Je H0 mrtvé měřítko?

Co se nikam nevešlo, neni pro to téma apod.

Moderátoři: milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Je H0 mrtvé měřítko?

Příspěvekod loscarlos » pon 25 bře, 2019 8:49 am

hank61 - zlatá slova, bohužel.
Ale záleží na přístupu. Mohu, myslím posoudit, z vlastní zkušenosti. Mám dva synky, dnes už 6 a 9 let. Ten starší - pc, playstation atd. Mladší je ještě tvárný. Menší dostal od ježíška malý set modelářského náčiní a udělali jsem spolu malé dioramko - prkýnko, garáž, pár stromků a nějaká foliáž ze zbytků. Když to viděl staší, najednou uzačal toužit po vojenském dioramku - cesta, stromky, bunkr .... . Tak už plánujem, co a jak. Zajímavé, že co je nejvíc zajímá je práce se statikou. To je úplně fascinuje :-). Velkému se líbí vrtulníky. dobrý, mám stavebnici Bell, doma už 10 let, tak mu jí dám. Jen po něm chci, aby si na netu našel podklady a udělal si nějakou přípravu. Myslím, že to je nedoceněná "vlastnost" modelařiny celkově. Pro něco se rozhodnu, najdu si podklady, zpracuju si výstup a model udělám. Když to převedu na školní podmínky, tak to je to, co dnes od dětí ve škole chtějí. Nejen informace najít, ale i je vyselektovat a použít.
A to H0 ? No nevím, když dnes vydím na burze, co všechno se nabízí v TT ( malovýrobci) , tak myslím, že my v H0 můžem jen závidět. Já toho mám v H0 už tolik, že přecházet na něco jiného je nesmysl.
Jsem se nějak rozepsal, safra, omlouvám se :-)
HO, epocha IV/V + ČSD/ČD. Nejprve analog a teď asi digitál ..... .
Uživatelský avatar
loscarlos
 
Příspěvky: 406
Registrován: úte 23 úno, 2010 8:50 am
Bydliště: okr. Benešov

Re: Je H0 mrtvé měřítko?

Příspěvekod hank » pon 25 bře, 2019 8:59 am

belgarat: Ona situace není zas tak beznadějná, jenom ji zezdola neumíme v plné míře posoudit a často zobecňujeme nesprávně, spoléhajíce se na zdeformovaný pohled na svět, který nám nabízí většina médií.

Pokud už mladí mají potřebu organizovat se k nějaké společné činnosti, dělají to např. v neziskovém sektoru (vůči kterému se části politiků a médií podařilo mezi tzv. slušnými lidmi vypěstovat neuvěřitelnou míru nenávisti možnou mj. díky tomu, že málokdo ví, jak ten sektor funguje, ale taky jak fungují média a o co jde jejich majitelům a vydavatelům) nebo rovnou hlasují nohama a odcházejí do ciziny směrem na západ od nás, kde je situace přece jen (zatím?) pořád ještě dost odlišná.

A vůbec, každá odcházející generace má pocit, že dnešní mládež nestojí za nic a že s námi odchází i ten lepší svět... Tím pocitem lidstvo trpí už asi 5000 let (nebo jak dlouho si zapisuje své dějiny), takže mě to až tak nepřekvapuje. Ale koneckonců to už brzo bude jejich svět a jak si ho zařídí, takový ho budou mít.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6074
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Je H0 mrtvé měřítko?

Příspěvekod hank » pon 25 bře, 2019 9:14 am

loscarlos: No jistě, za rodiče jejich práci nikdo neudělá.

Taky OT: Prostřední dceři je dnes 38 let. Na sopránovou zobcovou flétnu se začala učit hrát už v 5 letech, dřív než číst a psát. Koupil jsem tehdy rovnou dvě (možná si ještě někdo vzpomene, jaké martyrium bylo v r. 1985 shánět aspoň průměrnou zobcovou flétnu...) a začali jsme pískat spolu. Dva roky jsem to zvládal, podle osnov v hudebce až do tří křížků a tří béček :lol: , pak jsem jejímu talentu přestal stačit. Dodnes si vzpomínáme na to památné společné pískání a zpívání koled na kůru v Brně u sv. Tomáše o adventu 1989... Dcera se pak stala členkou amatérského sdružení staré hudby složeného z dětí a mládeže, které v 90. letech koncertovalo v různých zámcích a kostelích, dnes ovládá všechny dřevěné dechové nástroje a i když se tím profesně neživí, občas kromě vlastních synků učí pískat na flétničky i děti ze sousedství.

Tož tak. 8)
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6074
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Je H0 mrtvé měřítko?

Příspěvekod HonzaM » pon 25 bře, 2019 10:32 am

Ono to souvisí i s cenou, když se tomu věnuje dospělý, je ochoten a schopen do toho vložit nemalé finanční prostředky, když za rodičem přijde dítě, tak pokud o to ten rodič nemá zájem sám, přijde mu to hrozně drahé. V levných setech pak jsou často méně kvalitní lokomotivy a ovladače. A stejně jako v jiných obastech platí zásada starého moudrého angličana . nejsem tak bohat, abys si kupoval levné věci. V mnoha případech se to časem projeví, ty levné produkty buď nemají všechny existující funkce, nebo mají malou trvanlivost, takže si uživatel stejně nakonec koupí to dražší a kvalitnější. Pokud jde o měřítko, většina těch koho se zeptáte bude doporučovat to, které má sám, bude hovořit o jeho výhodách, o nevýhodách pomlčí nebo je uvede jako odstrašující problémy. Můj pohled (samozřejmě neobjektivní, protože mám N):
H0 - výhody: nejlepší zobrazení detailů, nejširší sortiment vozidel i příslušenství, nejlepší pohon i možnosti elektroniky, díky dostatku prostoru
- nevýhody: vyšší cena, velké nároky na prostor, vedoucí k tomu, že většinou nelze provozovat vlaky reálné délky, tedy delsí než lokomotivu a tři Y, nelze budovat tratě kde vlak jede krajinou.
TT - výhody: o něco menší nároky na prostor než H0
- nevýhody: menší sortiment než u H0, málo výrobců tento rozměr vyrábějících, nároky na prostor jsou sice o málo menší než u H0, ale stále ještě značné, znemožňující reálně dlouhé vlaky a delší traťové úseky mezi stanicemi.
N:- znatelně menší nároky na prostor než H0 i než TT, možnost vytvoření reálně působící krajiny, řada světových výrobců tohoto rozměru, což poskytuje dobrou nabidku modelů vhodných na relativně jednoduchou úpravu na české modely. Mám poměrně dost příkladů takovéto úpravy.
- nevýhody: menší detailnost modelů, menší sortiment, což je ovšem dáno o souvislostí s počtem uživatelů - bude-li více uživatelů, půjde vyrábět větší série a tím se zvýši zájem výrobců o český trh a rozšíří se sortiment. Viz příklady Trix, Fleischmann, Hobbytrain. Typický příklad problému slepice a vejce.
Z- Výhody: velmi malé nároky na prostor.
- nevýhody: málo světových výrobců, pokud vím žádný nevyrám české modely, velmi omezená nabídka modelů vhodných na přestavbu, málo výrobců kolejiva i staveb a dalších součástí pro tvorbu krajiny
T-gauge - výhody:možnost posatavit třena kolejiště do konferenčního stolku
- nevýhody: naprosté minumum výrobců produkujících vozidla i kolejivo, neexistující modely podle českých předloh, absoutní minimum detailů.
Je to můj subjektivní pohled, přešel jsem k N poté, co jsem měl H0 i TT, své volby nelituji. Příznivci jednotlivých měřítek určitě najdou větší množství výhod "svého" rozměru a budou relativizovat nevýhody.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4042
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Je H0 mrtvé měřítko?

Příspěvekod vmucha » pon 25 bře, 2019 10:53 am

Podle mně, přidám-li se k diskusi, to není ani tak o těch penězích - i když koníček to rozhodně není levný.
Včera jsem byl svědkem, jak maminka vysolila 18 tisíc za jablečný telefon synkovi odhaduji tak 1-2 třídu. A ani nehla brvou a jsem si skoro jistý, že přijeli sockou a ne nablýskaným autem za milión. Spíš vidím takovou lenost rodičů zapojit děti do smysluplných činností, kterých se ale na úkor svého času musí také zúčastnit, aby to neslo ovoce - jak psal Hank. Synovi je 20 a zajímá ho momentálně anatomie ženského těla, ale věřím, že jednou se k tomu vrátí. Rozhodně klobouk dolů před všemi, kteří svůj čas dětem dávají.
Doupovská dráha 2. epocha TT
vmucha
 
Příspěvky: 641
Registrován: stř 10 bře, 2010 11:42 am
Bydliště: Mšené-lázně

Re: Je H0 mrtvé měřítko?

Příspěvekod hank » pon 25 bře, 2019 11:16 am

vmucha píše:Spíš vidím takovou lenost rodičů zapojit děti do smysluplných činností, kterých se ale na úkor svého času musí také zúčastnit, aby to neslo ovoce - jak psal Hank.


No ale o tom je přece řeč. Jakmile se člověk rozhodne přivést do tohoto slzavého údolí děti, tak dokud mu ty děti nevyletí z hnízda, "jeho" čas není jeho. A kdo čas strávený s dětmi posuzuje jako ztrátu "svého" času nebo ho dokonce přepočítává na ušlé výdělky, ať radši nemá děti vůbec.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6074
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Je H0 mrtvé měřítko?

Příspěvekod czhunter » pon 25 bře, 2019 8:56 pm

Také přihodím několik zbytečných zamyšlení:

1) for belgarat- ač modernější oblast, "wifinaření" téměř jistě umře dřív než modelářství. Za 10 let ho zabije 5G a je hotovo. Ve skutečnosti existuje hypotéza, že každá věc (která nepodléhá nějaké fyzikální degradaci) vydrží tolik, kolik vydržela doposud. Tj. pokud můžeme dát jakýkoliv tip na to, v jakém stádiu nějaká věc je, nejpravděpodobněji je právě v "poločase rozpadu".

2) to že "něco odvádí děti od modelaření" je poměrně divná myšlenka. Všechno kromě modelaření (logicky!) odvádí děti od modelaření. Tak jako dnes to jde svést na telefony a hry a sociální sítě, stejně tak šlo před 20, 40, 60 lety říct, že děti od modelaření odvádí fotbal, televize a beletrie a ... kdovíco všechno. Nepochybně je to pravda, je mi nedává smysl to zmiňovat.

3) to že někdo hraje dřív hry na PC než staví modely nic neznamená. Tak jsem (jakožto dnes třicátník) přišel cestou LEGO > PC hry > modely. Dává to smysl? Úplně stejný, jako jakákoliv jiná životní cesta. Není potřeba se modelářem narodit a není potřeba jako modelář umřít - jeden koníček "od kolébky do hrobu" je spíš výjimka než pravidlo.

4) dnes stejně jako kdykoliv jindy v dějinách 99,9% lidí železniční modely nestaví. Ne, fakt to ve vašem dětství nebylo jinak.

5) železniční modelářství se mění (naštěstí). Přišel digitál, bohužel hází (i) dětem klacky pod nohy (který blbec každých pár let mění patice, aby to bylo složité? Neumí to vymyslet na mnoho let dopředu a zpětně kompatibilní, jako třeba USB?), umožňuje ovládání klidně i tím mobilem a tabletem, brzo nepochybně přijde ovládání ve VR/AR. Nebude to super? Pro "relátkové staromilce" asi ne, já se na to docela těším, co předvedou.
Asi škoda, že to výrobci kromě Roca zbytečně málo propagují. Existují modulová setkání, ty byly prakticky umožněny právě digitálem a internetem, kdo by před 20-30 lety tušil, že to bude takto.

6) není pravda že "děti nic nedělají". Jasně, točí "stupidní videa na YouTube" - tak to nazývá každý, kdo to nezkusil. Kdo to zkusil, ví, že to jednoduché není (pokut to má mít trochu úroveň a nějaké sledující). Postavily neskutečně složité stavby a mechanismy v Minecraftu, to taky není snadné a hned.

7) Ad měřítka ... no, že H0 to má těžké, v době nákupu bytu za +- 100 000 kč/ m2 (tam kde bydlí nejvíc lidí), to asi není kupodivu.
Naposledy upravil czhunter dne pon 25 bře, 2019 10:16 pm, celkově upraveno 1
Můj Instagram o 3D tištěných tramvajích a vlacích: https://www.instagram.com/fine.trains/
czhunter
 
Příspěvky: 557
Registrován: ned 04 zář, 2011 9:37 am

Re: Je H0 mrtvé měřítko?

Příspěvekod belgarat » pon 25 bře, 2019 9:30 pm

czhunter píše:1) for belgarat- ač modernější oblast, "wifinaření" téměř jistě umře dřív než modelářství. Za 10 let ho zabije 5G a je hotovo.

No to pevne doufam. At uz 5G nebo jina technologie; sousedske spolky uz svou roli v podstate sehraly v minulosti tlakem na cenu. Uvadel jsem to pouze jako priklad, ze dnesni "digitalni mladez" ani o ciste digitalni / IT veci az tak zajem dlouhodobe nema, vyjma digitalni zabavy. Dal bych to nerozpitvaval, vice muzem SZ.
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2367
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Je H0 mrtvé měřítko?

Příspěvekod hank » úte 26 bře, 2019 7:17 am

belgarat píše:...sousedske spolky uz svou roli v podstate sehraly...


Jak ukazují zprávy z USA, například z rozpadajících se amerických měst v oblasti Rust Belt opuštěných velkým průmyslem, ale i z takových hnízd progresivních alternativců jako je třeba Seattle, sousedské (neighborhood) spolky a jejich možnosti a aktivity by se v žádném případě neměly podceňovat. Já se domnívám, že jejich čas v našich podmínkách teprve přijde, jestli/až se dostaví nějaké zásadnější společenskoekonomické krize (protože to, co jsme doposud zažili po r. 2008, se ve srovnání se stavem USA krizí nedá nazvat ani omylem), že tato forma činnosti je vhodná nejen pro provoz sítí a že mají perspektivní budoucnost před sebou.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6074
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Je H0 mrtvé měřítko?

Příspěvekod sidlo » úte 26 bře, 2019 7:52 am

hank píše:sousedské (neighborhood) spolky a jejich možnosti a aktivity by se v žádném případě neměly podceňovat


Naprostý souhlas. Vždyť i kroužek v našem městečku kdesi na Vysočině funguje jenom proto, že si rozumíme nejenom u mašinek. A že se taky občas sejdeme (včetně hezčích poloviček) na akcích primárně společenských. Protože starat se na kroužku o děti není příliš zábavné. A uspořádat výstavu s ježděním tak, aby to k něčemu vypadalo, tak to znamená vrazit do toho taky pár korun (× 1.000) z vlastní kapsy, protože jinak to jezdit nabude a nikdo vám na to peníze nedá. Řekl bych, že u belgaratů to funguje podobně :D
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3590
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Je H0 mrtvé měřítko?

Příspěvekod belgarat » úte 26 bře, 2019 9:04 am

sidlo píše: u belgaratů to funguje podobně :D

Nojo ... predminuly tyden jsem daval dohromady domaci ucetnictvi, a samotny krouzek mi vylezl z "kapesneho" na vlastni vlacky doma ... hernajz.
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2367
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Je H0 mrtvé měřítko?

Příspěvekod milan ferdián » úte 26 bře, 2019 11:24 am

belgarat píše:
sidlo píše: u belgaratů to funguje podobně :D

Nojo ... predminuly tyden jsem daval dohromady domaci ucetnictvi, a samotny krouzek mi vylezl z "kapesneho" na vlastni vlacky doma ... hernajz.

Tak ani pozlacená tabulka nebude :shock: :mrgreen: :wink: .
Milan
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Je H0 mrtvé měřítko?

Příspěvekod Ronoath » úte 26 bře, 2019 3:25 pm

Můj pohled na věc: Začít modelařit je dnes velmi jednoduché. Pokud netrvám na ČD/ČSD, kde je drahé cokoli, mohu bez extra výdajů začít s levnějšími modely z druhé ruky, a navíc se neskutečně dobře shání. Když si vzpomenu na své začátky, jak jsem v bazaru za 700 koupil start set Piko, nekompletní, ale byl jsem rád, že něco mám. Co taky na malém městě v Beskydech. Pár podarovaných lokomotiv od různých známých rodičů, kterým odrostly děti - a to mi stačilo pro první kolejiště na polystyrenové desce.

Dnes stačí otevřít Aukro a při troše štěstí se dá koupit leccos. Na studiích jsme s kamarády koupili do našeho "KŽM Asketická knihovna" 6 × rozdělaný start set Piko s hračkovým Bmz navíc, množstvím stromů (dnes je mám na posunovacím hlavolamu) a podobnými drobnostmi za dva a půl tisíce korun. A to prosím start set s Herkulem OBB a třemi nákladními vozy, žádná NDR produkce. A nezdá se mi to výjimka.

Navíc, lidé mají více peněz než v půli 90. let, kdy jsem se pokoušel začínat já. Mládež se dnes nedomáhá připojení k Wi-Fi - rodiče jim platí data, a když si uvědomím, kolik to stojí - každý měsíc by se dalo něco k vláčkům přikoupit.

Podle mého pozorování prostě zmizela fascinace technikou. Jako malí kluci jsme koukali do aut, a podle tachometru určovali, kolik to fáro vytáhne (ano, zábavné to bylo u našeho Trabantu...), předháněli jsme se s modely aut Bburago, později studovali Svět motorů a podobně. Při nedělních procházkách jsem se vždy ptal táty, co to za mašinu je na mostě. Pak jsem jezdíval na kole koukat na nové 843, kterak vozily spěšňák Vsetín - Jeseník.

Nedávno jsem se ve škole zeptal při doplňovačce na "značku sportovních aut z Itálie." Co odpověděli děti? "Škoda." Potřebuje to další komentář?

Ne, dnes není zájem o techniku, takže tím jsou bity technické koníčky: vláčky, letadla a podobně. Znám z okolí jen dva mládežníky do 18. let, co modelaří: Jeden je fanatik do Wehrmachtu a tak slepuje kity tanků, druhý neví, co by, tak lepí letadla. V obou případech je zřejmá inspirace otcem.

Asi jsem trochu přehnal délku, ale jak říká můj otec "čím větší blbec, tím delší souvětí :D "
H0, se zamračenými někde mezi roky 2001 - 2005 na Šumavě. V digitálu.
Uživatelský avatar
Ronoath
 
Příspěvky: 225
Registrován: úte 22 led, 2013 9:05 am
Bydliště: Prajzsko

Re: Je H0 mrtvé měřítko?

Příspěvekod czhunter » úte 26 bře, 2019 5:16 pm

Ronoath píše:Podle mého pozorování prostě zmizela fascinace technikou.

To si nemyslím - jen jsou fascinováni _jinou technikou_.
Už když jsem před 20 lety vyrůstal, tak už auta dávno "nebyly cool" - to už jsme se s kluky bavili o taktování procesorů, časování RAMek a prvních smarphonech (byli jsme fascinování možná tak Nokií Communicator).
Dnes, o 20 let později, už jsou pochopitelně i PC a smartphony "zastaralé", a skuteční mladí "geekové" jsou jistě zase jinde (fakt už ani nevím, o co se dnes zajímají, před 5 lety bych řekl 3D tiskárny, drony a těžební rigy pro kryptoměny ... ale to už je dnes _zase_ staré).

A v českém prostředí rozhodně železnice není nic lákavého pro fanoušky "high-tech".
Zajímat se o "vláčky" je tady asi tak ekvivalent zajímaní se o hrady - spíš věc spojená s historií než technikou.
Můj Instagram o 3D tištěných tramvajích a vlacích: https://www.instagram.com/fine.trains/
czhunter
 
Příspěvky: 557
Registrován: ned 04 zář, 2011 9:37 am

Re: Je H0 mrtvé měřítko?

Příspěvekod Petr S. » stř 27 bře, 2019 10:38 am

ahoj vespolek
Neviděl bych to umírání H0 tak černě . Podívejte se na množství obchodů , které živí prodej železničních modelů .
Všechno souvisí se vším . Je na rodičích , jak povedou své děti .
Já jsem to svým způsobem prohrál , protože syn se dal na historické divadlo a souboje . Nemám mu to za zlé , je to dokonce hezké . U svého koníčka myslí a pracuje .
Vnuk si vymodlil kovadlinu a výheň a ková . Dokáže vykovat nůž a nabrousit ho tak , že se s ním oholím . Taky dobré .
Komu předám modely - to fakt nevím .
Petr
Petr S.
 
Příspěvky: 536
Registrován: úte 16 pro, 2008 8:42 pm

PředchozíDalší

Zpět na Nezařazeno (off topic)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 1 návštěvník