S-COM dekodér pro novou rychlostní návěstní soustavu-hotovo

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Re: S-COM dekodér pro novou rychlostní návěstní soustavu

Příspěvekod belgarat » pát 07 čer, 2019 8:32 pm

se necil ;)
pokud spravne ctu v protokolu neni napsano ze _vysilac_ ma udelat pauzu min 3xTb. Ale ze _prijimac_ minimalne 3xTb neposloucha. No a kdyz teda 8xTb > 200ms, tak proc nepouzijes prodlevu treba 300ms ? Tu 1 navic jsem nepochopil - kdyz po dobu 8*max(Tb) neprijde low, tak je neco brutalne spatne a rozhodne to neni packet, ne ? Popsana je tolerance prijimace -- vysilac se do ni musi s rezervou vlezt.
IMHO bys mel pouzit prodlevu minimalne 10xTb (coz neni nutne 200ms, ale treba 40ms), na nulach si protistrana zmeri rychlost vysilani
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2367
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: S-COM dekodér pro novou rychlostní návěstní soustavu

Příspěvekod Ondřej » sob 08 čer, 2019 6:19 am

Zkus se zamyslet nad situací, když začneš přijímat uprostřed paketu. První nula nemusí být jeden, ale třeba dva a více nulových bitů v datovém bloku. Ty si tedy špatně nastavíš Tb a přijímáš déle než bys měl. Pak paket zahodíš, protože není poslední blok nula a začneš znovu. Pokud je ale vysílání s kratším Tb tak už jseš třeba v dalším bloku dat a tak dále. Nebo se taky trefíš do nuly v dalším bloku a máš validní paket, ale se špatnými daty.
belgarat píše:.... Tu 1 navic jsem nepochopil - kdyz po dobu 8*max(Tb) neprijde low, tak je neco brutalne spatne a rozhodne to neni packet, ne ? .............

O jednu navíc, protože ani po příjmu osmi bitů nemáš jistotu, jestli je datový blok (samé jedničky+ten jedničkový pevný bit) nebo mezipaketová mezera. To se vyjasní až po devátém bitu. Když je nulový, byly to data, když jedničkový, tak mezera.
Asi bude nejlepší si oměřit ten přijímač.
Uživatelský avatar
Ondřej
 
Příspěvky: 243
Registrován: čtv 22 úno, 2007 12:48 pm
Bydliště: Roztoky - PZ

Re: S-COM dekodér pro novou rychlostní návěstní soustavu

Příspěvekod BohousP » sob 08 čer, 2019 6:53 am

Před 8 lety jsem si udělal generátor signálu S-com. Popis: http://www.masinky.info/2011/01/s-com/. Je tam ke stažení i zdroják. Vím, že to není žádná programátorská perla, ale funguje. Dělal jsem jen vysílač, dekodéry jsem si koupil tehdy za 70 Kč hotové.
Přílohy
Scom-data.png
Scom-data.png (9.91 KiB) Zobrazeno 5782 krát
Naposledy upravil BohousP dne sob 08 čer, 2019 11:45 am, celkově upraveno 1
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2921
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: S-COM dekodér pro novou rychlostní návěstní soustavu

Příspěvekod PeLi » sob 08 čer, 2019 9:54 am

Vysielač pre SCOM mám zabudovaný v tomto dekodéry : https://digitrains.eu/sk/dekodery-prisl ... nstvo.html
Celý paket vrátane "START bitu" sa vysiela 70ms a pauza medzi paketmi je 80ms. Počas testovania mi kratšie pauzy medzi paketmi spôsobovali chybnú komunikáciu. Dlhšie pauzy boli v poriadku.
Uživatelský avatar
PeLi
 
Příspěvky: 52
Registrován: úte 04 úno, 2014 6:46 pm

Re: S-COM dekodér pro novou rychlostní návěstní soustavu

Příspěvekod belgarat » sob 08 čer, 2019 10:49 am

Edit: smazano - nema smysl se hadat o slovicka. Ma smysl to nabusit ...
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2367
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: S-COM dekodér pro novou rychlostní návěstní soustavu

Příspěvekod Ondřej » sob 08 čer, 2019 1:26 pm

PeLi píše:Vysielač pre SCOM mám zabudovaný v tomto dekodéry : https://digitrains.eu/sk/dekodery-prisl ... nstvo.html
Celý paket vrátane "START bitu" sa vysiela 70ms a pauza medzi paketmi je 80ms. Počas testovania mi kratšie pauzy medzi paketmi spôsobovali chybnú komunikáciu. Dlhšie pauzy boli v poriadku.


Dá se to v tom modulu nějak nastavit? Vysílá kontinuálně, nebo jenom při změně návěsti?
Zatím to vypadá, že mezera mezi pakety musí být delší než délka paketu, jinak je příjem nespolehlivý. Ale nemám zatím čas to více otestovat.
Uživatelský avatar
Ondřej
 
Příspěvky: 243
Registrován: čtv 22 úno, 2007 12:48 pm
Bydliště: Roztoky - PZ

Re: S-COM dekodér pro novou rychlostní návěstní soustavu

Příspěvekod jaro99 » sob 08 čer, 2019 5:29 pm

S-com je už zastaraný. Dnes už sú dostupné DCC dekodery pre navestidla. Jednoduchšie použitie, jednoduchšie nastavenie.
H0, NanoX-S88, z21 odblokovaná, Epocha IV-V.
modelkit.sk
jaro99
 
Příspěvky: 114
Registrován: úte 19 led, 2016 10:46 am

Re: S-COM dekodér pro novou rychlostní návěstní soustavu

Příspěvekod Ondřej » sob 08 čer, 2019 8:29 pm

Tak výsledky experimentu s orig. dekodérem.
Mezipaketová mezera musí být nastavena na 10xTb, ale nesmí být nikdy menší než 200ms, jinak se nechytá. Vůbec to nechodí pro délku Tb=4ms. Alespoň trochu uspokojivě začne fungovat od Tb=7ms. Od Tb=8ms je funkce ceklem spolehlivá.
Měřeno na dekodéru s kódem dostupným na netu. Vysíláno 2xpaket kód=0 a 2xpaket kód=15, točeno stále dokola.
Pokud byste chtěli také zkusit, v příloze je kód pro Arduino (Uno, mini, nano....)
Přílohy
Scom_test.zip
(630 bajtů) 217 krát
Uživatelský avatar
Ondřej
 
Příspěvky: 243
Registrován: čtv 22 úno, 2007 12:48 pm
Bydliště: Roztoky - PZ

Re: S-COM dekodér pro novou rychlostní návěstní soustavu

Příspěvekod PeLi » sob 08 čer, 2019 8:38 pm

Ondřej píše:
PeLi píše:Vysielač pre SCOM mám zabudovaný v tomto dekodéry : https://digitrains.eu/sk/dekodery-prisl ... nstvo.html
Celý paket vrátane "START bitu" sa vysiela 70ms a pauza medzi paketmi je 80ms. Počas testovania mi kratšie pauzy medzi paketmi spôsobovali chybnú komunikáciu. Dlhšie pauzy boli v poriadku.


Dá se to v tom modulu nějak nastavit? Vysílá kontinuálně, nebo jenom při změně návěsti?
Zatím to vypadá, že mezera mezi pakety musí být delší než délka paketu, jinak je příjem nespolehlivý. Ale nemám zatím čas to více otestovat.

Je to vysielané stále dookola. Chcel som si spraviť aj prijímač, ale vybral som radšej DCC. SCOM je pomalý, má určité obmedzenia a nedá sa tam nič konfigurovať.
Uživatelský avatar
PeLi
 
Příspěvky: 52
Registrován: úte 04 úno, 2014 6:46 pm


Re: S-COM dekodér pro novou rychlostní návěstní soustavu

Příspěvekod look23 » ned 09 čer, 2019 8:04 pm

Ondřej píše:Tak výsledky experimentu s orig. dekodérem.
Mezipaketová mezera musí být nastavena na 10xTb, ale nesmí být nikdy menší než 200ms, jinak se nechytá. Vůbec to nechodí pro délku Tb=4ms. Alespoň trochu uspokojivě začne fungovat od Tb=7ms. Od Tb=8ms je funkce ceklem spolehlivá.
Měřeno na dekodéru s kódem dostupným na netu. Vysíláno 2xpaket kód=0 a 2xpaket kód=15, točeno stále dokola.
Pokud byste chtěli také zkusit, v příloze je kód pro Arduino (Uno, mini, nano....)


Já mám vysílání SCOM přes přerušení v Arduinu a Tb = 20 až 25ms.
TT/H0, ČSD epocha IV, V - z21+MM
look23
 
Příspěvky: 1177
Registrován: ned 17 lis, 2013 2:20 pm

Re: S-COM dekodér pro novou rychlostní návěstní soustavu

Příspěvekod zdeno » pon 10 čer, 2019 8:06 am

jaro99 píše:S-com je už zastaraný. Dnes už sú dostupné DCC dekodery pre navestidla. Jednoduchšie použitie, jednoduchšie nastavenie.

presne, pouziti Tina 25/45/85 je uplne bez problemu a dokaze to zobrazit vsechno do petiznaku.
Problem jsou pruhy, tam by se musel pouzit vetsi procesor, treba At2313 a podobne.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3003
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: S-COM dekodér pro novou rychlostní návěstní soustavu

Příspěvekod HonzaM » pon 10 čer, 2019 9:29 am

zdeno píše:
jaro99 píše:S-com je už zastaraný. Dnes už sú dostupné DCC dekodery pre navestidla. Jednoduchšie použitie, jednoduchšie nastavenie.

presne, pouziti Tina 25/45/85 je uplne bez problemu a dokaze to zobrazit vsechno do petiznaku.
Problem jsou pruhy, tam by se musel pouzit vetsi procesor, treba At2313 a podobne.

Viděl jsi modelové kolejiště kde bys pruhy uplatnil? Na většině kolejišt ti stačí návěsti pro 40 km/h pro jízdu do odbočky, maximálně zcela vyjímečně 80 km/h. Na většině kolejišt je málo volné trati. A pokud by se měla “návěstidla” používat pro hraní na panelu, je jednodušší si to naprogramovat na obrazovce, hardware je k tomu zbytečný. Všechny signály které se reálně využijí na modelovém kolejišti dokáže zobrazit dekodér který vyvinul sidlo, dá se koupit hotový, není třeba nic vyvíjet.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4042
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: S-COM dekodér pro novou rychlostní návěstní soustavu

Příspěvekod HonzaM » pon 10 čer, 2019 9:32 am

zdeno píše:
jaro99 píše:S-com je už zastaraný. Dnes už sú dostupné DCC dekodery pre navestidla. Jednoduchšie použitie, jednoduchšie nastavenie.

presne, pouziti Tina 25/45/85 je uplne bez problemu a dokaze to zobrazit vsechno do petiznaku.
Problem jsou pruhy, tam by se musel pouzit vetsi procesor, treba At2313 a podobne.

Co je Tina 25/45/85?
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4042
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: S-COM dekodér pro novou rychlostní návěstní soustavu

Příspěvekod jaro99 » pon 10 čer, 2019 9:43 am

HonzaM píše:
zdeno píše:
jaro99 píše:S-com je už zastaraný. Dnes už sú dostupné DCC dekodery pre navestidla. Jednoduchšie použitie, jednoduchšie nastavenie.

presne, pouziti Tina 25/45/85 je uplne bez problemu a dokaze to zobrazit vsechno do petiznaku.
Problem jsou pruhy, tam by se musel pouzit vetsi procesor, treba At2313 a podobne.

Co je Tina 25/45/85?

Mikroprocesor Attiny25, Attiny45 alebo Attiny85

Hotový dekodér: https://digitrains.eu/sk/dekodery-prislusenstvo/61-dekoder-navestidlo-1.html
H0, NanoX-S88, z21 odblokovaná, Epocha IV-V.
modelkit.sk
jaro99
 
Příspěvky: 114
Registrován: úte 19 led, 2016 10:46 am

PředchozíDalší

Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků