Tmelení modelů vozidel či staveb

Zkušenosti, tipy, ceny, informace a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Tmelení modelů vozidel či staveb

Příspěvekod Trixt » pon 01 črc, 2019 9:35 pm

Zdravím všechny, chtěl bych se poradit, jaké tmely používáte při tmelení plastikových, případně papírových modelů. Jaký, když jde jen o tenkou vrstvu a jaký, když jde o větší vrstvu, kterou je třeba nanést? Podělíte se o své zkušenosti?
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: Tmelení modelů vozidel či staveb

Příspěvekod Trixt » stř 10 črc, 2019 6:40 pm

Jen se připomínám s prosbou o radu, čím tmelit plastikové a papírové stavebnice. Můžete nějaký tmel doporučit?
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: Tmelení modelů vozidel či staveb

Příspěvekod JanoH0e » stř 10 črc, 2019 7:21 pm

Tu je každá rada na tvoje všeobecno všetečné otázky ťažká. V podstate na plastikové modely myslím tím vozidla, sa používajú tmely na plastikové modely. 8) Takže tam ide o tenké vrstvy a je na výber neskutočne veľa druhov. Takže tam podľa konkretných požiadavok. Napr. https://www.youtube.com/watch?v=kXqGrYPOJP8 . Zase nejde kombinovať niektoré riedidla a tmely, viz. diskusia dole. U veľkých plôch sa môže použiť tmel na drevo. Alebo na plasty. Napr. na rohy budov. Na papier sa dá urobiť vlastný tmel z lepidla a papiera . Dobrý je napr. takýto tmel na osadenie stromčekov, stĺpov atď. Alebo ako podklad na krajinu, špárovanie stien atď. Až budeš chcieť robiť konkrétne veci, ozvi sa predom.
JanoH0e
 
Příspěvky: 1408
Registrován: ned 31 srp, 2008 10:25 pm
Bydliště: Michalovce

Re: Tmelení modelů vozidel či staveb

Příspěvekod jaro99 » stř 10 črc, 2019 8:30 pm

Trixt píše:Jen se připomínám s prosbou o radu, čím tmelit plastikové a papírové stavebnice. Můžete nějaký tmel doporučit?

Na plastikové modely som používal tmel od Tamyie. Na tenké vrstvy stačí aj riedke sekundové lepidlo. Na papierové modely bohužiaľ nemôžem slúžiť.
H0, NanoX-S88, z21 odblokovaná, Epocha IV-V.
modelkit.sk
jaro99
 
Příspěvky: 114
Registrován: úte 19 led, 2016 10:46 am

Re: Tmelení modelů vozidel či staveb

Příspěvekod Trixt » stř 10 črc, 2019 11:08 pm

JanoH0em, jaro99: Díky moc za nasměrování.

JanoH0e píše:Tu je každá rada na tvoje všeobecno všetečné otázky ťažká.

Je pravda, že jsem to vzal ze široka. Takže to trochu zúžím.Můj první problém je, že mám plastikovou stavebnici budovy s imitací povrchu cihel. Chtěl bych ji "omítnout". Jednou z možností, co jsem našel je polepit ji smirkovým papírem, Druhou možností je povrch vytmelit. Jelikož i polepení by stejně vyžadovalo tmelení hran a okenních a dveřních otvorů, zvažoval jsem přetmelení celého povrchu. Tmely které jsem na plastikové modely našel se zmiňují, že jsou použitelné jen na jemné spáry, takže jsem si nebyl jistý jejich použitím na velkých plochách a na hlubší spáry. Tak přemýšlím co s tím, popřípadě jak na to.
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: Tmelení modelů vozidel či staveb

Příspěvekod JanoH0e » čtv 11 črc, 2019 5:58 am

Na "omietku" existujú akrylatové tmely. Napr. https://obchod.resinovemodely.cz/Acrylo ... d-d233.htm . Tích tmelov je ale viac, mávajú ich aj v umeleckých potrebách. Napr. strukturpaste Rubens - Relief. Alebo niečo iné. Ďalšia možnosť je si vyrobiť vhodný tmel doma. Napríklad vhodné lepidlo napr. Herkules a spol. a púder. Alebo na to ísť takto https://www.youtube.com/watch?time_cont ... pNzlLnur98.
JanoH0e
 
Příspěvky: 1408
Registrován: ned 31 srp, 2008 10:25 pm
Bydliště: Michalovce

Re: Tmelení modelů vozidel či staveb

Příspěvekod Fox » čtv 11 črc, 2019 11:25 am

taky se připojím do diskuze: plastikáři o tmelení mohou vyprávět týdny, ale pokud jde třeba o zatmelení rohů budov, ploch, nebo podobných věcí, osvědčil se mi akrylový sádrokartonářský tmel, např. RENOKITT (třeba zde: https://www.obi.cz/vyrovnavaci-hmoty/kn ... /p/4425898). Samozřejmě se to nehodí na všechno, ale zatmelení rohů u laserových stavebnic a podobné práce s tím jdou docela dobře. Lze udělat jak supertenkou vrsvu, tai i tlustší (viz pokus se starou omítkou zde):
stara zed.jpg
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1297
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy


Zpět na Pomůcky a nářadí ke stavbě

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků