Arduino ovladač

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Re: Arduino ovladač

Příspěvekod fulda » pon 18 bře, 2019 9:17 am

Tak jsem si o víkendu dělal nějakou přípravu s rozložením prvků.

V první řadě jsem vyřadil tlačítka nad displayem, strašně špatně se na ně dosáhne, přesunul jsem je dolů k ostatním tlačítkům.
Na prostředku jsem si maloval nějaký šipkový kříž. Ten se dá pojmout buď jako 4 klávesy s tím, že například nahoru a dolů se listuje a doprava je potvrzení, doleva je návrat (jako na televizích) nebo listování do strany a potvrzení je nahoru a návrat dolů (jako na multimaus). Případně se dá udělat na 5 kláves, jako bývá tradičně na televizních ovladačích s klávesou "OK" uprostřed. Případně lze použít některý z mini joysticků, jako bývaly na mobilních telefonech. Tady mám ale problém s tím, že mi zmizne klávesa pro E-Stop, takže jsem jí přidal nahoru doprostřed. Také si nejsem jistý, jak by vypadalo přehazování výhybek. Asi by mohlo být pomocí kláves A a B, nebo jestli si přidat ještě další klávesy někam vedle joysticku?

Trochu se obávám, abych nakonec neměl klávesy úplně na všechno, ale nevzniklo monstrum, které bude potřebovat vlastní podvozek.

Možná by stálo za to si naplánovat několik způsobů používání a podle toho připravit klávesy. To je trochu v rozporu s tím, co jsem chtěl - nechat způsob použití co nejvíce otevřený, aby si každý mohl ve svém programu najít nějaký svůj.
Přílohy
form2.png
form2.png (49.76 KiB) Zobrazeno 5354 krát
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Arduino ovladač

Příspěvekod prcek » pon 18 bře, 2019 3:04 pm

Inspiroval bych se u nejakeho (stareho tlacitkoveho) mobilniho telefonu
nokia 3310 ma malo tlacitek, ale 3110 by mohla byt pouzitelna https://www.phonearena.com/phones/Nokia-3110-Classic_id1957/photos#image-7875
siemens https://i-cdn.phonearena.com/images/phones/4633-large/Siemens-M65.jpg
jeden cas frcel prave ten "joystick", ale asi by se dal nahradit 5 tlacitky
momentalne pouzivam evolveo x3 a ty cudliky jdou mackat i v rukavicich ... http://www.evolveo.com/en/strongphone-x3
prcek
 
Příspěvky: 494
Registrován: ned 05 dub, 2009 11:36 am
Bydliště: kousek jižně od Brna

Re: Arduino ovladač

Příspěvekod zdeno » úte 19 bře, 2019 1:16 pm

OT Zkusim jiny pohled :
mne osobne se velmi libi NRF2401 na WiFi komunikaci s nizkou spotrebou. Teda jako vymalovany na bateriove ovladani. Je urceny pro 6-nasobne pripojeni (loko) a to by melo na doma stacit.
Teda bys nemusel resit napajeni, vse by jelo na 3,3V z baterie.
---
Ja osobne uz delsi dobu uvazujem na zabudovani tohoto obvodu primo do loko.
K tomu totiz smeruje asi cele ovladani digitalu, ze v kolejich bude nejaky sinus 15V a lokomotivy se budou ovladat naprimo.
http://www.micronradiocontrol.co.uk/rc_model_rail.html
Ale to je ve vyvoji a ma to pred sebou hodne dalekou cestu.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3003
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Arduino ovladač

Příspěvekod czcharlie » úte 19 bře, 2019 3:52 pm

Už čekám, že mi každou chvíli i když k jiným účelům dorazí z Číny (ne, už se čínských výrobků nebojím). Jen si dost dobře neumím představit jak to s dalším potřebným vybavením nacpat třeba do Hektora v TT. Ale pravda, ještě jsem nad tím nebádal.
czcharlie
 
Příspěvky: 344
Registrován: čtv 15 pro, 2016 10:42 pm

Re: Arduino ovladač

Příspěvekod fulda » stř 20 bře, 2019 9:07 am

prcek píše:Inspiroval bych se u nejakeho (stareho tlacitkoveho) mobilniho telefonu
nokia 3310 ma malo tlacitek, ale 3110 by mohla byt pouzitelna https://www.phonearena.com/phones/Nokia-3110-Classic_id1957/photos#image-7875
siemens https://i-cdn.phonearena.com/images/phones/4633-large/Siemens-M65.jpg
jeden cas frcel prave ten "joystick", ale asi by se dal nahradit 5 tlacitky
momentalne pouzivam evolveo x3 a ty cudliky jdou mackat i v rukavicich ... http://www.evolveo.com/en/strongphone-x3

Takže se spíš přikláníš k pěti tlačítkům, jako mají ovladače na televizi?
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Arduino ovladač

Příspěvekod prcek » stř 20 bře, 2019 9:40 am

fulda píše:Takže se spíš přikláníš k pěti tlačítkům, jako mají ovladače na televizi?

Ano, ale je treba rict, ze s podobnymi ovladaci nemam najezdeno temer nic (vlastne obecne na DCC), jen vychazim z toho, co se mi dobre pouziva v jinem odvetvi. Taky bych se nebal vyuzit "prazdne rohy" tech peti tlacitek na dalsi 4 (a usetril tim misto na vysku) klidne s mirnym odstupem
Ono je to dost tezke, kazdy ma jinak velkou ruku a jine zvyky, pohodlnost ovladani u stejne rozlozenych tlacitek zavisi i na tom, jak dobre po hmatu clovek citi, ktere macka, jak tezko jdou stisknout, jak jsou velka, abys nemackal dve najednou ...
Hlavne jsem chtel rict, ze by bylo dobre se inspirovat nekde, kde se nad tim snad nekdo zamyslel, byt pro jiny ucel.
prcek
 
Příspěvky: 494
Registrován: ned 05 dub, 2009 11:36 am
Bydliště: kousek jižně od Brna

Re: Arduino ovladač

Příspěvekod fulda » čtv 11 dub, 2019 7:13 pm

Tak jsem si namaloval první verzi plošňáku. Musím počkat, až mi přijde tahový potenciometr, abych si ověřil vývody a pak ho nechám vyrobit.
Prostor nahoře čárkovaně je display.
Přílohy
prev.png
prev.png (24.5 KiB) Zobrazeno 4970 krát
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Arduino ovladač

Příspěvekod HonzaM » čtv 11 dub, 2019 9:40 pm

Jak už tady zaznělo, je podstatné brát v úvahu, jaká bude cílová skupina. Jsou tací, kteří by si přáli co nejvěrnější obraz ovládání skutečné lokomotivy - ale jaké, parní mašina, diesel, elektrika (ale jaká), a to i za cenu že to bude velké a těžké a bude nutné to připojit kabelem, jiní dají přednost ovladači který dobře padne do ruky a nepotřebuje připojení kabelem. Já bych za svou prioritu považoval bezdrátové připojeni, bezdrátové nabíjení, ovládání jízdy pružně uloženou páčkou, jejíž síla stisku by určovala rychlost a při uvolnění by se vracela do výchozí polohy (jako funguje ovládání plynu u auta, umístěnou tak, aby bylo možné ji ovládat palcem ruky, v níž bych ovladač držel). Tlačítka dotyková. Určitě ne ovládání tahovým potenciometrem, je to nepraktické. Také ne dvěma tlačítky jako ovládání hlasitost na ovladači televizoru, ani otočným ovladačem s potenciometrem nebo enkodérem. Něco jiného také je, je-li to zaměřeno na uživatele, kteří uvítají možnost si sami vytvářet software. Tedy Kolik je těch, kteří o to mají zájem a mají i potřebné znalosti a schopnosti.
Ovládání výhybek z ovladače může být zajímavé pro toho kdo si chce hrát, ale neodpovídá to reálu - z lokomotivy si strojvedoucí nemůže stavět cestu ani ovládat návěstidla, k tomu slouží mechanecké stavědlo a drátovody, nebo reléovka, nebo JOP. Jenže domácí kolejiště často ovládá sám majitel a pro něj je jednodušší když může všechno ovládat z jednoho ovladače.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4042
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Arduino ovladač

Příspěvekod fulda » pát 12 dub, 2019 6:56 am

Honzo, já jsem svou cílovou skupinu popsal - jsou jí softwaroví geekové, kteří nemají možnost/schopnost/prostředky pro vytváření hardware, ale velmi rádi se budou věnovat tvorbě vhodného a krásného software v relativně jednoduchém prostředí arduina. Pokud do ní nespadáš, je to smutné a musíš si najít jiný ovladač.

A ano, tahový potenciometr, joystick a rotační kolečko jsou v určitém smyslu redundantní. Je to z několika důvodů:
  1. není nutné je osazovat všechny současně (je mnohem jednodušší do připravených dírek neosadit součástku, než se snažit novou součástku nacpat někam, kde se s ní nepočítalo)
  2. To že máš z nějakého existujícího ovladače asociaci "potenciometr=ovladač rychlosti" neznamená, že jí tak mají všichni. Třeba jej někdo použije k ovládání něčeho úplně jiného

To co popisuješ jako tvůj sen, to je přesný popis bezdrátového ovladače, který je na světě několik mnoho let a který jsi bezesporu viděl.
Tedy až na to bezdrátové nabíjení, tam máme nedostatky v tom, že vložená devítivoltová baterka má v ovladači životnost několik let a tak jsem se nikdy neúčastnil akce výměna baterie. Vlastně nevím, jestli někdy někdo v ovladači ty baterky měnil.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Arduino ovladač

Příspěvekod HonzaM » pát 12 dub, 2019 7:36 am

fulda píše:To co popisuješ jako tvůj sen, to je přesný popis bezdrátového ovladače, který je na světě několik mnoho let a který jsi bezesporu viděl.
Tedy až na to bezdrátové nabíjení, tam máme nedostatky v tom, že vložená devítivoltová baterka má v ovladači životnost několik let a tak jsem se nikdy neúčastnil akce výměna baterie. Vlastně nevím, jestli někdy někdo v ovladači ty baterky měnil.

Jaký ovladač máš na mysli?
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4042
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Arduino ovladač

Příspěvekod fulda » pát 12 dub, 2019 8:53 am

HonzaM píše:
fulda píše:To co popisuješ jako tvůj sen, to je přesný popis bezdrátového ovladače, který je na světě několik mnoho let a který jsi bezesporu viděl.
Tedy až na to bezdrátové nabíjení, tam máme nedostatky v tom, že vložená devítivoltová baterka má v ovladači životnost několik let a tak jsem se nikdy neúčastnil akce výměna baterie. Vlastně nevím, jestli někdy někdo v ovladači ty baterky měnil.

Jaký ovladač máš na mysli?

TENTO, TENTO, TENTO (a sto dalších míst v rámci tohoto fóra).
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Arduino ovladač

Příspěvekod HonzaM » pát 12 dub, 2019 9:54 am

HonzaM píše:Jaký ovladač máš na mysli?

fulda píše:TENTO, TENTO, TENTO (a sto dalších míst v rámci tohoto fóra).

Asi jsem nenapsal dost jasně, že se ptám jaký jsi měl na mysli ten bezdrátový ovladač s 9 V baterií. Já znám WLANmaus, ale ten je na baterie AAA a ty jsou za chvíli vybité.
Nejlíp asi bude vyhovovat mobil s bezdrátovým nabíjením s aplikací DigiTrains. Ale většinou spíš i doma používám ovladače FREMO Fred nebo Zdenovy OTO, ty mají výhodu 28 funkcí.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4042
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Arduino ovladač

Příspěvekod PaMi » pát 12 dub, 2019 12:17 pm

Asi jsem nenapsal dost jasně, že se ptám jaký jsi měl na mysli ten bezdrátový ovladač s 9 V baterií.

Tento měl na mysli: http://moduly.vlakytt.cz/index.php?opti ... &Itemid=96
Máš tam u něj i podrobný popis.
Ty fotky jsou z prototypové verze. Dnes už má samozřejmě na tlačítkách popisy.
-- TT -- ČSD -- Jenom pro radost -- TrainController 8.0 Gold -- Moduly
Uživatelský avatar
PaMi
 
Příspěvky: 486
Registrován: úte 04 bře, 2008 1:57 pm

Re: Arduino ovladač

Příspěvekod fulda » pát 12 dub, 2019 1:07 pm

HonzaM píše:
HonzaM píše:Jaký ovladač máš na mysli?

fulda píše:TENTO, TENTO, TENTO (a sto dalších míst v rámci tohoto fóra).

Asi jsem nenapsal dost jasně, že se ptám jaký jsi měl na mysli ten bezdrátový ovladač s 9 V baterií. Já znám WLANmaus, ale ten je na baterie AAA a ty jsou za chvíli vybité.
Nejlíp asi bude vyhovovat mobil s bezdrátovým nabíjením s aplikací DigiTrains. Ale většinou spíš i doma používám ovladače FREMO Fred nebo Zdenovy OTO, ty mají výhodu 28 funkcí.


OK, pokud chceš fotku s popisky tak ve druhé polovině TÉTO stránky, ale je to pořád o stejném ovladači.

Fred je pro Arduino geeky naprosto neužitečný.
Ale je pravda, že prostě nejsi v cílové skupině pro tento tvladač, takže jeho význam nikdy nepochopíš.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Arduino ovladač

Příspěvekod i.masinka@seznam.cz » ned 14 dub, 2019 5:28 pm

Ahoj!

A co třeba místo vymýšlení a vyrábění ovladače použít nějaké vybrané typy starých tlačítkových telefonů a Java aplikaci uvnitř?
Připojit přes Bluetooth nebo WiFi k nějaké krabičce, která by uměla "řeč" telefonních aplikací přeložit DCC centrále a naopak.

Toto by myslím bylo konstrukčně méně náročné a levnější, než stavět celý ovladač od nuly.

Jen nápad, tip.

Ahoj Jirka
Uživatelský avatar
i.masinka@seznam.cz
 
Příspěvky: 21
Registrován: sob 31 led, 2015 3:06 pm
Bydliště: Praha

PředchozíDalší

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků