Diskuze k 3D tisku

Fórum pro 3D tisk.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Re: Diskuze k 3D tisku

Příspěvekod Majkeen » pát 01 úno, 2019 7:35 pm

V práci mám FORMLABS Form2 SLA/DLP tiskárnu, která "zanořuje" tiskovou plochu do pryskyřice a následně vytvrzuje pomocí laseru o velikosti bodu 140mikrometru. Mám v plánu, že si udělám radost a vytisknu si konečně Žabotlama - EM 475.
Tiskové detaily jsou šílené, kdy právě díky tomu, že je každý bod ozařován laserem, jsou plochy, rohy a výstupky naprosto dokonalé. Bohužel je vše vyváženo dobou tisku, kdy jeden díl cca 50*50*50 mm trvá i 10hodin. Následně je třeba ještě vytištěný díl třeba vytvrdit v péči s UV lampou a s teplotou v a 60°C. Zato výsledek je fascinující, ale není to pro nás, obyčejné uživatele, bohužel.
Radku, jak píše Rawen, zvlnění plochy neřeším také.
Já si indikatorovýma hodinkama srovnám tiskovou plochu před tiskem, průběžně ji kontroluju cca co 4 větší tisk, ale že bych se pouštěl až do tak akademické záležitosti, to ne. Výšku trysky nad podložkou mám vyřešenou mikrometrickym šroubem s noniusem s přesností 0,01mm (našel jsem někde ve své sbírce kuriozit) tak jsem pro něj udělal držák a opěrnou podlozku-doraz. Doraz je z nerezu, aby se nevymačkal důlek od mikrometrického šroubu.
Majkeen
 
Příspěvky: 10
Registrován: pát 14 lis, 2014 11:23 pm
Bydliště: Praha Západ

Re: Diskuze k 3D tisku

Příspěvekod Franky » pát 01 úno, 2019 8:28 pm

Má někdo osobní zkušenost z Anycubic Photon? Je to DLP 3D tiskárna na kterou na YouTube pejou všichni chválu. Jedinou nevyhodou má být dráha pryskyřice.
Uživatelský avatar
Franky
 
Příspěvky: 314
Registrován: pát 09 pro, 2011 12:03 pm
Bydliště: Praha - Vršovice

Re: Diskuze k 3D tisku

Příspěvekod rawen » pát 01 úno, 2019 8:56 pm

Tu DLP nabízí pokusně i Průša za čtyřicet anebo i s umývárnou a tvrdírnou za pade.
Uvažujeme o ní do práce. Problémem je ale nedůvěra v jeho dodací termíny...

Každopádně doufáme v rozmach a následný pád cen.

Radek
rawen
 
Příspěvky: 1693
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: Diskuze k 3D tisku

Příspěvekod Franky » pát 01 úno, 2019 9:10 pm

Ten Prusa ma na chlup stejne parametry, ale Anycubic se da koupit za 1/3 cenu. Proto nad ni uvazuji
Uživatelský avatar
Franky
 
Příspěvky: 314
Registrován: pát 09 pro, 2011 12:03 pm
Bydliště: Praha - Vršovice

Re: Diskuze k 3D tisku

Příspěvekod Majkeen » pát 01 úno, 2019 9:17 pm

Tak jsem konečně vysosal nějaké fotky z mobilu. Ještě kouknu na cloud, jestli tam mám nějaké zálohy. Zde je alespoň link pro představu :
https://majkeen.rajce.idnes.cz/3D_tisk_modelova_zeleznice/#
Majkeen
 
Příspěvky: 10
Registrován: pát 14 lis, 2014 11:23 pm
Bydliště: Praha Západ

Re: Diskuze k 3D tisku

Příspěvekod Majkeen » pát 01 úno, 2019 9:35 pm

Franky píše:Má někdo osobní zkušenost z Anycubic Photon? Je to DLP 3D tiskárna na kterou na YouTube pejou všichni chválu. Jedinou nevyhodou má být dráha pryskyřice.

Ahoj,
taky jsem nad ní uvažoval, než jsme v práci koupili ten FORMLABS, že si ji pořídím. Cena vychází na nějakých 405$ což je desetina ceny toho formlabsu.
jak jsem se koukal na výtisky, tak jsou srovnatelné s FORMLABSEM a cena pryskyřice se pohybuje někde okolo 35$.
Nás například jedna náplň do formlabse stojí cca 2500, takže mazec pro domácí použití. Holt USAmani a to nemluvím o genitálně zpracovaném systému doplňování tanku s pryskyřicí . . .
Majkeen
 
Příspěvky: 10
Registrován: pát 14 lis, 2014 11:23 pm
Bydliště: Praha Západ

Re: Diskuze k 3D tisku

Příspěvekod milanb » sob 02 úno, 2019 12:33 am

Franky píše:Má někdo osobní zkušenost z Anycubic Photon? Je to DLP 3D tiskárna na kterou na YouTube pejou všichni chválu. Jedinou nevyhodou má být dráha pryskyřice.


Neviem, či sa situácia zmenila, ale výtlačky tohoto typu zvyknú byť síce tvrdé ale málo pružné, pomerne krehké a drobné detaily sa ľahko lámu. Na detaily v ploche môže byť dobrá, väčšie nosné konštrukcie (most) by som mal obavy pri mechanickom namáhaní a zábradlie na moste alebo lampa podľa mňa dlho nevydrží.

Takže má svoje veľké výhody a využitie, ale nie je univerzálnym riešením.

Ale ako ceny klesajú, uvažujem o nej ako o druhej tlačiarni. V kombinácii oboch metód tlače a hromady lepidla vidím veľký potenciál.
milanb
 
Příspěvky: 28
Registrován: ned 27 bře, 2016 7:52 am

Re: Diskuze k 3D tisku

Příspěvekod Majkeen » sob 02 úno, 2019 7:51 am

Neviem, či sa situácia zmenila, ale výtlačky tohoto typu zvyknú byť síce tvrdé ale málo pružné, pomerne krehké a drobné detaily sa ľahko lámu. Na detaily v ploche môže byť dobrá, väčšie nosné konštrukcie (most) by som mal obavy pri mechanickom namáhaní a zábradlie na moste alebo lampa podľa mňa dlho nevydrží


Záleží na vytvrzení, kdy vytištěný díl může ale také nemusí být vytvrzen. Dělám v prototypce a některé díly, aby byly pružnější, tak se pro použití nevytvrzují. Je tedy na uživateli, jak s výtiskem naloží.
Potom jsou také různé druhy pryskyřice, které jsou od tvrdých, až po měkké. Mimo jiné, některé druhy pryskyřice se používají i v dentální oblasti.
Majkeen
 
Příspěvky: 10
Registrován: pát 14 lis, 2014 11:23 pm
Bydliště: Praha Západ

Re: Diskuze k 3D tisku

Příspěvekod milan ferdián » sob 02 úno, 2019 8:43 am

Majkeen
Při prohlédnutí tvého rajcete se musím tebe zeptat.Vím,že odmítáš zakázky,ale při pohledu na trolejový stožár v N/1:160,mi nedá nezeptat.Tak u koho,když né u tebe :?: A jak je to s cenou za jeden kus :?: Zelená jde nahradit šedou :?:
Milan
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Diskuze k 3D tisku

Příspěvekod rawen » sob 02 úno, 2019 9:01 am

Franky píše:Ten Prusa ma na chlup stejne parametry, ale Anycubic se da koupit za 1/3 cenu. Proto nad ni uvazuji

V tom je velký otazník a potenciální problém. Papír snese všechno...

Je faktem, že Průša spoustu věcí vymyslel, táhne vývoj včetně slepých uliček a (bohužel) i to se odráží na ceně.
Nedávno vyšla, tuším v Amatérském Rádiu, dvoudílná recenze na čínský klon, sestávající se prakticky z návodu, jak ho zprovoznit, aby se nerozpadl při prvním tisku.
Proto pátrám po reálných recenzích a fotkách výtisků.
Ty sloupy vypadají dobře. Nabízí se otázka "produkčnosti" - jak dlouho to trvá s piditryskou a jestli třeba pro výrobu více kusů (ne zrovna příhradových sloupů) není nakonec levnější prototyp zaformovat a odlévat.

Radek
rawen
 
Příspěvky: 1693
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: Diskuze k 3D tisku

Příspěvekod Majkeen » sob 02 úno, 2019 12:43 pm

milan ferdián píše:Majkeen
Při prohlédnutí tvého rajcete se musím tebe zeptat.Vím,že odmítáš zakázky,ale při pohledu na trolejový stožár v N/1:160,mi nedá nezeptat.Tak u koho,když né u tebe :?: A jak je to s cenou za jeden kus :?: Zelená jde nahradit šedou :?:
Milan


Ahoj,

Co se Tvého dotazu týče, samozřejmě, že jsem ochoten udělat výtisky slopků. Aktuálně mám nasazenou v tiskárně černý filament a připravený šedý, takže není problém
Cena za jeden set : 4x příhradové bočnice + 1x sokl je 40Kč.
Jeden pán z ČR jich ode mne bral 120 :-) na Ebay bylo 200ks pryč během hodiny.
Jinak jsem otevřen veškerým otázkám a poptávce. Se slušnými lidmi nemám problém, ba naopak, maximálně jim vyjdu vstříc.
Cena je taková, poněvadž jeden set těchto sloupků se tiskne cca hodinu právě díky maličkosti trysky.

Pro hnidopichy: Modelování ve 3D mne baví a dělám to rád, zvládám i tažení po x trajektoriích a protínání polí s vazbami. Dělám v Solid Edge, nebo Inventor

Mohu nejdříve kdyžtak udělat zkušební vzorek a následně, jestli se budou líbit, tak i větší serii.
Majkeen
 
Příspěvky: 10
Registrován: pát 14 lis, 2014 11:23 pm
Bydliště: Praha Západ

Re: Diskuze k 3D tisku

Příspěvekod Ondis » sob 02 úno, 2019 6:13 pm

Franky píše:Má někdo osobní zkušenost z Anycubic Photon? Je to DLP 3D tiskárna na kterou na YouTube pejou všichni chválu. Jedinou nevyhodou má být dráha pryskyřice.


Tiskárnu Anycubic Photon mám již nějakou dobu doma. Má své limity, ale i přes to jsem velice spokojený.
Cena pryskyřice je relativní. Tisknu pouze drobné díly a stále mám 750 ml resinu koupeného s tiskárnou.
Ondis
 
Příspěvky: 8
Registrován: sob 20 lis, 2010 8:01 am
Bydliště: Šumperk

Re: Diskuze k 3D tisku

Příspěvekod milanb » pát 08 úno, 2019 11:19 am

Keď už sa riešia tie 3D tlačené stĺpy, tak som si tiež niečo spichol. Je to také trochu hračkárske (v šedej by to pôsobilo menej robustne), chce na tom ešte popracovať. Rozmery sú odhadnuté, chýba mi výkresové dokumentácia a merať z fotografií sa mi nechcelo.

trolej1.jpg

trolej2.jpg
milanb
 
Příspěvky: 28
Registrován: ned 27 bře, 2016 7:52 am

Re: Diskuze k 3D tisku

Příspěvekod Franky » úte 19 úno, 2019 2:25 pm

Tak Anycubic je doma. Výsledek je ohromující. Na fotce je krychle s hranou 17 mm, zvládla v pohodě i 10 mm, ale to nemám nafoceno. Teď to chce zkusit něco na kolejiště :)
Přílohy
IMG_0052.JPG
Uživatelský avatar
Franky
 
Příspěvky: 314
Registrován: pát 09 pro, 2011 12:03 pm
Bydliště: Praha - Vršovice

Re: Diskuze k 3D tisku

Příspěvekod rawen » úte 19 úno, 2019 6:23 pm

Prosím o detaily. Kdes koupil, jaký je shop k zákazníkovi, jak náročné je zprovoznění tiskárny, jak dlouho trval ten výtisk, jak jde čištění a vytvrzení výrobku,... asi by stačilo, že :D :lol:

Díky, Radek
rawen
 
Příspěvky: 1693
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

PředchozíDalší

Zpět na 3D Tisk

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník