Tri-ang

Tipy, ceny, zkušenosti, poznatky.....

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Tri-ang

Příspěvekod hank » pon 11 úno, 2019 9:17 am

Na K-reportu přišla řeč na modely britského výrobce Tri-ang, jehož modely, nové jinak prodávané přes Hornby, se občas dají sehnat za slušné ceny na eBay, a to včetně stavebnic a separátně prodávaných pojezdů s pohonem. Zdá se, že některé pojezdy by se daly použít i pro modely ČSD. Jenže je tu problém, a to jsou atypická spřáhla. Máte s těmito modely a případně s osazením nových a/nebo výměnou původních spřáhel za "kontinentální" někdo nějakou zkušenost?
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6074
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Tri-ang

Příspěvekod Petr S. » pon 11 úno, 2019 12:39 pm

:) , každé spřáhlo lze vyměnit .
Pravda , někdy je to složitější .
Tri-ang bych řadil do historie a počítal bych se zinkovými slitinami . Na druhou stranu , technologická kázeň při výrobě byla tehdy neporovnatelně vyšší a odlitky vydržely až do současnosti bez jakékoliv úhony . Nedávno jsem získal postarší vozy předměstského vlaku SNCF od Hornby - Meccano z 60tých let a jsou v naprostém pořádku .
Tuším , že Tri-ang dělal modely v H0 i v 00 .
Anglické měřítko 1:76 00 ) mě ale nijak neděsí . U SNCF bylo po 2.sv.v. asi 500 " sypáků " SVwf a přes 5000 celokovových uhláků Tzo a řádově desítky plošinových vozů britské konstrukční školy . Byla to obdoba podobných vozů , které byly v provozu ve V.Británii , jen byly trochu zvětšené do evropského obrysu .
Takže když si pořídíte stavebnici anglického vozu 1:76 třeba od " Cambrian " , tak s menšími úpravami postavíte model francouzského vozu v evropském 1:87 . Plus - mínus milimetr , viděl jsem to , neuráží to . Jen ty stavebnice vyžadují vložení modelářského potenciálu .
zdarec , Petr S.
Petr S.
 
Příspěvky: 536
Registrován: úte 16 pro, 2008 8:42 pm

Re: Tri-ang

Příspěvekod hank » pon 11 úno, 2019 1:44 pm

Aha... Já jsem zapomněl napsat, že jde o TT. :oops: Právě proto mě to zaujalo: Historie velikosti TT na britských ostrovech není tady ve střední Evropě zrovna moc známá kapitola. A Tri-ang je populární například i u australských protinožců nebo v Jižní Africe.

Ten kolega, se kterým jsme o tom diskutovali, si na eBay za pár šupů koupil nějaký starý víceméně šrot a teď s ním trochu experimentuje. S dvojkolími je to zřejmě podobné jako u modelů od Rokalu; ty starší modely s původními dvojkolími po dnešním profilovém kolejivu nejezdí, takže to je první věc, kterou je potřeba řešit. Nicméně Tri-ang byl na trhu pod svou značkou od roku 1955 až do r. 2011 a jejich modely se prodávají i nadále pod značkou Hornby, takže předpokládám, že museli na vývoj reagovat a že dnes i ve své britské ostrovní splendid isolation chtíce-nechtíce musejí dodržovat i normy NEM. Pokud jde o spřáhla, tak dotyčný mezitím referuje, že spřáhla Tri-ang jde v pohodě spojovat se starými "klecovými" spřáhly Zeuke. No a dál se uvidí.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6074
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Tri-ang

Příspěvekod Donatelli » pon 11 úno, 2019 2:07 pm

Já teda nevím, ale Tri-ang v TT ukončil svoji činnost v roce 1968. Nevylučuji, že tuto značku udržuje při životě někdo jiný, nicméně s původní firmou Tri-ang má společné maximálně jenom to jméno.
Donatelli
 
Příspěvky: 354
Registrován: sob 17 kvě, 2008 6:50 pm

Re: Tri-ang

Příspěvekod hank » pon 11 úno, 2019 2:48 pm

Donatelli píše:Já teda nevím, ale Tri-ang v TT ukončil svoji činnost v roce 1968. Nevylučuji, že tuto značku udržuje při životě někdo jiný, nicméně s původní firmou Tri-ang má společné maximálně jenom to jméno.


Já jsem našel jako rok ukončení samostatné značky 1972. Jinak asi máš pravdu, že už půjde jen o tu značku, ale v neoficiální databázi Hornby se modely TT Tri-ang vyskytují i po roce 1972. Dokonce jsem na britském eBay našel i teď modely Tri-ang deklarované jako nové, včetně odpovídajících cen. A nevypadá to, že by ty ceny vyšroubovali sběratelé. Možná to při životě udržuje nějaká svépomocná komunita. Nevím, mohu se samozřejmě mýlit, pro mě je to zatím dost nové téma.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6074
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Tri-ang

Příspěvekod Donatelli » pon 11 úno, 2019 3:19 pm

Majitelem firmy byl Walter Lines, který převzal firmu Rovex Scale Models Ltd. vyrábějící modelovou železnicic Tri-ang 00 na počátku padesátých let. Při jedné obchodní cestě do Německa si přivezl soupravu Rokal a v únoru 1957 se už na londýnském veletrhu hraček objevily první dvě soupravy Tri-ang ve velikosti TT. Časem se sortiment rozšiřoval a jistou zajímavostí je, že modely pro francouzský trh se vyráběly ve Francii v Calais.... V roce 1964 vyšel poslední katalog Tri-ang, okolo roku 1966 zmizely poslední modely z obchodů a v roce 1968 prodali bratři Linesové zbytky výrobního programu Tri-ang......
Donatelli
 
Příspěvky: 354
Registrován: sob 17 kvě, 2008 6:50 pm

Re: Tri-ang

Příspěvekod Jiri Dvoracek » pon 11 úno, 2019 5:52 pm

No nevim. Ale kdyz jdu tady do modelarskeho obchodu, tak o modelove velikosti TT nemaji ani paru :mrgreen: :mrgreen: Nastesti pomucky pro tvorbu krajiny jsou univerzalni :mrgreen:
TT - digital, CD, ZSR a OBB, epocha V a VI, Digitrax a JMRI
Jiri Dvoracek
 
Příspěvky: 1165
Registrován: ned 03 čer, 2012 12:20 pm
Bydliště: Valašské Meziříčí, CZ

Re: Tri-ang

Příspěvekod PaMi » pon 11 úno, 2019 6:28 pm

Mám doma sbírku všech lokomotiv, které Tri-ang v TT vyráběl (chybí mi akorát jeden motorový vůz).
Přílohy
TriAng.jpg
-- TT -- ČSD -- Jenom pro radost -- TrainController 8.0 Gold -- Moduly
Uživatelský avatar
PaMi
 
Příspěvky: 486
Registrován: úte 04 bře, 2008 1:57 pm

Re: Tri-ang

Příspěvekod hobby » pon 25 bře, 2019 6:57 pm

I have only just noticed this thread! Triang TT production went from 1957 to 1964. It was very different to TT scale in mainland Europe and the USA though. They used a scale of 1:101, not 1:120, as they said they could not fit the electric motors into the smaller bodies of 1:120 scale models of UK trains which are smaller than yours in Real Life. The range was very small and the only "foreign" loco was a freelance French pacific. There is more here:

http://www.tri-angtt.org.uk

There are a few people who still model in "British" TT, they either use 12mm gauge track or scratchbuild using 14.2mm track, it is called 3mm scale modeling or TT3 as they use 3mm= one foot. There is also a supplier that supplies them, he used to trade in BTTB stock as well but doesn't do anything now.

http://www.3smr.co.uk/

(I won't do a Google Translate as I think it will end up as rubbish! If someone can translate for me I would be grateful!)
hobby
 
Příspěvky: 290
Registrován: úte 21 zář, 2010 6:57 am

Re: Tri-ang

Příspěvekod hank » pon 25 bře, 2019 7:17 pm

Překlad příspěvku od uživatele hobby.

Teprve až teď jsem si všiml tohoto vlákna! Výroba Triangu v TT probíhala v letech 1957 - 1964. Velmi se však lišila od velikosti TT na evropském kontinentu a v USA. Používali měřítko 1:101, nikoli 1:120, protože prý nemohli dostat elektromotory do menších nástaveb modelů britských vlaků ve velikosti 1:120, které jsou ve skutečnosti menší než ty vaše. (Tady hobby naráží na odlišný průjezdný profil ostrovních vozidel ve srovnání s kontinentálním. Pozn. moje.) Výběr předloh byl velmi malý a jedinou "zahraniční" lokomotivou byl "freelance" (tj. fiktivní, pozn. moje) francouzský Pacific (= parní lok. o uspořádání dvojkolí 2' D 1', pozn. moje). Více viz tady:

http://www.tri-angtt.org.uk

Existuje několik lidí, kteří ještě modelují v "britské" velikosti TT, buď používají kolejivo o rozchodu 12 mm nebo si vyrábějí sami kolejivo o rozchodu 14,2 mm, čemuž se říká měřítko 3 mm, protože používají poměr 3 mm = 1 stopa. (30,48 cm, pozn. moje) Existuje také jeden dodavatel, který je zásobuje, dříve prodával i sortiment BTTB, ale teď už nedělá nic.

http://www.3smr.co.uk/
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6074
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Tri-ang

Příspěvekod hank » pon 25 bře, 2019 7:18 pm

hobby píše:I won't do a Google Translate as I think it will end up as rubbish! If someone can translate for me I would be grateful!


Done. :wink:
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6074
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Tri-ang

Příspěvekod hobby » úte 26 bře, 2019 8:22 am

Thanks, Hank, I hope you found it useful!
hobby
 
Příspěvky: 290
Registrován: úte 21 zář, 2010 6:57 am

Re: Tri-ang

Příspěvekod prcek » úte 26 bře, 2019 9:44 am

hobby píše:Thanks, Hank, I hope you found it useful!


For me it is at least interesting.

CZ: Pro me je to prinejmensim zajimave.
prcek
 
Příspěvky: 494
Registrován: ned 05 dub, 2009 11:36 am
Bydliště: kousek jižně od Brna

Re: Tri-ang

Příspěvekod hank » úte 26 bře, 2019 11:07 am

hobby píše:Thanks, Hank, I hope you found it useful!


Surely. You have corrected a lot of my previous errors referring to the Triang story. Many thanks.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6074
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm


Zpět na Modelářské obchody a výrobci

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků