sterk jsem ho redil od oka 1:1-1:3 s vodou, jinak neredeny. Pomuze natrit oba materialy a jakoby je po sobe kousek posunout, lepidlo se rovnomerne rozmaze po obou plochach, pak to zafixuju do polohy kterou chci a zatizim (pouzivam 5 a 10kg zavazi z cinek) a necham tomu dost casu na proschnuti.

Samozrejme ze se to od sebe da utrhnout, vsechno je jen otazka sily, ale na drtivou vetsinu namahani to bohate staci.

Kdyby Balakryl leptal polystyren, tak by Houmr mel koleje uz davno na podlaze :) A nebyl by jedinej, neb to od nej kopiruje kazdej druhej :)

Popr. to muzes doplnit oboustranne lepici paskou - jak na preklizka / polystyren, tak na polystyren / korek, tak na korek / koleje.
HO, CSD epocha IV, DCC
kubulak
 
Příspěvky: 250
Registrován: stř 28 kvě, 2008 11:02 am

Příspěvekod Jenda » pon 24 lis, 2008 9:07 am

Ale Balakryl je disperzní akrylátová barva, není syntetický.
Jenda
 
Příspěvky: 54
Registrován: úte 02 zář, 2008 3:14 pm
Bydliště: u. Č.Budějovic

Re: Slepování různých materiálů na kolejišti

Příspěvekod Dusan » pon 24 lis, 2008 9:10 am

radekkrupka píše:Prosím o radu zkušené...

Mám postavený základní rám kolejiště (TT) z desek (vypadá takto), vrch tvoří truhlářská překližka 8 mm. Následující skladbu jsem vymyslel následující:

- zmíněná překližka 8 mm
- expandov. polystyren tl. 20 mm
- kork. lože Litomyský
- zaštěrkované koleje

Přemýšlím, čím lepit - konkrétně polystyren k překližce a korek k polystyrenu. Obojí by mělo držet festovně, jenže jsou to naprosto odlišné materiály? Jako řešení mě napadá jedině disperzní lepidlo (např. Herkules), případně nějaká barva či nějaký druh silikonu?

Koleje (flexi) mám v plánu zkusit fixovat syntetickou barvou (metoda a-la-Houmr).

Na tomto rámu bude skladba rovinná, jedná se o panel se stanicí. Polystyren tam chci proto, abych do něj mohl snadno tvořit náznaky příkopů, vodotečí, zapouštět popelovou jámu a pod. Překližka zase slouží pro zpevnění konstrukce a připevnění servomotorů od Tilligu.

Dík za vaše zkušenosti

Ahoj,ten poliš není náhodou extrudovaný ??? Všechny spoje materiálů,které jsi uvedl nebudou nijak exponovány mimo svého vlastního pnutí,takže bohatě stačí jakákoliv disperze (herkules atd.) Za ostatní další lepidla ušetři :)
HO(N),DCC,ep.II.-III.
Uživatelský avatar
Dusan
 
Příspěvky: 1281
Registrován: ned 04 úno, 2007 4:48 pm
Bydliště: Brno

Příspěvekod Dusan » pon 24 lis, 2008 9:18 am

Jenda píše:Ale Balakryl je disperzní akrylátová barva, není syntetický.

Finální vrstvu máš poliš,tak koleje zafixuj oboustranou lepící páskou,nemusí to být po celé jejich délce a pak je jen zaštěrkuj,tím je defacto přilepíš k podkladu.Pokud je pak budeš chtít náhodou odstranit tak to půjde jen s tím polišem :) Já to mám nafocené ty postupy včetně barvení,tak jestli chceš pošli mi mejl a já vyštrachám fotky.
HO(N),DCC,ep.II.-III.
Uživatelský avatar
Dusan
 
Příspěvky: 1281
Registrován: ned 04 úno, 2007 4:48 pm
Bydliště: Brno

Příspěvekod Houmr » pon 24 lis, 2008 10:15 am

Jenda píše:Viděl bych to na tři způsoby:
1. disperze - Herkules
2. silikon
3. epoxid
4. lepidla na bázi polyuretanu, (Soudal konstrukční lepidlo 60) pozor na Chemoprén transparent sice na něm píší že neobsahuje toluen a že je na pěnové materiály ale pěnový a extrudovaný polystyrén naleptává.

píšeš o syntetické barvě, té bych se obloukem vyhnul protože pokud obsahuje benzín tak leptá polystyrém který píšeš že tam budeš mít.

Mohu potvrdit, pokud se dá syntetické barvy moc, tak polystyrén rozežírá. Používat jde, ale jen opatrně. Já na většinu lepení používám disperzní lepidlo Soudal rychle schnoucí, lepím s ním prakticky vše.
"HO" - DCC - III - IV
Uživatelský avatar
Houmr
 
Příspěvky: 1324
Registrován: sob 07 říj, 2006 5:44 pm
Bydliště: Bukovice

Re: Slepování různých materiálů na kolejišti

Příspěvekod radekkrupka » pon 24 lis, 2008 10:35 am

Dusan píše:Ahoj,ten poliš není náhodou extrudovaný ??? Všechny spoje materiálů,které jsi uvedl nebudou nijak exponovány mimo svého vlastního pnutí,takže bohatě stačí jakákoliv disperze (herkules atd.) Za ostatní další lepidla ušetři :)


Není, klasický expandovaný polystyren (bílé kuličky).

Na polystyrenu bude ale ještě korkové lože, abych vytvořil tvar štěrku. A jak flexi koleje, tak i korek bude mít tendenci se v obloucích narovnánat takže to musí držet...
Uživatelský avatar
radekkrupka
 
Příspěvky: 1926
Registrován: ned 20 dub, 2008 3:13 pm
Bydliště: Teď už jenom Zlín :)

Re: Slepování různých materiálů na kolejišti

Příspěvekod Dusan » pon 24 lis, 2008 1:46 pm

radekkrupka píše:
Dusan píše:Ahoj,ten poliš není náhodou extrudovaný ??? Všechny spoje materiálů,které jsi uvedl nebudou nijak exponovány mimo svého vlastního pnutí,takže bohatě stačí jakákoliv disperze (herkules atd.) Za ostatní další lepidla ušetři :)


Není, klasický expandovaný polystyren (bílé kuličky).

Na polystyrenu bude ale ještě korkové lože, abych vytvořil tvar štěrku. A jak flexi koleje, tak i korek bude mít tendenci se v obloucích narovnánat takže to musí držet...


Korek na poliš nalepíš bez problému zase disperzí,korek se ti narovnávat asi nebude,z něj vyřízneš přeci požadovaný poloměr,ten se moc do oblouku ohýbat nedá.Na takový podklad bych "našpendlil" flexky a pak zaštěrkoval.Před HO jsem dělal(a nedodělal)kolejiště v TT.Kolejivo bylo Litomyský + výhybky Tillig.Nechtělo se mi tenkrát vůbec řešit korek a tak jsem na celou plochu položil a v místech nafixoval mirelon(používá se pod plovoucí podlahy).Na to jsem položil veškeré kolejivo.Vše bylo zafixováno špendlíky v místech spojů v obloucích ještě přibito.Veškerý mirelon jsem pak jednoduše vyřezal,tak že mi zůstal pod položenými tratěmi a měl jsem podloží.Zaštěrkováním pak vznikl vlastně i tvar štěrkového lože.
HO(N),DCC,ep.II.-III.
Uživatelský avatar
Dusan
 
Příspěvky: 1281
Registrován: ned 04 úno, 2007 4:48 pm
Bydliště: Brno

Re: Slepování různých materiálů na kolejišti

Příspěvekod Sandy » pon 24 lis, 2008 8:43 pm

radekkrupka píše:Prosím o radu zkušené...
..............
Přemýšlím, čím lepit - konkrétně polystyren k překližce a korek k polystyrenu. Obojí by mělo držet festovně, jenže jsou to naprosto odlišné materiály? Jako řešení mě napadá jedině disperzní lepidlo (např. Herkules), případně nějaká barva či nějaký druh silikonu?
........
Dík za vaše zkušenosti

Nejlepší a nejlevnější je lepidlo na polystyrenové podhledy : "DECOSA", "Styroporkleber" apod. v "kyblíčku" .Dá se zároveň použít i jako tmel. Lepí úplně všechno, kromě polyetylenu. Korek od polystyrenu nebo překližku od polystyrenu již nikdy neoddělíš. :lol:
Dá se dobře využít i pro stavbu krajiny z polystyrenových desek. Na rozdíl od disperzních lepidel schne velmi rychle, jednotlivé části není třeba nijak zvlášť fixovat.
Na přilepení kolejiva k podloží třeba stavební silikon.
Sandy
 
Příspěvky: 1485
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Příspěvekod radekkrupka » ned 30 lis, 2008 7:58 pm

Tak jsem o víkendu lepil :)

lepil jsem 2cm polystyren k překližce. Podloží v momentálně řešeném úseku stanice jsem nakonec změnil z korku na polystyren. V hornbachu jsem totiž našel 4mm tlustý (tudíž ideální, Litomyského korkové podloží má rovněž 4mm) polystyren pro podklad tapet. Z toho se dalo celé podloží stanice pěkně vyříznout vcelku...

Vše jsem nakonec lepil dle rady Dušana a Sandyho pastovitým lepidlem na polystyrenové desky a dekorace (Pattex Styropor).

Fotky pro zájemce zde:
http://picasaweb.google.com/radekkrupka ... PaneluSt2#

Příště už se budou pokládat koleje tak jsem na to zvědav :lol:
Uživatelský avatar
radekkrupka
 
Příspěvky: 1926
Registrován: ned 20 dub, 2008 3:13 pm
Bydliště: Teď už jenom Zlín :)

Re: Slepování různých materiálů na kolejišti

Příspěvekod PaMi » ned 01 črc, 2012 11:32 am

Tak že by pořádné vteřinové lepidlo? Používá ho někdo ze zde přítomných?
http://hobby.idnes.cz/vterinove-lepidlo ... -dilna_bma
-- TT -- ČSD -- Jenom pro radost -- TrainController 8.0 Gold -- Moduly
Uživatelský avatar
PaMi
 
Příspěvky: 486
Registrován: úte 04 bře, 2008 1:57 pm

Re: Slepování různých materiálů na kolejišti

Příspěvekod kubbajs » pát 28 bře, 2014 12:26 pm

Ahoj, všechny zdravím. Mám laický dotaz a nechci kvůli tomu zakládat nové vlákno. Snad se to do tohoto hodí. Jaké lepidlo použít na přilepení leptaných doplňků na odlitek vagónu? Stačí mi k tomu normální sekunďák z papírnictví za pár kaček nebo se mám poohlídnout po nějakém speciálním. Po jakém?
Díky za odpovědi.
Kuba
TT, V.epocha ČD, asi digitál, (zatím jen v hlavě a teď už i v Milanově knize)
Uživatelský avatar
kubbajs
 
Příspěvky: 177
Registrován: stř 16 led, 2008 7:12 pm

Re: Slepování různých materiálů na kolejišti

Příspěvekod BohousP » pát 28 bře, 2014 12:45 pm

kubbajs píše:Ahoj, všechny zdravím. Mám laický dotaz a nechci kvůli tomu zakládat nové vlákno. Snad se to do tohoto hodí. Jaké lepidlo použít na přilepení leptaných doplňků na odlitek vagónu? Stačí mi k tomu normální sekunďák z papírnictví za pár kaček nebo se mám poohlídnout po nějakém speciálním. Po jakém?
Díky za odpovědi.
Kuba

Rozhodně ne něco podezřele levného. To je obvykle víc zlosti než úžitku. A samozřejmě, záleží na materiálu odlitku. Navíc, mnohá vteřinová lepidla lepí dobře jen ve velmi tenké vrstvě - buď ke slepení prasklin, nebo ideálně hladkých ploch. Tam, kde to ideální není, je vhodné použít hustější sekundová lepidla. A doporučuji raději značková.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2921
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Slepování různých materiálů na kolejišti

Příspěvekod Barbucha » pát 28 bře, 2014 1:02 pm

kubbajs píše:Ahoj, všechny zdravím. Mám laický dotaz a nechci kvůli tomu zakládat nové vlákno. Snad se to do tohoto hodí. Jaké lepidlo použít na přilepení leptaných doplňků na odlitek vagónu? Stačí mi k tomu normální sekunďák z papírnictví za pár kaček nebo se mám poohlídnout po nějakém speciálním. Po jakém?
Díky za odpovědi.
Kuba


Zatím s úspěchem na skoro všechno používám toto:
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__7172__HobbyKing_Super_Glue_CA_50g_1_7oz_Super_Thin.html
Kupoval jsem dvě flašky přímo z tohoto odkazu. Z těch malých tub, co hned vyschnou jsem už byl na nervy. Toto vyšlo i s poštovným levněji a lepí to.
DR, H0, epocha III c, v neplánované pauze.
Uživatelský avatar
Barbucha
 
Příspěvky: 2311
Registrován: pát 06 čer, 2008 7:20 am
Bydliště: Brno

Další

Zpět na Materiály ke stavbě modelů, kolejišť a diorámat

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků