Diskuze k 3D tisku

Fórum pro 3D tisk.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Re: Diskuze k 3D tisku

Příspěvekod Franky » stř 20 úno, 2019 8:10 am

Ahoj Radku, koupil jsem na oficiálním eshopu Anycubic (http://www.anycubic3d.com/products/show/1359.html) a vybral sklad Europe (je to Německo podle všeho). Přišlo za cca. 10 dní, ale trefil jsem zrovna číňanův Nový rok, kdy jediný týden v roce Čína nepracuje, jinak by byla asi došla dřív. Tiskárna přijde komplet, jen namontuješ úchytku dvířek a nasadíš + nastavíš stavěcí desku. Ta krychle byla asi za 2,5 hodiny. Čištění výrobku v IPA úplně v pohodě. Paradoxně se jako největší problém ukázalo sehnat v Praze v nějaké rozumné ceně právě isopropylalkohol. Vytvrzuji pak UV lampou 36W za 180,-CZK. Stejnou jakou používají ženské na gelové nehty (to je dobrý argument na případnou rodinou poradu k tématu koupě tiskárny). Jediný opruz je čistění vany od resinu po skončení tisku. Doporučuje se ho v ní nenechávat déle jak dva dny bez tisku. Já měl nachystané jen 2 modely (krychle a dětské hřiště - viz.níže) a proto jsem musel vyčistit tu vanu na resin. Chce to hodně papírových útěrek. Resin je toxický a specificky páchne (nic strašného), tak to chce větrat. Provoz tiskárny si údajně bere 80W, ale ještě jsem to neměřil. S tiskárnou přijde 250 ml resinu. Dokupoval jsem resin (balení 1l) na Aliexpresu a za dva dny byl doma (ne nedoručovala Česká pošta). Pokud by byly ještě nějaké dotazy rád odpovědi doplním v chystaném článku na blogu.
Přílohy
IMG_0055.JPG
Uživatelský avatar
Franky
 
Příspěvky: 314
Registrován: pát 09 pro, 2011 12:03 pm
Bydliště: Praha - Vršovice

Re: Diskuze k 3D tisku

Příspěvekod MirekTT » stř 20 úno, 2019 8:43 am

Franky píše:Paradoxně se jako největší problém ukázalo sehnat v Praze v nějaké rozumné ceně právě isopropylalkohol.


Není to sice úplně Praha, ale cena myslím dobrá, ne?
https://www.funchem.cz/www-funchem-cz/e ... -8-1000-ml
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2564
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Diskuze k 3D tisku

Příspěvekod belgarat » stř 20 úno, 2019 8:57 am

V Praze je dobre zasobena drogerie PeMi na Zizkove: https://pemi.cz/severochema-isopropanol ... l/p/286459
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2367
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Diskuze k 3D tisku

Příspěvekod Ondis » stř 20 úno, 2019 10:31 am

Několikrát se mi stalo, že resin zůstal ve vaně i týden bez tisku a nic se nestalo. Jen to chce tiskárnu chránit před denním světlem a před dalším tiskem resin řádně promíchat.
Na čištění dílků po tisku lze použít i obyčejný technický líh (při koupi dorazila tiskárna dřív než objednaný isopropylalkohol).
Ondis
 
Příspěvky: 8
Registrován: sob 20 lis, 2010 8:01 am
Bydliště: Šumperk

Re: Diskuze k 3D tisku

Příspěvekod rawen » stř 20 úno, 2019 12:40 pm

Díky moc za odpovědi.
Na nákup se ptám vždy, protože nejsme plátci DPH, a tudíž naše účetní neumí nákup ze zahraničí. (Nepřemýšlím, prostě to tak je...)
Druhá věc je ten resin. Jde tedy o to, aby nechtěně nevytvrdnul. Máte někdo další osobní zkušenost s jeho výdrží a ochranou? Protože na každodenní tisk to nevidím.

Radek
rawen
 
Příspěvky: 1693
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: Diskuze k 3D tisku

Příspěvekod Ondis » stř 20 úno, 2019 3:56 pm

Moje zkušenost je taková, že resin na denním světle tvrdne. Pomalu, ale tvrdne. Po každém tisku jsem ho musel přelévat zpět do původního obalu. Řešením pro mě bylo vytvoření temné komory s odsáváním výparů. Od té doby pryskyřici neuklízím a jak jsem psal výše nechávám ji ve vaně tiskárny i několik dní bez tisku. 250 ml mi vydrželo bez mála 3 měsíce a bez ztráty vlastností.
Otázka na Vás, co hodláte tisknout? S velikostí dílů jde ruku v ruce spotřeba resinu. Je klidně možné, že se u Vás litr resinu ani neohřeje :)
Ondis
 
Příspěvky: 8
Registrován: sob 20 lis, 2010 8:01 am
Bydliště: Šumperk

Re: Diskuze k 3D tisku

Příspěvekod rawen » čtv 21 úno, 2019 4:25 am

No popravdě, zatím tisknu (tiskneme) spíš velké konstrukční a prototypové díly, které se nám buďto nechce obrábět konvenčně anebo se takzvaně "ladí". Z oblasti modelářství tisknu vše od ovládacích pultů stanic, poliček na ovladače k modulovce, úchytek kabelů a traf (zdrojů) až po díly "zahradní" železnice.
Přesný tisk drobností je zatím pole neprobádané...

Radek
rawen
 
Příspěvky: 1693
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: Diskuze k 3D tisku

Příspěvekod Ondis » čtv 21 úno, 2019 6:59 am

V tom případě bych se degradace pryskyřice nebál. Velké díly = velká spotřeba. Jen pozor na pracovní prostor tiskárny. Tiskový prostor má rozměry 115x65x155.
Osobně si myslím, že tato tiskárna je spíš vhodná právě pro tisk drobností (s přesností už je to horší).
Ondis
 
Příspěvky: 8
Registrován: sob 20 lis, 2010 8:01 am
Bydliště: Šumperk

Re: Diskuze k 3D tisku

Příspěvekod rawen » čtv 21 úno, 2019 8:58 am

Ondis píše:V tom případě bych se degradace pryskyřice nebál. Velké díly = velká spotřeba. Jen pozor na pracovní prostor tiskárny. Tiskový prostor má rozměry 115x65x155.
Osobně si myslím, že tato tiskárna je spíš vhodná právě pro tisk drobností (s přesností už je to horší).

Počkej - to jako, že netiskne přesně? To by byla pro mě zásadní informace a padl by důvod ke koupi.
Máš nějaká konkrétní čísla?

Díky, Radek
rawen
 
Příspěvky: 1693
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: Diskuze k 3D tisku

Příspěvekod Ondis » čtv 21 úno, 2019 9:46 am

rawen píše:
Ondis píše:V tom případě bych se degradace pryskyřice nebál. Velké díly = velká spotřeba. Jen pozor na pracovní prostor tiskárny. Tiskový prostor má rozměry 115x65x155.
Osobně si myslím, že tato tiskárna je spíš vhodná právě pro tisk drobností (s přesností už je to horší).

Počkej - to jako, že netiskne přesně? To by byla pro mě zásadní informace a padl by důvod ke koupi.
Máš nějaká konkrétní čísla?

Díky, Radek


Nechci vyvolávat paniku! Je třeba si vyjasnit v jakých přesnostech se pohybujeme a co od tiskárny očekáváš. Jako příklad mohu uvést následující:
Rám z mosazi mám vyfrézovaný na tloušťku o rozměru 4,5 +- 0,02mm. Na něj chci přišroubovat kotel a ochoz s parními válci. Vnitřní rozměr rámu jsem musel zvětšit o 0,25mm a průměr kotle o 0,3mm. Naštěstí ve 3D modeláři není problém.
Lepší fotky nemám momentálně k dispozici: https://1drv.ms/u/s!Ah--KxpO-ljRdGffzeb1oZliges
Ondis
 
Příspěvky: 8
Registrován: sob 20 lis, 2010 8:01 am
Bydliště: Šumperk

Re: Diskuze k 3D tisku

Příspěvekod Franky » čtv 21 úno, 2019 9:46 am

Moje odpověď na to, jestli tiskne přesně nebo ne a kde můžou být její limity :) Více zde: http://frankystinyrailroad.blogspot.com ... hoton.html
Přílohy
IMG_0067.JPG
Uživatelský avatar
Franky
 
Příspěvky: 314
Registrován: pát 09 pro, 2011 12:03 pm
Bydliště: Praha - Vršovice

Re: Diskuze k 3D tisku

Příspěvekod rawen » čtv 21 úno, 2019 12:49 pm

Díky moc, už nad tím s chlapama dumáme a plánujeme :)

Radek
rawen
 
Příspěvky: 1693
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: Diskuze k 3D tisku

Příspěvekod PASKVAL » pát 22 úno, 2019 8:32 am

Ak môžem páni, obrátim trochu diskusiu od domácej tlače k firmám.
Nakoľko 3D tlač by som osobne moc neuživil, využívam príležitostne firmy ako Imaterialise, Shapeways a podobné.
V poslednej dobe mám probém s kvalitou práve u prvej menovanej. Diely mi už pár krát prišli poškodené a aj samotná kvalita tlače sa nejak zhoršuje.
S ktorými spoločnosťami máte dobré skúsenosti. Prípadne, ktoré materiály používate najčastejšie?
Mali by ste aj fotky ukážkových výtlačkov?

Prikladám fotky posledne dodaných masiek na jednotkového čmeliaka...... :cry:
2 z 8 objednaných dorazili rozbité.... Jeden nepoužiteľný úplne, druhý sa snáď podarí zachrániť. Materiál standard resin.
photo1.jpg
Takto to malo doraziť.....

broken parts.jpg
Časť zásielky prišla rozlámaná...
PASKVAL
 
Příspěvky: 194
Registrován: pát 12 úno, 2016 7:04 am
Bydliště: Martin

Re: Diskuze k 3D tisku

Příspěvekod sidlo » sob 23 úno, 2019 12:25 pm

Mám držák na serva podobný tomu červenému

Obrázek

Na několika místech jsou spoje provedeny tak, že šrouby si řežou závit do držáku. Materiál držáku není nijak moc pevný a závit se lehce strhne.

Máte někdo podobný problém?
Jak to řešíte?
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3590
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Diskuze k 3D tisku

Příspěvekod rawen » sob 23 úno, 2019 3:12 pm

Sidlo:
Předpokládám, že mluvíš o těch šroubech M2, které si řežou závit. To by bylo samozřejmě špatně. Nevím z hlavy, jaký je rozdíl mezi malým a velkým poloměrem M2, ale jedná se o řádově desetinu mm materiálu, ze kterého se má závit vytvarovat a udržet. To je ve struktuře tisknutého plastu nereálné. Chce to šrouby skrz a matice na podložkách.
Z obrázku je patrné zbytečné šetření materiálem. Kolem otvorů pro vruty je to tenké a prostup jehly není vyvložkovaný. To jsou na první pohled slabá místa.

Radek

P.S.: Ty šrouby tam (nevratně) zajistíš kapičkou vteřiňáku do závitu.
rawen
 
Příspěvky: 1693
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

PředchozíDalší

Zpět na 3D Tisk

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků