JMRI

Software pro železniční modelářství, simulátory, ovládání, plánování....

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Re: JMRI

Příspěvekod BohousP » úte 25 pro, 2018 8:59 am

Nezbývá než souhlasit. Tu nezaslouženou podporu jsem myslel tak, že výrobce se o to v našich končinách nijak nezasloužil. Podporu mu zde dělá Lokopin bez nároku na nějakou odměnu, třeba ve formě zapůjčení licence.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2921
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: JMRI

Příspěvekod HonzaM » úte 25 pro, 2018 9:09 am

mpinta píše:. Že je to od firmy Freiwald software s nulovou vstřícností...

Tak s tím nemohu souhlasit, pan Freiwald je velmi komunikativní, na každý dotaz mi vždy ochotně a rychle odpověděl.
mpinta píše:Zcela souhlasím s tím, že porovnání podobných aplikací je vždy problematické. Je jedno, zda jde o TC, JMRI, RocRail, či jiné. Výrobce, který program zná nejlépe, se o konkurenčních produktech vyjadřovat nebude. Vždy bude propagovat jen to vlastní.

Porovnávání je problematické také proto, že se většinou po porovnávání pustí modelář, který je již na nějaký program zvyklý a při zkoušení jiného si musí zvykat na jinou logiku volby funkcí,
mpinta píše:I já jsem se zpočátku lehce zabýval JMRI, a kdybych měl shrnout rozdíly TC vs. JMRI jednoduše, popsal bych to asi takto:
JMRI je velice "uživatelsky nepříjemný" program. Má nejspíš vysokou funkcionalitu, jako jediný asi srovnatelnou s TC, ale rozsáhlé textové nabídky se slabou grafikou příliš k pochopení a zvládnutí uživatelem moc nepřispívají.....

Měl jsem podobný dojem, ale faktem je, že jsem zvyklý na TrainController.

RocRail je také zdarma a pokud mohu soudit, je proti JMRI snadněji zvládnutelný, ovšem jak JMRI, tak RocRail jsem zkoušel jen velmi krátce.
mpinta píše:TrainController (i další produkty fy Freiwald software, jako je TrainProgrammer, TrainAnimator atd...) má naopak grafiku a intuitivnost na vysoké úrovni. Základních kroků při počátečním nastavení je velice málo, a tak je zvládnou i ti méně zkušení. Vysoká fukcionalita je samozřejmostí.

Mám stejný názor.
Naposledy upravil HonzaM dne úte 25 pro, 2018 12:44 pm, celkově upraveno 1
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4042
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: JMRI

Příspěvekod mpinta » úte 25 pro, 2018 9:31 am

HonzaM:
Freiwald a komunikace - Záleží na složitosti dotazu. Rychle, to ano. Já jsem se přes prostředníka, vlastníka licence, ptal na tři věci. Přišly nic neříkající, nepochopené a na něco jiného odpovídající informace. Tím jsem s dotazy skončil.

Jinak jsi ovšem nezklamal a opět plevelíš opakováním stejného, podobného.:D Prosím, zadrž :!:
Martin (LokoPin)
Uživatelský avatar
mpinta
 
Příspěvky: 783
Registrován: úte 08 led, 2008 11:55 am
Bydliště: Písek

Re: JMRI

Příspěvekod sidlo » čtv 10 led, 2019 6:48 am

Jak už bylo zmíněno, je obtížné objektivně porovnat více systémů. I moje znalosti jiných sw jsou pouze povrchní.

Je pravda, že jiné systémy mají velmi příjemné uživatelské rozhraní. Je velmi jednoduché na nich naklikat základní ovál a nechat automaticky kroužit několik vlaků. Naše doba je instantní a běžný zákazník chce rychlé výsledky. Zvláště u drahých výrobků platí, že pokud bychom nutili zákazníka do nějaké námahy nebo přemýšlení, tak je to důvod k reklamaci. Nevýhodou těchto systémů je, že pokud chce zákazník od systému něco co v něm není připraveno k rychlému použití tak je to velmi obtížné, často zcela nemožné. První věc kde se tato vada bezpečně pozná je řízení návěstidel. Ve světě existuje mnoho návěstních systémů. Mezi nejrozšířenější patří německý, anglický, americký a náš ОСЖД. Běžné sw obvykle zvládají pouze jeden z těchto návěstních systémů a použití jiného systému je značně komplikované, řešení vážně kulhají a jsou k tomu zapotřebí zvláštní postupy včetně speciálního hardware.

Největší předností JMRI není jeho nulová cena. Největší předností JMRI je výborně navržené jádro systému. To dává vývojářům široké možnosti implementace rozšiřujících subsystémů. Proto má JMRI nejširší škálu rozhraní pro centrály, proto má největší databázi dekodérů, proto má největší databázi návěstních systémů atd.

Zatímco u jiných systémů je výrok Možnosti systému jsou prakticky neomezené pouze marketingovým heslem, tak v případě JMRI je škála řešitelných situací opravdu široká.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3589
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: JMRI

Příspěvekod belgarat » ned 24 úno, 2019 4:53 pm

Utrpel jsem dalsi srazku s JMRI.
Nalezene drobne potize budu reportovat a/nebo rovnou opravovat, vetsi zaseky budou vyzadovat vetsi zamysleni a silne pochybuji, ze presvedcim komunitu zvyklou na nestandardni ovladani, ze existuji urcite zavedene konvence. Syndrom "not invented here" a "my mame dobre duvody proc se ovladame jinak nez 99% jinych aplikaci" znam dobre z praxe; vzdycky to tvrdil clovek, co nemel zadne zkusenosti z "usability" a uzivatelskym rozhranim...

Sem pisu jen proto, aby ZACINAJICI BEZNI UZIVATELE meli nejakou orientaci. Podle meho nazoru je JMRI, v soucasnem stavu, pro bezneho uzivatele - i pro pokrocileho, ktery dokaze ovladat Train Controller - zcelanepouzitelne; a to ne proto, ze by mu chybely nejake funkce. Ale proto, ze se uzivatelske rozhrani navrzene podle datovych struktur a ne podle toho co uzivatel potrebuje delat.

Tak napriklad:
- v Layout editoru se objekty presunuji tazenim PRAVYM tlacitkem. Obvykle je pretahovani LEVYM tlacitkem. Naopak v Control Panel editoru se presouva LEVYM tlacitkem. V Panel Editoru (pricemz vzhled vlastniho panelu je totozny, jedna se o 2 nastroje nad timtez vykresem) se opet pouziva nestandardni right-tazeni. Konzistence 0.
- v Layout editoru prakticky nelze vybrat objekt. Lze vybrat oblast tazenim mysi, pak se objektu vybere i vice. Ale vybrat jeden, pridat dalsi ... to jsem nenasel. Obvykla magie left-click, shift-left-click, shift-right-click nefunguje. V Panel Control Editoru prekvapive Ctrl-Click fiunguje jak se ocekava.
- V Control Panel Editoru okno pridani polozky vypada jako obvykle vyskakovaci nastrojove okno. Byva zvykem, ze vybrana polzka (a jeji nastaveni) jsou "aktivni" a klikem do "kreslici plochy" se objevi prvek. Chyba - musi se pretahnout. Ale v Layout Editoru se pridavam pouhym shift-left-clickem; left-klik nedela nic.
- vyse uvedeni pretazeni nefunguje, pokud si zobrazite vsechny ikonky daneho prvku (pro vyhybku: default, rovne, odbocka, error). Vsechno vypada stejne, vy mate stale pridavaci okno pro vyhybku, vyplnene spojeni na fyzickou vyhybku .... a tazeni nejde. Musite ikonky schovat. Zadne upozorneni, zadne vysedeni prvku, nebo nejaka vystraha kdyz zacnete tahnout, a navic to omezeni ani nedava zadny smysl.
- hodne oken nema default tlacitko; takze ENTER nedela co ma, musi se mysi hledat 'to spravne' potvrzovaci. Totez pro ESC a tlacitko "close / cancel". Dost dialogu pro jistotu nema tlacitka standardizovana, takze hledani OK/Cancel jako klasiky pro opusteni okna je zbytecne. Clovek musi premyslet zda "Save" znamena "ano, potvrdit obsah okna", nebo "ulozit na disk" ...
- po zadani chybne hodnoty se dialog zavre (konkretne Layout Editor - context menu - Decorations - End Bumpers - Length), bez jakehokoliv upozorneni ze jsem napsal retezec a ne cislo. Podobna nekontrola je i v dalsich. Az kdyz se nic nedeje clovek zjisti, ze se vlastne preklepl.


To ze pri kresleni kolejoveho schematu neni mozne z dialogu detailu symbolu vyhybky ZALOZIT vyhybku - musi se nejprve ve zcela jinem okne vyhybka zalozit a PAK ji lze priradit apod - je jasne, ze "to tak prece jde udelat" a cile se da dosahnout. To je v Control Panel editoru. V "Panel Editoru" jde primo vyhybku zalozit, HURA - ale musite uvest spravne "Systemove jmeno" se spravnym prefixem podle protokolu (takze trebe zalozeni vyhybky V5 neudela nic - ani chybovou hlasku, nebot se nejmenuje LT5) a uzivatelske jmeno definovat nemuzete vubec, pricemz systemova jmena reprezentuji fyzicke adresy vyhybek podle dekoderu a nelze je po zalozeni menit. Hura.

Od 90 let, kdy tohle uzivatele akceptovali, a ke kazdemu programu byl objemny manual magickych postupu doba ponekud pokrocila. Je k placi kolik prace "pod porvrchem" prijde vnivec kvuli "programatorskemu" uzivatelskemu rozhrani.

Chce se mi rict ...proboha - software s takovouhle "pouzitelnosti" ze ma za sebou uz tolik let vyvoje :( ? Freiwald by mel zvazit sponzorsky dar JMRI tymu, protoze takovou reklamu pro TC by asi tak levne neporidil.


Edit: zapomnel jsem jeste jednu vec, co mne uvedla v uzas. Na jednu stranu je v JMRI moznost do panelu dat tzv "indicator track". To je segment koleje, ktery vyjadruje ruzne stavy (neznamy, obsazeny, prideleny, pouzivany (konkretnim vozidlem), volny, ...). To je uzasne - ale vizualne segment reprezentuje pouha ikonka, JMRI s ni pracuje jen jako s obrazkem.

Vsechny panel editory jsou defacto editory schematickeho znazorneni; i Sidluv navod de facto predpoklada umistovani ikon do urciteho rastru (na rozdil od Sidlova navodu mne ale funguje roztec ikon 40, ne 10). Na sikmy spoj ve ctvercove siti ale potrebujete minmalne dva ruzne tvary - sikma prubezna 45st. a sikma lomena vychazejici uprostred. Nebo 2 sikme (z prostedka dole do prostredka vpravo a zprostred vlevo doprostred nahoru) jako treba v TC. Ale nic takoveho v Panel Editorech nenajdeme - uzivatel musi neustale pouzit "rotate" u tech "zlomu" - nebo neustale provadet "change icon" + rotate a mit pripravene mozne varianty. A nebo porusit rastr, aby se ikonky nasouply na sebe. Navic konzistenci v barvickach "Indicator turnout" a "Indicator track" - ano spravne hadate: jednotlive podporovane stavy jsou podobne, krat stav prehozeni vyhybky - resi kdo ? No prece uzivatel, ktery musi budto souhlasit s dodanym barevnym schematem, nebo rucne nadefinovat az 4x6 ikon pro jednotlive kombinace "prehozeni x stav obsazeni" u vyhybek ...

Zatimco v "Control Panel Editoru" muzete pouzivat indicator track a indicator turnout, v "Panel Editoru" jsou to jen pouhe ikonky - ani vazbu na blok obsazeni nenastavite. Naopak v "Control Panel Editoru" zas pro zmenu jaksi nejsou 3cestne vyhybky - a ty tim padem nemohou byt NIKDY indikovane. Mnam.

Opravdu je to velice nestastne.
Naposledy upravil belgarat dne ned 24 úno, 2019 6:24 pm, celkově upraveno 2
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2367
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: JMRI

Příspěvekod jaro99 » ned 24 úno, 2019 5:56 pm

Veľmi pekne a pravdivo napísané.
H0, NanoX-S88, z21 odblokovaná, Epocha IV-V.
modelkit.sk
jaro99
 
Příspěvky: 114
Registrován: úte 19 led, 2016 10:46 am

Re: JMRI

Příspěvekod Bemi » pon 25 úno, 2019 9:08 am

Ahojte, možná máte v diskuzi pravdu,ale uvědomme si, že jde o SW zcela zadarmo,který zpracovávají různí lidé s různým přístupem. Počítám se spíš k počítačovým laikům, ale podobných zhůvěřilostí jak popisujete máme v práci dost i u profesionálních programů a v jiné cenové relaci. JMRI se mi zpočátku taky moc nelíbil, "prokousávání se" cizojazyčnými návody je dosti složité a leckdy nepřehledné. I s pomocí své dcery-překladatelky jsem hodně věcí nějak nepochopil. Pak ale přišel kolega Šídlo a jeho web. Jeho české návody a česká návěstní soustava jsou jedinečné a dost mi toho vyjasnili. Ještě jednou bych ocenil jeho námahu a čas kterou tomu věnoval, na rozdíl od jiných "plkalů", kteří jenom tlachají o tom jak je co špatně, ale v podstatě nic nikam neposunou. Teď pomalu začínám JMRI znovuobjevovat a zjišťuji,že i přes jeho složitost a pochopení jde o program, který z pohledu českého modeláře asi o stupínek výše než TC. Ano program JOP je asi nejvěrnějším obrazem českého zabezpečení, ale pouze moderního a ta cena....
Bemi
 
Příspěvky: 15
Registrován: pát 12 říj, 2018 10:56 am

Re: JMRI

Příspěvekod jaro99 » pon 25 úno, 2019 9:23 am

Bemi píše: jde o program, který z pohledu českého modeláře asi o stupínek výše než TC.

Tak toto je naozaj "uletené" tvrdenie. Tie programy sú ako "deň" a "noc"
H0, NanoX-S88, z21 odblokovaná, Epocha IV-V.
modelkit.sk
jaro99
 
Příspěvky: 114
Registrován: úte 19 led, 2016 10:46 am

Re: JMRI

Příspěvekod mpinta » pon 25 úno, 2019 9:25 am

Bemi píše:... jde o program, který z pohledu českého modeláře asi o stupínek výše než TC ...

Nikdy bych si nedovolil říct, že JMRI (nebo iTrain, RocRail...) je horší, než TC. Na to JMRI (i ostatní) znám příliš málo.
Jediné, co vím jistě, je u JMRI podstatně matoucí uživatelská nepřívětivost, která odradila i mne (a to jsem programátor), a s tím související nedoporučení pro ty uživatele, kteří nejsou "počítačově" příliš zdatní.
Na druhou stranu bych se moc rád dozvěděl, o který stupínek je JMRI výš, než TC. Jistě jsou věci, které lze v tom či onom softu udělat jinak, detailněji, snad i lépe, ale povyšovat JMRI nad TC, to musí pramenit jen z neznalosti, která by měla být pro oba SW perfektní. No, víc decentněji už to napsat neumím. :D
Martin (LokoPin)
Uživatelský avatar
mpinta
 
Příspěvky: 783
Registrován: úte 08 led, 2008 11:55 am
Bydliště: Písek

Re: JMRI

Příspěvekod Bemi » pon 25 úno, 2019 10:02 am

Ahojte, nejsouc diskutér proto přikládám 2 obrázky k posouzení co je víc české. A dál bych nerad otevíral zcela neplodnou diskuzi o tom je-li lepší Mercedes nebo Favorit. Omlouvám se, ale TC opravdu znám jenom z rychlíku. Dík.
Přílohy
2.jpg
priv_09.png
Bemi
 
Příspěvky: 15
Registrován: pát 12 říj, 2018 10:56 am

Re: JMRI

Příspěvekod mpinta » pon 25 úno, 2019 10:25 am

Já s tím nezačal...
Přílohy
2019-02-25_112142.gif
Martin (LokoPin)
Uživatelský avatar
mpinta
 
Příspěvky: 783
Registrován: úte 08 led, 2008 11:55 am
Bydliště: Písek

Re: JMRI

Příspěvekod jaro99 » pon 25 úno, 2019 10:34 am

Ak človek spusti TC, za pár minut si intuitívne spojazni koľajisko. Ak spusti JMRI, intutívne nespraví absolutne nič. Musí študovať manuál a aj podľa manuálu to nie je jednoduché. V TC sa človek základy naučí za pár minút, JMRI za pár dní. Ten Mercedes nie je určite JMRI. A priložiť obrázky layout-ov ktoré niekto spravil nevysvetľuje nič. Ten layout z JMRI nie je jednoduché spraviť ani podľa návodu. Tu na fóre je aj presný návod na vytvorenie tohoto layoutu v JMRI, schválne, koľko to bude trvať? A nakoniec, ak nejaký program poznam "len z rýchlika", tak ho zásadne nehodnotím. Predpokladám. že s JMRI to bude na tej istej úrovni.
Naposledy upravil jaro99 dne pon 25 úno, 2019 12:10 pm, celkově upraveno 1
H0, NanoX-S88, z21 odblokovaná, Epocha IV-V.
modelkit.sk
jaro99
 
Příspěvky: 114
Registrován: úte 19 led, 2016 10:46 am

Re: JMRI

Příspěvekod belgarat » pon 25 úno, 2019 11:27 am

Bemi píše:Ahojte, možná máte v diskuzi pravdu,ale uvědomme si, že jde o SW zcela zadarmo,který zpracovávají různí lidé s různým přístupem.

Ano; i napriklad LibreOffice, nebo KDE je program, ktery je zadarmo - presto vyvojovy tym dodrzuje desitky let budovane "standardni chovani", ktere velmi prispiva k pouzitelnosti.

Ještě jednou bych ocenil jeho námahu a čas kterou tomu věnoval, na rozdíl od jiných "plkalů", kteří jenom
tlachají o tom jak je co špatně, ale v podstatě nic nikam neposunou. Teď pomalu začínám JMRI znovuobjevovat a zjišťuji,že i přes jeho složitost a pochopení jde o program, který z

1/ chci zduraznit ze i diky Sidlovu navodu jsem se dokazal prokousnout naprosto nepochopitelnym (= nestandardnim, bez prinosu novych uzitecnych vlastnosti diky onomu "nestandardnimu" chovani) GUI. At zije Sidlo a dlouho pise dalsi navody.

2/ Vsimnete si, ze jsem tvrdil, ze JMRI neni nepouzitelne kvuli nedostatku moznosti. "Jen" kvuli nekonzistencim a spatnemu zpracovani GUI. Prozatim z pohledu moznosti skriptovani (embedded Jython) je pro mne asi prvni volba.

3/ Protoze se nerad radim mezi "plkaly" tak prvni Pull Request opravujici prvni ze seznamu nalezenych chyb uz je vytvoreny nekdy od pulnoci; dalsi budou zahy nasledovat, ale musim si jaksi vyslapat cesticku. Spoustet ty jejich testy lokalne je drsna jizda :)

Bemi: Tve obrazky jsou v zasade porovnatelne - ale zkusil jsi, NAKRESLIT ten panel v TC a JMRI ? Rucni podle souradnic [x,y] - ne, ze by JMRI treba provedlo "priskoceni" ikonky k ikonce ... ackoliv zna jejich rozmery a umisteni, musis pozicovat rucne. Ze bys dokazal treba klikem a tazenim natahnout kolej od vyhybky k vyhybce .... to ani omylem.
Nakonec obrazek pultu nakreslis. A na rozdil od TC (? Lokopin pripadne opravi) muzes treba mit i vlastni pozadi, pro ruzne vyhybky pouzit ruzne ikony (napr. odliseni seradovaci casti vs. dopravni) - moznosti je zrejme vic.
Ale ta "jednoducha" cesta diky ktere je jednoduche namalovat a pripadne predelat panel a nemusis porad nekde neco nastavovat proste chybi. Tohle je beh na velice dlouhou trat. Jako nejjednodussi se jevi dodelani "snap" pri tazeni ikon; kdo vytvari mrizku, nebo navazuje segmenty obrazku na sebe to oceni, kdo ne, nezapne to a nic se pro nej nezmeni; slozitejsi vec, jako tazeni segmentu trate, a jeho vytvoreni z patricnych ikon knihovny bude poradny orech - zatim mne nenapada kudy do toho.

Hele, ja potrebuju JMRI naucit ovladat DETI. Je mozna jednodussi ty nejvetsi hovadiny opravit nez jim vysvetlovat ze kazde okno se ovlada uplne jinak. Mely by mne za debila - a mely by pravdu.
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2367
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: JMRI

Příspěvekod HonzaM » pon 25 úno, 2019 1:00 pm

Bemi píše:.Ano program JOP je asi nejvěrnějším obrazem českého zabezpečení, ale pouze moderního a ta cena....

A navíc je určen pouze pro komponenty Lenz, takže třeba s LocoNetem a centrálou Digitrax nepoužitelný.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4042
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: JMRI

Příspěvekod belgarat » pon 25 úno, 2019 1:15 pm

Panove, at se nam to tu nezvrhne v pretahovanou kdo ma vetsi kyblicky. Omlouvam se ze jsem do sveho prispevku zatahl sarkasmus o Freiwaldovi. Tohle je tema o JMRI, muzem zalozit nove tema, kde se budou porovnavat velikosti kyblicku nebo jineho nacini.

Proste - varovani pro zacatecniky: Na JMRI je SPOUSTA nedodelku. Spousta veci, ktere se (uplne zbytecne) vymykaji beznym postupum. Pocitejte s tim.
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2367
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

PředchozíDalší

Zpět na Software

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků