H0 návrh koľajiska - Slavošovce

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

H0 návrh koľajiska - Slavošovce

Příspěvekod VladoH0 » pon 04 úno, 2019 10:32 pm

Zdravím všetkých

Dá sa povedať že po zhliadnutí množstva návrhov a zbierania skúseností som sa rozhodol pristúpiť k vlastnému návrhu, ktorý som sa rozhodol zverejniť v tejto odbornej komunite. Takže tu je moja úvaha ...

V tejto modelárskej odbornosti je priestor pomerne určujúcim faktorom. Môj priestor ktorý mám k dispozícií mi umožňuje realizovať návrh v tvare U. Predbežne som určil nasledujúce rozmery panelu.
Obrázek

Aký však zvoliť námet ? Chcel by som mať zmysluplný model železničnej reality - nie vlakodrom !!! Vzhľadom na túto moju požiadavku mi je jasné, že realizovať model prevádzky na hlavných tratiach v mojich priestorových podmienkach nebude možné. Preto som sa zameral na trate lokálne. Prvotná predstava - širá trať vychádzajúca zo skrytej stanice, končiaca v malej koncovej stanici. Keďže posun je to čo ma oslovuje, činnosti v koncovej stanici by mohlo byť pre mňa to pravé ... Skúsil som nejaké prvotné návrhy fiktívnych koncových staníc. Po istom čase som dospel k názoru, že toho posunu tam mám malo, preto som začal uvažovať aj o nejakej priľahlej vlečke. Ale keďže všetky moje návrhy mi pripadali príliš umelé, rozhodol som sa hľadať inšpiráciu v realite. Začal som na Internete hľadať dostupné fotky koncových staníc (ideálne s vlečkou) Slovenských lokálnych tratí. Až som našiel - miestna trať 166: Plešivec-Slavošovce. Slavošovce spĺňajú moju predstavu takmer ideálne - malá koncová stanica miestnej trate s veľkou vlečkou blízkych papierní. Slavošovce majú ešte jednu modelársku výhodu - je to malá stanica, najdlhšia koľaj má cca. 200m, takže v mierke H0 sa dá v mojich priestorových možnostiach realizovať v plnej modelovej veľkosti. Takže som zobral WinTrack a začal maľovať ...

Výsledok je tu (použité koľajivo PIKO A-gleis)
Obrázek

Aj keď som sa snažil priblížiť realite ako sa len dalo, istým kompromisom som sa nevyhol.

1. Trať vychádzajúca z tunela zo skrytej stanice (akože zo stanice Plešivec) - pokiaľ mi je známe, na tejto trati žiadny tunel nie je.

2. Vlečka - aj keď je v mojom návrhu relatívne veľká, v skutočnosti je oproti stanici Slavošovce niekoľkonásobne väčšia.

3. Aby som dostal vlečku na protiľahlú stenu oproti stanici, musel som predĺžiť príjazdové koľaje (v skutočnosti sú kratšie).

Koľajisko by malo byť digitálne s využitím systému DR5000. Vlaky budú ovládané ovládačmi Roco Multimouse. Ovládanie výhybiek - z PC, program iTrain.

Súčasný stav realizácie - stavebné úpravy priestoru (zateplenie, nová omietka stien a stropu, podlaha).


Tu je obrazová galéria stanice Slavošovce
https://www.railnet.sk/view.php?cisloclanku=2009050008


Uvítam akékoľvek komentáre k môjho návrhu - nech sa vychytajú všetky "muchy" predtým ako začnem s realizáciou samotného koľajiska.
Vopred ďakujem za všetky konštruktívne pripomienky ...
Vlado
VladoH0
 
Příspěvky: 41
Registrován: pát 25 kvě, 2018 8:07 am

Re: H0 návrh koľajiska - Slavošovce

Příspěvekod milan ferdián » úte 05 úno, 2019 5:37 am

Proč kolejivo PIKO A-Gleis :?: Vidím,že tvar rámu jde přizpůsobit reliéfu kolejiště.
Milan
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: H0 návrh koľajiska - Slavošovce

Příspěvekod Dusan » úte 05 úno, 2019 7:33 am

Zajímavý projekt, rozhodně bych zvážil to kolejivo, napsáno tu o něm bylo dost, pokud už máš nakoupeno, tak asi nic :-) Nevidím ten vjezdový oblouk vpravo, ale možná bych udělal ještě jeden "kompromis" a první vyhýbku dal opačnou (vjezd rovně), oblouk by pak měl větší poloměr ...
Z odchylek od skutečnosti bych si nic nedělal, existuje pojem "na motivy stanice..." :mrgreen:
HO(N),DCC,ep.II.-III.
Uživatelský avatar
Dusan
 
Příspěvky: 1282
Registrován: ned 04 úno, 2007 4:48 pm
Bydliště: Brno

Re: H0 návrh koľajiska - Slavošovce

Příspěvekod VladoH0 » úte 05 úno, 2019 7:54 am

milan ferdián píše:Proč kolejivo PIKO A-Gleis :?: Vidím,že tvar rámu jde přizpůsobit reliéfu kolejiště.
Milan


Začal som to kresliť s A-gleisom, lebo niečo z tohto koľajiva doma mám, a keď som si chcel počas návrhu niečo vyskúšať - jednoducho bolo po ruke.
Použitie iného koľajiva nevylučujem - rozmýšľal som napr. nad Tillig Elite. Do okamihu stavby rámu, je zmena koľajiva možná ...

Je dôvodom prečo nie A-gleis jeho modelovosť, resp. nemodelovosť ? (výška koľajnice, plastová srdcovka výhybky)
Niečo som začul aj o zlej zjazdnosti oblúkových výhybiek - tie tam ja ale nemám.
Alebo sú ešte aj iné dôvody o ktorých neviem ?
Ale nechcem aby sa to zvrhlo na diskusiu o koľajive ...

Keď už mám tu možnosť pán Ferdián, veľmi by ma zaujímal Váš názor na koncepciu môjho návrhu (odhliadnúc od typu koľajiva)
Ďakujem
VladoH0
 
Příspěvky: 41
Registrován: pát 25 kvě, 2018 8:07 am

Re: H0 návrh koľajiska - Slavošovce

Příspěvekod VladoH0 » úte 05 úno, 2019 8:10 am

Dusan píše:Zajímavý projekt, rozhodně bych zvážil to kolejivo, napsáno tu o něm bylo dost, pokud už máš nakoupeno, tak asi nic :-) Nevidím ten vjezdový oblouk vpravo, ale možná bych udělal ještě jeden "kompromis" a první vyhýbku dal opačnou (vjezd rovně), oblouk by pak měl větší poloměr ...
Z odchylek od skutečnosti bych si nic nedělal, existuje pojem "na motivy stanice..." :mrgreen:


Ďakujem za Váš názor.

Ako som už písal v reakcii na p.Ferdiána - zmena koľajiva je možná ...

Čo sa týka tej prvej výhybky - je rovnaká ako v reály (chcel som zachovať autentickosť). Teraz tam je oblúk s polomerom 422 mm, čo pre krátky manipulák vedený Kocúrom je podľa mňa v pohode. Väčší oblúk by už možno vyžadoval zväčšenie rámu, čo je neprípustné - väčší oblúk si z priestorových dôvodov jednoducho nemôžem dovoliť.
Okrem koľajiska sa tam ešte musia zmestiť aspoň dvaja ľudia ... :D

V každom prípade, ešte raz ďakujem za Vaš názor.
VladoH0
 
Příspěvky: 41
Registrován: pát 25 kvě, 2018 8:07 am

Re: H0 návrh koľajiska - Slavošovce

Příspěvekod milan ferdián » úte 05 úno, 2019 8:13 am

Především mi Vlado nevykej.Námět je dobrý.Odkaz na Railnet znám.Tyto stránky mám dlouhodobě prostudovány.Ve své koncepci pro IV.díl mám Slavošovce zpracované ve skicách,ale není stanovená modelová velikost a potom nerealizovatelná,
jako zatrolejovaná v námětu "Telgártské spojky" v modelové velikosti "N".
Milan
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: H0 návrh koľajiska - Slavošovce

Příspěvekod igino » úte 05 úno, 2019 9:15 am

Predpokladám, že si myslel námet GEMERSKÉ SPOJKY. :wink:
igino
 
Příspěvky: 187
Registrován: ned 02 led, 2011 3:07 pm

Re: H0 návrh koľajiska - Slavošovce

Příspěvekod milan ferdián » úte 05 úno, 2019 9:19 am

igino píše:
milan ferdián píše:Především mi Vlado nevykej.Námět je dobrý.Odkaz na Railnet znám.Tyto stránky mám dlouhodobě prostudovány.Ve své koncepci pro IV.díl mám Slavošovce zpracované ve skicách,ale není stanovená modelová velikost a potom nerealizovatelná,
jako zatrolejovaná v námětu "Telgártské spojky" v modelové velikosti "N".
Milan


Predpokladám, že si myslel námet GEMERSKÉ SPOJKY. :wink:

Omlouvám se,ano "Gemerské spojky".Mě se ty kolejiště už dost pletou,protože mám zafixované kolejiště v N-ku "Telgártská slučka" pro modeln :wink: .
Milan
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: H0 návrh koľajiska - Slavošovce

Příspěvekod igino » úte 05 úno, 2019 9:40 am

Pri troche fantázie a veľmi pozvoľnom modelovaní predlohy by sa do stanice dala zakomponovať i už neexistujúca úzkorozchodná vlečková železnička vedúca do pôvodnej staršej časti papierní - do Masníkova. 8)
igino
 
Příspěvky: 187
Registrován: ned 02 led, 2011 3:07 pm

Re: H0 návrh koľajiska - Slavošovce

Příspěvekod milan ferdián » úte 05 úno, 2019 11:09 am

VladoH0 píše:
Ako som už písal v reakcii na p.Ferdiána - zmena koľajiva je možná ...

Čo sa týka tej prvej výhybky - je rovnaká ako v reály (chcel som zachovať autentickosť). Teraz tam je oblúk s polomerom 422 mm, čo pre krátky manipulák vedený Kocúrom je podľa mňa v pohode. Väčší oblúk by už možno vyžadoval zväčšenie rámu, čo je neprípustné - väčší oblúk si z priestorových dôvodov jednoducho nemôžem dovoliť.
Okrem koľajiska sa tam ešte musia zmestiť aspoň dvaja ľudia ... :D

V každom prípade, ešte raz ďakujem za Vaš názor.

Šla by ta místnost kapku upřesnit podrobněji rozměrově,jako zda tam jsou vstupní dveře,které limitují rozšíření rámu.Něco co je limitem?Předem dík.Já určitě použiji kolejivo TILLIG.
Milan
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: H0 návrh koľajiska - Slavošovce

Příspěvekod VladoH0 » úte 05 úno, 2019 11:11 am

igino píše:Pri troche fantázie a veľmi pozvoľnom modelovaní predlohy by sa do stanice dala zakomponovať i už neexistujúca úzkorozchodná vlečková železnička vedúca do pôvodnej staršej časti papierní - do Masníkova. 8)


Tak o tomto nemám žiadnu vedomosť. Vedel by si ma nasmerovať k nejakým podkladom ?
VladoH0
 
Příspěvky: 41
Registrován: pát 25 kvě, 2018 8:07 am

Re: H0 návrh koľajiska - Slavošovce

Příspěvekod VladoH0 » úte 05 úno, 2019 11:15 am

milan ferdián píše:Především mi Vlado nevykej.Námět je dobrý.Odkaz na Railnet znám.Tyto stránky mám dlouhodobě prostudovány.Ve své koncepci pro IV.díl mám Slavošovce zpracované ve skicách,ale není stanovená modelová velikost a potom nerealizovatelná,
jako zatrolejovaná v námětu "Telgártské spojky" v modelové velikosti "N".
Milan


Takže Milan (keď si teda môžem dovoliť takéto oslovenie), ďakujem za schválenie môjho návrhu - veľa to pre mňa znamená ...
IV. dielu sa neviem dočkať (mám objednané).

Vlado
Naposledy upravil VladoH0 dne úte 05 úno, 2019 11:54 am, celkově upraveno 1
VladoH0
 
Příspěvky: 41
Registrován: pát 25 kvě, 2018 8:07 am

Re: H0 návrh koľajiska - Slavošovce

Příspěvekod JanoH0e » úte 05 úno, 2019 11:28 am

Porozmýšľal by som nad zrušením dvojkoľajnej vlečky. Predsa len, konfigurácia priestoru je iná. Zatiaľ čo v reále je fabrika hneď za rohom, v modeli je vlečka skôr lokálka idúca do fabriky. Čo spolu s lokálkovým charakterom hl. trate môže pôsobiť tak všelijak.
JanoH0e
 
Příspěvky: 1408
Registrován: ned 31 srp, 2008 10:25 pm
Bydliště: Michalovce

Re: H0 návrh koľajiska - Slavošovce

Příspěvekod Martin Justiz » úte 05 úno, 2019 11:56 am

Mám stejný názor
ČD v Nku
Martin Justiz
 
Příspěvky: 445
Registrován: pon 07 zář, 2009 11:19 am
Bydliště: praha slivenec

Re: H0 návrh koľajiska - Slavošovce

Příspěvekod VladoH0 » úte 05 úno, 2019 12:02 pm

JanoH0e píše:Porozmýšľal by som nad zrušením dvojkoľajnej vlečky. Predsa len, konfigurácia priestoru je iná. Zatiaľ čo v reále je fabrika hneď za rohom, v modeli je vlečka skôr lokálka idúca do fabriky. Čo spolu s lokálkovým charakterom hl. trate môže pôsobiť tak všelijak.


Že je to dvojkoľajka ? To sa mi práve na tom páči. Je to taký dosť výrazný rys tejto vlečky.
Ak by som ju degradoval na jednokoľajku, už by to nebolo ono.

Ak má byť vlečka na protiľahlej stene (oproti stanici) vždy to bude vyžadovať dlhé príjazdové koľaje.
(bez ohľadu na to, či to je jedno alebo dvojkoľajka)
VladoH0
 
Příspěvky: 41
Registrován: pát 25 kvě, 2018 8:07 am

Další

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 7 návštevníků