Mini/Mikro kolejiště

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Mini/Mikro kolejiště

Příspěvekod milan ferdián » pát 24 kvě, 2019 8:12 am

Padl tu nápad od Foxe
Fox píše:Plánuješ toto kolejiště (a podobné mini / vitríny) zase do nějaké budoucí publiklace?? (já hlasuji již předem PRO :lol: ). Myslím, že to je dobrá cesta pro spoustu modelářů, i v běžném bytě se nějaký ten růžek, nebo proužek u stěny místo staré knihovničky dá s manželkou vyhádat...

....a s hankem,který vás neustále zásobuje s těmito náměty.
Jenže zde už bych si položil otázku časového horizontu.Důvodem jsou stále nedokončené díly,řada z vás si přeje díl,který nebyl realizován (byl zrušen),mě přibývají roky.Jsem rád,že prozatím nemám třesoucí ruku kmeta :mrgreen: ,takže vyvstává otázka mělo by to smysl realizace :?:
Tiše jsem doufal,že po mě nastoupí další kreslíř,ale zatím ticho po pěšině... :oops: .
Milan
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Mini/Mikro kolejiště

Příspěvekod MkTT » pát 24 kvě, 2019 8:44 am

Milane, tvých skvělých knih není nikdy dost. Určitě si jí zařaď to tvého "edičního plánu". Dokonči ale prosím nejdříve knhu o železničních depech, moc se na ní těším a určitě nejsem sám.
MkTT
 
Příspěvky: 566
Registrován: stř 08 úno, 2012 3:46 pm
Bydliště: Praha 10

Re: Mini/Mikro kolejiště

Příspěvekod hank » pát 24 kvě, 2019 9:02 am

Já bych si tedy myslel, že bys měl nejdřív dodělat, co máš rozdělané... Ale jestli někdy dáš dohromady i ta pidikolejiště, bude to jenom dobře.

A samozřejmě souhlasím s tím, že už je dávno načase, aby se zapojili i mladí. V klubech je jistě spousta talentů nejrůznějšího věku a zaměření, včetně výtvarného. Otázka je, co se dá udělat pro jejich zapojení.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6073
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Mini/Mikro kolejiště

Příspěvekod prcek » pát 24 kvě, 2019 9:20 am

(jen bych pripodotknul, ze latka je nastavena sakra vysoko)
prcek
 
Příspěvky: 494
Registrován: ned 05 dub, 2009 11:36 am
Bydliště: kousek jižně od Brna

Re: Mini/Mikro kolejiště

Příspěvekod milan ferdián » ned 26 kvě, 2019 8:44 am

hank píše:Já bych si tedy myslel, že bys měl nejdřív dodělat, co máš rozdělané...

S tím plně souhlasím.
hank píše:Ale jestli někdy dáš dohromady i ta pidikolejiště, bude to jenom dobře.

Jedině jako minipublikaci :wink: .
hank píše:A samozřejmě souhlasím s tím, že už je dávno načase, aby se zapojili i mladí. V klubech je jistě spousta talentů nejrůznějšího věku a zaměření, včetně výtvarného. Otázka je, co se dá udělat pro jejich zapojení.

To ano,ale jak?K navrhování kolejišť je potřeba nejen znát technické podklady a základy,potřebuješ "Múzu".Bez té se neobejdeš.Někteří si možná představují velké finanční bohatství za svoji práci,ale to je lichá představa na kterou v reálu velmi rychle narazí.

Múza základní potenciál,mají šikulové jako MiŠ nebo lajblt,jenže,určitě poznali i tu druhou tvář.Strávili spoustu času nad projekty a výsledek je,že zájemce jej hodí do šuplíku nebo pozmění celý charakter projektu na tolik,že tvůrce si položí otázku "...měl vůbec můj strávený čas,um nějaký smysl?".

Již dlouho hledám kreslíře,ale neúspěšně.Ti co mi poslali své kresby,neprošli ani v základním kole.Jde mi o zatraktivnění publikací ve 3D,ale bez kreslicích programů PC.Jsou špičkou,tu ukázali fruafru a dusan.Ale opět kresby od mistra Zdeňka Šindlaeura jsou stále nepřekonané a originální.
Já se snažím zpětně naučit se kreslit ve 3D a proč o tom píši?Domnívám se,že právě "Mini,mikro kolejiště" jsou k tomu přímo dělané.

