Chyba - samovolný rozjezd DCC mašiny?

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Chyba - samovolný rozjezd DCC mašiny?

Příspěvekod Fox » čtv 09 kvě, 2019 11:28 am

Zdravím všechny a chci se podělit o zajímavý problém. Předem už slyším námitky a úšklebky - chápu, že mám minimum faktů a dotaz je položen jako "nechodí mi to, co mám dělat?", ale třeba mně někdo uvede na stopu.
Jde o to, že se s periodou "hodiny až nikdy" samovolně rozjede některá mašina na layoutu naplno a nejde ovládat řídícím programem nebo ústřednou s ručním ovladačem. Pomáhá pouze restart ústředny. Příslušenství je také řízeno přes DCC a zde se žádný problém nikdy nevyskytl (resp. nebyl pozorován). Zatím známá fakta:

1) řídící program iTrain, ústředna DR5000, propojení metalicky přes USB.
2) občas připojena (jako ruční ovladač) DAISY II, občas nepřipojena (ta je přes LocoNet)
3) k jevu dojde někdy při zapnutí funkce (např. F0) ručně pomocí DAISY II, někdy zcela samovolně (kdy je vše v klidu, vlaky stojí, příslušenství je v definovaných stavech, pouze je DCC v kolejích)
4) dekodéry v "postižených" mašinách jsou vždy zvukové ZIMO (edit: ne LENZ jak jsem nejprve chybně napsal) (typy a konfigurace lze zjistit, nahrány zvukové projekty JACEK)

Problém je v tom, že díky sporadickému výskytu toho nelze moc vyzkoumat. Možná časem přibudou další zjištění (nevím, jestli to je pozitivum :D ). Co mě tedy nyní napadá:
a) je to "známý" jev, který se prostě čas od času přihodí a nemá cenu se s tím trápit? Setkal se s tím někdo?
b) pokud je opravdu něco špatně, kde začít pátrání a kde hledat pravděpodobnou příčinu: ústředna / dekodéry v mašinách (konfigurace?) / rušení tj. vedení DCC, napájecí zdroje, zemnění... (ale může rušení způsobovat stejnou opakovanou poruchu??
Tak zatím asi tak...
Naposledy upravil Fox dne pát 10 kvě, 2019 7:31 am, celkově upraveno 1
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1297
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: Chyba - samovolný rozjezd DCC mašiny?

Příspěvekod fulda » čtv 09 kvě, 2019 11:58 am

K podobnému jevu dochází, pokud se dekodér rozhodne, že to co je v kolejích není DCC, ale něco jiného. Nejčastěji analog.
Co pomáhá je vypnout všechny ostatní protokoly (včetně analogového provozu) a používat certifikované centrály a dekodéry :mrgreen:
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Chyba - samovolný rozjezd DCC mašiny?

Příspěvekod PASKVAL » čtv 09 kvě, 2019 12:09 pm

Mal som podobný problém. Teda čiastočne. Mne sa nepodarilo vypozorvať kedy a za akých okolností k samovoľnému rozbehnutiu došlo :D Každopádne, centrála bola LENZ LZV100, ovládač Lenz LH100, mašina originál zvuková od Roco. Presnejšie ROCO 72959 (751.127 ZSSKC). V nastaveniach dekóderu bola zmenená iba adresa mašiny. Potom som tu na fóre našiel radu. Pomocou istého CV je možné vypnúť analógovú prevádzku alebo tak nejak. Skúsenejší poradia. Mne nič nepomohlo, tak šla mašina do sveta. Nový majiteľ nič nehlási. Prvádzkuje ju na Roco centrále :)
PASKVAL
 
Příspěvky: 194
Registrován: pát 12 úno, 2016 7:04 am
Bydliště: Martin

Re: Chyba - samovolný rozjezd DCC mašiny?

Příspěvekod Fox » čtv 09 kvě, 2019 1:01 pm

Chlapi, díky, přesně to jsem si myslel, ale protože se nepovažuji ani zdaleka za odborníka na DCC, neodvážil jsem se to napsat. Vypnutí analogu bych měl dle manuálu ZIMO zvládnout.
Ad. certifikace DR5000, joj, na tohle téma tu je obsáhlá diskuze. Snad jen, že každý svého (ne)štěstí strůjce, a je to marný, je to marný, je to marný :lol:
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1297
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: Chyba - samovolný rozjezd DCC mašiny?

Příspěvekod Fox » pát 10 kvě, 2019 7:23 am

Tak jsem vzal jednu z postižených mašin a opravdu: CV29 = 14, tzn. bit2 = 1 (DC analogový provoz povolen). Nastavil jsem CV29 = 10 (bit2 = 0) a pokud se do roka a do dne závada neprojeví, považoval bych to za vyřešené.
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1297
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy


Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků