Syntetika Agama matná není matná

Zkušenosti, tipy, informace, návody a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Syntetika Agama matná není matná

Příspěvekod michal_n_cz » sob 03 říj, 2015 6:53 pm

Zdravím, potřeboval bych poradit - používám na kolejnice barvu agama 54M výfuky syntetiku - doposud jsem byl spokojen. Barva dochází - asi 10 let stará, ale bezvadná. Tak jsem nechal koupit novou - po aplikaci odstín sedí, ale bohužel je spíše polomatná - což je dost problém - nechci blejskavé kolejnice - proto je natírám. Rád bych se zeptal ostatních, zdali mají podobnou zkušenost nebo je to vyjímka, nebo agama změnila recepturu atd. a nemá smysl zkoušet objednávat jinde další, nebo mám zkusit vodovou nebo lihovou? Pak mi kolega říkal, že existuje jakási přísada do barev od Tamiya 1:10 do barvy a zmatní to ale jeto jen do vodou ředitelných - je takového něco i na syntetiku?
Uživatelský avatar
michal_n_cz
 
Příspěvky: 841
Registrován: stř 09 led, 2008 9:17 pm
Bydliště: Olomouc

Re: Syntetika Agama matná není matná

Příspěvekod Franky » ned 04 říj, 2015 7:31 am

Ahoj, tou Tamiyou myslel kolega asi X-21 Flat base. Nedělal bych z toho vědu. Použij svoji polomatnou agamu a pak ji překryj matným lakem. Já si matný lak vyrabím pravě z X-21 a sidoluxu (super lesklý lak na podlahy).
Uživatelský avatar
Franky
 
Příspěvky: 314
Registrován: pát 09 pro, 2011 12:03 pm
Bydliště: Praha - Vršovice

Re: Syntetika Agama matná není matná

Příspěvekod radeksindy » ned 04 říj, 2015 8:09 am

Koukám, že víkend trávíme stejným způsobem :-)

Mám stejnou zkušenost s jiným odstínem. Chtěl jsem pounout odstím rzi a pořídil jsem AGAMA 54M, ale zdá se mi také spíše pololesklá. Druhou kolejnici jsem natřel 15 let starou 29M a hlavně ve srovnání je to vidět. Asi se vrátím k 29M. Přestříknul bych kolejnice před zaštěrkování bezbarvým lakem, asi nejjednoduší řešení.
radeksindy
 
Příspěvky: 2511
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Re: Syntetika Agama matná není matná

Příspěvekod michal_n_cz » ned 04 říj, 2015 9:15 am

Franky píše:Ahoj, tou Tamiyou myslel kolega asi X-21 Flat base. Nedělal bych z toho vědu. Použij svoji polomatnou agamu a pak ji překryj matným lakem. Já si matný lak vyrabím pravě z X-21 a sidoluxu (super lesklý lak na podlahy).

Asi vyzkouším x-21 dát do vodou ředitelné agamy - potřebuji ten odstín a půl stanice je již narezená. Stříkání kolejnic matným lakem se chci vyhnout kvůli čištění hlav kolejí - není to vidět kde je a kde ne. zároveň já rezím koleje prakticky jako poslední operaci - většinu až po štěrkování.
Uživatelský avatar
michal_n_cz
 
Příspěvky: 841
Registrován: stř 09 led, 2008 9:17 pm
Bydliště: Olomouc

Re: Syntetika Agama matná není matná

Příspěvekod michal_n_cz » čtv 08 říj, 2015 5:13 pm

radeksindy píše:Koukám, že víkend trávíme stejným způsobem :-)

Mám stejnou zkušenost s jiným odstínem. Chtěl jsem pounout odstím rzi a pořídil jsem AGAMA 54M, ale zdá se mi také spíše pololesklá. Druhou kolejnici jsem natřel 15 let starou 29M a hlavně ve srovnání je to vidět. Asi se vrátím k 29M. Přestříknul bych kolejnice před zaštěrkování bezbarvým lakem, asi nejjednoduší řešení.


Ahoj Radku mě se zdá ta 54M - výfuky lepší na koleje než rez 29M. Zaroveň jsem v krámku v Ol zjistil, že X-21 jsou dvě provedení - kulatá lahvička je pro akryl a menší hranatá je syntetika. Tu jsem dal právě do agamy. Je to takový bílo čirý sopel a je to potřeba pořádně promíchat. Přidával jsem asi na 3x po cca 0,4 ml a začínám být spokojený - už přestává být vidět takový ten lesk odrazu světla mezi patou a stojinou - čekám teď až to úplně zaschne. Těžko říct jaký přesně byl poměr, jelikož z barvy 14ml jsem již něco přidal do té původní abych ji trochu naředil, pak jsem po přidání X-21 ředil znovu a dával jsem tam teď ředidlo taky Tamiya. Asi tak 10:1 + ředidlo - mám raději řidší i na štětec a koleje i pražce mám předtím nastříkané komplet hnědou. Přímo na stříbrné koleje to má snahu nepatrně prosvítat. Dokonce ta syntetika ani nevadí když se nanáší na akrylovou.
Uživatelský avatar
michal_n_cz
 
Příspěvky: 841
Registrován: stř 09 led, 2008 9:17 pm
Bydliště: Olomouc

Re: Syntetika Agama matná není matná

Příspěvekod Hloubkar » úte 09 dub, 2019 3:28 pm

Se syntetikama Agamama jde udělat jen jedna jediná rozumná věc. Votevřít popelnici a všechny je tam vyházet.
H0- měřítko králů! těm se to do hradu všechno krásně vejde
VI. epocha ČR Analog
Uživatelský avatar
Hloubkar
 
Příspěvky: 262
Registrován: pon 01 zář, 2008 4:10 am
Bydliště: Staré Čívice

Re: Syntetika Agama matná není matná

Příspěvekod FrantaHO » stř 10 dub, 2019 4:41 am

Hloubkar píše:Se syntetikama Agamama jde udělat jen jedna jediná rozumná věc. Votevřít popelnici a všechny je tam vyházet.


:lol:
Uživatelský avatar
FrantaHO
 
Příspěvky: 164
Registrován: sob 07 úno, 2015 2:59 pm

Re: Syntetika Agama matná není matná

Příspěvekod Ivan » čtv 11 dub, 2019 9:16 am

Souhlas, lihovky jsou ovšem fajn a doplňují jejich odstíny. Psal jsem jim žádost o zeleň vagonovou, prý možná časem bude :)
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1687
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: Syntetika Agama matná není matná

Příspěvekod Tomáš10 » ned 14 dub, 2019 1:37 pm

Hoši, jak Tu Agamu 29 M na ty kolejnice nanášíte?
Mě to štětcem skoro nekryje, dělá to jen jakési mapy - fleky.
Tomáš10
 
Příspěvky: 196
Registrován: stř 06 úno, 2013 1:28 pm

Re: Syntetika Agama matná není matná

Příspěvekod Trixt » ned 14 dub, 2019 7:32 pm

Tomáš10: A máš tu kolejnici řádně odmaštěnou?
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: Syntetika Agama matná není matná

Příspěvekod michal_n_cz » ned 14 dub, 2019 9:06 pm

Tomáš10 píše:Hoši, jak Tu Agamu 29 M na ty kolejnice nanášíte?
Mě to štětcem skoro nekryje, dělá to jen jakési mapy - fleky.


JAk píše Trixt lepší odmastit. Já už tu Agamu moc nepoužívám. V podstatě jsem už nechtěl rvát peníze do drahých barev, které musím ještě nějak doupravovat. Našel jsem nějaké staré Hubrolky Matt 173, pak jsem míchal stejný odstín s nějakých starých Modelmaster (rez+hodně tmavá hnědáV podstatě jsem našel jiné alternativy, především to stříkám, různé postupy, je s tím ale pracnější maskování.

pokud chceš štětcem na koleje přímo tak zkus Humbrol track colour Matt 173. Sice jsem četl, že i ty Hubrolky nejsou co bývali, ale zkoušel jsem jiné odstíny koupené v současnosti - pořád je to dost dobrý, matná je matná, štětcem se pěkně roztírá, super kryje, pěkně se slívá a pěkně drží.

Je lepší napřed nastříkat vše před štěrkováním nějakou hnědou co chceš pražce, pak vymaskovat. Zkoušel jsem použít též základovku. Zdá se to na první pohled pracné, ale tato barva: https://www.kupbarvy.cz/alkyton-penetra ... edy-0-25-l zředěná tak cca 1:1,5-2 ve prospěch S 6005, drží a kryje bezvadně a docílí se tím už přibližně stejný podklad - zakreje to ty stříbrné koleje a ušetří se na těch finálních barvách. Na to se dá jít pak jakoukoliv syntetikou, možná i s tou Agamou by si uspěl štětcem. Základem nebo přímo hnědou na pražce stříkám primárně jen kolejnice z obou stran 2x po každé pod jiným úhlem, aby tam nic neprosvítalo, tím se současně nastříkají i pražce. Až to uschne vymaskuje se to kolej s drobným kolejivem jdou finální barvou. Ale pozor nové matné agamy, viz. můj prastarý příspěvek při aplikaci hlavně štětcem jsou spíše sedimatt, proto jsem zkoušel to zmatňovadlo, fugovalo to, ale moc pracný.
Uživatelský avatar
michal_n_cz
 
Příspěvky: 841
Registrován: stř 09 led, 2008 9:17 pm
Bydliště: Olomouc


Zpět na Materiály ke stavbě modelů, kolejišť a diorámat

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků