První kolejiště N - Programování

Absolutní začátky s modelovou železnicí. Dotazy na úplně základní věci.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: První kolejiště N

Příspěvekod fulda » pát 05 dub, 2019 12:00 pm

Samotr9 píše:Troubení, svícení apod. Na těch si to člověk nepřečte.
Pokud není u setu explicitně uvedeno jinak, tak základní digitální mašinky jsou bez zvuku, mají ovladatelné svícení předních a zadních světel. U Fleischmann je ještě dobrý zvyk, že jeden vagón v setu má pevné svícení koncových světel, ale není to 100%
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: První kolejiště N

Příspěvekod Samotr9 » pát 05 dub, 2019 11:54 pm

Děkuji za odpovědi. Nakonec to bude set 931882 a to z důvodu dvou výhybek, jak zde bylo uvedeno. Plochu ještě určím, zatím to vypadá na 150x100 cm, to by mohlo na jednodušší kolejiště stačit. Budu tady muset nastudovat hromadu věcí, co a jak,aby to bylo funkční.
Ještě jednou všem děkuji.
Samotr9
 
Příspěvky: 61
Registrován: pát 13 úno, 2015 8:48 pm

Re: První kolejiště N

Příspěvekod adix » sob 06 dub, 2019 6:49 am

Myslím že je dobré si ujasnit několik skutečností. Je-li cílem koupit něco takového co umožní za relativně malý peníz něco, co umožňuje postavit kolele na stůl a hned jezdit, bez nutnosti přemýšlet co je potřeba kopit aby to jezdilo, pak je set možnou volbou. Stači spojit koleje třeba na stole a jezdit kolem dokola, a až to omrzí, celé to uložit do krabice a zapomenout na to. Prodávat se to bude těžko, protože mašina není podle české předlohy, navíc ve startsetech někdy bývají trochu "ošizené" mašiny, centrála také není ideální, protože sice ji lze později doplnit o příslušenství umožňující třeba bezdrátové ovládání nebo připojení na počítač. Ani výhybky u nichž je impulsní přestavník součástí výhybky se moc nehodí na kolejiště které má mít modelový vzhled. Takže jestliže se syn o mašinky zajímá a je předpokladem že bude v kroužku železničních modelářů, bylo by asi lepší koupit ozvučenou mašinu podle české předlohy, centrálu, která už v základu umožňuje bezdrátové ovládání a spojení s počítačem, koleje podle toho jak by kolejiště mohlo vypadat. Podívat se třeba na návrhy Milana Ferdiána a nakoupit kolejový materál podle toho co bude skuečně potřeba, s výhybkami ovládanými zespoda a třeba s plynulým pohybem, odpovídajícím skutečnosti. Počáteční investice sice bude o dost vyšší, ale pokud by se ukázalo že syn nebude mít zájem o pokračování, nebude problém mašinu prodat, sice s určitou ztrátou, ale lepší než mít mašinu kterou nikdo nekopupí, totéž platí o centrále a výhybkách.
adix
 
Příspěvky: 75
Registrován: pon 01 dub, 2019 11:30 am

Re: První kolejiště N

Příspěvekod milan ferdián » sob 06 dub, 2019 6:55 am

Samotr9 píše:Děkuji za odpovědi.
....zatím to vypadá na 150x100 cm, to by mohlo na jednodušší kolejiště stačit.

Kluci rádi poradí,když vidí z druhé strany snahu.Kolejivo tedy Fleischmann/15°.Plocha slušná a máš už i nějakou předsta-
vu ? Tipuji bez pater,vše v jedné rovině.ČD nebo DB provoz ? Moderna nebo klasika ?
Milan
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: První kolejiště N

Příspěvekod Brejla » sob 06 dub, 2019 8:19 am

adix píše:Myslím že je dobré si ujasnit několik skutečností. Je-li cílem koupit něco takového co umožní za relativně malý peníz něco, co umožňuje postavit kolele na stůl a hned jezdit, bez nutnosti přemýšlet co je potřeba kopit aby to jezdilo, pak je set možnou volbou. Stači spojit koleje třeba na stole a jezdit kolem dokola, a až to omrzí, celé to uložit do krabice a zapomenout na to. Prodávat se to bude těžko, protože mašina není podle české předlohy, navíc ve startsetech někdy bývají trochu "ošizené" mašiny, centrála také není ideální, protože sice ji lze později doplnit o příslušenství umožňující třeba bezdrátové ovládání nebo připojení na počítač. Ani výhybky u nichž je impulsní přestavník součástí výhybky se moc nehodí na kolejiště které má mít modelový vzhled. Takže jestliže se syn o mašinky zajímá a je předpokladem že bude v kroužku železničních modelářů, bylo by asi lepší koupit ozvučenou mašinu podle české předlohy, centrálu, která už v základu umožňuje bezdrátové ovládání a spojení s počítačem, koleje podle toho jak by kolejiště mohlo vypadat. Podívat se třeba na návrhy Milana Ferdiána a nakoupit kolejový materál podle toho co bude skuečně potřeba, s výhybkami ovládanými zespoda a třeba s plynulým pohybem, odpovídajícím skutečnosti. Počáteční investice sice bude o dost vyšší, ale pokud by se ukázalo že syn nebude mít zájem o pokračování, nebude problém mašinu prodat, sice s určitou ztrátou, ale lepší než mít mašinu kterou nikdo nekopupí, totéž platí o centrále a výhybkách.


Tak s tímto názorem bych si dovolil hrubě nesouhlasit. Kolejišť už jsem postavil dost a poslední s hodně velkým rozměrem. Proto si myslím, že nějaké zkušenosti s tím mám.
Pro začátečníky s neujasněnou budoucností jsou právě startsety ideální. V krabici je většinou vše, co je pro počáteční hraní si s vláčky potřeba a lze s nimi získávat první zkušenosti. Pokud se časem ukáže, že zájem mladých trvá delší dobu a je předpoklad, že zájem bude pokračovat, není problém postupně přecházet na kvalitnější produkty. A prvotní investice do jednodušších komponent nepřijde vniveč. Pro případné budoucí hraní si s kamarády jsou tyto zjednodušené modely ze setů ideální.
Když se u nás dostaví vnoučata a chtějí si sami pohrát s mašinkama, tak je rozhodně nenechám jezdit se Štokrem za 50 000 Kč, ale mám stále staré Sergeje a podobné modely ještě z produkce NDR osazené dekodery a pro tyto účely jsou ideální. Tam mi nějaké případné poškození na rozdíl od kvalitních modelů nevadí.
Brejla
 
Příspěvky: 1421
Registrován: sob 18 črc, 2015 8:25 am

Re: První kolejiště N

Příspěvekod JendaTT » sob 06 dub, 2019 9:50 am

Souhlasím s Brejlou - také jsem řešil nějaké kolejiště na ježdění pro sebe i děti. A začínal jsem start sety, pro sebe jsem si pak pořídil modely jiné. Kolejiště jsem jim postavil na kolejích s podložím, výhybky s elektromagnetem v podloží. Krajina jednoduchá, kýčovitá, tráva z koberců nikoliv statická. Jednoduché semafory, lampičky do ulic z číny, jednoduché LED osvětlení budov. Domečky normální plastové stavebnice. Děcka si chtěli co nejdříve jezdit, né čekat až si vypiplám za několik let super modelové kolejiště. Ovládání digitálem, původně tabletem, ale dnes už mají v ruce každý svůj mobil a jezdí si. Já si občas zajezdím "na akvárko" s Rocrailem nebo s červenou myší na ruku.

Kdybych se snažil modelařit, tak dodnes nejezdíme a děti, ty rostou jak z vody...
Pro sebe jsem si začal připravovat návrh malého nádraží "na stůl", tam už bych chtěl, aby to bylo trochu modelařiny...
JendaTT
 
Příspěvky: 500
Registrován: pát 06 bře, 2015 2:56 pm

Re: První kolejiště N

Příspěvekod Milanhb3 » sob 06 dub, 2019 11:02 am

Asi jsem ten poslední co by mohl radit,ale stavil bych se v tom kroužku
s čím tam pracují.Chotěbořáci mají TT ,abyste měli to stejné doma na vyzkoušení
a na ten rozměr co jsi psal by se určitě něco vlezlo,navíc do dětských rukou to bude trochu bytělnější a lépe nasazovací než to N a lépe se tam bude strkat digitál.
Milan
Milanhb3
 
Příspěvky: 62
Registrován: pát 07 srp, 2009 3:56 pm

Re: První kolejiště N

Příspěvekod Samotr9 » sob 06 dub, 2019 11:27 am

Také moc nesouhlasím s investicí do dražšího startovacího setu. Nejdříve je potřeba zjistit,jestli synkovi vydrží to nadšení (on ho tedy má pro mašinky už od malička), ani autodráha ho moc nebaví,ale s mašinkami si dokáže vyhrát hodiny. Prostor je odhadem změřený metrem v rohu pokoje. Jsem realista a nechci si usmyslet mega projekt, který bude trvat několik let a ještě navíc s tím,že nemám absolutně žádné zkušenosti, to je cesta do pekel. Radši postavím malé a jednoduché modelové kolejiště s tím,že pokud nadšení vydrží, já naberu zkušenosti a vyjde větší bydlení, můžeme se v budoucnosti bavit o větším projektu. Ale prvotně jde o to, postavit a jezdit,takže plánuji pro začátek určitě dokoupit i startovací sety kolejí,abychom to společně pospojovali a jezdili.
Jedno patro bude pro začátek na zkoušku,ale postupem času bych chtěl alespoň dvě patra a SN. Každopádně pokud dojde k realizaci prvního kolejiště, nerad bych to měl přeplácané nebo schované v tunelech a ani moc nechci,aby se mi prohánělo v kolejišti moc souprav. Myslím si,že v jednoduchosti je krása. Pokud jde o měřítko,tak N-ko je sice hodně malinké,ale měl jsem v hlavě i Z,ale dostupnost je špatná. TT není špatné, jen si nejsem jistý jestli při tomhle prostoru nebude velké.
Samotr9
 
Příspěvky: 61
Registrován: pát 13 úno, 2015 8:48 pm

Re: První kolejiště N

Příspěvekod Samotr9 » sob 06 dub, 2019 11:32 am

Jinak je mi prozatím jedno,jestli ČD nebo DB, hlavně aby to jezdilo. :D U malého to bude moderna. Kdyby bylo na mě, tak je to historie parních lokomotiv, točny, uhlí apod., protože to miluji. Prodej starších mašinek v pozdější době moc neřeším a co se týče kolejí, dají se popřípadě použít v tunelech a SN, pokud to půjde. Ohledně přestavníků, zatím jde o ježdění, nicméně, později by došlo na mechanické a ovládané servomotory.
Samotr9
 
Příspěvky: 61
Registrován: pát 13 úno, 2015 8:48 pm

Re: První kolejiště N

Příspěvekod HonzaM » sob 06 dub, 2019 9:12 pm

Milanhb3 píše:Asi jsem ten poslední co by mohl radit,ale stavil bych se v tom kroužku
s čím tam pracují.Chotěbořáci mají TT ,abyste měli to stejné doma na vyzkoušení
a na ten rozměr co jsi psal by se určitě něco vlezlo,navíc do dětských rukou to bude trochu bytělnější a lépe nasazovací než to N a lépe se tam bude strkat digitál.
Milan

N vúbec není tak malinké, jak se TTčkáři A hánulkáři snaží tvrdit, děti s ním nemají problém. Dát do N mašiny nebo motoráku dekodér není problém, navíc všechny dnes vyráběné mašiny jsou pro digitalizaci připravené, stačí vyjmout propojku a nasadit dekodér. Nasazování na koleje není u N obtížnější než u TT. Při daném rozměru plochy by TT znamenalo se smířit jen s krátkými vlaky. Sám jsem od TT přešel na N, neznám nikoho kdo by opustil N a přešel k TT.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4043
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: První kolejiště N

Příspěvekod TTpepe » ned 07 dub, 2019 5:24 pm

Ja ano. Hank61.
TTpepe
 
Příspěvky: 52
Registrován: pon 22 lis, 2010 10:03 am
Bydliště: Trenčín

Re: První kolejiště N

Příspěvekod workous » ned 07 dub, 2019 6:06 pm

TTpepe píše:Ja ano. Hank61.


To bylo jen chvilku nyní je v HO a myslím, že zahrada volá do G jako u Honzy :D
Roco Geoline/DCC DR5000 + RocRail/JMRI momentálně v pauze..
Uživatelský avatar
workous
 
Příspěvky: 2139
Registrován: sob 15 lis, 2008 12:05 pm

Re: První kolejiště N

Příspěvekod hopeter » ned 07 dub, 2019 6:37 pm

Hlavně z toho nedělat vědu... :P
Startsetem určitě nic nepokazíš. Hlavní výhodou je , že to rozbalíš , hned jezdíš a to je pro děcka důležité. Stavba modelového kolejiště je na delší dobu. Přemýšlet u nákupu jestli to výhodně prodám je pro kšeftmany a né pro nás modeláře. Na startsetu se naučíš spoustu věcí jako třeba ovládání jízdy , přestavování výhybek a vůbec základy digitálu ( předpokládám , že volba je digitál jak bylo psáno na začátku ) dále můžeš pokračovat s dokoupením dekodérů a zkusit třeba zvuk a ovládání dalších prvků kolejiště.
Jo a na velikosti nezáleží ( nejen u modelů... :) ) Jak psal Honza v jiném vláknu tak když mu spadne na nohu šroubek ( H0 ) už ho nenajde a když mě spadne na nohu kámen ( G ) tak ho najdu a ještě o tom budu několik dní vědět... :wink:
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: První kolejiště N

Příspěvekod hank61 » pon 08 dub, 2019 5:46 pm

Koukam, že tady je to jako v Mnichově "o nás bez nás" :D Ano já začal eNkem a přes TT dělám nyní H0, protože mám rád lokálky a mám k dispozici rozumný prostor. Zahradni Géčko zatim neplanuji. :D :D :D Jinak tu na tvé tema zazněly dvě racionální myšlenky. Nedělat z toho vědu /hopeter/ a koupit set kde je jedna vexle navic a jsou kratší vozy, které na malém kolejišti budou působit reálněji /fulda/. A pak už si jen užívat provoz a stavbu kolejiště. Ať se daří. :D
Celoživotní hračička ;-)
https://hank61.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
hank61
 
Příspěvky: 2488
Registrován: sob 15 bře, 2014 5:42 pm
Bydliště: Hořovice

Re: První kolejiště N

Příspěvekod adix » pon 08 dub, 2019 10:00 pm

Pro toho kdo chce bez přemýšlení vybalit z krabice mašinu, vagony a koleje, spojit to a jezdit a nemá zájem se modelařině věnovat je start set dobrou volbou. Pro toho kdo má zájem opravdu modelařit jsou start set vyhozené peníze.
adix
 
Příspěvky: 75
Registrován: pon 01 dub, 2019 11:30 am

PředchozíDalší

Zpět na Začátečnické dotazy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků