Je H0 mrtvé měřítko?

Co se nikam nevešlo, neni pro to téma apod.

Moderátoři: milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Je H0 mrtvé měřítko?

Příspěvekod miroslav lengyel » stř 27 bře, 2019 11:25 am

H0 II.epocha DRG+1souprava Würtenberg(startset)a pára K.P.E.V.ještě je nestihli přeznačit.
Uživatelský avatar
miroslav lengyel
 
Příspěvky: 3572
Registrován: sob 17 led, 2009 6:26 am
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Je H0 mrtvé měřítko?

Příspěvekod Jindra Charvat » čtv 25 úno, 2021 7:25 pm

Přečetl jsem si celé vlákno - Je H0 mrtvé měřítko?

Při tomto čtení jsem si uvědomil, že tak nějak jsme trochu zbytečně pesimističtí.
Jako malý kluk jsem si hrál s bráchovým H0 Pikem 3 mašiny + 11 vagonků, 5 výhybek a pozor 1 semafor! To byla paráda, takové bohatství.
Pak dlouho nic, děti atd. prostě život. A jednou, před pár lety jsem si konečně pořídil mašinky svoje. Pravda trvalo to skoro čtyřicet let, ale tajné sny se někdy plní. Nejraději bych dělal velikost G – je na to super vidět :) .
Ale zůstal jsem u toho H0. Je to pro mne tak nějak přiměřené a přehledné, hlavně viditelné :) . Abych to neměl tak jednoduché, omylem či osudem, kdo ví, jsem začal AC systémem. Mohu Vám sdělit, nebyl to lehký začátek, ale tak nějak jsem to dal. Uvádím to zde ale z jiného důvodu. Některé reakce mašinkářů (schválně neuvádím modelářů protože tím nejsem i když jsem :wink: ) mě velice udivili (AC je mrtvý systém, modeláři vymírají, nejsou děti….).
Jádro pudla, o které se s Vámi chci podělit je v tom, že ačkoli v „ČR takovou blbost jako AC nikdo nedělá“ tak pěkná AC mašina (nikoli vagonek!) na AUKRU zmizí na to šup, koleje jakbysmet – tak sakra, kdo to kupuje???
Modeláři „vymírají“, pardon stárnou… a kdo tedy kupuje neustále dražší a dražší modely nejenom mašin, ale vždyť už není výjimkou ani 100 EUR za vagon.
Nejsou děti, no ony skutečně nejsou. Za války v letech kolem 1940 se v Čechách narodilo v průmeru 200 000 dětí ročně. V roce 2000 s bídou 100 000. K tomu, když připočítáme dnešní možnosti (no teď zrovna ne všechny), tak je jasné, že těch zájemců je podstatně méně, to ale neznamená, že nejsou.
Poslední je cena. Tímto se vracím na začátek (3 mašiny + 11 vagonků, 5 výhybek a 1 semafor) to prý bylo skoro zadarmo - BLBOST!!! To byla pěkná šlupa, ale na víc prostě nebylo. Kdyby to bylo tak prosté (na východ skoro zadara a na západ max cena), tak si dnes na „západě“ s vláčky hraje pár babišů. Prdlajs, ti mají jiné zájmy. Hrají si s tím lidé, co se jim to líbí (nezpochybňuji, že si němec místo mé jedné mašinky nemůže koupi čtyři, nevím ale, jestli bude mít větší radost než já, no větší sbírku určitě) a budou si s tím hrát lidé i nadále, akorát místo domácího modelaření budou integrovat elektroniku a jiné podobné nám neznámé, nebo zatím neznámé vymoženosti.
Tímto vším jsem se snažil naznačit, že i dnes si každý může pořídit 3 mašiny + 11 vagonků, 5 výhybek a 1 semafor a věřte, že za podstatně menší cenu než tenkrát a že v Čechách existují děti, kteří si rádi hrají s vláčky (a že je nevidíme zrovna tak, jako ty ACčkáře :) ).
A dovolím si poznámku nakonec: H0 určitě mrtvé není a skeptiky mohu upozornit, že se konce H0 nedožijí :D .
Jindra Charvat
 
Příspěvky: 165
Registrován: pát 31 led, 2020 8:07 am
Bydliště: Kundratice

Re: Je H0 mrtvé měřítko?

Příspěvekod jirkan » pát 26 úno, 2021 4:37 pm

miroslav lengyel píše:Takže takhle nějak. https://www.seznamzpravy.cz/clanek/dnes ... &source=hp


I když už je to asi OT, ale už jste zaregistrovali, že se chystá změna ve výuce fyziký odkud má být odstraněna příliš náročná část, jako např. Newtonovy pohybové zákony, ale třeba i tak nepochopitelná látka, jako je Ohmův zákon a pod.!!

Je vidět, odkud se rekrutují naši pedagogičtí “experti” na MŠMT :mrgreen:
jirkan
 
Příspěvky: 1076
Registrován: stř 16 bře, 2011 9:47 pm
Bydliště: Praha

Re: Je H0 mrtvé měřítko?

Příspěvekod Kulsud » pát 26 úno, 2021 5:12 pm

jirkan píše:
miroslav lengyel píše:Takže takhle nějak. https://www.seznamzpravy.cz/clanek/dnes ... &source=hp


I když už je to asi OT, ale už jste zaregistrovali, že se chystá změna ve výuce fyziký odkud má být odstraněna příliš náročná část, jako např. Newtonovy pohybové zákony, ale třeba i tak nepochopitelná látka, jako je Ohmův zákon a pod.!!

Je vidět, odkud se rekrutují naši pedagogičtí “experti” na MŠMT :mrgreen:

Jistě, zároveň se masivně přidává ve výuce informatiky. Je to problém našeho školství, obří objem učiva bez umění ho aplikovat.
Kulsud
 
Příspěvky: 420
Registrován: stř 23 říj, 2013 7:52 am

Re: Je H0 mrtvé měřítko?

Příspěvekod jipol57 » pát 26 úno, 2021 6:10 pm

Kulsud píše:Jistě, zároveň se masivně přidává ve výuce informatiky. Je to problém našeho školství, obří objem učiva bez umění ho aplikovat.

Já osobně bych do tohoto problému školství nezatahoval. Posuzuju teda podle sebe. Ve škole jsem se naučil číst a psát (trochu). Ale jinak si nic nepamatuju a všechno co k životu potřebuji jsem získal, až jsem to potřeboval. Většinou zkušenostmi a samostudiem, až jsem to potřeboval vědět. K čemu mi byl ve škole Ohmův zákon, když jsem nevěděl, k čemu bych ho potřeboval. Ale až jsem začal sám pronikat do tajů elektriky, tak jsem se ho teprve naučil a pochopil. Na druhou stranu vzorečky v chemii, taky mně to nešlo do hlavy, a nevěděl k čemu bych to měl vědět. A doposud to nepotřebuji, tak z chemie nic neznám a nevadí mi to. Jedna z mála věcí co znám, je chlorid železitý, na leptání plošňáků, tak ho kupuji jako roztok na leptání mědi, a víc nepotřebuji.
To jestli se mládež zajímá o nějakou techniku, nebo cokoliv, je v člověku samotném, jestli má nějaké vzory v rodině, a nebo v mimoškolních kroužcích.
Školu bych do toho netahal. Samozřejmě synek rodičů úředníků, bude mít těžko zájem o nějakou techniku.
Tak to vidím já.
jipol57
 
Příspěvky: 1174
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Re: Je H0 mrtvé měřítko?

Příspěvekod Stanin » pát 23 dub, 2021 7:22 am

Dám to sem, i když se to tématu týká jen okrajově. Jestliže bylo u nás, obyčejných smrtelníků, maximum Railjet v plné polní (= 7 vozů + loko = cca 2,3 m), tak toto teprve bude sranda, pokud někdo bude chtít dodržet realitu a mít soupravu v reálném složení. :D Vím, jsou i delší soupravy, ale ty se dají ještě nějak osekat. Tyhle "ucelenky" už moc ne.
Stanin
 
Příspěvky: 541
Registrován: ned 16 čer, 2013 8:48 pm
Bydliště: Brno

Re: Je H0 mrtvé měřítko?

Příspěvekod Colonel32 » pát 23 dub, 2021 8:52 am

jipol57 píše:A doposud to nepotřebuji, tak z chemie nic neznám a nevadí mi to.


No je vhodné znát alespoň věci jako dihydrogen monoxide neboli oxid vodný, aby se potom člověk nestal obětí nějaké mystifikace... když se totiž začnou dělat výzkumy, tak se ukáže, že skoro každý člověk, který zemřel, tuto látku v posledním týdnu před smrtí konzumoval.
Colonel32
 
Příspěvky: 855
Registrován: čtv 24 pro, 2009 12:43 pm

Re: Je H0 mrtvé měřítko?

Příspěvekod jirkan » ned 25 dub, 2021 3:08 pm

Voda je holt pěkný svinstvo. :mrgreen:
jirkan
 
Příspěvky: 1076
Registrován: stř 16 bře, 2011 9:47 pm
Bydliště: Praha

Re: Je H0 mrtvé měřítko?

Příspěvekod Jirka Černý » pon 26 dub, 2021 3:26 pm

Stanin píše:Dám to sem, i když se to tématu týká jen okrajově. Jestliže bylo u nás, obyčejných smrtelníků, maximum Railjet v plné polní (= 7 vozů + loko = cca 2,3 m), tak toto teprve bude sranda, pokud někdo bude chtít dodržet realitu a mít soupravu v reálném složení. :D Vím, jsou i delší soupravy, ale ty se dají ještě nějak osekat. Tyhle "ucelenky" už moc ne.

V podstatě to vystihuje důvod proč jsem do Railjetu nakonec nešel, s přihlédnutím k jisté úchylce na ÖBB si skládám z těch šedošedých s červenou střechou, podle YouTube je můžu zapřáhnout za docela pestrou paletu lokomotiv, jsou docela běžné soupravy jen 3-4 vagónů a když mi to začne připadat fádní jsou v reálu v kombinaci s vzhledově zcela odlišnými kusy.
Railjet je krásná záležitost ale potřebuje opravdu velký prostor aby to vypadalo trochu přirozeně, navíc to podle mně zhoršuje i fakt že k nějakému dynamickému pocitu je potřeba aby ta souprava jela trochu svižně což nároky na prostor znásobí. Řešit to zmenšením soupravy mi nepřijde jako řešení, prostě by to nebylo ono. Tím bych měřítko H0 njak nezavrhoval, ale tohle omezení tu evidentně je. Osobní postřeh, když byla rodina víkend z domu poskládal jsem si kolejiště 1.5x5 metrů a což bylo na soupravu sedmi rychlíkových vagónů tak tak na hraně aby to trochu vypadalo, ale samozřejmě tohle budeme mít každý nastavené jinak.
Jirka Černý
 
Příspěvky: 123
Registrován: úte 05 led, 2021 5:17 pm

Re: Je H0 mrtvé měřítko?

Příspěvekod Stanin » stř 28 dub, 2021 5:22 am

Jirka Černý: Doma to holt rozumně nepůjde. Ale z klubu a z jiných velkých kolejišť jsem si odnesl poznatek, že by mohl stačit i výsek trati (např. 3m kolej mezi tunely). Na dlouhou jízdu krajinou musí člověk v běžných prostorách zapomenout. I tak jsem na vážkách, jestli Railjet neprodat a nevzít ho v N. :)
Stanin
 
Příspěvky: 541
Registrován: ned 16 čer, 2013 8:48 pm
Bydliště: Brno

Re: Je H0 mrtvé měřítko?

Příspěvekod HonzaM » stř 28 dub, 2021 8:00 am

Stanin píše:Jirka Černý: Doma to holt rozumně nepůjde. Ale z klubu a z jiných velkých kolejišť jsem si odnesl poznatek, že by mohl stačit i výsek trati (např. 3m kolej mezi tunely). Na dlouhou jízdu krajinou musí člověk v běžných prostorách zapomenout. I tak jsem na vážkách, jestli Railjet neprodat a nevzít ho v N. :)

V N je perfektní, mám dva, ÖBB a ČSD. Je krásné když jedou krajinou a potkávají se na 5 m dlouhé dvojkolejné trati krajinou, vejdou se na staniční koleje v plné délce se sedmi vozy. Výborně jedou i s řidicim vozem dopředu.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4045
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Je H0 mrtvé měřítko?

Příspěvekod miroslav lengyel » stř 28 dub, 2021 1:50 pm

Honzo, kam se cpeš s těmi trpaslíky? :lol: Tady je to pro velké modely. :D :mrgreen:
H0 II.epocha DRG+1souprava Würtenberg(startset)a pára K.P.E.V.ještě je nestihli přeznačit.
Uživatelský avatar
miroslav lengyel
 
Příspěvky: 3572
Registrován: sob 17 led, 2009 6:26 am
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Je H0 mrtvé měřítko?

Příspěvekod HonzaM » stř 28 dub, 2021 2:05 pm

miroslav lengyel píše:Honzo, kam se cpeš s těmi trpaslíky? :lol: Tady je to pro velké modely. :D :mrgreen:

Asi sis nevšiml, že jsem jen reagoval na stanina. Modely H0 jsou pěkné, mají spoustu detailů, perfektní jsou i stavby, jenže pokud nemáš prostor rozměrů tak alespoň 4 x 10 m, tak v tomhle měřítku nebudeš mít nikdy možnost provozovat pořádnou soupravu, která nějakou rozumnou dobu pojede krajinou.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4045
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Je H0 mrtvé měřítko?

Příspěvekod Jirka Černý » stř 28 dub, 2021 2:51 pm

Množství detailů a propracovanost H0 modelů je úžasná a s menším měřítkem nejde srovnávat. Na druhou stranu to při určitém použití může být spíš na škodu, když musíte s modely často manipulovat (a jsme zpět u prostoru) z důvodu malého kolejiště nebo nutnosti njaké manipulace před použitím. Nedávno mi přišel Taurus v provedení Expert, fakt super ale několik minut jsem to doloval z krabičky a asi dvakrát tak dlouho ukládal zpět, při představě že by s tím chtěl jezdit kluk ztrácím vědomí.
Jirka Černý
 
Příspěvky: 123
Registrován: úte 05 led, 2021 5:17 pm

Re: Je H0 mrtvé měřítko?

Příspěvekod miroslav lengyel » stř 28 dub, 2021 3:45 pm

HonzaM píše:
miroslav lengyel píše:Honzo, kam se cpeš s těmi trpaslíky? :lol: Tady je to pro velké modely. :D :mrgreen:

Asi sis nevšiml, že jsem jen reagoval na stanina. Modely H0 jsou pěkné, mají spoustu detailů, perfektní jsou i stavby, jenže pokud nemáš prostor rozměrů tak alespoň 4 x 10 m, tak v tomhle měřítku nebudeš mít nikdy možnost provozovat pořádnou soupravu, která nějakou rozumnou dobu pojede krajinou.

Asi sis nevšiml smajlíků?! :roll:
H0 II.epocha DRG+1souprava Würtenberg(startset)a pára K.P.E.V.ještě je nestihli přeznačit.
Uživatelský avatar
miroslav lengyel
 
Příspěvky: 3572
Registrován: sob 17 led, 2009 6:26 am
Bydliště: Ústí nad Labem

PředchozíDalší

Zpět na Nezařazeno (off topic)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků