Funkcni dekoder

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Re: Funkcni dekoder

Příspěvekod belgarat » pon 08 dub, 2019 11:37 am

Pater píše: Poslal jsem vám odkaz na dekodér WaLD a vy odkaz na jiný. Já němčinou také nevládnu, ale podle popisu má dekodér WaLD dva výstupy na vnitřní osvětlení a další 4 konfigurovatelné. I schéma dekodéru tomu odpovídá
...
Jak už jsem psal, asi se bavíme každý o jiném dekodéru.


Vidim - chyba na me strane, ve schematu je to dost dobre videt. Myslim, ze jsem se proklik na 'website' v sekci Download a nevsiml si ze se jedna o starsi verzi. Diky za trpelivost.
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2367
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Funkcni dekoder

Příspěvekod dudlifuk » pon 08 dub, 2019 6:31 pm

BohousP píše:
dudlifuk píše:
Jacek píše:
Mimochodem, viděl někdo v reálu to rozblikávání zářivek při zapnutí ? :idea:

nie nevidel pretoze vo svietidlach vagonov sa pouzivali/pouzivaju elektronicke startery ktore blikanie "neonu" nesposobuju, na rozdiel od "neonov" s klasickym tlejivkovym starterom s jazyckovym kontaktom sluziacim na predzhavenie vlakien trubice.

Určitě ano, když se přecházelo od žárovkového osvětlení na "neonové" trubice, žádné elektronické předřadníky neexistovaly nebo byly strašně drahé a poruchové (60.-70. léta 20.st.).

nechcem to tu uz dalej pitvat lebo je to tema OT ale na napajanie osvetlenia sa pouziva 24V DC, ako teda fungovali tie neony bez elektronickeho predradnika ?
dudlifuk
 
Příspěvky: 485
Registrován: ned 15 led, 2017 9:40 pm
Bydliště: TT

Re: Funkcni dekoder

Příspěvekod Bedlisch » úte 09 dub, 2019 6:47 am

Mám pocit, že zářivková tělasa se startérem se používaly tam, kde se 220V pro osvětlení vyrábělo motorgenerátorem.
Měly to např vozy Y odporáky. Pokud si tedy pamatuji správně :roll: , tak když jsem byl na brigádě u ČSD a v odporáku jsem zapnul osvětlení, jak bylo slyšet, že se roztočil motorgenerátor a pak se začaly rozsvěcet zářivky.
Vozy Y s teplovzdušným vytápěním měly již tranzistorové měnicě pro každé zářivkové těleso. Vypínač v kupé pak měl 2 polohy Nesvítí - Píská :D .
Novější vozy pak používají různé měniče, které se již vyznačují snesitelnějším zvukový projevem.

BTW: No mě osobně by se ten dekoder WALD docela líbil, škoda, že k němu není zatím nějaké dokumentace. Možná bych uživil i více výstupů.
Bedlisch
 
Příspěvky: 329
Registrován: úte 09 lis, 2010 8:43 pm
Bydliště: Liberec

Re: Funkcni dekoder

Příspěvekod fulda » úte 09 dub, 2019 8:12 am

Bedlisch píše:Vypínač v kupé pak měl 2 polohy Nesvítí - Píská :D .

Takže vlastně potřebujeme zvukový dekodér do vagónů :twisted:
Myslíš, že by se to pískání dalo generovat pomocí piezo měniče? :mrgreen:
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Funkcni dekoder

Příspěvekod Bedlisch » úte 09 dub, 2019 6:49 pm

Jasně, že by se do pískaní dalo realizovat pomocí piezo měniče. Např průměr 15mm se dá bez problému sehnat. To by ani nebyl potřeba zvukový dekdoer, stačí, když upravíš jeden výstup z procesoru pro piezo :mrgreen:
tzv ultrasšotofunkční dekoder pro osvětlení vozů
Bedlisch
 
Příspěvky: 329
Registrován: úte 09 lis, 2010 8:43 pm
Bydliště: Liberec

Re: Funkcni dekoder

Příspěvekod Pater » ned 05 led, 2020 7:19 am

Bedlisch píše:BTW: No mě osobně by se ten dekoder WALD docela líbil, škoda, že k němu není zatím nějaké dokumentace. Možná bych uživil i více výstupů.

Dekodér WALD https://www.digital-bahn.de/bau_wald/wald_2v1.htm již má kompletní dokumentaci https://www.digital-bahn.de/shopping/mediafiles/pdf/wald_2v1_anleitung.pdf. Budete se ale muset prokousat němčinou.
N, DCC, NanoX, Rocrail, Paterweb
Uživatelský avatar
Pater
 
Příspěvky: 471
Registrován: stř 20 črc, 2011 4:52 pm
Bydliště: Karviná

Předchozí

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků