vitráže do oken kostela

Založte si vlastní témata a prezentuje zde stavbu vlastních modelů od A do Z. Pouze lokomotivy, vozy či stavby. Ne kolejiště.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

vitráže do oken kostela

Příspěvekod Ruda72 » sob 09 bře, 2019 2:18 pm

Zdravím všechny modeláře a měl bych dotaz. Stavím kostel v H0 ze stavebnice Auhagen a potřeboval bych si nějak vyrobit vitráže do oken. U stavebnice jsou dodána průhledná okna a rozhoduji se, že buď udělám interiér kostela (lavice, obrazy, lidi) a nebo vitráže do oken, přes které bude prosvítat světlo, ale nebude vidět dovnitř, tak jak to už u kostela bývá zvykem. Interiér bude osvětlen LED diodami. Nemáte někdo zkušenost s domácím tiskem vitráží (ve zmenšené podobě asi jen barevných nepravidelných plošek) na nějakou průhlednou fólii? Na papír to tisknout nechci, vypadalo by to příšerně. Díky moc za tipy.
Ruda72
 
Příspěvky: 202
Registrován: ned 14 led, 2018 10:11 pm

Re: vitráže do oken kostela

Příspěvekod Martin70 » sob 09 bře, 2019 4:28 pm

Zdravím, dovolím si napsat i když jsem tuto záležitost nikdy nědělat. Osobně bych zkusil potisknout tenký pauzovací papír... (no asi to je mimo zadání, papír byl v popisu zavrhnut a nevím jak by to vypadalo?) V reálu jsou vítráže umístěny stejně zevnitř a zvenku je další čiré sklo, aby to vandalové nevytloukli z venčí... Nebo ten samý postup a pak to zalaminovat do co nejtenší folie. Kde se dá sehnat předloha svatých výjevů netuším. Pokud jsou mé návrhy chybné či někdo poradí lepší postup bude to inspirující pro všechny. Myslím si, že pokud se povede vyrobit zajímavé vitráže bude to velmi působivé při osvětlení zevnitř jako jitřní bohoslužba nebo večerní pobožnost na kolejišti. Svatá Barbora bude žehnat všem tunelům na trati. Modelařině zdar. Martin 8)
P.s. Já jsem třeba zalaminoval pauzák a imitoval koupelno-záchodová okénka u bytovky. :wink:
Začátečník a obdivovatel H0, nyní bez kolejiště. Hledám informace a uvidím zda se pustím do stavby.
Uživatelský avatar
Martin70
 
Příspěvky: 351
Registrován: sob 19 bře, 2016 9:07 am
Bydliště: Zlín

Re: vitráže do oken kostela

Příspěvekod czcharlie » sob 09 bře, 2019 5:30 pm

Koupit lze transparentní fólie do inkoustových či laserových tiskáren (existují i univerzální). Jsou samolepící i bez lepící vrstvy, ty samolepící jsou obvykle levnější. Tloušťka se pohybuje obvykle okolo 0,1mm. Za výrazně příznivější cenu se dají obstarat obligátně na Aliexpress.
czcharlie
 
Příspěvky: 344
Registrován: čtv 15 pro, 2016 10:42 pm

Re: vitráže do oken kostela

Příspěvekod hank » sob 09 bře, 2019 6:16 pm

Mám tady soubor pdf, který byl kdysi vydán jako doplněk k papírovému modelu jednoho polského kostela v měřítku 1:150. Obsahem souboru jsou barevné vitráže do oken určené k tisku na průhlednou fólii. Když mi pošleš SZ s nějakou e-mailovou adresou, tak ti ty vitráže můžu poslat. Se změnou měřítka, úpravou tvarů oken apod. si jistě poradíš sám. Soubor byl tenkrát k dispozici zdarma a ani já za něj nic nechci; jenom ho tu nechci vystavovat veřejně, protože už si nepamatuju, jak to je s autorskými právy.

Nabídka platí i pro ostatní zájemce.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6074
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: vitráže do oken kostela

Příspěvekod czcharlie » sob 09 bře, 2019 6:43 pm

Spoustu obrázků vitráží (a nejen vitráží) zdarma i pro komerční užití lze získat na Pixabay.
czcharlie
 
Příspěvky: 344
Registrován: čtv 15 pro, 2016 10:42 pm

Re: vitráže do oken kostela

Příspěvekod Ruda72 » úte 12 bře, 2019 8:59 pm

díky za ten tip. Obrázky jsem si stáhl, zmenšil a upravil, v Copy General nechal vytisknout na folii a stavba kostela může pokračovat :-) Bohužel v krabici byli 2 díly navíc a 2 chyběli, tak doufám, že mi je z Auhagenu pošlou ....
Ruda72
 
Příspěvky: 202
Registrován: ned 14 led, 2018 10:11 pm


Zpět na Mám rozestavěno (máme rozestavěno)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků