Arduino-modulové ovládáni kolejiště.

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Re: Arduino-modulové ovládáni kolejiště.

Příspěvekod i.masinka@seznam.cz » pon 29 dub, 2019 4:29 pm

Ahoj Ondřeji!

Zatím mám hotové tyto moduly:
Modul řízení vyhýbek s elektromag. přestavníky. Jeden modul 8 vyhýbek, což je tak akorát na jedno (naše) zhlaví.
Modul pro tlačítka s indikací pro stavění a rušení vlakových cest. Zvládne 30 tlačítek s indikaci zmáčknutí.
Modul pro řírení LED diod v panelu, na vysvícení cest atp. Jeden modul zvládne 160 LED diod. Má funkci grupování, takže se dají zapínat, vypínat a rozblikat celé indikované cesty.
Modul návěstidel SCOM. Jeden modul pro 18 návěstidel. Použiju ho v panelu pro virtuální návěstidla a možná později pro návěstidla na kolejišti, až nebude hrozit jejich očesání.
Modul rozbočení a sloučení sériové linky, kde je problém hlavně se sloučením Tx výstupů modulů do jednoho. Ten je řešen jen úplně obyčejným TTL obvodem s vícevstupovým NAND hradlem.
To všechno je ubastleno na univerzálních deskách, panel je dřevo a plastová bílá deska.


Mohu požádat o schémata zapojení?
Rád bych si udělal představu o řešení obvodů a použitelnosti.

Děkuji, Jirka
Uživatelský avatar
i.masinka@seznam.cz
 
Příspěvky: 21
Registrován: sob 31 led, 2015 3:06 pm
Bydliště: Praha

Re: Arduino-modulové ovládáni kolejiště.

Příspěvekod i.masinka@seznam.cz » pon 29 dub, 2019 4:34 pm

Ondřej píše:Napadl mě nápad na další modul. Tento modul by měl zapojených 18 relátek a poslouchal by komunikaci určenou pro modul S-COM (měl by nastavenou stejnou adresu, ale byl by němý). Podle komunikace by zapnul ta relé, které by odovídaly návěstidlúm, na nichž by byl jiný signál, než stůj. U analogu by relé spínaly klasické izolované úseky, u digitálu ABC.
Mělo by to výhodu, že by se nemuselo už nic dalšího konfigurovat při vytváření cesty, každý S-Com modul by měl svůj reléový stín.
Zajímaly by mě hlavně Vaše názory, protože já to v dohledné době asi nevyužiji (nikdy neříkej nikdy :mrgreen: ).


A nebylo by lepší dát dohromady nějaký univerzální prográmek pro komunikaci přes DCC s centrálou a S-COM semafory dát až za tento modul s relátkem?
Tento modul by pak případně mohl hlásit centrále postavení návěstidla zpětnou vazbou, pokud by tak byl nastaven.

(Ale nápadů má každý hodně :D, to je mi jasné.)
Uživatelský avatar
i.masinka@seznam.cz
 
Příspěvky: 21
Registrován: sob 31 led, 2015 3:06 pm
Bydliště: Praha

Re: Arduino-modulové ovládáni kolejiště.

Příspěvekod sidlo » pon 29 dub, 2019 5:55 pm

i.masinka@seznam.cz píše:A nebylo by lepší dát dohromady nějaký univerzální prográmek pro komunikaci přes DCC s centrálou a S-COM semafory

https://sites.google.com/site/sidloweb/elektrika/29-ard-scom-mx
https://sites.google.com/site/sidloweb/elektrika/30-ard-scom-tc-12v

Tudy ale Ondřej jít nechtěl.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3590
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Arduino-modulové ovládáni kolejiště.

Příspěvekod Ondřej » úte 30 dub, 2019 3:33 pm

i.masinka@seznam.cz píše:Ahoj Ondřeji!
Mohu požádat o schémata zapojení?
Rád bych si udělal představu o řešení obvodů a použitelnosti.

Děkuji, Jirka


Jak jsem psal o pár postů výše, na dokumentaci pracuji a bude ke stažení až bude dokončená. Pro představu ale jistě postačí schémata a zdrojáky, uveřejněné na prvních dvou stránkách tohoto tématu. Změny jsou spíše kosmetické, v kódech je pár drobných chybek , ale funkce je z toho zřejmá.

i.masinka@seznam.cz píše:A nebylo by lepší dát dohromady nějaký univerzální prográmek pro komunikaci přes DCC s centrálou a S-COM semafory dát až za tento modul s relátkem?
Tento modul by pak případně mohl hlásit centrále postavení návěstidla zpětnou vazbou, pokud by tak byl nastaven.
(Ale nápadů má každý hodně :D, to je mi jasné.)


Záměr je takový, aby byla funkce nezávislá na použitém systému ovládání trakce a aby se nemusel používat počítač, nebo nějaká aplikace do mobilu. Bavit se s tím budou hlavně děti, tak je to opravdu nežádoucí :twisted: Ty už do toho čuči až přespříliš :mrgreen:
Uživatelský avatar
Ondřej
 
Příspěvky: 243
Registrován: čtv 22 úno, 2007 12:48 pm
Bydliště: Roztoky - PZ

Re: Arduino-modulové ovládáni kolejiště.

Příspěvekod Ondřej » úte 30 dub, 2019 3:37 pm

A co ten modul pro ovládání izolovaných úseků. Chtěl by ho někdo využít, nebo je to zcestný nápad :?:
Uživatelský avatar
Ondřej
 
Příspěvky: 243
Registrován: čtv 22 úno, 2007 12:48 pm
Bydliště: Roztoky - PZ

Re: Arduino-modulové ovládáni kolejiště.

Příspěvekod HonzaM » stř 01 kvě, 2019 7:09 am

Záleží na tom, jak chce modelář kolejiště využívat. Domácí kolejiště s dvěma většími stanicemi a jednou malou na vedlejší trati mám řízeno TrainControllerem. To má výhodu v možnosti ovládání z jednoho místa když si hraju sám a využívám možnost automatizovaného provozu, je to ale nepraktické když si chce zajezdit víc strojvedoucích a nádraží jsou relativně daleko od sebe a “výpravčí” na ně dobře nevidí. A je nepraktické pokaždé chodit k počítači a šmátrat po obrazovce. Pak se hodí detekce obsazení, ideálně s detekcí adresy lok9motivy. Postavil jsem také dva klubové moduly rovněž ovládané z počítače TrainControllerem, to se ale neosvědčilo a musel jsem doplnit ovládání panýlky s tlačítky připevňovanými přímo k modulu. Naštěstí jsem v modulech měl výhybky ovládané dekodéry Digitrax DS64 a SE9C, umožňující ovládání jak adresou, tak přímo připojenými tlačítky. Nyní budovaný modul už má ovládání z panelu postaveného ve stylu modulovky, s volbou dopravní cesty zeleným a bílým tlačítkem a posunové bílým a bílým tlačítkem. Návěstní soustava je rychlostní, na modulu s návéstidly s plnou rychlostní soustavou, na panelu jen s indikací, LED indikují pouze zda je zvolena dopravní nebo posunová cesta. V ovládacím panelu je pouze panelový dekodér, spojený s kolejištěm kablikem LocoNetu, sloužícím i pro napájení, ovládací panel tedy nepotřebuje ani přívod napájení. Výhybky jsou ovládány výhybkovými dekodéry, umístěnými blízko výhybek, odpadá tedy kabeláž mezi ovládacími prvky a výhybkami. Podobné je to u návěstidel, řízených návěstnimi dekodéry, k nimž jsou jednotlivá návěstidla připojená po třidrátové sběrnici a připojení je tedy velmi jednoduché. Zmíněné moduly jsou sice Arduino kompatibilní, nejsou ale postaveny na Arduinu, protože se jeho kapacita ukázala jako nedostatečná pro požadované funkce. Návéstni dekodér má vstupy pro zpětné hlášení. Jde tedy o obdobný modulový princip jaký zvolil Ondřej.
Přílohy
Control panel 5.3.19.jpg
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4044
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Arduino-modulové ovládáni kolejiště.

Příspěvekod Vladimír_B » ned 05 kvě, 2019 5:59 pm

Ahoj, náhodou jdu kolem... :D Trochu odbočím od zde řešené cesty a mám nápad na jinou. Podmínkou je míti na kolejišti použita serva na přestavování výhybek, návěstidel, závor... Ten "zázrak" se jmenuje Driver servomotorů PCA9685. Jedna deska dokáže ovládat 16 serv, což vám stačí na ovládání malé stanice či skryťáku, při střední stanici může jeden driver simulovat práce jednoho stavědla...

Tady je to hezky popsané: https://navody.arduino-shop.cz/navody-k-produktum/driver-servomotoru-pca9685.html
>H0< Nejde? To slovo neznám. :-)
Uživatelský avatar
Vladimír_B
 
Příspěvky: 1224
Registrován: ned 02 bře, 2008 6:57 pm
Bydliště: Plzeň

Re: Arduino-modulové ovládáni kolejiště.

Příspěvekod Ondřej » stř 08 kvě, 2019 4:49 pm

Vladimír_B píše:Ahoj, náhodou jdu kolem... :D Trochu odbočím od zde řešené cesty a mám nápad na jinou. Podmínkou je míti na kolejišti použita serva na přestavování výhybek, návěstidel, závor... Ten "zázrak" se jmenuje Driver servomotorů PCA9685. Jedna deska dokáže ovládat 16 serv, což vám stačí na ovládání malé stanice či skryťáku, při střední stanici může jeden driver simulovat práce jednoho stavědla...

Tady je to hezky popsané: https://navody.arduino-shop.cz/navody-k ... a9685.html


Pro řízení serv, kde je základní frekvence 60Hz, to lze vyřešit, domnívám se, bez jakéhokoli přídavného hardwaru pro libovolný počet serv (omezen jen výstupy použitého arduina, Uno-Nano 18x). Myslím tím tedy ve zde popisovaném systému, kde je jedinou další starostí arduina sériová komunikace. Kdyby byl velký zájem, mohu udělat ještě jednu variantu vyhýbkového modulu pro serva. Osobně bych to nevyužil, protože pro podlahové kolejiště je problém kam se servem.
Uživatelský avatar
Ondřej
 
Příspěvky: 243
Registrován: čtv 22 úno, 2007 12:48 pm
Bydliště: Roztoky - PZ

Re: Arduino-modulové ovládáni kolejiště.

Příspěvekod Ondřej » ned 12 kvě, 2019 6:42 pm

CELÝ PROJEKT JE KE STAŽENÍ ZDE:
https://ulozto.cz/file/v90XfmXmm1ls/ard ... public-zip

Kdyby byl nějaký problém, dejte mi, prosím, vědět. Nejlépe email.
Naposledy upravil Ondřej dne stř 14 srp, 2019 6:15 pm, celkově upraveno 2
Uživatelský avatar
Ondřej
 
Příspěvky: 243
Registrován: čtv 22 úno, 2007 12:48 pm
Bydliště: Roztoky - PZ

Re: Arduino-modulové ovládáni kolejiště.

Příspěvekod belgarat » ned 12 kvě, 2019 6:50 pm

Jen pro info: standardni knihovny pri seriove komunikaci (zejm. pri zapisu) blokuji, se zakazanym prerusenim. Urcity vliv to na vyrabeni pulzu pro serva, na pinech ktere nemaji HW podporu ma. Frekvence je mozna 60Hz ale delka pulzu je mezi 1 a 2ms ... a na presne delce pulzu zavisi vychyleni.

Edit: aspon myslim; doufam ze si to nepletu se software serial ;)
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2367
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Arduino-modulové ovládáni kolejiště.

Příspěvekod Ondřej » pon 13 kvě, 2019 4:49 am

No, nemyslel jsem použít standardní knihovny. Rozlišení PWM by pak bylo tak 5-6bitů, ale to by mohlo na přesouvání vyhýbek postačovat. Na precizní aplikace je asi externí HW nezbytný.
Uživatelský avatar
Ondřej
 
Příspěvky: 243
Registrován: čtv 22 úno, 2007 12:48 pm
Bydliště: Roztoky - PZ

Předchozí

Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků