Kolejiště H0 209x125 cm

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Kolejiště H0 209x125 cm

Příspěvekod Fox » úte 27 srp, 2019 10:23 am

Pěkný projekt. Manželka bude mít radost, že Ti povolila prostor :D . Mám ale jednu technickou - ještě je na to čas. Doporučuji vřele koupit nějaká kvalitní nábytková kolečka a na ty nohy je zespodu přišroubovat. Budeš to tisíckrát odšupovat od stěny při budování, i za provozu až tam v rohu třeba vykolejí mašina. Šířka 125 cm už znamená problém přístupu. Zkušenost hovoří.
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1306
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: Kolejiště H0 209x125 cm

Příspěvekod belgarat » úte 27 srp, 2019 1:50 pm

Pridam k tem noham (omlouvam se pokud jsem jak "kafemlejnek"): krome koleckovych nohou (mam) se mi take osvedcily docasne "montazni" nohy v "skoro v polovine" bocnic tak, ze se deska da na
sroubech otocit spodkem nahoru (podeprit na delsi strane nohama) a nebo svisle (zaaretovat sroubem do montaznich nohou). Neuveritelna pohoda pri dratovani, pajeni ... no vubec pri vsem :) nez se zacne jezdit.
Nafotil bych, ale mam kolem kolejiste tak neuveritelny binec ze to ani sem nemuzu dat. Mozna najdu stare fotky.

Edit: stara fotka: https://photos.app.goo.gl/azKVb46ixxGuRbbUA - to precnivajici jsou odnimatelne nohy, dole je trojuhelnik s velkou zakladnou. Desku muzu otocit "nastojato" nebo zcela vzhuru nohama - ani v jedne poloze mi nekape cin na hlavu.
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2370
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Kolejiště H0 209x125 cm

Příspěvekod Knapis » úte 27 srp, 2019 2:26 pm

Nad kolečkama jsem už také přemýšlel, ale zatím jsem nenašel nic moc co by se mi zamlouvalo. Zkusím se podívat, až budu mít cestu kolem OBI nebo Hornbachu, jestli tam nemají něco kloudného.
Knapis
 
Příspěvky: 43
Registrován: pon 02 zář, 2013 6:02 pm
Bydliště: Šumperk

Re: Kolejiště H0 209x125 cm

Příspěvekod look23 » úte 27 srp, 2019 5:55 pm

Knapis píše:Nad kolečkama jsem už také přemýšlel, ale zatím jsem nenašel nic moc co by se mi zamlouvalo. Zkusím se podívat, až budu mít cestu kolem OBI nebo Hornbachu, jestli tam nemají něco kloudného.


Nedávno jsem viděl sadu koleček v Lídlu. Jestli si to pamatuju dobře, tak ve 3 provedeních. Je to tak 10 až 14 dní co jsem na to koukal.
TT/H0, ČSD epocha IV, V - z21+MM
look23
 
Příspěvky: 1179
Registrován: ned 17 lis, 2013 2:20 pm

Re: Kolejiště H0 209x125 cm

Příspěvekod workous » úte 27 srp, 2019 5:56 pm

Zkusil jsem to překreslit v PECO...
Přílohy
PECO.jpg
PECO.jpg (28.66 KiB) Zobrazeno 3984 krát
Roco Geoline/DCC DR5000 + RocRail/JMRI momentálně v pauze..
Uživatelský avatar
workous
 
Příspěvky: 2139
Registrován: sob 15 lis, 2008 12:05 pm

Re: Kolejiště H0 209x125 cm

Příspěvekod Knapis » stř 28 srp, 2019 4:30 am

workous píše:Zkusil jsem to překreslit v PECO...

Vypadá to také hodně zajímavě, ale víc jak těch 209 cm, už sem nenacpu. Ale díky za návrh.
Knapis
 
Příspěvky: 43
Registrován: pon 02 zář, 2013 6:02 pm
Bydliště: Šumperk

Re: Kolejiště H0 209x125 cm

Příspěvekod workous » stř 28 srp, 2019 7:25 am

Knapis píše:
workous píše:Zkusil jsem to překreslit v PECO...

Vypadá to také hodně zajímavě, ale víc jak těch 209 cm, už sem nenacpu. Ale díky za návrh.


Je to jen pro inspiraci :)
Roco Geoline/DCC DR5000 + RocRail/JMRI momentálně v pauze..
Uživatelský avatar
workous
 
Příspěvky: 2139
Registrován: sob 15 lis, 2008 12:05 pm

Re: Kolejiště H0 209x125 cm

Příspěvekod workous » stř 28 srp, 2019 8:58 am

Mrkni sem dobrý prodejce beru od něj leta máš tam kolejivo PIKO pokud ti něco chybí..

http://inzerce.modelbazar.cz/inzerat/91 ... d=11&pid=1
Roco Geoline/DCC DR5000 + RocRail/JMRI momentálně v pauze..
Uživatelský avatar
workous
 
Příspěvky: 2139
Registrován: sob 15 lis, 2008 12:05 pm

Re: Kolejiště H0 209x125 cm

Příspěvekod HonzaM » stř 28 srp, 2019 9:47 am

hopeter píše:Drobné odchylky se dají dohnat i na kusovkách. Pokud ti to někde nevychází můžeš vložit kus flexikoleje. Hlavně pozor na plynulé přechody rovina/oblouk a vyvaruj se esíček bez kusu rovné koleje.

Možná je to v N jinak, ale esíčka bez rovné koleje na kolejišti mám a problém s tím není. Nepoužívám ale kusovky, považuji za naprosto nevhodné kusovky používat. U kusovek je problém že přecházíš skokem z radiusu do přímky, u flexi se radius mění plynule. Také to vypadá reálně, ve skutečnosti nikdy přechází oblouk určitého radiusu rovnou do přímky. Kusovky může být dobré používat v návrzích pro představu s čím lze počítat třeba z hlediska radiusů, ale do kolejiště bych je určitě nedával, každý spoj je potenciálním zdrojem problémů. Každá kolejnice a každá výhybka musí mít vlastní napájecí přívody, na vodivé spojky je potřeba nespoléhat.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4069
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Kolejiště H0 209x125 cm

Příspěvekod JanoH0e » stř 28 srp, 2019 1:16 pm

Nie, nie je to inak. Ale niečo iné sú velikosti oblúkov v N a H0. Ak by si mal oblúky v esíčku okolo R 150 mm, tiež by si mal problém. Zákony fyziky.
JanoH0e
 
Příspěvky: 1411
Registrován: ned 31 srp, 2008 10:25 pm
Bydliště: Michalovce

Re: Kolejiště H0 209x125 cm

Příspěvekod Knapis » stř 28 srp, 2019 6:46 pm

Nad těma flexi kolejema jsem také přemýšlel, ale nemám s tím žádné zkušenosti a trochu se bojím výsledku. Tak jsem počítal že bych rovinky udělal z flexi a oblouky z kusovek.

Dále mě trápí:
1. - jaké použít přestavníky k výhybkám? Říkal jsem si že MP1 od MTB by mohly být ok. Pokud jsem to dobře vyčetl tak by měl fungovat na analog i DCC. Co vy na to?
2. - Přemýšlel jsem nad ovládáním, asi bych chtěl DCC a teď otázka jestli to udělat komplet, nebo jsem viděl lokomotivy DCC a výhybky analog. Tak nevím co bude lepší, přeci jenom je to stále i kolejiště pro děti. Případně jaké?
3. - Jak přenést plán na panel? Koukal jsem že by mělo jít z Wintracku vytisknout plán v měřítku 1:1, slepil bych to do celku a položil na panel aby se to dalo překreslit, případně tímto způsobem vytvořit šablony jednotlivých kusů kolejiva.
Knapis
 
Příspěvky: 43
Registrován: pon 02 zář, 2013 6:02 pm
Bydliště: Šumperk

Re: Kolejiště H0 209x125 cm

Příspěvekod milan ferdián » stř 28 srp, 2019 6:49 pm

Knapis píše:3. - Jak přenést plán na panel? Koukal jsem že by mělo jít z Wintracku vytisknout plán v měřítku 1:1, slepil bych to do celku a položil na panel aby se to dalo překreslit, případně tímto způsobem vytvořit šablony jednotlivých kusů kolejiva.

Kdo má obavy z vyměřování kolejí na panelu, většinou tuto metodu využívá.Se šablonama bych byl opatrný. :wink:
Milan
milan ferdián
 
Příspěvky: 11823
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Kolejiště H0 209x125 cm

Příspěvekod hopeter » stř 28 srp, 2019 6:58 pm

Rozhodně bych kusovky nezatracoval. Hlavní výhodou je ,že drží tvar a stačí být pečlivý při upevňování. Flexi má výhodu libovolného tvaru ale není jednoduché ten tvar dodržet. I když se předohnou předem tak pořád mají v sobě zbytek síly ,která může začátečníkovi zlomit přechod ve spoji apod. Vůbec si nedovedu představit sestavovat z flexi krátké koleje vkládané mezi výhybky u zhlaví a už vůbec ne krátké oblouky , to raději uříznu kusovku.
Já používám kusovky na krátké úseky a flexi na širou trať nebo rovné úseky staničních kolejí. Co se týká přívodů elektriky tak nedávám vodiče na každou kusovku. Dbám na úpravu spojek aby nebyly volné. Zatím jsem neměl problém s vodivostí ani na zahrádce a kdyby nastal tak stačí spojky proletovat nebo vodiče přidat. Vodiče dávám jen na jednotlivé oddělené úseky ( úmyslné i ty co vzniknou třeba mezi výhybkama ) a na delší úseky cca po 1 metru délky kolejí.
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Kolejiště H0 209x125 cm

Příspěvekod Knapis » stř 28 srp, 2019 7:01 pm

Jinak tady je snad finální návrh plánku kolejiště. Lehce upravený návrh, který tu zveřejnil Michal. Ještě jednou bych mu chtěl poděkovat za pomoc.

kolejiste.jpg

kolejiste1.jpg
Knapis
 
Příspěvky: 43
Registrován: pon 02 zář, 2013 6:02 pm
Bydliště: Šumperk

Re: Kolejiště H0 209x125 cm

Příspěvekod Myšpulín » stř 28 srp, 2019 7:04 pm

Knapis píše:Jinak tady je snad finální návrh plánku kolejiště. Lehce upravený návrh, který tu zveřejnil Michal. Ještě jednou bych mu chtěl poděkovat za pomoc.

A nestálo by za to otočit ty kusé koleje v SN?
H0, III až IV, ČSD, nemodelář
Myšpulín
 
Příspěvky: 1506
Registrován: stř 24 led, 2007 7:43 pm
Bydliště: Hostinné

PředchozíDalší

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 návštevníků