MkTT
Nic neslibuji,hledá se alternativní cesta.

prcek
Myslíš,že pro další zájemce/plánovače modelových kolejišť/ je to nepřekonatelná laťka?
Milan
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Mini/Mikro kolejiště

Příspěvekod hank » ned 26 kvě, 2019 9:10 am

milan ferdián píše:Již dlouho hledám kreslíře,ale neúspěšně.Ti co mi poslali své kresby,neprošli ani v základním kole.


Asi hledáš na nesprávných místech... Zkus na to jít z opačného konce, od míst, kde se dá očekávat výskyt mladých lidí výtvarně talentovaných a zároveň s předpokladem, že se u nich dá vztah k železnici vypěstovat dodatečně.

Mimochodem, kdo to kreslil ty obrázky kolejišť pro Železniční magazín?
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6073
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Mini/Mikro kolejiště

Příspěvekod milan ferdián » ned 26 kvě, 2019 9:21 am

hank píše:
milan ferdián píše:Již dlouho hledám kreslíře,ale neúspěšně.Ti co mi poslali své kresby,neprošli ani v základním kole.


Asi hledáš na nesprávných místech... Zkus na to jít z opačného konce, od míst, kde se dá očekávat výskyt mladých lidí výtvarně talentovaných a zároveň s předpokladem, že se u nich dá vztah k železnici vypěstovat dodatečně.

Ale hledal,měl jsem dokonce velmi nadanou kreslířku.Její kresby jsou v jedné publikaci.Bohužel,život řídí naše cesty někdy jinač než jsou naše představy.

hank píše:Mimochodem, kdo to kreslil ty obrázky kolejišť pro Železniční magazín?

Železniční magazín pro svoji komerci,neodebírám od roku cca 2012,takže nevím co máš na mysli.
Milan
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Mini/Mikro kolejiště

Příspěvekod hank » ned 26 kvě, 2019 9:57 am

milan ferdián píše:Železniční magazín pro svoji komerci,neodebírám od roku cca 2012,takže nevím co máš na mysli.


Měl jsem na mysli obrázky z modelářských příloh ŽM vydávaných v letech 2000 - 2004. Třeba tohle:

Příloha ZM_jaro_01.jpg je dlouhodobě nedostupná.

(Zdroj: Železniční magazín - příloha, Plány kolejišť, jaro 2001, str. 14.)

Jenže při bližším ohledání jsem zjistil, že ŽM asi nějak získal práva na obrázky z německých žurnálů. (Koupil? Ukradl? Těžko rozhodnout... Na rozdíl od původních německých zdrojů ŽM nikde autory plánků kolejišť ani obrázků neuvádí, což je dle mého soudu na hraně dodržování autorského zákona...) Styl budov i typy hnacích vozidel jsou výhradně německé. Dokonce na některých obrázcích nechali i signatury jejich autorů - např. R. Barkhoffa, který byl v 80. letech kmenovým spolupracovníkem Eisenbahn Journalu. Viz např. zde:
sig_barkhoff.jpg
sig_barkhoff.jpg (2.19 KiB) Zobrazeno 12316 krát

(Zdroj: Železniční magazín - příloha, Plány kolejišť, jaro 2001, str. 15.)

Takže tudy cesta zřejmě nepovede... :(
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6073
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Mini/Mikro kolejiště

Příspěvekod hank » ned 26 kvě, 2019 10:03 am

Mimochodem, na K-report chodí do diskuse jeden celkem slušný kreslíř lokomotiv používající nick Union_pacific. Pod nickem uvádí i svůj e-mail, tak mu můžeš zkusit napsat...
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6073
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Mini/Mikro kolejiště

Příspěvekod hank » ned 26 kvě, 2019 10:12 am

Když jsem napsal
"Zkus na to jít z opačného konce, od míst, kde se dá očekávat výskyt mladých lidí výtvarně talentovaných a zároveň s předpokladem, že se u nich dá vztah k železnici vypěstovat dodatečně.",
měl jsem na mysli např. výtvarné třídy základních uměleckých škol...
Viz třeba tady:
https://www.lko.cz/lidova-konzervator/v ... esba-malba
Prý se tam chodí vzdělávat i senioři... 8) Čímž chci naznačit, že to nemusí být nutně jen někdo školního věku nebo nějaký sotva odrostlý adolescent.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6073
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Mini/Mikro kolejiště

Příspěvekod milan ferdián » ned 26 kvě, 2019 10:46 am

hank píše:Viz třeba tady:
https://www.lko.cz/lidova-konzervator/v ... esba-malba
Prý se tam chodí vzdělávat i senioři... 8) Čímž chci naznačit, že to nemusí být nutně jen někdo školního věku nebo nějaký sotva odrostlý adolescent.

S tímto nápadem přišla moje manželka,abych sám se zúčastňoval a vzdělával v těchto kursech.Moji nutnost mít doprovod,tuto možnost odsunula na druhou kolej.Manželka udělala pro mě hodně,ale nemůžu ji krást její čas.
Milan
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Mini/Mikro kolejiště

Příspěvekod hank » ned 26 kvě, 2019 12:04 pm

Já přece neříkám, ať se tam chodíš vzdělávat. Já říkám, ať tam hledáš lidi na to kreslení... :wink:

Ještě mě napadlo toto: Asi by se ti hodil takový mladší fámulus sdílející naše hobby, jakého má Vladimír Londin, který už léta tráví život na vozíčku a přesto i díky jeho pomoci dokáže stále být aktivní... Pokud vím, tak ten fámulus občas chodí i sem; třeba ho napadne spojit se s tebou a popsat ti, jak jim to spolu funguje. A třeba tyhle moje nesouvislé úvahy pochopí nějaká spřízněná duše mladšího věku z tvého kraje jako výzvu...

Ale kdo jsem já, abych ti radil, co máš dělat; jistě sám vymyslíš něco, co bude fungovat. :wink:
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6073
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Mini/Mikro kolejiště

Příspěvekod milan ferdián » pát 31 kvě, 2019 7:53 am

Jestli tedy by byl z vaší strany zájem,potřeboval bych z vaší strany tipy s rozměry takových drobných míst a preferovanou modelovou velikost.Mám obavy,že H0 už v mini/mikro nebude mít šanci (já vím hanku,ten tvůj Carendt to dokázal :mrgreen: :wink: ).
Milan
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Mini/Mikro kolejiště

Příspěvekod hank » pát 31 kvě, 2019 9:50 am

Tak k tomu se dá přistoupit různě. Například vyjít z prodávaných rozměrů plošných materiálů - i když ty se samozřejmě dají nařezat na přání. Nicméně přestože mě zde před jejich používáním někteří varovali, mně se na tyhle drobnosti prozatím osvědčují spárovky tl. 18 mm, které se u nás prodávají v nařezaných formátech délek 800, 1000, 1200, 1500, 2000 a 2500 mm v šířkách 200, 250, 300, 400, 500 a 600 mm. Modelové velikosti si z toho jistě odvodíš sám.

A kdyby se ti chtělo vymýšlet opravdu něco netuctového, v mém depozitu čekají na nějaký rozumnější nápad než je Narrenkreis (= bláznovský kruh) dvě Lazy Susans (Líné Zuzany, tj. dřevěné kulaté otočné tácy) o průměrech 500 a 600 mm. Na ně se samozřejmě v pohodě vejde něco v eNku, ale kdyby se někdo spokojil se znásilněnými oblouky o průměru 200 - 250 mm, možná by šlo navrhnout i něco v TT. Inspirace je k nalezení nejen u C. Arendta, klíčová slova "pizza layout".

Mimochodem, tomu "mému" Carlu Arendtovi se do takových prostorů vešlo leccos dokonce i ve velikosti 0, tj. 1:43,5 nebo 1:45, a to i na normálním rozchodu; a kdyby se někdo chtěl pokusit o úzké 0e nebo 0f, tak to už je úplně bez diskuse.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6073
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm


Zpět na Diskuze k plánkům kolejišť

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: saasrigais a 2 návštevníků