Kolejiště TT na takové to domácí ježdění

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Kolejiště TT na takové to domácí ježdění

Příspěvekod TomHrom » pon 24 čer, 2019 10:58 pm

Zdravím pánové,
po letech staromládeneckého života jsem založil rodinu a jak už to tak bývá, řekl jsem si, že bych synovi postavil kolejiště (a taky pro mě :).
Je do toho zažranej, vymetáme vláčkovýstavy a vláčkomuzea při každé příležitosti.
Nejsem troškař a tak jsem si hned nakreslil ve Scarmu panel cca 200x120cm. Viz. přílohy. Kreslil jsem to na flexi kolejivo Kuehn, nejmenší poloměr je 310mm.
Nejde mi ani tak o simulaci skutečného provozu. Jsem na 99% spíše pro analog, mám 30 let v krabicích schované staré mašiny+vagony. Jde mi spíše o to, aby tam kroužily dvě soupravy a kluk si je mohl zastavovat ve stanici. Na obr.1 jsou vidět barevně rozlišené dva okruhy. Propojené jsou, ale nepočítám že by se nějak často přejíždělo z jedné tratě na druhou. Se smyčkou nepočítám, plus je tam i něco jako odbočka k "malé fabrice". Uvažuju i o jednoduchém skrytém nádraží. Já se asi nejvíce vyblbnu s modelováním krajiny, budovy, apod. Jako puberťák jsem si postavil malý panel 120x80 na starých plechových kolejích (po snesení z půdy a ošmirglování kolejí se i nějaké lokomotivy rozjely), zkušenosti nějaké se stavbou mám + jsem léta plastikařil s érama.
Prosím o názor, jestli je to blbost, anebo na doma pro kluka OK?
Díky Tomáš
Přílohy
Kolejiště1.jpg
Kolejiště2.jpg
Kolejiště3.jpg
Stavím TT kolejiště pro svoje syny a stavebnice budov pro ostatní modeláře... // www.delta-model.cz
TomHrom
 
Příspěvky: 34
Registrován: ned 23 čer, 2019 11:11 pm

Re: Kolejiště TT na takové to domácí ježdění

Příspěvekod sidlo » úte 25 čer, 2019 7:17 am

Podle mého názoru to je Kolejiště TT na takové to domácí ježdění úplně v pohodě.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3590
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Kolejiště TT na takové to domácí ježdění

Příspěvekod Fox » úte 25 čer, 2019 9:13 am

No, kdybych byl v Tvé situaci já, hmátnul bych jednoznačně po "Sluníčku I (plánek 006)" od MF. Je tady v pláncích, na fóru byla dokonce několikrát detailně popsána stavba a nejen podle mého názoru to maximálně splňuje podmínku "takového domácího ježdění". Je to sice 1600 x 960, ale zvětšit se to bez problémů dá, když je místo.
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1297
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: Kolejiště TT na takové to domácí ježdění

Příspěvekod TomHrom » úte 25 čer, 2019 8:36 pm

Sluníčko jsem samozřejmě viděl, ale chtěl jsem možnost jízdy 2 souprav najednou krajinou, aby se nemuselo moc vexlovat s výhybkama. Maximálně by se zastavovalo na nádraží, a případně poslala na okruh jiná souprava.
A spíše přemýšlím jestli nějak lépe nevyřešit tu "fabriku? Např. odbočka od nádraží.
p.s. Má někdo zkušenost s mosty do oblouku? Asi je nutná novostavba, neseženu zřejmě potřebný poloměr. Potřeboval bych 400 a 320.
Stavím TT kolejiště pro svoje syny a stavebnice budov pro ostatní modeláře... // www.delta-model.cz
TomHrom
 
Příspěvky: 34
Registrován: ned 23 čer, 2019 11:11 pm

Re: Kolejiště TT na takové to domácí ježdění

Příspěvekod J.Kozak » čtv 27 čer, 2019 6:41 am

Zdravím,
Malá Železnice vyrábí do oblouku s dolní mostovkou jednokolejný R396 a dvoukolejný R353+R396.

JIŘÍ
J.Kozak
 
Příspěvky: 32
Registrován: ned 26 zář, 2010 2:52 pm

Re: Kolejiště TT na takové to domácí ježdění

Příspěvekod jirkan » čtv 18 črc, 2019 9:58 pm

Ono je to vlastně zrcadlově otočené kolejiště od NOCHa, kterě se dá koupit jako hotová skořápka z plastu na rámu včetně všech doplňků jako jsou mosty atd. Původně je to sice H0, ale pokud se doplní TT tunelový portály (ty původní jsou stejně nepoužitelné), tak by to mohl být dobrý základ, jak to zvládnout docela rychle.
jirkan
 
Příspěvky: 1076
Registrován: stř 16 bře, 2011 9:47 pm
Bydliště: Praha

Re: Kolejiště TT na takové to domácí ježdění

Příspěvekod TomHrom » pát 19 črc, 2019 8:24 am

jirkan píše:Ono je to vlastně zrcadlově otočené kolejiště od NOCHa, kterě se dá koupit jako hotová skořápka z plastu na rámu včetně všech doplňků jako jsou mosty atd. Původně je to sice H0, ale pokud se doplní TT tunelový portály (ty původní jsou stejně nepoužitelné), tak by to mohl být dobrý základ, jak to zvládnout docela rychle.


Nejde pochopitelně nepřiznat, že jsem se někde na webu neinspiroval :) ale bylo to spíše u jiných modelářů, takže možná kopírovali Noch oni :D
Stavím TT kolejiště pro svoje syny a stavebnice budov pro ostatní modeláře... // www.delta-model.cz
TomHrom
 
Příspěvky: 34
Registrován: ned 23 čer, 2019 11:11 pm

Re: Kolejiště TT na takové to domácí ježdění

Příspěvekod TomHrom » pát 19 črc, 2019 8:27 am

Ještě jsem se kolejiště pokusil trochu rozšířit (výtopna, větší možnost stání souprav..), viz. obrázky. Asi trochu naroste rozměr na 220x130, ale to mi vadit nebude. Spíše jde o váhu, dá se odhadnout kolik to bude vážit? Počítám rám z dřevěných hranolů (80x20?), deska překližka 4-5mm, terén samozřejmě většinou z polystyrénu a pěny.
Přílohy
Kolejiště pro Tomíka (42) - se skryťákem.jpg
snapshot.jpg
Naposledy upravil TomHrom dne pát 19 črc, 2019 8:40 am, celkově upraveno 1
Stavím TT kolejiště pro svoje syny a stavebnice budov pro ostatní modeláře... // www.delta-model.cz
TomHrom
 
Příspěvky: 34
Registrován: ned 23 čer, 2019 11:11 pm

Re: Kolejiště TT na takové to domácí ježdění

Příspěvekod TomHrom » pát 19 črc, 2019 8:37 am

J.Kozak píše:Zdravím,
Malá Železnice vyrábí do oblouku s dolní mostovkou jednokolejný R396 a dvoukolejný R353+R396.

JIŘÍ



Ten R396 od MZ je super, nicméně řeším druhý most do oblouku, je to nakonec R330, nic jsem vhodného nenašel. Patrně se tedy té novostavbě nevyhnu. Ale napadla mě ještě jedna varianta a sice využít jako základ jiný roný most, poupravit a do něj dát kolej do oblouku, viz obrázek. Nevím jestli to ale není nějaká totální blbost, která se v praxi nikde nevyskytuje. Na gůůůglu jsem nic nenašel.
Případně vzít most do oblouku R360 a koleje na něj dát 330?
Přílohy
most.jpg
Stavím TT kolejiště pro svoje syny a stavebnice budov pro ostatní modeláře... // www.delta-model.cz
TomHrom
 
Příspěvky: 34
Registrován: ned 23 čer, 2019 11:11 pm

Re: Kolejiště TT na takové to domácí ježdění

Příspěvekod workous » pát 19 črc, 2019 12:55 pm

Mostu se neboj pokud není, tak si ho prostě postavíš :) a uvidíš jakou z něj budeš mít radost...
Roco Geoline/DCC DR5000 + RocRail/JMRI momentálně v pauze..
Uživatelský avatar
workous
 
Příspěvky: 2139
Registrován: sob 15 lis, 2008 12:05 pm

Re: Kolejiště TT na takové to domácí ježdění

Příspěvekod Trixt » pát 19 črc, 2019 1:50 pm

TomHrom píše:Ale napadla mě ještě jedna varianta a sice využít jako základ jiný roný most, poupravit a do něj dát kolej do oblouku,


Není to blbost, je ale otázka, jak dlouhé koleje v tom oblouku mají být. Pokud se jedná o to přemostění té dvojkolejné tratě, tak si myslím, že ti to nebude moc vycházet. https://www.zelpage.cz/story/vitek_v/miq/123071.jpg
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: Kolejiště TT na takové to domácí ježdění

Příspěvekod milan ferdián » sob 20 črc, 2019 10:22 am

Obloukové mosty jsem viděl na dráze Mariazellerbahn.Betonové o třech obloucích.Protože u tebe se jedná o dětské kolejiště,nic ti nebrání je použít při stavbě kolejiště.

Co se týče traťových oblouků na mostech,ano.Ale mosty mají tvar buď kosočtverec nebo jak u tebe tvar lichoběžníku a mají kvůli průjezdnosti na mostě zvětšen obrys vozidel viz NEM103 :!: .
Milan
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Kolejiště TT na takové to domácí ježdění

Příspěvekod hank » sob 20 črc, 2019 12:39 pm

Milane, není nutno chodit až do Rakouska. Řada zdejších slavných kamenných mostů je v oblouku: Smržovka, Žampach, Novina, Říkonín (ten byl dokončen jako částečně betonový), Dobříkov...

A ano, ocelový mostní nosník obloukového půdorysu je nesmysl.

Kratší betonové mosty v oblouku se taky spíš navrhují tak, aby bylo možno využít prefabrikátů. Čímž nechci říci, že mostovky obloukového půdorysu neexistují. Ale řekl bych, že spíš v silničním stavitelství. Na dráze to bude spíš výjimka, a zřejmě asi až z poslední doby. Máš nějaké příklady?
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6074
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Kolejiště TT na takové to domácí ježdění

Příspěvekod Tomáš10 » sob 20 črc, 2019 7:16 pm

Dle oblouků soudím, že to bude hluboké tak 120cm.
Kolik měříš - aby jsi vydržel hodiny v předklonu, až budeš stavět střed ?
Tomáš10
 
Příspěvky: 196
Registrován: stř 06 úno, 2013 1:28 pm

Re: Kolejiště TT na takové to domácí ježdění

Příspěvekod Trixt » sob 20 črc, 2019 7:30 pm

Tomáš10: Já myslím, že je tam místo, kde by se dal udělat pracovní otvor, kterým se člověk protáhne při realizaci kolejiště.
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Další

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků