Centrála Tokla s dekodéry a ukázkovými videi

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Centrála Tokla s dekodéry a ukázkovými videi

Příspěvekod tondakladno » úte 07 kvě, 2019 9:43 am

Abych mohl posoudit výhody digitálního řízení kolejiště, rozhodl jsem se, že si navrhnu a zhotovím vlastní centrálu a dekodéry. Zadal jsem si tyto technické podmínky.
1) Stálé obdélníkové střídavé napětí na kolejích. Toto je jediná společná funkce s komerční centrálou. 2) Jednoduché generování adres. 3) Ovládání mašinek a dekodérů příslušenství bude na panelu pomocí mechanických komponentů. 4) Ke generování a příjmu adres budou použity MK Picaxe.
5) Aplikovat do praxe snímání polohy pomocí externího zdroje.

Poznámka k polygonu : Aby bylo vše průkazné, jsou dekodéry a rozvody umístěny na desce. Dekodéry jsou funkční, ale testovací, abych mohl, pokud bude potřeba provést korekce, nebo doplnění o nějakou součástku.
Poznámka k mašinkám : Zatím mám dvě lokomotivy. První mašinka má dekodér na hotovo. Druhá mašinka, které říkám " Letadlová lokomotiva " je funkční, ale testovací.
Poznámka k videu č.1 : Zde není potřeba nic vysvětlovat.
Poznámka k videu č.2 : Zde se trochu pozastavím. V říjnu loňského roku jsem se zmínil o mém řešení detekce polohy pomocí externího zdroje. Na videu je ukázka zapínání a vypínání přejezdového výstražného zařízení. ( tři ledky na prkénku ).
Poznámka k videu č.3 : Aby nedošlo k čelní srážce dvou souprav, rozšířil jsem detekci o funkci, že analyzátor polohy dostane informaci z jaké strany vjela souprava do sledovaného úseku. Pokud druhá souprava vjede z opačné strany a hrozila by čelní srážka, tak se daném úseku automaticky odpojí napájení. Myslím si, že toto řešení má uplatnění hlavně u delších úseků. Zapoměl jsem dodat, že detekce pomocí ext. zdroje lze aplikovat jak v digitálu, tak analogu.

Závěr : S centrálou a dekodéry jsem pro svoji jednoduchost a spolehlivost velice spokojen. Videa a fota jsou na Rajčeti.

https://analog21.rajce.idnes.cz
tondakladno
 
Příspěvky: 123
Registrován: sob 12 kvě, 2018 12:40 pm
Bydliště: Kladno

Re: Centrála Tokla s dekodéry a ukázkovými videi

Příspěvekod tondakladno » čtv 09 kvě, 2019 9:49 am

Porovnání zařízení na detekci polohy: Znám tři. Pomocí: 1) Optického senzoru SN1D. 2) Hallovy sondy. 3) Spínací kolej + externí zdroj. Každé toto zařízení vyšle signál ( jeden nebo vícero ), který se zpracuje, nejlépe v MK. Prvý a druhý snímač pracuje jako dvoustav (High,Low). Spínací kolej + ext. zdroj pracuje jako vícestav. Této vlastnosti se využije při programování a umožňuje spoustu variant, jako např. ve videu č.3, kde se zamezí čelnímu střetu. Nedávno někdo, sice nevím v jaké souvislosti nedoporučoval ext. zdroj. Je naprosto běžné, že se po jednom vodiči pošle více různých signálů, nebo různých napětí. K připojení potřebuje op. senzor 3 vodiče, Hall 3, sp. kolej pouze 2.
Co se týče montáže je podle mě na tom nejlépe spínací kolej. Podle mého názoru je snímání (detekce) polohy pomocí spínací koleje s ext. zdrojem o úroveň výš než ostatní.
tondakladno
 
Příspěvky: 123
Registrován: sob 12 kvě, 2018 12:40 pm
Bydliště: Kladno

Re: Centrála Tokla s dekodéry a ukázkovými videi

Příspěvekod votava » ned 12 kvě, 2019 4:09 pm

Dobrý den,
nezlobte se, ale zdá se mi vaše centrála poněkud jednoduchá. Dle mého odhadu by součástky bez napájení stály klem 500,-Kč.
votava
 
Příspěvky: 1
Registrován: pát 10 kvě, 2019 3:19 pm

Re: Centrála Tokla s dekodéry a ukázkovými videi

Příspěvekod belgarat » ned 12 kvě, 2019 4:12 pm

Hlavne je uplne slepa ulicka (s prominutim) vymyslet sve vlastni protokoly rizeni, a vlastni dekodery ktere dohromady nic neumi. Ale kdo si hraje nezlobi.

(neco o tom vim, moje "analogove rizeni" prestavniku a svetel pomoci Arduina spada do podobne sorty)
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2367
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Centrála Tokla s dekodéry a ukázkovými videi

Příspěvekod tondakladno » ned 12 kvě, 2019 4:31 pm

belgarat píše:Hlavne je uplne slepa ulicka (s prominutim) vymyslet sve vlastni protokoly rizeni, a vlastni dekodery ktere dohromady nic neumi. Ale kdo si hraje nezlobi.

(neco o tom vim, moje "analogove rizeni" prestavniku a svetel pomoci Arduina spada do podobne sorty)


Moje přestavníky umí to samé. Nechápu kde jsi vzal analogové řízení. Starej se o svoje slepé uličky. Prosím Tě, už mi nepiš.
tondakladno
 
Příspěvky: 123
Registrován: sob 12 kvě, 2018 12:40 pm
Bydliště: Kladno

Re: Centrála Tokla s dekodéry a ukázkovými videi

Příspěvekod belgarat » ned 12 kvě, 2019 5:08 pm

Nepisi Tobe ;) pisi povzdech ostatnim - nevsiml sis, toto je diskusni forum ... Jeslti chces moderovat kdo Ti do diskusi (ve vsi slusnosti, ze) pise, pouzij facebook.

P.S.: Pro nedovtipne - nebot kolega trval na analogovem rizeni, zbouchal jsem s pomoci Arduina "analogove" rizeni kolejiste z ovladaciho pultu. Puvodni vicemene analogovy zamer se ponekud zvrhl - viz jina temata. Vysledek povazuji za slepou ulicku ... a tento pokus je neco podobneho, bohuzel.

@tondo, jestli sis chtel _vyzkouset_ vyhody digialniho rizeni, nebylo lepsi se zeptat ;) ? Mam tu volnou DR5000 + rocomys na pokusy, za 2-3 tydny se ale bude montovat do kluboveho kolejiste, takze moc casu na pokusy uz neni. Nepotrebny LaisDCC s dratama (do BTTB vozidla) by se taky nasel.
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2367
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Centrála Tokla s dekodéry a ukázkovými videi

Příspěvekod tondakladno » pon 13 kvě, 2019 6:26 am

Pleteš si analogové a digitální ovládání. Pindat si můžeš co chceš, toď vše, protože všichni vidí, že to funguje. A tu tvoji centrálu jsem si zhotovil sám.
tondakladno
 
Příspěvky: 123
Registrován: sob 12 kvě, 2018 12:40 pm
Bydliště: Kladno

Re: Centrála Tokla s dekodéry a ukázkovými videi

Příspěvekod tondakladno » pon 13 kvě, 2019 6:39 am

votava píše:Dobrý den,
nezlobte se, ale zdá se mi vaše centrála poněkud jednoduchá. Dle mého odhadu by součástky bez napájení stály klem 500,-Kč.


Aby centrála uměla co potřebuji více součástek nepotřebuje. Rozhodující je program pro MK. Cenu jste přibližně trefil. Neberte vážně, toho kdo by chtěl zpochybnit moji centrálu a dekodéry. Tito lidé mají svoje heslo: Když jsem to nevymyslel já, tak to nejde.
tondakladno
 
Příspěvky: 123
Registrován: sob 12 kvě, 2018 12:40 pm
Bydliště: Kladno

Re: Centrála Tokla s dekodéry a ukázkovými videi

Příspěvekod sidlo » pon 13 kvě, 2019 6:47 am

tondakladno píše:Neberte vážně, toho kdo by chtěl zpochybnit moji centrálu a dekodéry. Tito lidé mají svoje heslo: Když jsem to nevymyslel já, tak to nejde.

Nevšiml jsem si, že by tu někdo tvoji práci zpochybňoval ve smyslu funkčnosti.
Byla tu vyslovena pochybnost ve smyslu užitečnosti.
Pokud má projekt sloužit pouze k ověření si svých vlastních schopností, bez ambice širšího rozšíření mezi další uživatele, tak potom je všechno v pořádku a s klidným svědomím můžeš ve svém projektu pokračovat.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3590
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Centrála Tokla s dekodéry a ukázkovými videi

Příspěvekod belgarat » pon 13 kvě, 2019 7:08 am

Presne tak. Pokud slo o to vyzkouset si znovuvynalezt digitalni rizeni, jak je obtizne (lehke) navrhnout "centralu" a dekoder ... vyborne. Ale do schopnosti povazovanych za "bezne" tomu asi neco bude chybet (coz nijak nesnizuje hodnotu pokusu), a cert byva vzdy skryt prave v tom detailu. Tak zkus treba zkopirovat BEMF, funkcni algoritmus by byl velice zajimavy a pro DIY dekodery jednoznacne prinos - ackoliv by se musel adaptovat.

Prozatim jsem od autora nevidel uceleny navod / schema / dokumentaci s volnou licenci; s neuplnymi informacemi mam(e) zkusenosti z jinych temat, nakonec se ukazalo, ze to autor myslel zcela jinak a z ctenaru hloubajicich jak to vlastne funguje ma v lepsim pripade srandu, a v horsim pripade se urazi.

Pokud se jednalo o vyzkouseni "jak to funguje" pri digitalnim rizeni (chod motoru, moznosti, mozna automatizace) ... byla to ztrata casu, efektivnejsi je si komponenty na pokusy pujcit a treba se vyradit na zpracovani informaci a ovladani pomoci stavajiciho protokolu (a treba zjistit co chybi nebo je obtizne, a co by mohla Tokla zjednodusit). Nebo si postavit dekoder a na zkouseni si pujcit centralu apod.
Naposledy upravil belgarat dne pon 13 kvě, 2019 7:15 am, celkově upraveno 1
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2367
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Centrála Tokla s dekodéry a ukázkovými videi

Příspěvekod tondakladno » pon 13 kvě, 2019 7:11 am

sidlo píše:
tondakladno píše:Neberte vážně, toho kdo by chtěl zpochybnit moji centrálu a dekodéry. Tito lidé mají svoje heslo: Když jsem to nevymyslel já, tak to nejde.

Nevšiml jsem si, že by tu někdo tvoji práci zpochybňoval ve smyslu funkčnosti.
Byla tu vyslovena pochybnost ve smyslu užitečnosti.
Pokud má projekt sloužit pouze k ověření si svých vlastních schopností, bez ambice širšího rozšíření mezi další uživatele, tak potom je všechno v pořádku a s klidným svědomím můžeš ve svém projektu pokračovat.


Pane Šídlo, rád Vám na tento článek odpovím. Vzhledem k tomu, že mám odlišný algoritmus adresování tak moje centrála je všem ostatním k ničemu. Hypoteticky: Pokud by někdo chtěl použít moji centrálu, tak si musí zhotovovat i dekodéry, což podle fota uznáte, že lokodekodér je díky málu místa docela piplačka.
tondakladno
 
Příspěvky: 123
Registrován: sob 12 kvě, 2018 12:40 pm
Bydliště: Kladno

Re: Centrála Tokla s dekodéry a ukázkovými videi

Příspěvekod tondakladno » pon 13 kvě, 2019 7:25 am

belgarat píše:Presne tak. Pokud slo o to vyzkouset si znovuvynalezt digitalni rizeni, jak je obtizne (lehke) navrhnout "centralu" a dekoder ... vyborne. Ale do schopnosti povazovanych za "bezne" tomu asi neco bude chybet (coz nijak nesnizuje hodnotu pokusu), a cert byva vzdy skryt prave v tom detailu. Tak zkus treba zkopirovat BEMF, funkcni algoritmus by byl velice zajimavy a pro DIY dekodery jednoznacne prinos - ackoliv by se musel adaptovat.

Prozatim jsem od autora nevidel uceleny navod / schema / dokumentaci s volnou licenci; s neuplnymi informacemi mam(e) zkusenosti z jinych temat, nakonec se ukazalo, ze to autor myslel zcela jinak a z ctenaru hloubajicich jak to vlastne funguje ma v lepsim pripade srandu, a v horsim pripade se urazi.

Pokud se jednalo o vyzkouseni "jak to funguje" pri digitalnim rizeni (chod motoru, moznosti, mozna automatizace) ... byla to ztrata casu, efektivnejsi je si komponenty na pokusy pujcit. Nebo si postavit dekoder a na zkouseni si pujcit centralu apod.


Já mám radost, že jsem si vymyslel a zhotovil digitální řízení se základními výhodami oproti analogu. Tím, že je to můj projekt, nemám žádné problémy s uvedením do provozu. Nemám důvod si pořizovat komerční centrálu.
tondakladno
 
Příspěvky: 123
Registrován: sob 12 kvě, 2018 12:40 pm
Bydliště: Kladno

Re: Centrála Tokla s dekodéry a ukázkovými videi

Příspěvekod BohousP » pon 13 kvě, 2019 7:41 am

Myslím, že nemá význam zpochybňovat Tondovu snahu. Nevymýšlí nový způsob řízení pro komerci, ale PRO VLASTNÍ ZÁBAVU A HRANÍ. Pokud mu to takto vyhovuje, je to ok. Kolik z nás starších vymýšlelo v minulosti kulaté kolo, často proto, že to správné kolo se koupit nedalo, nebo stálo majland. Ale i pro potěšení z vývoje a zkoušení. Ne vždy je podstatný výsledek, někdy jde o to nadšení z pokusů. Bohužel, dnes se téměř na vše kouká z pohledu komerce. Hobby bastlíři jsou na vymření.
A Tondo, zase nemá smysl se urážet, když má někdo jiný názor.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2921
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Centrála Tokla s dekodéry a ukázkovými videi

Příspěvekod jaro99 » pon 13 kvě, 2019 8:21 am

tondakladno píše:
belgarat píše:
Já mám radost, že jsem si vymyslel a zhotovil digitální řízení se základními výhodami oproti analogu. Tím, že je to můj projekt, nemám žádné problémy s uvedením do provozu. Nemám důvod si pořizovat komerční centrálu.


Máš pravdu, nenechaj sa odradiť od vlastnej tvorby. Človek ktorý nikdy nič nevymyslel vlastnou hlavou nevie aký je to pocit ak si niečo navrhneš sám a funguje to spoľahlivo. Každý sa teší zo svojich úspechov a pritom sa ešte niečo aj naučí. Držím palce.
H0, NanoX-S88, z21 odblokovaná, Epocha IV-V.
modelkit.sk
jaro99
 
Příspěvky: 114
Registrován: úte 19 led, 2016 10:46 am

Re: Centrála Tokla s dekodéry a ukázkovými videi

Příspěvekod belgarat » pon 13 kvě, 2019 8:31 am

tondakladno píše:Já mám radost, že jsem si vymyslel a zhotovil digitální řízení se základními výhodami oproti analogu. Tím, že je to můj projekt, nemám žádné problémy s uvedením do provozu. Nemám důvod si pořizovat komerční centrálu.


Nepsal jsem 'porizovat', ale 'pujcit' ... poucit se z cizich chyb, minimalne.

Ale z pohledu na projekt "je to moje hracka, podivejte" ... UZASNY uspech ze vse funguje jak se zamyslelo. Gratuluji.
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2367
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Další

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků