zase patina

Práce s modely, povrchová úprava, patinování modelů, použití barev apod.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Re: zase patina

Příspěvekod Petr Zatrepalek » úte 08 led, 2019 9:31 pm

Bingo! Dělá se to skutečně nejlépe pomocí šablony. Pistolí 0,3mm trysky, nižší tlak vzduchu a hodně naředěná barva. Chce to koupit v obchodu s plastikovými modely Tamiya pásku nebo žlutou Kabuki pásku nařezanou v tenkých pruzích - a ty pak příčně a podélně nanést na střechu. Do takto vytyčeného rastru se stříká hodně naředěná rezatá barva, ale pozor, celou střechu jen mírně barvou zamlžit! Po sundání masek to ještě trochu poladím dalším nástřikem tak, že do středů rezatých polí stříkám další proužky přeředěné rezavé barvy. Cílem je, aby nebylo rozhraní nastříkané rzi a barvy střechy moc výrazné. Stříkal jsem to ale zatím jen v HO, jak bude tahle metoda použitelná pro TT a N je diskutabilní. Celé jsem to nazkoušel nejprve na staré trubce od vysavače :D A radím tu zkoušku dělat před každou patinací. Dělám to tak po každé delší pauze v patinování.
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Re: zase patina

Příspěvekod Ruda72 » úte 08 led, 2019 10:18 pm

Petr: díky moc, to velmi rád zkusím. Nebyl by obrázek? Dělám H0, takže to je OK. jen nechápu, co se vymaskovává podélně. Předpokládal bych vymaskovávání jen těch tenkých šedých pruhů ...
Ruda72
 
Příspěvky: 202
Registrován: ned 14 led, 2018 10:11 pm

Re: zase patina

Příspěvekod Petr Zatrepalek » úte 08 led, 2019 10:45 pm

Ruda72 píše:Petr: díky moc, to velmi rád zkusím. Nebyl by obrázek? Dělám H0, takže to je OK. jen nechápu, co se vymaskovává podélně. Předpokládal bych vymaskovávání jen těch tenkých šedých pruhů ...


Obrázkem bohužel neposloužím, při modelařině nefotím a vagony už jsou u nového šťastného majitele. Ty podelné pásky maskují pruh těsně nad bočnici. Některé vagony mají také podelné pruhy bez rzi, je to vidět u větráků na střeše nad vstupními dveřmi.

To Forex - i 0,3 mm tryska mi nastříká čáru síly pod 1mm. Chce to kvalitní pistoli. 0,2mm trysku osobně vůbec nepoužívám, není tak flexibilní na barvy a laky s různou kvalitou pigmentu. A ano, pásky to chce 2mm - prodává se bílá tamiya páska v kotouči, nebo kabuki - vede Artur Modelcentrum nebo MPM shop. Patina jednoho rychlíkáče není bohužel záležitost na jeden večer!
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Re: zase patina

Příspěvekod Petr Zatrepalek » úte 08 led, 2019 10:53 pm

Už jsem taky přemýšlel, nechat vyplotrovat nějakou univerzální šablonu, která by se jen ohla přes střechu. Skládat to z pásků pro každý vagon extra je fakt dost pracné. Na druhou stranu klasická reklamní folie s přenoskou má moc silnou lepivou vrstvu. Nevím co za materiál by se dal použít - šablona musí být průhledná, dostatečně pružná ale zase ne moc tenká, aby se ty pásky nezvlnily...
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Re: zase patina

Příspěvekod Sandy » úte 08 led, 2019 11:06 pm

to Ruda72:
Na začátek si kup instalatérskou odpadní trubku. 0,5 m za dvacku.....

to forex:
Mysím si, že počet pruhů se bude muset snížit (počítám, že tak na polovinu, maximálně dvě třetiny skutečného počtu). Jinak to bude vypadat jako "vagon mukl".....

Pro většinu z nás nástřik pomocí šablony bude jediný možný způsob. Počítám, že počet těch, kteří jsou schopni nastříkat dvacet pruhů vedle sebe ve stejných roztečích, se dá spočítat na prstech jedné ruky průměrného truhláře :roll:

to Milan Ferdián:
Zamáčkl jsem slzu. Do roku 2000 je mám všechny. Byla to doba, kdy mi bylo moře po kolena...... :oops:
Sandy
 
Příspěvky: 1485
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: zase patina

Příspěvekod Dusan » stř 09 led, 2019 12:06 pm

Petr Zatrepalek píše:Už jsem taky přemýšlel, nechat vyplotrovat nějakou univerzální šablonu, která by se jen ohla přes střechu. Skládat to z pásků pro každý vagon extra je fakt dost pracné. Na druhou stranu klasická reklamní folie s přenoskou má moc silnou lepivou vrstvu. Nevím co za materiál by se dal použít - šablona musí být průhledná, dostatečně pružná ale zase ne moc tenká, aby se ty pásky nezvlnily...

A co to vyřezat plotrem z klasické vinylové folie, ze které to řežou všichni výrobci masek pro kitaře, např. poláci Montex a spol. Já si nechám masky na znaky řezat z 810 od Orafolu, dokonce je pružnější než třeba Montexácká a jako přenosku používám tu stejnou folii, kterou nalepím párkrát na čistý stůl před použitím. Folie je dostečně transparentní....
HO(N),DCC,ep.II.-III.
Uživatelský avatar
Dusan
 
Příspěvky: 1281
Registrován: ned 04 úno, 2007 4:48 pm
Bydliště: Brno

Re: zase patina

Příspěvekod belgarat » stř 13 úno, 2019 10:03 am

Ahoj, mam zacatecnicky dotaz.

Mam model nastrikany akrylovyma barvama + obtisky. Rad bych ho pokusne napatinoval ... precetl jsem si, ze vhodne jsou hodne redene olejove barvy. ALE: neprovede sikativ / lneny olej neco s tim barevnym nastrikem ? Neni vhodne (kvuli oteru ?) prestriknout nabarveny a naobtiskovany model nejakym bezbarvym lakem (jakym: syntetika, arkyl, ...) ?

Diky.
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2367
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: zase patina

Příspěvekod Ruda72 » stř 13 úno, 2019 7:06 pm

belgarat píše:Ahoj, mam zacatecnicky dotaz.

Mam model nastrikany akrylovyma barvama + obtisky. Rad bych ho pokusne napatinoval ... precetl jsem si, ze vhodne jsou hodne redene olejove barvy. ALE: neprovede sikativ / lneny olej neco s tim barevnym nastrikem ? Neni vhodne (kvuli oteru ?) prestriknout nabarveny a naobtiskovany model nejakym bezbarvym lakem (jakym: syntetika, arkyl, ...) ?

Diky.


Ahoj, po nanesení obtisků vždy ještě přestříkám lakem a až poté nanáším další vrstvy (včetně olejových barev). Lak musí schnout mnoho hodin, nejlépe nanášet další vrstvy až druhý den. Už se mi stalo asi dvakrát, že bez vytvrzeného laku sikativ zničil spodní vrstvu.
Ruda72
 
Příspěvky: 202
Registrován: ned 14 led, 2018 10:11 pm

Re: zase patina

Příspěvekod belgarat » stř 13 úno, 2019 9:15 pm

@Ruda72: jaky lak :) ?
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2367
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: zase patina

Příspěvekod mlha » čtv 14 úno, 2019 6:39 am

stříkám finální lesklou barvu, na tu nanesu obtisky, následuje nástřik lesklým lakem pro sjednocení povrchu a pak matný lak před patinou
H0/MODULY SLOVÁCKO/ep.IV
http://www.kzmslovacko.cz/.
Uživatelský avatar
mlha
 
Příspěvky: 2688
Registrován: ned 27 led, 2008 7:27 pm
Bydliště: Hluk

Re: zase patina

Příspěvekod MirekTT » čtv 14 úno, 2019 7:02 am

Je všeobecné pravidlo, že sikativ neleptá akryl. Tedy finální odstín, nebo jeho čirý překryv by měl být lesklý a akrylový. Pak lze teprve polévat a šmrdlat olejovkama co by wash a patina.
Obtisky samozřejmě na hladký lesklý povrch, ale před oleji je opět musíte zkrýt pod další lesklou vrstvu. Lze použít i na modelfóru diskutovaný sidolux, ale už moc nesnese dlouhodobé šmrdlání oleji.
A každou vrstvu nechat vyzrát a po nanesení každé vrstvy povrch neosahávat, aby se neumastil.
Až nakonec se stříká mat a na něj pigmenty.
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2564
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: zase patina

Příspěvekod Petr Zatrepalek » čtv 14 úno, 2019 8:17 am

Akryl není uplně ideální bezbarvý lak, zpravidla se snadno ošoupe. Osobně používám Gunze C181 a GX100. Je otěruvzdorný a UV odolný. Další jeho výhodou je, že už 10-15 minut po nástřiku mohu bez obav nanášet patinu oleji a dalšími "sajrajty" :D
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Re: zase patina

Příspěvekod Petr Zatrepalek » čtv 14 úno, 2019 10:00 pm

forex píše:Petře chtěl jsem se zeptat k těm lakům Gunze. Včera jsem je viděl laky Gunze u Pecka modely, ale ve spreji..to je ono nebo jsou i nějaké v lahvičce na nanášení airbrushem?
Díky, Václav


Spreje určitě ne! Ty laky které jsem uváděl jsou v lahvičkách, ředí se Gunzer origo ředidlem. Já je ale ředím klasickým nitroředidlem - do pistole naleješ ředidlo a pak do něj přidáváš gunze lak. Poměr cca 1:6 ve prospěch ředidla.
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Re: zase patina

Příspěvekod Ruda72 » čtv 14 úno, 2019 11:21 pm

to Belgarat: na obtisky dávám lesklý lak pro sjednocení povrchu (vodičky Agama zanechávají občas lesklé fleky), potom patinuji a pak finální lak dle uvážení. Tj. někdy matný (starý dřevěný vagon), někdy polomatný (starý plechový vagon) a ve výjimečných případech i lesklý, když chci znázornit, že vagon vyjel před nedávnem z fabriky.
Ruda72
 
Příspěvky: 202
Registrován: ned 14 led, 2018 10:11 pm

Re: zase patina

Příspěvekod belgarat » pát 15 úno, 2019 6:18 am

Pro jistotu se zeptam jeste jednou: na akrylove barvy akrylovy lak - OK ? Omlouvam se za blbe dotazy, v potu tvare jsem porodil Baafx ;) a nechci si prvotinu rozmaznout ... i kdyz po "patinovani" asi trochu upatlana bude.
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2367
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

PředchozíDalší

Zpět na Modelářské techniky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků