Zahradní železnice Lhota.

Specializované fórum pouze pro příznivce velikosti G a větší.

Moderátoři: Michal Dalecký, Rudolf

Re: Zahradní železnice Lhota.

Příspěvekod hopeter » sob 15 čer, 2019 5:37 pm

Může být , ale ještě chvilku vydrž než dodělám elektriku abys to viděl v provozu. :wink:
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Zahradní železnice Lhota.

Příspěvekod zdeno » sob 15 čer, 2019 6:53 pm

uz jsem vyrabel dekodery na G rozmer a dokonce jsem mohl pouzit fullbridge L6203 na pohon motoru. :D Tolik je tam mista.
Teda vystup do 3A se vsemi vyhodami co L6203 poskytuje, teda ochrana proti zkratu, teplu.
---
Problem jsou spojky na kolejich, maximalne doporucujem napajet kazdy usek koleji dvojlinkou a pajet.
Jakekoli sroubovani je venku mimo misu. Jeste pokud by se to zaplaclo tavnou pistoli, tak by to mohlo chvili vydrzet.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3003
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Zahradní železnice Lhota.

Příspěvekod hopeter » sob 15 čer, 2019 8:01 pm

No vida a já pořád nevěděl proč všichni Géčkaři používají drahé šroubovací spojky kolejí když jsou ty plechové tak levné... :mrgreen:
Cín jen na doma. Co je venku tak krimpovací kleště nebo šrouby. V míse i mimo mísu... :wink:
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Zahradní železnice Lhota.

Příspěvekod zdeno » ned 16 čer, 2019 8:26 am

proc se okapy cinuji a nesroubuji :D
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3003
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Zahradní železnice Lhota.

Příspěvekod hopeter » ned 16 čer, 2019 9:06 am

Protože tohle téma je o zahradní železnici a kdo se jí věnuje tak ví co je roky používání prověřeno. :wink:
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Zahradní železnice Lhota.

Příspěvekod hopeter » ned 16 čer, 2019 10:09 am

IMG_20190616_115100.jpg
IMG_20190616_115036.jpg

Řídící středisko ZŽL ( Zahradní železnice Lhota) :)
Stojan z jeklu 30x30 , uvnitř dvě startsetová trafa Piko , nahoře dva strartsetové ovladače Piko , hrst přepínačů a konektorů.
Pavučina drátů venku bude samozřejmě nahrazena novou kabeláží , která bude následovat. :wink:
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Zahradní železnice Lhota.

Příspěvekod hank61 » ned 16 čer, 2019 10:29 am

Pěkné. I z Croatie :D
Celoživotní hračička ;-)
https://hank61.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
hank61
 
Příspěvky: 2488
Registrován: sob 15 bře, 2014 5:42 pm
Bydliště: Hořovice

Re: Zahradní železnice Lhota.

Příspěvekod nadkachna » pon 17 čer, 2019 5:53 am

Most i ovladač vypadají parádně a pájení géčkových kolejí je samozřejmě blbost na entou. Šroubové spoje fungují naprosto spolehlivě a k nezaplacení jsou hlavně v místech, kde je v budoucnu předpoklad možného rozpojování kolejí z důvodu údržby. Dají se i celkem snadno a za pár kaček vyrobit - viz.:http://diskuze.modely.biz/download/file.php?id=30592&mode=view Naopak po promazání grafitovou pastou i standardní plíškové fungují i po letech překvapivě spolehlivě.
G
TT
nadkachna
 
Příspěvky: 391
Registrován: stř 28 lis, 2007 12:02 pm

Re: Zahradní železnice Lhota.

Příspěvekod zdeno » pon 17 čer, 2019 7:08 am

treba citat s pochopenim textu, nikde nepisem o pajeni koleji mezi sebou,
ale o tom, ze by se kazdy usek mel pripojit na napajeni extra.
Kdo se spoleha na sroubove spoje, ze budou trvale elektricky vodive, tak se casem urcite popali.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3003
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Zahradní železnice Lhota.

Příspěvekod HonzaM » pon 17 čer, 2019 7:20 am

Hodit se mohou nerezové šroubky, které ve velkém rozsahu rozměrů od M1 a širokém rozsahu délka dodává AKROS.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4042
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Zahradní železnice Lhota.

Příspěvekod MiG » pon 17 čer, 2019 7:38 am

zdeno píše:treba citat s pochopenim textu, nikde nepisem o pajeni koleji mezi sebou,
ale o tom, ze by se kazdy usek mel pripojit na napajeni extra.
Kdo se spoleha na sroubove spoje, ze budou trvale elektricky vodive, tak se casem urcite popali.

Pokud se provádí porovnání s měkkým pájením, tak mají elektrikáři názor velmi odlišný.
MiG
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob 14 úno, 2015 11:55 pm

Re: Zahradní železnice Lhota.

Příspěvekod nadkachna » pon 17 čer, 2019 7:46 am

zdeno píše:treba citat s pochopenim textu, nikde nepisem o pajeni koleji mezi sebou, ale o tom, ze by se kazdy usek mel pripojit na napajeni extra. Kdo se spoleha na sroubove spoje, ze budou trvale elektricky vodive, tak se casem urcite popali.

Tak určitě... :-) Moje dráha má přes 50 metrů kolejí, napájena je pouze v jednom místě a to pomocí šroubových spojek Massoth a za pět let jsem nezaznamenal jediný problém. Stejně tak mám řešené napojení vodičů od kolejí k výhybkovým dekodérům. Nevím, z jaké teoretické úvahy vycházíš, ale osvědčená praxe je prostě šroubovací.
G
TT
nadkachna
 
Příspěvky: 391
Registrován: stř 28 lis, 2007 12:02 pm

Re: Zahradní železnice Lhota.

Příspěvekod zdeno » pon 17 čer, 2019 8:32 am

Muj nazor je, ze spoje ruznych kovu a pruchod proudu spolu s vlhkosti, neni zrovna idealni pro sroubove spoje.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3003
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Zahradní železnice Lhota.

Příspěvekod hopeter » pon 17 čer, 2019 2:22 pm

Zdeno my to máme fakt odzkoušené.... :wink:
Jinak já mám cca 34 metrů kolejiva z kusovek a kdybych měl dělat přívod ke každému dílu po dvou vodičích tak by mě to modelaření asi přešlo. A to potom ještě všechno propojit... tak to opravdu nééééé. :mrgreen:
A když někde něco přece jen zazlobí tak je to přístupné včetně budoucího tunelu.Kleštičky,šroubovák,kontox a vazelínka to spraví. :wink:
A pokud chce někdo pokračovat v debatě o elektrice tak prosím v tématech tomu určených. Děkuji.
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Zahradní železnice Lhota.

Příspěvekod hopeter » pon 17 čer, 2019 8:01 pm

IMG_20190617_192028.jpg

Pokračování elektrifikace.
Původně jsem chtěl zahrabat dráty jen tak do štěrku ale nakonec jsem zvolil systém "husích krků" a krabic pod omítku.
Krabice neslouží ke spojování vodičů ale jen pro usnadnění jejich protažení. Vody se netřeba bát - přiteče a zase odteče vzhledem k děravosti krabic a propustnosti štěrku. Ani nebylo třeba "sádrovat" drží ve štěrku docela dobře.

IMG_20190617_201818.jpg

Tahle fotka mě poslouží k následnému hledání kde krabice jsou , jinak budou zamaskovány štěrkem a stavbama.
Ovládací pult bude vpravo od truhlíku.

A teď už jen drátovat. :wink:
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

PředchozíDalší

Zpět na Modely velkých měřítek a zahradní železnice

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků