Dekodér LaisDCC Next18 v Zamráče MTB

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Dekodér LaisDCC Next18 v Zamráče MTB

Příspěvekod MrBlackbird » stř 22 kvě, 2019 10:41 pm

Ahoj,
rád bych se zeptal znalců na způsob nastavení ovládání reflektorů a osvětlení v kabině v Zamráče 749-140 od MTB (měřítko N). Před přerušením propojky JP svítily reflektory spolu s předními světly na obě strany a svítila pouze jedna z kabin. Po přerušení propojky přestaly svítit reflektory úplně a stále svítí pouze jedna z kabin a to pouze ve směru jízdy. Dekodér by měl mít 6 funkčních výstupů tak nevím, v čem je problém.

Dále by mě zajímalo, jestli je možné zapnout přední i zadní světlo najednou, a při tom zachovat schopnost rozsvěcet přední světla dle směru jízdy (standardně F0f/r). Zatím jsem to dostal do bodu, že F0 zůstanou neobsazeny a přední světla (spolu se zadními na opačné straně) přepínám funkcemi F1 a F2, což mě nutí ke svícení zadními světly v případech, kdy to není potřeba - lokomotiva táhne vagony.
Programuju to v JMRI pomocí toho rozhraní, ale i pomocí CV.

DEKODÉR: https://www.aliexpress.com/item/DCC-LOCO-DECODER-for-loco-with-interface-of-Next18-NEM662-of-6-Functions-LaisDcc-Brand/32817076085.html?spm=2114.search0604.3.1.8dcc1793sEdEFU&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_2_10065_10068_319_10059_10884_317_10887_10696_321_322_10084_453_10083_454_10103_10618_10304_10307_10820_10821_537_10302_536,searchweb201603_52,ppcSwitch_0&algo_expid=bdcbf093-7e0a-4419-a1b0-4f4d0d3217ab-0&algo_pvid=bdcbf093-7e0a-4419-a1b0-4f4d0d3217ab&transAbTest=ae803_5

EDIT: Upravena stylistika
Naposledy upravil MrBlackbird dne stř 30 zář, 2020 4:47 pm, celkově upraveno 3
Uživatelský avatar
MrBlackbird
 
Příspěvky: 54
Registrován: úte 10 črc, 2018 11:00 am

Re: Dekodér LaisDCC Next18 v Zamráče MTB

Příspěvekod Pater » čtv 23 kvě, 2019 9:55 am

MrBlackbird píše:Dekodér by měl mít 6 funkčních výstupů tak nevím, v čem je problém.

Problém je v tom, že výstupy AUX3 a AUX4 má dekodér Lais pouze jako logické výstupy (a tak by to mělo být podle NMRA pro next18). Některé dekodéry (myslím, že Zimo) mohou podporovat AUX3 a AUX4 jako aktivní výstupy (a s tím výrobce počítá). Taky jsem přerušil propojku a pak jsem ji letoval zpět. Někde jsem si kreslil zapojení, určitě není takové, jak je uvedené v manuálu.
N, DCC, NanoX, Rocrail, Paterweb
Uživatelský avatar
Pater
 
Příspěvky: 471
Registrován: stř 20 črc, 2011 4:52 pm
Bydliště: Karviná

Re: Dekodér LaisDCC Next18 v Zamráče MTB

Příspěvekod Radek Strnad » čtv 23 kvě, 2019 10:28 am

Ty logické výstupy se dají posílit zařízením od SD Modell. Nadává se mu Vierfachverstärker Art.Nr.1520. Je to malé(7x8mm), takže by se i do N-ka vejít mohlo.
KYKLOP68
Uživatelský avatar
Radek Strnad
 
Příspěvky: 1186
Registrován: čtv 21 led, 2010 5:44 pm
Bydliště: Kostelec n.Čern.lesy

Re: Dekodér LaisDCC Next18 v Zamráče MTB

Příspěvekod Bedlisch » čtv 23 kvě, 2019 4:47 pm

Pater píše:Problém je v tom, že výstupy AUX3 a AUX4 má dekodér Lais pouze jako logické výstupy (a tak by to mělo být podle NMRA pro next18). Některé dekodéry (myslím, že Zimo) mohou podporovat AUX3 a AUX4 jako aktivní výstupy

Povedzte Kefalín, čo vy si predstavujete pod takým slovom aktívní výstup? Tedy versus logický výstup :wink:
Já bych osobně řekl, že AUX3, AUX 4, jsou u NEXT18 ZIMO SUSI výstupy, jdou přepnout, ale stále zůstanou pouze "logickými" výstupy. Tj. s logikou +5V vůči GND. Ostatní funkční výstupy jsou proti +U
Bedlisch
 
Příspěvky: 329
Registrován: úte 09 lis, 2010 8:43 pm
Bydliště: Liberec

Re: Dekodér LaisDCC Next18 v Zamráče MTB

Příspěvekod Pater » čtv 23 kvě, 2019 5:24 pm

Bedlisch píše:Povedzte Kefalín, čo vy si predstavujete pod takým slovom aktívní výstup? Tedy versus logický výstup :wink:
Já bych osobně řekl, že AUX3, AUX 4, jsou u NEXT18 ZIMO SUSI výstupy, jdou přepnout, ale stále zůstanou pouze "logickými" výstupy. Tj. s logikou +5V vůči GND. Ostatní funkční výstupy jsou proti +U

Aktivní výstup je podle mne takový, který mohu zatížit. Logické výstupy jsou zatížitelné (podle NEM) 2mA. Logika nemusí být 5V, může být i 3,3V (můj případ -dekodér DH).
Z manuálu Zimo dekodéru: "Použití logických (nezesílených) výstupů:
Dekodéry ZIMO mají kromě „normálních“ funkčních výstupů tzv. „logické“ výstupy – výstupy, k nimž není možné spotřebiče připojit přímo, neboť je na nich jen nezatížitelné logické napětí (0 V, 5 V). Pokud mají být tyto výstupy použity, musí být použit buď zesilovací modul M4000Z nebo tranzistorový člen vlastní stavby."
A ten tranzistor tam jaksi v MTB zapomněli zakomponovat.

Edit: Oprava: Chybně jsem napsal zatížitelnost logických výstupů.
Naposledy upravil Pater dne úte 12 lis, 2019 10:41 am, celkově upraveno 1
N, DCC, NanoX, Rocrail, Paterweb
Uživatelský avatar
Pater
 
Příspěvky: 471
Registrován: stř 20 črc, 2011 4:52 pm
Bydliště: Karviná

Re: Dekodér LaisDCC Next18 v Zamráče MTB

Příspěvekod radula63 » pát 24 kvě, 2019 10:04 am

Pater píše:
Bedlisch píše:Povedzte Kefalín, čo vy si predstavujete pod takým slovom aktívní výstup? Tedy versus logický výstup :wink:
Já bych osobně řekl, že AUX3, AUX 4, jsou u NEXT18 ZIMO SUSI výstupy, jdou přepnout, ale stále zůstanou pouze "logickými" výstupy. Tj. s logikou +5V vůči GND. Ostatní funkční výstupy jsou proti +U

Aktivní výstup je podle mne takový, který mohu zatížit. Logické výstupy jsou zatížitelné (někde jsem četl, že podle NMRA nebo NEM) 0,5mA. Logika nemusí být 5V, může být i 3,3V (můj případ -dekodér DH).
Z manuálu Zimo dekodéru: "Použití logických (nezesílených) výstupů:
Dekodéry ZIMO mají kromě „normálních“ funkčních výstupů tzv. „logické“ výstupy – výstupy, k nimž není možné spotřebiče připojit přímo, neboť je na nich jen nezatížitelné logické napětí (0 V, 5 V). Pokud mají být tyto výstupy použity, musí být použit buď zesilovací modul M4000Z nebo tranzistorový člen vlastní stavby."
A ten tranzistor tam jaksi v MTB zapomněli zakomponovat.

Ale ta LEDka nemá takový odběr. Takže logický výstup není namáhán. V MTB směrovou závislost reflektoru a interiéru zabezpečí zapnutá funkce F0, a zapnutí vypnutí reflektoru a interiéru má na svědomí logický výstup.
Raďula63
MPK - moduly plzeňského kraje
KŽM Praha 3
KŽM cH0TTěboř
Psi štěkají, karavana jede dál
Uživatelský avatar
radula63
 
Příspěvky: 1305
Registrován: čtv 28 kvě, 2009 6:15 pm
Bydliště: kraj Vysočina - okres H.B.

Re: Dekodér LaisDCC Next18 v Zamráče MTB

Příspěvekod MrBlackbird » pát 24 kvě, 2019 11:39 am

radula63 píše:Ale ta LEDka nemá takový odběr. Takže logický výstup není namáhán. V MTB směrovou závislost reflektoru a interiéru zabezpečí zapnutá funkce F0, a zapnutí vypnutí reflektoru a interiéru má na svědomí logický výstup.


Což nás přivádí zpět k mojí otázce. Plánuji tam dát jiný dekodér (Lais je moc velký), takže by mě zajímalo, který tam teda pořídit, aby dokázal obsluhovat i ty logické výstupy, o kterých tu mluvíme.
Uživatelský avatar
MrBlackbird
 
Příspěvky: 54
Registrován: úte 10 črc, 2018 11:00 am

Re: Dekodér LaisDCC Next18 v Zamráče MTB

Příspěvekod Tomas Lebeda » pát 24 kvě, 2019 12:58 pm

Mám od MTB Kocoura, který má taktéž rozhaní NEXT18.
Požívám ZIMO MX618N18.
Po přerušení propojky lze samostatně ovládat reflektor, bílá světla směrově závislá, samostatně zapínám červená zadní světla, která jsou taktéž závislá na směru.
Osvětlení v kabině se mi spouští při F3 s posunouvou rychlostí a současně se rozsvítí bílá světla na obou stranách.
Vše šlo nastavit přes CV.
Takže vše jak má být.
Pravda je, že Zamračená má ty kabiny dvě a Kocour jednu.
Jaké jsou rozdíly mezi deskami však netuším
Tomas Lebeda
 
Příspěvky: 282
Registrován: úte 24 led, 2017 12:41 pm
Bydliště: Praha 6

Re: Dekodér LaisDCC Next18 v Zamráče MTB

Příspěvekod radula63 » pát 24 kvě, 2019 1:34 pm

MrBlackbird píše:
radula63 píše:Ale ta LEDka nemá takový odběr. Takže logický výstup není namáhán. V MTB směrovou závislost reflektoru a interiéru zabezpečí zapnutá funkce F0, a zapnutí vypnutí reflektoru a interiéru má na svědomí logický výstup.


Což nás přivádí zpět k mojí otázce. Plánuji tam dát jiný dekodér (Lais je moc velký), takže by mě zajímalo, který tam teda pořídit, aby dokázal obsluhovat i ty logické výstupy, o kterých tu mluvíme.

Osobně používám dekodéry jen Zimo.
Raďula63
MPK - moduly plzeňského kraje
KŽM Praha 3
KŽM cH0TTěboř
Psi štěkají, karavana jede dál
Uživatelský avatar
radula63
 
Příspěvky: 1305
Registrován: čtv 28 kvě, 2009 6:15 pm
Bydliště: kraj Vysočina - okres H.B.

Re: Dekodér LaisDCC Next18 v Zamráče MTB

Příspěvekod Pater » pát 24 kvě, 2019 5:53 pm

radula63 píše:Ale ta LEDka nemá takový odběr. Takže logický výstup není namáhán. V MTB směrovou závislost reflektoru a interiéru zabezpečí zapnutá funkce F0, a zapnutí vypnutí reflektoru a interiéru má na svědomí logický výstup.

A jaký tedy má LEDka ten odběr? Psal jsem to proto, že mě se sepnout logickým výstupem čelní reflektor po přerušení propojky nepovedlo. Dokonce jsem chtěl reklamovat dekodér. Pak jsem si půjčil tester a odzkoušel spínání funkcí. Jak už jsem psal, použil jsem dekodér DH s logickými úrovněmi 3,3V. Ale pokud máš nějakou informaci, tak sem s ní.
N, DCC, NanoX, Rocrail, Paterweb
Uživatelský avatar
Pater
 
Příspěvky: 471
Registrován: stř 20 črc, 2011 4:52 pm
Bydliště: Karviná

Re: Dekodér LaisDCC Next18 v Zamráče MTB

Příspěvekod vvitty » pát 24 kvě, 2019 6:32 pm

Pokud tam jsou logicke urovne na 3.3V tak s velkou pravdepodobnosti LED nebude svitit kvuli malemu napeti.
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2622
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: Dekodér LaisDCC Next18 v Zamráče MTB

Příspěvekod pepiknemecek » ned 26 kvě, 2019 7:03 pm

Já bych spíš viděl problém v "zapojení". Jestli se nepletu, tak světla a další výstupy (AUX1,2,...) mají společný + (modrý vodič) a spínají se k "nule". Ale logické výstupy spínají plusové napětí a tedy z logiky věci by měli mít společnou zem. Podobný problém jsem již řešil (AUX5 a 6) a s "modrým" drátem to prostě nefunguje.
Uživatelský avatar
pepiknemecek
 
Příspěvky: 159
Registrován: stř 02 úno, 2011 6:43 pm

Re: Dekodér LaisDCC Next18 v Zamráče MTB

Příspěvekod Pater » pon 27 kvě, 2019 6:28 am

vvitty píše:Pokud tam jsou logicke urovne na 3.3V tak s velkou pravdepodobnosti LED nebude svitit kvuli malemu napeti.

S 3,3V lze rozsvítit většinu LEDek. Proto jsem se ptal na ten odběr. Spíš jsou nevhodně zvolené předřadné odpory pro LED. V kabině totiž tím logickým výstupem rozsvítit lze i mně, i MrBlackbird.
N, DCC, NanoX, Rocrail, Paterweb
Uživatelský avatar
Pater
 
Příspěvky: 471
Registrován: stř 20 črc, 2011 4:52 pm
Bydliště: Karviná

Re: Dekodér LaisDCC Next18 v Zamráče MTB

Příspěvekod Pater » pon 27 kvě, 2019 6:32 am

pepiknemecek píše:Já bych spíš viděl problém v "zapojení". Jestli se nepletu, tak světla a další výstupy (AUX1,2,...) mají společný + (modrý vodič) a spínají se k "nule". Ale logické výstupy spínají plusové napětí a tedy z logiky věci by měli mít společnou zem. Podobný problém jsem již řešil (AUX5 a 6) a s "modrým" drátem to prostě nefunguje.

Zapojené je to správně, výrobce to tak zamýšlel (až na vynechaný tranzistor).
N, DCC, NanoX, Rocrail, Paterweb
Uživatelský avatar
Pater
 
Příspěvky: 471
Registrován: stř 20 črc, 2011 4:52 pm
Bydliště: Karviná

Re: Dekodér LaisDCC Next18 v Zamráče MTB

Příspěvekod Pater » čtv 06 čer, 2019 10:20 am

Našel jsem to schema, co jsem si kreslil. Je to jen část zapojení N-kové Barči se světly v kabinně a čelními reflektory.
barca_01.jpg
barca_01.jpg (24.44 KiB) Zobrazeno 4977 krát
N, DCC, NanoX, Rocrail, Paterweb
Uživatelský avatar
Pater
 
Příspěvky: 471
Registrován: stř 20 črc, 2011 4:52 pm
Bydliště: Karviná

Další

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků