Barevná úprava zdiva - laser cut

Práce s modely, povrchová úprava, patinování modelů, použití barev apod.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Barevná úprava zdiva - laser cut

Příspěvekod Fox » čtv 07 bře, 2019 9:52 am

Kolegové, nemáte někdo správné tipy, jak dotáhnout vzhled opěrných zdí, kde se na povrch použije papír s 3D laserováním (hlavně mám na mysli tyhle: https://www.kb-model.eu/mtbmodel/eshop/ ... rna-zed-TT)? Je to papír, který celkem saje, i když se předtím přelakuje. Zatím jsem to natřel základní barvou kamene (např. šedá), po uschnutí jen ošmidlal suchým štětcem, případně u malých rozměrů (kamenné podezdívky domků) jsem jednotlivě zvýrazňoval některé kameny - u velké opěrné / zárubní zdi to je ale strašná pakárna :mrgreen: . Hlavní problém mám, když bych chtěl světlé spáry. Když přejedu washem, tak se zabarví i povrch kamenů a z toho papíru to skoro nejde dolů... Guru Mnitka popisuje skvělý postup, ale funguje to jen na plast (http://www.mnitka.com/barevna-uprava-zdiva/) - si myslím... Máte nějaké dobré tipy??
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1297
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: Barevná úprava zdiva - laser cut

Příspěvekod jihous » čtv 07 bře, 2019 10:12 am

Je to za mě a vyzkoušený jen na podezdívce u kb-model Slatiňany, ale nejdřív stavební penetrace - z obou stran aby se papír nekroutil, pak základní nátěr kamenů (já akryl) a nakonec tužka z prodejny výtvarných potřeb zvoleného odstínu na doladění kamenů a rozbití jednolitosti pak světlešedá tužka na spáry. Dobře projet každou spáru a za mě dobrý.
jihous
 
Příspěvky: 317
Registrován: čtv 05 kvě, 2011 12:13 pm

Re: Barevná úprava zdiva - laser cut

Příspěvekod Fox » čtv 07 bře, 2019 10:15 am

Díky, jo, tužka mně nenapadla. Vyzkouším.
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1297
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: Barevná úprava zdiva - laser cut

Příspěvekod fulda » čtv 07 bře, 2019 11:48 am

Nezkoušel jsi do toho navakuovat epoxid?
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Barevná úprava zdiva - laser cut

Příspěvekod Fox » čtv 07 bře, 2019 11:51 am

Epoxy jsem nezkoušel, ani nemám jak, kde a čím. Ale mohlo by to fungovat - tím bychom dostali z papíru plast a dále již nastupují známé postupy. :D
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1297
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: Barevná úprava zdiva - laser cut

Příspěvekod fulda » čtv 07 bře, 2019 1:05 pm

Fox píše:Epoxy jsem nezkoušel, ani nemám jak, kde a čím.
Postup je jednoduchý, vezmeš vakuovačku a epoxidový lak. Lak rozmícháš běžným způsobem, natřeš štědrou vrstvu na papír a dáš do vakuovačky. Vycucneš vzduch, zaklepáním uvolníš bubliny, vrátíš vzduch a otřeš přebytečný lak. pak počkáš do zatvrdnutí.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Barevná úprava zdiva - laser cut

Příspěvekod Fox » čtv 07 bře, 2019 1:21 pm

Jo, díky za odkaz. Prostuduji, projdu z čeho bych to doma spáchal (mám například nepoužívaný kompresorek na huštění pneumatik). Další brouk v hlavě :D .
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1297
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: Barevná úprava zdiva - laser cut

Příspěvekod ladiznet » čtv 07 bře, 2019 5:01 pm

já jsem jako základ zkusil barvu ve spreji. Povrch ztvrdne a poté upravíme klasickým akrylem.
www.usTTi.cz - ústečtí modeláři
Uživatelský avatar
ladiznet
 
Příspěvky: 692
Registrován: sob 25 črc, 2009 4:04 pm
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Barevná úprava zdiva - laser cut

Příspěvekod Fox » ned 10 bře, 2019 5:21 pm

O víkendu jsem pracoval na pokusech s úpravou zdiva. Vytvářel jsem zárubní zeď a nakonec takto:

- laser cut jsem podlepil kartónem tl. 1mm, na lepení jsem použil vodostálé lepidlo (UHU Power, podle zápachu něco mezi Kanagomem a Chemoprénem)
- přestříkal jsem silnější vrstvou matného akrylového laku ve spreji, aby se papír nasákl
- po zatvrdnutí jsem to celé přestříkal akrylem Lifecolor UA780 (Blue Stone)
- wash silně naředěnou olejovkou (MIG Buff, ředěno White Spiritem Winsor), následně jsem se pokusil uchošťouchy wash setřít z povrchu, aby zůstal pokud možno ve spárách. To se úplně nezdařilo, protože bych už poškodil papír...
- po uschnutí jsem stříkal šikmo zdola (jakoby od země) silně zředěnou akrylkou Tamyia XF-63 (German Gray), ředěno isopropylem
- jako konečná úprava jsem nepravidelně přetíral některé kameny akrylkami Lifecolor ze sady Stone Gray (CS40) a potom ještě (až po usazení do terénu) patina práškovými křídami (černá, bílá, hnědá...). Tady se nabízí otázka, zda to stříknutí stínu (Tamyia XF-63) nemělo být až po barevném přetření některých kamenů, ale už se stalo...

... no, co bych povídal, dost jsem se nadřel :D . Ještě že mně to hračičkaření s detaily docela baví. Neříkám, že ten postup je jediný správný, spíš jsem se to vždycky snažil po nějakém kroku zachránit. Fotka je z mobilu, je celkem podobná výsledku.

Edit: ještě jsem zapomněl naznačení stékajících stop degradované malty na některých místech. To jsem udělal světlounce šedou akrylkou ale docela jsem si naběhl. Mělo to být ve spárách, ale rozteklo se to i po povrchu šutrů. Pak jsem musel štětečkem kameny opravovat.
IMG_20190310_0740487.jpg
IMG_20190310_0741105.jpg
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1297
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: Barevná úprava zdiva - laser cut

Příspěvekod Fox » sob 08 srp, 2020 8:07 am

Pořád mi nedají spát všelijaké metody barvení kamenného zdiva. Kolegové, pokud sem chodí někdo z Modulů Brno, existuje jeden pěkný, ale bohužel už letitý příspěvek: http://www.modulybrno.cz/kobyli-dil-treti ve kterém je odkaz na staré mnitkovy stránky popisující metodu zvanou "ťuping". Odkaz už bohužel nefunguje a já bych se strašně rád dozvěděl jak to bylo... Možná jsem něco podobného zkoušel, a to nepravidelné nanášení různých barev kouskem molitanu - tupováním (=ťuping?). Ale ono to není jen tak, nesmí se zašpinit spáry apod. Proto se ptám znalých. :idea:
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1297
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: Barevná úprava zdiva - laser cut

Příspěvekod Trixt » sob 08 srp, 2020 11:14 am

Fox píše:Edit: ještě jsem zapomněl naznačení stékajících stop degradované malty na některých místech. To jsem udělal světlounce šedou akrylkou ale docela jsem si naběhl. Mělo to být ve spárách, ale rozteklo se to i po povrchu šutrů. Pak jsem musel štětečkem kameny opravovat.

Viděl jsem, jak vyteklou maltu ze spár realizoval pan Müller Používal k tomu nikoliv akrylovou barvu, ale olejovku. Nanesl barvu vodorovně a pak suchým štětcem ji postupně roztáhl směrem dolů. Výsledek pak vypadá následovně:

malta.jpg
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: Barevná úprava zdiva - laser cut

Příspěvekod prcek » sob 08 srp, 2020 12:44 pm

Fox píše:Pořád mi nedají spát všelijaké metody barvení kamenného zdiva. Kolegové, pokud sem chodí někdo z Modulů Brno, existuje jeden pěkný, ale bohužel už letitý příspěvek: http://www.modulybrno.cz/kobyli-dil-treti ve kterém je odkaz na staré mnitkovy stránky popisující metodu zvanou "ťuping". Odkaz už bohužel nefunguje a já bych se strašně rád dozvěděl jak to bylo... Možná jsem něco podobného zkoušel, a to nepravidelné nanášení různých barev kouskem molitanu - tupováním (=ťuping?). Ale ono to není jen tak, nesmí se zašpinit spáry apod. Proto se ptám znalých. :idea:


https://web.archive.org/web/20170117115 ... ky/tuping/
Je to bez obrazku, ale textovy popis hovori jasne.
Tento pilíř->rytý sádrový olitek jsem nejprve nastříkal lesklou sprejovkou RAL 7038 pískově šedá. Poté jsem uchošťourem namočeným ve vodouředitelné barvě ťupal na jednotlivé kameny. Pro ztmavení barvy kamene jsem ťupání následně opakoval.
--
Všechno je snadné, než to zkusíš sám.
prcek
 
Příspěvky: 494
Registrován: ned 05 dub, 2009 11:36 am
Bydliště: kousek jižně od Brna

Re: Barevná úprava zdiva - laser cut

Příspěvekod Fox » sob 08 srp, 2020 1:19 pm

Díky moc: uchošťouch mně napadl až když jsem dopsal ten dotaz. Dobrý tip, budu si hrát...
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1297
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: Barevná úprava zdiva - laser cut

Příspěvekod Střelec » čtv 01 dub, 2021 8:58 pm

Most (kamenný) od Igry jsem nejprve obílil, pak kameny napajcoval suchým štětcem na šedo. následovalo dobarvená náhodně zvolených kamenů jinými odstíny a celkové lehké zašpinění.
Nějakou dobu jsem se potýkal s barvou laserovaných střech z pálených tašek - hlavně od Igry. Nakonec se povedlo dodat jim správnou olezlost starších střech. Základ byl nátěr směsí červeného akrylátu s patinátorem "cihla". Protože pouhé zašpinění neneslo požadované efekty, obtáhl jsem kulaté hrany tašek tenkým černým lihovým fixem, silnější hnědý a černý jsem pak využil na vybarvení náhodně zvolených tašek či jejich skupin. Pak jsem střechu napajcoval lehce naředěným hnědým lihovým mořidlem. To jí dodalo požadovanou olezlost. Nakonec přišlo natření "špinavým lakem" (směs vody, matného akrylového laku a několika práškových pigmentů - rez nebo červená hlína, hlína, bláto, prach, černá). Štětec v posledních fázích by neměl být moc mokrý, aby se patinovaný povrch nezkroutil.
Střelec
 
Příspěvky: 1620
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň

Re: Barevná úprava zdiva - laser cut

Příspěvekod mnitka » čtv 11 kvě, 2023 11:32 am

modely.biz propustek.jpg


K barvení kamenného zdiva jsem napsal krátký článek na své stránky.
http://www.mnitka.com/barveni-propustku ... -z-resinu/
Uživatelský avatar
mnitka
 
Příspěvky: 1223
Registrován: úte 28 říj, 2008 7:08 am
Bydliště: Brno


Zpět na Modelářské techniky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků