První kolejiště N - Programování

Absolutní začátky s modelovou železnicí. Dotazy na úplně základní věci.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

První kolejiště N - Programování

Příspěvekod Samotr9 » pát 05 dub, 2019 9:36 am

Zdravím všechny zdejší mistry a rádce.

Rozhodl jsem se svému synovi, který je absolutní šílenec a nadšenec do mašinek, pořídit k pátým narozeninám skutečné modelové vláčky. Volba z důvodu prostoru padla na velikost N. Každopádně to bude DCC start set. Jelikož mé zkušenosti s vláčky jsou přes třicet let staré, nemám až takový přehled. Na internetu se mi zalíbily tyto dva sety.
https://www.masinky.cz/produkt/36755-N- ... /index.htm
https://www.masinky.cz/produkt/37250-N- ... /index.htm

Vím,že druhá možnost má i centrálu, teď je otázkou, zda investovat do dražší verze,když není jistota,že syna to bude natolik bavit,abychom se společně pustili do stavby většího kolejiště. Přeci jen si doteď hrál jen s dětskými vláčky od Fisher Price a Lego Duplo,kde si mohl stavět tratě jak se mu líbilo. Byli jsme na několika výstavách modelových železnic a poslední v našem městě dopadla tak,že až nastoupí do školy,chce přihlásit do kroužku železničních modelářů. Já jsem od dětství papírový modelář, takže přechod na železniční modelářství nebude problém.
S pozdravem Tomáš
Naposledy upravil Samotr9 dne stř 05 čer, 2019 3:33 pm, celkově upraveno 1
Samotr9
 
Příspěvky: 61
Registrován: pát 13 úno, 2015 8:48 pm

Re: První kolejiště N

Příspěvekod milan ferdián » pát 05 dub, 2019 9:55 am

Možná špatně vidím,ale obě soupravy mají centrálu :wink: .
Milan
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: První kolejiště N

Příspěvekod Samotr9 » pát 05 dub, 2019 10:01 am

milan ferdián píše:Možná špatně vidím,ale obě soupravy mají centrálu :wink: .
Milan


Skvělé, první dotaz a hned jsem za trubku... :D :D Ale ta první asi nemá Z21. Sice je tam zesilovač,ale netuším, jaký je v nich rozdíl.
Samotr9
 
Příspěvky: 61
Registrován: pát 13 úno, 2015 8:48 pm

Re: První kolejiště N

Příspěvekod milan ferdián » pát 05 dub, 2019 10:06 am

Na to ti odpoví lepší znalci DCC než jsem já :wink: .Jsou tu vlákna DCC,tak se tam mrkni.Klučinovi držím palce a ať šťastně vstoupí do našeho bláznivého,fantastického modelového světa a ty vítej,N-kařu je jak šafránu..
Milan
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: První kolejiště N

Příspěvekod Samotr9 » pát 05 dub, 2019 10:17 am

milan ferdián píše:Na to ti odpoví lepší znalci DCC než jsem já :wink: .Jsou tu vlákna DCC,tak se tam mrkni.Klučinovi držím palce a ať šťastně vstoupí do našeho bláznivého,fantastického modelového světa a ty vítej,N-kařu je jak šafránu..
Milan


Jsem tu zaregistrovaný už od roku 2015, slintal jsem nad fotkami ze staveb. Jestli mu to vydrží,tak dostane maximální podporu, už i hlásil průvodčímu ve vlaku,že chce být mašinfíra. :D A co se týče mě, přejdu na železniční modelářství. Domečky + autíčka mu budu stavět z papíru. Škoda,že nejdou HO, protože ty se mi líbí,ale prostor je potvora. Přemýšlel jsem o Ztku,ale toho je tak málo,že by to bylo až příliš složité.
Díky za přivítání, koukal jsem na tvoje návrhy kolejišť a musím uznat,že jsou super. Dokonce jsem si i vybral návrh,ale pro začátečníka je příliš složité. Bude lepší začít s něčím jednodušším a na tom se učit.
Samotr9
 
Příspěvky: 61
Registrován: pát 13 úno, 2015 8:48 pm

Re: První kolejiště N

Příspěvekod Sandy » pát 05 dub, 2019 10:24 am

Samotr9 píše:
milan ferdián píše:Možná špatně vidím,ale obě soupravy mají centrálu :wink: .
Milan


Skvělé, první dotaz a hned jsem za trubku... :D :D Ale ta první asi nemá Z21. Sice je tam zesilovač,ale netuším, jaký je v nich rozdíl.


První set : MM jako ovladač i centrála, zesilovač asi ROCO 10764 (černá ROCOkostka). Lokomotivu lze snadno ovládat. Je možné i nastavovat jednotlivá CV (která určují, jak se bude loko chovat za provozu). Malinko nekomfortní, protože hodnoty CV nelze číst a je vhodné si změny pečlivě zaznamenávat.

Druhý set : MM jako ovladač, z21 start jako centrála. Vyšší úroveň (česky level) a komfortnější ovládání. CV lze číst. S upgradem za cca 800.- až 1100.- (podle vybavení setu na rozšíření) lze lokomotivy ovládat mobilem .
Cenový rozdíl asi 800.- Kč je v poměru cena/výkon u druhého setu bezvýznamný.
Sandy
 
Příspěvky: 1485
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: První kolejiště N

Příspěvekod Ivan » pát 05 dub, 2019 10:24 am

Do vlákna DCC radši moc nekoukat, protože na otázku kolik je 1+1 jsou někteří schopni psát teorie o vesmíru. Vcelku se mi ještě líbilo vlákno DCC pro tutany. Mnohem lepší je podívat se na stránky lokopin.wz.cz.

Ale k dotazu. Záleží samozřejmě na finančních možnostech, osobně bych pro začátek klidně pořídil i analogový set a uvidíš, jak to klucinu bude bavit. Přejít na digital lze vždy.
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1686
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: První kolejiště N

Příspěvekod milan ferdián » pát 05 dub, 2019 10:36 am

Samotr9 píše:Díky za přivítání, koukal jsem na tvoje návrhy kolejišť a musím uznat,že jsou super. Dokonce jsem si i vybral návrh,ale pro začátečníka je příliš složité. Bude lepší začít s něčím jednodušším a na tom se učit.

Díky,ale teď jsi mne dostal :D .Jednodušší v N-ku :?: :wink:
Milan
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: První kolejiště N

Příspěvekod fulda » pát 05 dub, 2019 10:41 am

Mno tak abychom se dostali k užitečné odpovědi. a ne plácání hloupostí.

Ano, set 931882 obsahuje černou kostku 10764 (ve značeni Fleischmann je to jiné číslo, ale na tom nesejde).
Rozdíl pro ovládání pětiletým klukem bude naprosto nulový a rozdíly se začnou projevovat tak u třetí lokomotivy a nebo u první lokomotivy se zvukem.
Potom dokoupit z21 bude celkem brnkačka, hlavně proto, že budeš vědět, že jí nekupuješ nadarmo.

Zatímco set 931881 obsahuje z21, což je sice lepší centrála, ale pro začátek ne o tolik.

Spíš se na to podívej tak - v prvním setu jsou dvě výhybky a souprava, která je relativně použitelná pro domácí kolejiště, ve druhém setu je jen jedna výhybka a dlouhé vagóny, které se budou na domácím kolejišti kroutit od nikam do nikam.

Takže moje rada zní - netrap se tím jakou má kdo centrálu, ale kup si o něco praktičtější set.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: První kolejiště N

Příspěvekod Miloš Pavlát » pát 05 dub, 2019 10:48 am

Samotr9 píše:
milan ferdián píše:Možná špatně vidím,ale obě soupravy mají centrálu :wink: .
Milan


Skvělé, první dotaz a hned jsem za trubku... :D :D Ale ta první asi nemá Z21. Sice je tam zesilovač,ale netuším, jaký je v nich rozdíl.

Start set 931882 má "jen" zesilovač 10764 k tomu bez dalšího zařízení tablet nepřipojíš.
Kdežto set 931881 má "z21", která sama o sobě sic také nelze ovládat tabletem, ale lze k ní přikoupit jednu z variant buď dokoupit samotný kód kat. č. 10818 a WiFi router použít vlastní. Nebo přikoupit rovnou variantu kód i s WiFi routerem kat. č. 10814.
Miloš Pavlát
Přechod z poloviční nuly na plnotučnou nulu.
Uživatelský avatar
Miloš Pavlát
 
Příspěvky: 328
Registrován: stř 05 lis, 2014 7:27 am
Bydliště: Praha 3 - Vinohrady

Re: První kolejiště N

Příspěvekod Samotr9 » pát 05 dub, 2019 11:00 am

Ivan píše:Do vlákna DCC radši moc nekoukat, protože na otázku kolik je 1+1 jsou někteří schopni psát teorie o vesmíru. Vcelku se mi ještě líbilo vlákno DCC pro tutany. Mnohem lepší je podívat se na stránky lokopin.wz.cz.

Ale k dotazu. Záleží samozřejmě na finančních možnostech, osobně bych pro začátek klidně pořídil i analogový set a uvidíš, jak to klucinu bude bavit. Přejít na digital lze vždy.


K oběma odpovědím. Asi takhle, jsem naprostý amatér v železničním modelářství. Čím jednodušší pro dítě, tím lepší. Před třiceti lety jsem měl vláčky,ale vše bylo analogové a byly to max ovály s dvěma výhybkami. Viděl jsem analog i v akci a upřímně řečeno, nelíbí se mi to (cca. měsíc zpětně).
Co se týče teorie o vesmíru a 1+1, zvládnu rychle utnout debatu.
Jinak ohledně analogového setu, tak jich v "N" měřítku je málo a navíc i Lego Duplo, dnes vydává zvuky,takže by ho to mohlo odradit.
Co se týče finančních možností, s tím si hlavu nelámu, sice nejsem bezedný,ale na druhou stranu, cenový rozdíl mezi start sety moc neřeším. Jde mi o to,aby ho to bavilo. Minulý týden jsme koukali se synkem na nabídku a vybral si první start set a sám mi řekl,že potřebuje desku na postavení kolejí.
Nemám problém zainvestovat prvotní nadšení,ale netuším,jaký je rozdíl mezi jednotlivými mašinkami. Troubení, svícení apod. Na těch si to člověk nepřečte.
Samotr9
 
Příspěvky: 61
Registrován: pát 13 úno, 2015 8:48 pm

Re: První kolejiště N

Příspěvekod Samotr9 » pát 05 dub, 2019 11:05 am

milan ferdián píše:
Samotr9 píše:Díky za přivítání, koukal jsem na tvoje návrhy kolejišť a musím uznat,že jsou super. Dokonce jsem si i vybral návrh,ale pro začátečníka je příliš složité. Bude lepší začít s něčím jednodušším a na tom se učit.

Díky,ale teď jsi mne dostal :D .Jednodušší v N-ku :?: :wink:
Milan


A na čem začít?

Máš super návrhy...Každý si umí vybrat to nejhezčí,ale dotáhnout to do konce je složité. Taky bych chtěl frčet tvůj návrh, ale jsem realista. Než to nedodělat, radši něco jednoduchého-
Samotr9
 
Příspěvky: 61
Registrován: pát 13 úno, 2015 8:48 pm

Re: První kolejiště N

Příspěvekod Miloš Pavlát » pát 05 dub, 2019 11:08 am

Mnoho z nás začínalo právě s černou ROCO kostkou ať 10764 nebo ještě dříve 10761. Někdo si už pořídil chytřejší centrálu a někteří jen vylepšují stávající např. tímto udělátkem. Hotové je k prodeji třeba zde. Dá se však jezdit i bez chytrých tabletofounů.
Budeš-li digitálně ovládat pouze jízdu cca tří vlaků jak píše Fulda, pak to stačí.
Pro začátek bych se tím opravu netrápil.
Miloš Pavlát
Přechod z poloviční nuly na plnotučnou nulu.
Uživatelský avatar
Miloš Pavlát
 
Příspěvky: 328
Registrován: stř 05 lis, 2014 7:27 am
Bydliště: Praha 3 - Vinohrady

Re: První kolejiště N

Příspěvekod milan ferdián » pát 05 dub, 2019 11:15 am

Samotr9 píše:A na čem začít?

Ale jo ,s tím souhlasím.Jen to vyznělo,že těch plánků jednodušších je krapet málo :mrgreen: :wink: .
Ono taky záleží jakou plochu chcete oba zabrat :wink: .
Milan
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: První kolejiště N

Příspěvekod Miloš Pavlát » pát 05 dub, 2019 11:16 am

Samotr9 píše:A na čem začít?

Startset 931881 rychlík by měl frčet do dálky.
Startset 931882 nákladní může manipulovat třeba na mikro vlečce.
Miloš Pavlát
Přechod z poloviční nuly na plnotučnou nulu.
Uživatelský avatar
Miloš Pavlát
 
Příspěvky: 328
Registrován: stř 05 lis, 2014 7:27 am
Bydliště: Praha 3 - Vinohrady

Další

Zpět na Začátečnické dotazy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník