S-COM dekodér pro novou rychlostní návěstní soustavu-hotovo

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

S-COM dekodér pro novou rychlostní návěstní soustavu-hotovo

Příspěvekod Ondřej » úte 28 kvě, 2019 3:51 pm

Uvažoval jsem o možnosti návěštění v nové rychlostní soustavě, včetně indikátorových pruhů. Rád bych to vládal přes S-COM, ale nenašel jsem nic jiného než dekodér s šestnácti návěstními kódy. Nemáte někdo něco takového napsané, ať znovu nepíšu již napsané?

Tak, a dekodér je hotov :P
Celý projekt ke stažení:
https://ulozto.cz/!5kcFZXyOlpVp/s-com-d ... public-zip

Vlastnosti přijímače/dekodéru.
• Napájení 12V, 16mA+proud LED diod
• Délka bitu S-COM signálu 4ms-30ms
• Mezibloková mezera min. 10xdélka bitu (není třeba více)
• Po správně přijatém paketu blikne LED na modulu (zapojená na výstup 13)
• Podporuje mód hlavní návěsti i předvěsti (uzemněním vstupu 11)
• S-COM kódy 0-15 identické jako ve stávajících dekodérech (návěst i předvěst)
• Obsahuje všechny světelné návěsti ČSD/ČD/SŽDC do 100km/h
• Plynulé rozsvícení i dosvit LED diod, stejné i při různých jasech (nastavitelné 1-250ms)
• Přes S-COM nastavitelný jas jednotlivých LED a uložení do vnitřní EEPROM modulu
• Program pro pomocné Arduino, se kterým modul nastavujeme (ovládání přes terminál)
• Odlišené nastavování pro mód hlavní návěsti i předvěsti
• Nastavování libovolného počtu dekodérů najednou na jedné S-COM lince
• Přehled návěstí naleznete v dokumentu navesti.pdf
• Přehled předvěstí v módu předvěst naleznete v dokumentu predvesti.pdf

Hezky si ho užijte, já jsem se při psaní kódu docela bavil :mrgreen:
Naposledy upravil Ondřej dne čtv 08 srp, 2019 5:12 am, celkově upraveno 2
Uživatelský avatar
Ondřej
 
Příspěvky: 243
Registrován: čtv 22 úno, 2007 12:48 pm
Bydliště: Roztoky - PZ

Re: S-COM dekodér pro novou rychlostní návěstní soustavu

Příspěvekod sidlo » úte 28 kvě, 2019 6:05 pm

A jaký čip pro to chceš použít?
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3590
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: S-COM dekodér pro novou rychlostní návěstní soustavu

Příspěvekod Ondřej » úte 28 kvě, 2019 6:29 pm

sidlo píše:A jaký čip pro to chceš použít?


Ideální by byl PIC16F505
Uživatelský avatar
Ondřej
 
Příspěvky: 243
Registrován: čtv 22 úno, 2007 12:48 pm
Bydliště: Roztoky - PZ

Re: S-COM dekodér pro novou rychlostní návěstní soustavu

Příspěvekod sidlo » úte 28 kvě, 2019 7:17 pm

Definici napsanou nemám, ale rád bych spolupracoval na jejím vytvoření.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3590
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: S-COM dekodér pro novou rychlostní návěstní soustavu

Příspěvekod Ondřej » stř 29 kvě, 2019 5:16 am

sidlo píše:Definici napsanou nemám, ale rád bych spolupracoval na jejím vytvoření.


Tak to by bylo fajn. Čím víc lidí se do toho zapojí, tím větší šance že to neskončí u pár prototypů někde v šuplíku. Moje představa je taková, že by to bylo doplnění současného scomu o návěsti nad hodnotou 15. Myslím, že zpětná kompatiblita je dost důležitá.
Uživatelský avatar
Ondřej
 
Příspěvky: 243
Registrován: čtv 22 úno, 2007 12:48 pm
Bydliště: Roztoky - PZ

Re: S-COM dekodér pro novou rychlostní návěstní soustavu

Příspěvekod sidlo » stř 29 kvě, 2019 5:48 am

Čísla nad 15 jsem už použil, přestože k tomu zatím S-COM dekodér neexistuje https://sites.google.com/site/sidloweb/elektrika/30-ard-scom-tc-12v/ard-scom-tc-12v-popis-cv. Respektuje to princip zpětné kompatibility s MTB.
V JMRI existují sety návěstí pro ČSD. Doporučuji je použít.
Pro kódy 32 - 63 použít Set 0 http://jmri.org/xml/signals/CSD-1962-zakladni/aspects.xml.
Pro kódy 64 - 95 použít Set 1 http://jmri.org/xml/signals/CSD-1962-cestova/aspects.xml.
Pro kódy 96 - 127 použít Set 3 http://jmri.org/xml/signals/SZDC-2015-zakladni/aspects.xml.
V JMRI jsou ještě sety 2 a 4, ale ty bych vynechal. Už pro ně není v S-COM místo.
Uvědomuji si, že se návěsti opakují a plýtvá se místem. Na druhou stranu to zjednoduší návrh DCC dekodéru. A jednodušší DCC dekodér znamená větší šanci, že to běžný uživatel bude schopen použít.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3590
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: S-COM dekodér pro novou rychlostní návěstní soustavu

Příspěvekod Ondřej » stř 29 kvě, 2019 4:07 pm

Dík za ty odkazy, ani jsem neměl tušení že se něco takového vyskytuje. Převzetí dost ulehčí práci a omezí nebezpečí chyb a omylů.
Otázka je, jestli použít automatické nastavení do módu předvěst. U kódů 0-15 kvůli kompatibilitě jistě, ale u těch dalších?

Ještě jsem dumal nad těmi mikrokontroléry a asi bude vhodnější použití typu 16F630. Je sice o pár kaček dražší, ale má přerušovací systém a to hodně usnadní práci.
Uživatelský avatar
Ondřej
 
Příspěvky: 243
Registrován: čtv 22 úno, 2007 12:48 pm
Bydliště: Roztoky - PZ

Re: S-COM dekodér pro novou rychlostní návěstní soustavu

Příspěvekod belgarat » stř 29 kvě, 2019 4:29 pm

omlouvam se ze do toho vstupuji, ale ...
... ten PIC stoji ~40 Kc, stoji to za to v porovnani s napr. cinskym Arduino Pro Mini - podobna cena, a IMHO lepsi moznosti (predevsim ladeni).
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2367
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: S-COM dekodér pro novou rychlostní návěstní soustavu

Příspěvekod Ondřej » stř 29 kvě, 2019 5:22 pm

belgarat píše:omlouvam se ze do toho vstupuji, ale ...
... ten PIC stoji ~40 Kc, stoji to za to v porovnani s napr. cinskym Arduino Pro Mini - podobna cena, a IMHO lepsi moznosti (predevsim ladeni).

Volba padla na PIC hlavně z důvodu velikosti. Moduly jsou většinou v zásuvné patě návěstidla a tam se ani s nejmenším arduinem nevejdeš.
Pokud by se použil samostatný čip, tak je v TQFP pouzdru a to není taky zrovna malé (PIC 6x9mm, TQFP 11x11mm).To laděni u picu není tak strašné, dá se pustit ICD debuger a dá se použít metoda impulzů na výstupech. Mám vývojovou desku od Mikroelektroniky a tam se dá ICD pustit.
Zatím je otázka, jestli se to vejde do tisíce instrukcí a 36byte RAM. 127 kódů je hodně, ale spousta jich je duplicitních. Pokud by to bylo málo, bude asi lepší použít řadu 16F1454, která zcela jistě vyhoví hardwarově i rozměrově.
Velká otázka je, jestli si to bude bastlit každý sám a nebo jestli to bude někdo chtít používat v nějakém sériovém měřítku. Pro bastlení by byl opravdu nejlepší Arduino Pro Mini, zápis kódu sice není tak jednoduchý jako přes USB, ale zvládne ho asi každý. To je u PIC horší, musíš mít programátor (možná existuje nějaký s Arduinem?? To jsem zatím nezkoumal).
Zatím je to jen projekt v hlavě, takže je možné vesele vymýšlet a diskutovat, proto jsem to sem dal.
Uživatelský avatar
Ondřej
 
Příspěvky: 243
Registrován: čtv 22 úno, 2007 12:48 pm
Bydliště: Roztoky - PZ

Re: S-COM dekodér pro novou rychlostní návěstní soustavu

Příspěvekod sidlo » stř 29 kvě, 2019 5:49 pm

Trochu jsem to rozmýšlel. Ten můj první návrh moc plýtvá kódy S-COM. Je zbytečné ty návěsti opakovat. Úplně bude stačit, aby v S-COM byla každá návěst pouze jednou. V DCC dekodéru bude dost místa aby se to správně překódovalo. Tím pádem bude možné zapracovat i Set 2 a 4.

Ta funkce automatické předvěsti se mi zdá zbytečná. Líbí se mi možnost samostatné modré pro posun zakázán. A u vložených návěstidel se může udělat frajeřinka s rozdílnou rychlostí kmitání bílého světla podle typu návěstidla.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3590
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: S-COM dekodér pro novou rychlostní návěstní soustavu

Příspěvekod belgarat » stř 29 kvě, 2019 6:02 pm

ad programator: s Aliexpressem je to resitelne ;) vyklonovany PicKit3 je tam za par supu ...
Ad Arduino - omlouvam se, spatne jsem si predstavil nasazeni.
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2367
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: S-COM dekodér pro novou rychlostní návěstní soustavu

Příspěvekod sidlo » stř 29 kvě, 2019 6:09 pm

Cílová skupina uživatelů je velmi úzká. V tomto případě by Arduino a návěstidlo na konektor by nemuselo vůbec vadit.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3590
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: S-COM dekodér pro novou rychlostní návěstní soustavu

Příspěvekod Ondřej » stř 29 kvě, 2019 7:03 pm

sidlo píše:Cílová skupina uživatelů je velmi úzká. V tomto případě by Arduino a návěstidlo na konektor by nemuselo vůbec vadit.


Použití Arduina pro mini by i eliminovalo nutnost nějakého plošňáku. Rezistory pro LED by se napájely přímo do otvorů desky a drátky na ně, stabilizátor na 5V je na desce a ochranná zenerka signálového vstupu by mohla být taky jen tak připájená letmo. Pro bastlíře ideální řešení.
Uživatelský avatar
Ondřej
 
Příspěvky: 243
Registrován: čtv 22 úno, 2007 12:48 pm
Bydliště: Roztoky - PZ

Re: S-COM dekodér pro novou rychlostní návěstní soustavu

Příspěvekod fulda » čtv 30 kvě, 2019 6:27 am

belgarat píše:omlouvam se ze do toho vstupuji, ale ...
... ten PIC stoji ~40 Kc,..
:?: Já ho vidím za 18 Kč doporučená je 0,5€ (12 Kč).

Spíš bych se tedy zabýval tím, že je to procesor na konci výroby, ale to je asi jedno.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: S-COM dekodér pro novou rychlostní návěstní soustavu

Příspěvekod adix » čtv 30 kvě, 2019 6:38 am

sidlo píše:Cílová skupina uživatelů je velmi úzká.

Z technického hlediska je určitě zajímavá možnost realizace úplné rychlostní návěstní sooustavy. Otázkou je použitelnost na modelovém kolejišti. Není asi mnoho kolejišť kde by se využila, myslím také že si málokterý modelář všímá dodržování modelové rychlosti. Druhou otázkou je zpúsob volby návěstí. Manuálně - pro každé návěstidlo x tlačítek podle počtu návěstí? Automaticky? Který software by to uměl využít? Na základě čeho? Je celkem jednoduché udělat závislost na poloze výhybek, a na obsazení následujícího úseku, případně na následujícím návěstidle, tady ovšem je nutná součinnost se softwarem ovládání kolejiště. Ale třeba se pletu a existují jiné možnosti.
adix
 
Příspěvky: 75
Registrován: pon 01 dub, 2019 11:30 am

Další

Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků