S-COM dekodér pro novou rychlostní návěstní soustavu-hotovo

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Re: S-COM dekodér pro novou rychlostní návěstní soustavu

Příspěvekod Ondřej » pon 08 črc, 2019 5:11 am

sidlo píše:
JiriKTT píše:Na řádku 16 má být klidná bílá. Dál jsem to moc nestudoval, ale jsou tam znaky, které by se ve skutečnosti neměly vyskytovat. Mám na mysli nedostatečné typu 60 a opakovaně 40, viz příloha 1 vyhlášky 173/1995, odstavec 14 Rychlostní návěstní soustava, Pro zjednodušení signalizace... Nebo třeba předpis SŽDC D1.

V případě že se budeme řídit současným předpisem SŽDC D1 tak znemožníme použití dekodéru v jiných epochách a to by bylo špatně.

Na ř. 16 jsem chybu nenašel, u SCOM kódu 16 ano a dík za upozornění.
Jinak jak píše Šídlo, měly by tam být signály ze všech epoch, aby to mělo smysl. Jako hlavní zdroj jsem použil právě jeho tabulku signálů
http://jmri.org/xml/signals/
Uživatelský avatar
Ondřej
 
Příspěvky: 243
Registrován: čtv 22 úno, 2007 12:48 pm
Bydliště: Roztoky - PZ

Re: S-COM dekodér pro novou rychlostní návěstní soustavu

Příspěvekod HonzaM » pon 08 črc, 2019 7:20 am

sidlo píše:
JiriKTT píše:Na řádku 16 má být klidná bílá. Dál jsem to moc nestudoval, ale jsou tam znaky, které by se ve skutečnosti neměly vyskytovat. Mám na mysli nedostatečné typu 60 a opakovaně 40, viz příloha 1 vyhlášky 173/1995, odstavec 14 Rychlostní návěstní soustava, Pro zjednodušení signalizace... Nebo třeba předpis SŽDC D1.

V případě že se budeme řídit současným předpisem SŽDC D1 tak znemožníme použití dekodéru v jiných epochách a to by bylo špatně.

Neznám modeláře, který by modeloval současnou epochu, ani modelově kolejiště které by mělo rozměry, na nichž by bylo využití kompletní soudobé rychlostní soustavy využitelné. Problémem je také na základě čeho by se návěstní znaky volily. Možná mám malou představivost, ale nedovedu si představit jak by modelář jednotlivé znaky volil - to by měl sérii tlačítek v počtu návěstních znaků a stiskl to odpovídající? U Zhlavíka zařízení nastavuje návěstní znaky automaticky v závislosti na cestě kterou nastaví, uživatel se nemusí starat o volbu odpovídajícího návěstního znaku. Pro většinu modelových stanic stačí znaky pro stůj, volno, očekávej stůj, jízda odbočkou, očekávej sníženou rychlost. Případně posun povolen, posun zakázán, privolávací návěst. Tyhle znaky si systém může zvolit automaticky podle postavení výhybek a obsazenosti koleji, u Zhlavika také musí uživatel manuálně zvolit zda chce provádět posun nebo normální provoz.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4042
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: S-COM dekodér pro novou rychlostní návěstní soustavu

Příspěvekod Ondřej » pon 08 črc, 2019 9:25 am

HonzaM píše:Neznám modeláře, který by modeloval současnou epochu, ani modelově kolejiště které by mělo rozměry, na nichž by bylo využití kompletní soudobé rychlostní soustavy využitelné. Problémem je také na základě čeho by se návěstní znaky volily. Možná mám malou představivost, ale nedovedu si představit jak by modelář jednotlivé znaky volil - to by měl sérii tlačítek v počtu návěstních znaků a stiskl to odpovídající? U Zhlavíka zařízení nastavuje návěstní znaky automaticky v závislosti na cestě kterou nastaví, uživatel se nemusí starat o volbu odpovídajícího návěstního znaku. Pro většinu modelových stanic stačí znaky pro stůj, volno, očekávej stůj, jízda odbočkou, očekávej sníženou rychlost. Případně posun povolen, posun zakázán, privolávací návěst. Tyhle znaky si systém může zvolit automaticky podle postavení výhybek a obsazenosti koleji, u Zhlavika také musí uživatel manuálně zvolit zda chce provádět posun nebo normální provoz.

Kdyby mi stačilo to, co umí standardní SCOM, tak bych se asi do toho nepouštěl.
Uživatelský avatar
Ondřej
 
Příspěvky: 243
Registrován: čtv 22 úno, 2007 12:48 pm
Bydliště: Roztoky - PZ

Re: S-COM dekodér pro novou rychlostní návěstní soustavu

Příspěvekod sidlo » pon 08 črc, 2019 9:35 am

Ondřej píše:Kdyby mi stačilo to, co umí standardní SCOM, tak bych se asi do toho nepouštěl.

Ondřej má pravdu.
Jednak je otázka co bylo dříve. Jestli to modeláři dosud nepoužívali protože to nepotřebovali nebo protože to nebylo k dispozici.
Druhak aby se vývoj někam posunul, tak někdy musíme udělat něco, co v daný okamžik nemusí být hned k užitku nebo k použití, ale vytváří to předpoklady aby někdy v budoucnu to někdo použil.

Hodně to přeženu -- když v roce 1965 byla udělena Nobelova cena za vynález tranzistoru, tak by si lidé v té době mohli říci -- to nemuseli vynalézat protože v modelové železnici to stejně nikdo nepoužívá.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3590
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: S-COM dekodér pro novou rychlostní návěstní soustavu

Příspěvekod belgarat » pon 08 črc, 2019 10:48 am

Trochu mimo tema, ale souvisi s rychlostni soustavou: mate nekdo reseni pro ty svetelne pruhy v meritku TT ? Nejmensi obdelnikove LEDky jsou docela velke ...
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2367
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: S-COM dekodér pro novou rychlostní návěstní soustavu

Příspěvekod Ondřej » pon 08 črc, 2019 7:08 pm

belgarat píše:Trochu mimo tema, ale souvisi s rychlostni soustavou: mate nekdo reseni pro ty svetelne pruhy v meritku TT ? Nejmensi obdelnikove LEDky jsou docela velke ...

Tam asi připadá v úvahu světlovod zapuštěný do matového průsvitného hranolku, který bude za čelní šablonou s otvory. A nebo by ten hranolek mohla osvicovat jedna SMD ledka, ta by se tam mohla vejít.
Uživatelský avatar
Ondřej
 
Příspěvky: 243
Registrován: čtv 22 úno, 2007 12:48 pm
Bydliště: Roztoky - PZ

Re: S-COM dekodér pro novou rychlostní návěstní soustavu

Příspěvekod look23 » úte 09 črc, 2019 9:01 am

belgarat píše:Trochu mimo tema, ale souvisi s rychlostni soustavou: mate nekdo reseni pro ty svetelne pruhy v meritku TT ? Nejmensi obdelnikove LEDky jsou docela velke ...


Ani LED s pouzdrem 0603 (1,6 x 0,8mm) je moc velká?
Co jsme našel, tak ten návěstní pruh má rozměry 500 x 150 mm.
Což v přepočtu na TT je 4,16 x 1,25 mm.
TT/H0, ČSD epocha IV, V - z21+MM
look23
 
Příspěvky: 1177
Registrován: ned 17 lis, 2013 2:20 pm

Re: S-COM dekodér pro novou rychlostní návěstní soustavu

Příspěvekod belgarat » úte 09 črc, 2019 9:39 am

look23 píše:Ani LED s pouzdrem 0603 (1,6 x 0,8mm) je moc velká?
Co jsme našel, tak ten návěstní pruh má rozměry 500 x 150 mm.
Což v přepočtu na TT je 4,16 x 1,25 mm.

No, to jsem se dival. Vedle sebe ty diody naskladat muzu do pruhu, blbe jsou ale ty pajeci plosky do strany; kdyz bych mel nad sebou 2 pruhy, bude mezi nimi dost mezera.

Ale pravdu mate asi oba, muzu zkusit doprosted 0603 LEDku a pred ni nejaky difuzni kousek plexi (?)
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2367
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: S-COM dekodér pro novou rychlostní návěstní soustavu

Příspěvekod sidlo » úte 09 črc, 2019 10:15 am

Tady v tom návodu - autor Radomír Malina z KMŽ Brno - je použito pro rozptylku kancelářský papír a lepidlo UHU
https://www.kmz-brno.cz/stavebnice-navestidla-azd70/

Obrázek
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3590
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: S-COM dekodér pro novou rychlostní návěstní soustavu

Příspěvekod Ondřej » pon 05 srp, 2019 7:09 pm

Tak, a dekodér je hotov :P
Celý projekt ke stažení:
https://ulozto.cz/!5kcFZXyOlpVp/s-com-d ... public-zip

Vlastnosti přijímače/dekodéru.
• Napájení 12V, 16mA+proud LED diod
• Délka bitu S-COM signálu 4ms-30ms
• Mezibloková mezera min. 10xdélka bitu (není třeba více)
• Po správně přijatém paketu blikne LED na modulu (zapojená na výstup 13)
• Podporuje mód hlavní návěsti i předvěsti (uzemněním vstupu 11)
• S-COM kódy 0-15 identické jako ve stávajících dekodérech (návěst i předvěst)
• Obsahuje všechny světelné návěsti ČSD/ČD/SŽDC do 100km/h
• Plynulé rozsvícení i dosvit LED diod, stejné i při různých jasech (nastavitelné 1-250ms)
• Přes S-COM nastavitelný jas jednotlivých LED a uložení do vnitřní EEPROM modulu
• Program pro pomocné Arduino, se kterým modul nastavujeme (ovládání přes terminál)
• Odlišené nastavování pro mód hlavní návěsti i předvěsti
• Nastavování libovolného počtu dekodérů najednou na jedné S-COM lince
• Přehled návěstí naleznete v dokumentu navesti.pdf
• Přehled předvěstí v módu předvěst naleznete v dokumentu predvesti.pdf

Hezky si ho užijte, já jsem se při psaní kódu docela bavil :mrgreen:
Uživatelský avatar
Ondřej
 
Příspěvky: 243
Registrován: čtv 22 úno, 2007 12:48 pm
Bydliště: Roztoky - PZ

Re: S-COM dekodér pro novou rychlostní návěstní soustavu-hot

Příspěvekod sokola » čtv 27 říj, 2022 2:40 pm

Zkušebně jsem stavěl dekodér na holém atmega168, s interním 8 MHz oscilátorem, tedy bez nutnosti krystalu. Sice je cena čínského Micro Pro stále zhruba stejná jako cena samotného (též čínského) atmelu, ale pro mě to aspoň zdánlivý smysl má.
Uvádí se, že interní oscilátor se rozlaďuje s teplotou, ale vzhledem k toleranci MTB S-COM k časování by tu reálný problém hrozit neměl.

Při programování bootloaderu a nahrávání sketche jsem spadl do pasti jménem FUSEs, kdy internetové návody vesměs neodpovídaly odkazovanému bootloaderu a uváděly EXT fuse = 0x05, zatímco správná je 0x00 (chybně byla jak velikost bootloaderu, tak vypnutý příznak pro výchozí adresu po resetu - BOOTSZ a BOOTRST).

V samotném Scom_Receiveru jsem našel 3 symptomy evidentně související s poloviční frekvencí (original 5Voltové arduino tiká na 16 MHz):
  • promrkávání softwarové PWM (proč autor nepoužil HW PWM se mi pátrat nechtělo, ale asi že potřeboval timer2)
  • neschopnost poslouchat packety kratší než cca 10 ms
  • ultra pomalé blikání blikavých návěstí (či nízká frekvence kmitavého svícení :D )

Vše odstraněno změnou magické konstanty na lajně 164
Kód: Vybrat vše
OCR2A =  49;
z původních 99.

Velké díky autorovi za původní firmware :!:
sokola
 
Příspěvky: 12
Registrován: pon 25 lis, 2013 2:19 am

Re: S-COM dekodér pro novou rychlostní návěstní soustavu-hot

Příspěvekod Ondřej » stř 17 kvě, 2023 6:21 pm

Ahoj,
chystám se dělat elektroniku pro řízení návěstidel s MCU STM32C011 v pouzdru SO8. Bude umět automaticky detekovat protokol S-Com a normální sériový přenos 1200bd. Chtěl bych, aby bylo možné návěstidla adresovat (jeden datový drát pro všechny nebo skupiny návěstidel) a několik možností ovládání (klasický kód jako je již zavedený nebo direktní nastavení libovolných světel na svícení, kmitání, rychlé kmitání).Všechno bude v textové podobě, aby se to dalo rozumě zkoušet, hledat chyby atd.Taky by měla být jedna adresa na kterou budou reagovat všechna návěstidla, aby se dalo třeba po zapnutí nastavit u všech nějaký výchozí stav. Veškeré nastavení (adresa, výchozí znak, jas jednotlivých světel...) se bude dělat přes sériové rozhraní zase v textové formě (stačí jen terminál).
Pokud byste měl někdo nějaké návrhy, třeba nějaký způsob z rozšířeného softu pro řízení kolejiště, dejte vědět. Zatím je to ve fázi návrhu a dá se ledaco začlenit. Kód bude open source.
Výběr MCU jsem udělal na základě zkušeností s touhle řadou, slušnou cenou (cca do 35Kč) a dostupností. Navíc je to novinka, takže se bude vyrábět ještě dlouhou dobu. Komu by nestačilo pět světel, může zvolit jiné pouzdro a upravit si FW dle libosti.
Uživatelský avatar
Ondřej
 
Příspěvky: 243
Registrován: čtv 22 úno, 2007 12:48 pm
Bydliště: Roztoky - PZ

Re: S-COM dekodér pro novou rychlostní návěstní soustavu-hot

Příspěvekod fulda » čtv 18 kvě, 2023 1:53 pm

Koukal jsi na LCC?
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: S-COM dekodér pro novou rychlostní návěstní soustavu-hot

Příspěvekod prcek » čtv 18 kvě, 2023 2:27 pm

+1 pro LCC, jen si nejsem jisty jestli bych to delal s timto mikrokontrolerem. LCC pouziva CAN bus, pouzil bych neco, s jeho podporou (a asi tedy drazsiho).
https://openlcb.org/ - OpenLCB je nacdmnozina LCC, nebo lepe LCC je standardizovana cast OpenLCB
--
Všechno je snadné, než to zkusíš sám.
prcek
 
Příspěvky: 494
Registrován: ned 05 dub, 2009 11:36 am
Bydliště: kousek jižně od Brna

Re: S-COM dekodér pro novou rychlostní návěstní soustavu

Příspěvekod jipol57 » čtv 18 kvě, 2023 7:58 pm

jaro99 píše:S-com je už zastaraný. Dnes už sú dostupné DCC dekodery pre navestidla. Jednoduchšie použitie, jednoduchšie nastavenie.

Pročítal jsem celé vlákno, a s tímhle tvzením se neztotožňuji. Když to porovnám se současnou elektronikou v autech, kde si myslím, že pořád udávají směr vývoje.
Podstatná komunikace mezi hlavními řídícími jednotkami, jako je od motoru, převodovky(automatická), ovládání řízení a podobně, je řešen systémem CAN-BUS. To je obdoba našeho vláčkového DCC. Dvouvodičové.
Ale jedodušší funkce, jako je otevírání oken, multifunkční volant, alarmy a jiné podružné ovládání, mají komunikaci na jednovodičových LIN-BUS. To je podobné, jako náš S-COM.
Pořád si myslím, že má smysl používat S-COM, na nepodstatné (ale dobře fungující) ovládání návěstidel, a nezatěžovat hlavní komunikaci DCC.
jipol57
 
Příspěvky: 1174
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

PředchozíDalší

Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků