Stanice Keblov

Skutečná železnice, odkazy na fotografie, zajimavá místa, setkání apod.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., radekkrupka

Re: Stanice Keblov

Příspěvekod Marthin » úte 23 črc, 2019 6:44 am

radeksindy píše:Nejprve můj názor ke knize: Nedoporučuji. Po grafické stránce je to nepodařené dílo. Sice se autorům podařilo sehnat dost peněz na formát A4 v pevné vazbě, ale dopadlo to nedobře. U značné části plánové dokumentace je sice uveden jako zdroj sbírka autorů, ale autři ji do knihy jen nedbale ofotili (nažloutlé, jsou vidět ohyby výkresů, nesrovnané linie) a většina z nich skončila jako obdélníček 5 x 5 cm. Autoři nezvládli výběr fotografií, některé pěkné dobové fotky skončí na 1/8 stránky, jiné nic něříkající fotky zabírají zbytečně místo. Vzhledem k použitému fontu a počtu fotek na stránku jsou některé fotky stejně velké jako jejich popisky. Za 745 Kč málo muziky. Kdyby nebyla kniha v prodejně zabalená do igelitu, tak bych ji po zběžném prolistování odložil, ale nechal jsem se napálit. Text nijak nehodnotím, každý píše a strukturuje text jinak. Ve srovnání třeba s Martinem Navrátilem a jeho posledním počinem o chrudimských lokálkách to ale u mne neobstálo.

Keblov tam je

_Keblov.jpg


Díky, plánek je super. Pomohl mi.

Ke knížce: nechci pitvat toto vlákno, ale ono připravit podklady je docela drahá záležitost (z malé fotografie oskenovat slušnou velikost není levné, lidi za tuto práci si říkaj dost peněz). Ono otázkou je jaké podmínky měli k tvorbě knihy. Dnes profesionální kniha zaujímá též kritiky a jejich hodnocení. Sehnat co nějvětší okruh lidí se znalostí zrušené tratě v 70.letech v dnešní době není žřádná sranda. Kolik pamětníků ovládá internet a kolik ví o chystané knize?
Off topic: Ze svého oboru vím, že jedna kniha o naší práci vznikala 10 let a dnes spousta lidí ji kritizuje pro nedostatek informací a přitom to dělali profesoři a mistři v oboru....
Marthin
 
Příspěvky: 156
Registrován: úte 02 črc, 2019 9:35 am

Re: Stanice Keblov

Příspěvekod radeksindy » úte 23 črc, 2019 8:06 am

ad přístavba: Koukal jsem na geoportál, kde jsou bohužel poslední snímky z oblasti z roku 1949. Samozřejmě snímkování nemá dostatečnou kvalitu, ale pokud se otevře bod z roku 1949 nad Němčičkama, tak se zdá že je zadní trakt už změněný. Pokud k přístavbě došlo před rokem 1945, dává to naději, že by se v NA na Chodovci mohly nějaké dokumenty zachovat.
radeksindy
 
Příspěvky: 2511
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Re: Stanice Keblov

Příspěvekod hank » úte 23 črc, 2019 8:11 am

"Kolik pamětníků...ví o chystané knize?"

A čí je to chyba, že to ti pamětníci nevědí? To by snad mělo být ve vlastním zájmu autora, aby si je sehnal a oslovil, případně je to součást profese nakladatelského redaktora, tedy pokud někdo takový existuje... V některých zeních se na těch přípravných pracích podílejí i agenti autorů (existuje vůbec něco takového ve zdejší končině?).

"...z malé fotografie oskenovat slušnou velikost není levné, lidi za tuto práci si říkaj dost peněz..."

V tom případě jsou to vydřiduši, takový skener, který to umí, mám doma i já...

Dostala se ke mně insiderská informace o poněkud absurdních okolnostech vzniku jedné knihy, kterou tady nechci konkretizovat (a už vůbec ne jejího autora). Stručně řečeno, jsou lidi, kteří by mohli a měli psát a nepíšou, a naopak...
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6074
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Stanice Keblov

Příspěvekod milan ferdián » úte 23 črc, 2019 8:20 am

radeksindy píše:ad přístavba: Koukal jsem na geoportál, kde jsou bohužel poslední snímky z oblasti z roku 1949. Samozřejmě snímkování nemá dostatečnou kvalitu, ale pokud se otevře bod z roku 1949 nad Němčičkama, tak se zdá že je zadní trakt už změněný. Pokud k přístavbě došlo před rokem 1945, dává to naději, že by se v NA na Chodovci mohly nějaké dokumenty zachovat.

Ano,je.Vypadá to jen na přemístění vchodu.U kontaminacích též nic moc,jen mě zaujali ty kmeny připravené na nákladku v zastávce/nakladišti Keblově.A propó,dle plánku vidím,že pláň byla připravena pro položení třetí koleje.
Milan
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Stanice Keblov

Příspěvekod Marthin » úte 23 črc, 2019 9:02 am

hank píše:"Kolik pamětníků...ví o chystané knize?"

A čí je to chyba, že to ti pamětníci nevědí? To by snad mělo být ve vlastním zájmu autora, aby si je sehnal a oslovil, případně je to součást profese nakladatelského redaktora, tedy pokud někdo takový existuje... V některých zeních se na těch přípravných pracích podílejí i agenti autorů (existuje vůbec něco takového ve zdejší končině?).

"...z malé fotografie oskenovat slušnou velikost není levné, lidi za tuto práci si říkaj dost peněz..."

V tom případě jsou to vydřiduši, takový skener, který to umí, mám doma i já...

Dostala se ke mně insiderská informace o poněkud absurdních okolnostech vzniku jedné knihy, kterou tady nechci konkretizovat (a už vůbec ne jejího autora). Stručně řečeno, jsou lidi, kteří by mohli a měli psát a nepíšou, a naopak...


ad pamětníci: kde je má hledat a někteří jsou po smrti. Ono dnes "redaktor" je slovo, před kterým lidi pomalu utíkají....a navíc dnešní svět je tak uspěchaný, že nikdo nemá čas. Skoro modeláři se umí zastavit, protože kvalita modelu se neokecá...
Marthin
 
Příspěvky: 156
Registrován: úte 02 črc, 2019 9:35 am

Re: Stanice Keblov

Příspěvekod Marthin » úte 23 črc, 2019 9:11 am

milan ferdián píše:
radeksindy píše:ad přístavba: Koukal jsem na geoportál, kde jsou bohužel poslední snímky z oblasti z roku 1949. Samozřejmě snímkování nemá dostatečnou kvalitu, ale pokud se otevře bod z roku 1949 nad Němčičkama, tak se zdá že je zadní trakt už změněný. Pokud k přístavbě došlo před rokem 1945, dává to naději, že by se v NA na Chodovci mohly nějaké dokumenty zachovat.

Ano,je.Vypadá to jen na přemístění vchodu.U kontaminacích též nic moc,jen mě zaujali ty kmeny připravené na nákladku v zastávce/nakladišti Keblově.A propó,dle plánku vidím,že pláň byla připravena pro položení třetí koleje.
Milan


I to mne prekvapilo s tím plánováním výstavby "manipulační" koleje.
Rok 1949 jsem prohlížel, ale zjistil jse, že jsou k dispozici léta 65, 72 na tu oblast. Ale tam to už je myslím za peníze. V archivu to dělají průběžně a jsou dvě možnosti buď se počká a nebo zaplatí. Mne jde spíš o to, jaká kvalita to bude. Stejně si myslím, že si moc nepomůžu, protože podle fotek jsem udělal rekonstrukci půdorysu střechy (půdorys střechy modelu je shodný v leteckém snímku). Letecký snímek ale mi neukáže umístění oken a dveří.- Možná se dá odvodit od pošlapaných cestiček, ale když je pošlapáno všude, tak to není taky žádná sláva. Nebo podle otevřených oken??

Že by přístavba měla nějaký dokument? Ono, otázkou, kde přesně jsou. JEstliže to bylo pod ČSD Benešov, tak klidně můžou ležet v Benešově. Nevím, jak funguje hierachie institucí v získávání nebo lépe řečeno k archivaci. Samozřejmě, že přestavba důležitého a známého objektu půjde do NA na Chodovec, ale Keblov? Tam si, myslím budou mít o výstavbě Želivky.

Nicméně díky za tip, ale pak mne napadá ještě NTM....
Marthin
 
Příspěvky: 156
Registrován: úte 02 črc, 2019 9:35 am

Re: Stanice Keblov

Příspěvekod radeksindy » úte 23 črc, 2019 9:30 am

Martin: Z ortofotek se v případě budovy asi ani mnoho nenamodeluje. Chtěl jsem jen poukázat, že přístavba bude starší a je větší naděje, že bude někde schovaná nějaká dokumentace. Bylo by nutné projít věcné rejstříky fondu MŽ I a hledat Keblov, pak si vytahat jednotlivé kartony. Na jednu návštěvu to nebude a výsledek je nejistý. V NTM nebude nic, provozní záležitosti tam jsou jen v případě, že by prošli něčí sbírkou. Samozřejmě jsou tu ještě archivy SŽDC, ale u 40 let zrušené tratě nevěřím, že tam ještě něco bude.

Milan: Kvalita snímku na kontaminaci (byť mladší z roku 1953) mi přijde ještě horší a moc tam toho nevidím. Ano, stanice Keblov byla původně připravena na třetí kolej, v původních plánech je naktreslená. Dokonce je plánek v knize, ale velice prasácky ofocený, ořízlý, o velikosti asi 3 x 7 cm.

hank: Souhlasím, argumenty cenou skenování a jiné podobné mi přijdou úplně mimo. Většina autorů publikujících třeba v SŽ si skenuje (nebo dokonce jen fotí) podklady v archivech sama běžnými skenery a podívejte se jak vypadá výsledek. Bohužel je to ke škodě nás. Kdyby třeba autoři využili kvality fotek Petra Ovsenáka nebo Vladimíra Borka (fotografie obou pánů bezpochyby kvalitní jsou), tak by vložili alespoň jednu z traťových fotek pořízených před koncem provozu ve větším formátu. Bylo by na nich vidět nejen původní kolejivo (fotka s popiske v knize je), ale bylo by i vidět, že v dlouhých traťových úsecích je kolejivo připevněno jen hřeby na původní podkladnice (v půlce 70. let!!!). Takto tam máme hned tři fotky zdemolovanýho auta nějaký buchty, která přehlídla vlak, taky bouračka starosty Štěpánova se musí prezentovat hned dvěma fotkama. Ach jo.
radeksindy
 
Příspěvky: 2511
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Re: Stanice Keblov

Příspěvekod milan ferdián » úte 23 črc, 2019 9:38 am

OT

Pánové něco též vím o tom co je příprava publikace.Dost mě třeba mrzí,že nemohu vkládat historické fota nebo pohlednice,protože milion vlastníků si určuje svá autorská vlastnictví.Z druhé strany jsem šťasten,že spolupracuji s dobrou partou nadšenců.
Milan
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Stanice Keblov

Příspěvekod hank » úte 23 črc, 2019 9:43 am

milan ferdián píše:...milion vlastníků si určuje svá autorská vlastnictví...


...přičemž 999 999 z nich nemá ani ánunk o autorském zákoně... :evil:
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6074
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Stanice Keblov

Příspěvekod Marthin » úte 23 črc, 2019 11:48 am

milan ferdián píše:OT

Pánové něco též vím o tom co je příprava publikace.Dost mě třeba mrzí,že nemohu vkládat historické fota nebo pohlednice,protože milion vlastníků si určuje svá autorská vlastnictví.Z druhé strany jsem šťasten,že spolupracuji s dobrou partou nadšenců.
Milan


Autorský zákon - ctím ho (jakožto autora nějakého díla uznávám), ale jinak je to orná půda zbytečných hádek a vysavač energie.
Marthin
 
Příspěvky: 156
Registrován: úte 02 črc, 2019 9:35 am

Re: Stanice Keblov

Příspěvekod Marthin » úte 23 črc, 2019 12:00 pm

Všem děkuji za pomoc a nápady.
Ve výsledku jsem zpracoval plánek, o kterém jsen psal ve vlákně "mikrokolejiště" a níže ho přikládám.
Nicméně je to zkrácená verze Keblova, ale zároveň s dodržením věrnosti - stanice, poloha kolejí vůči stanici, rampa, záchody a plot. V kulise využiji možnost přesuvny a to inspirací z příspěvcích od hanka61.
Jinak je to celikost TT.
K přejezdu: sice není v blízkosti stanice, ale umístil jsem ho tam jakožto "logický prvek" - protože se stanicí jsou "spjaty" přejezdy, ale je jeho umístění není vázané.
M.
Přílohy
g7251.png
Marthin
 
Příspěvky: 156
Registrován: úte 02 črc, 2019 9:35 am

Re: Stanice Keblov

Příspěvekod milan ferdián » úte 23 črc, 2019 12:04 pm

Nebylo by lepší plánek otočit o 180° :?: :wink:
Občas ještě najdu střípky.
Milan
Přílohy
Keblov.jpg
Keblov.jpg (46.71 KiB) Zobrazeno 3927 krát
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Stanice Keblov

Příspěvekod Marthin » úte 23 črc, 2019 12:12 pm

milan ferdián píše:Nebylo by lepší plánek otočit o 180° :?: :wink:
Občas ještě najdu střípky.
Milan


Fotky od p.Kulíka znám, byly mi velkou inspirací, ale mne hodně trápí prostor za tím stromem - tam je ta přístavba

Jak jsi to myslel otočit? Ono stavba a poloha výhybek vůči budově by dle výkresů měly odpovídat.
Takto:
Přílohy
g7251.png
Marthin
 
Příspěvky: 156
Registrován: úte 02 črc, 2019 9:35 am

Re: Stanice Keblov

Příspěvekod milan ferdián » úte 23 črc, 2019 12:16 pm

Asi ne moc dobře,protože tu přístavbu vidím nalevo na prvním snímku.Milan
Přílohy
10aKeblov.jpg
20aKeblov.jpg
04Keblov.jpg
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Stanice Keblov

Příspěvekod Marthin » úte 23 črc, 2019 12:28 pm

milan ferdián píše:Asi ne moc dobře,protože tu přístavbu vidím nalevo na prvním snímku.Milan


to je ta fotka, která mi říká, že v přístavbě jsou dveře a v původní stěně okno. Ale jestli je na střeše nad přístavbou komín? Toť otázka.
Ale z původního vstupu toho moc nezůstalo, asi se přesunul do přístavby, ale jak pak vypadalo místo původního vstupu? Dveře se zazdily a daly se tam okna?

K rampě - ono se to dá zbastlit, ale v záplavě konstrukce je dost nepřehledná. To by se muselo odseparovat a postupně ji převádět do 3D....
Marthin
 
Příspěvky: 156
Registrován: úte 02 črc, 2019 9:35 am

PředchozíDalší

Zpět na Podklady ke stavbě

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků