Diskuze k 3D tisku

Fórum pro 3D tisk.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Re: Diskuze k 3D tisku

Příspěvekod jirkah » čtv 27 pro, 2018 5:46 pm

Tak tu jsem si chtěl také pořídit , ale nakonec čekám na slevy po novém roce a bude to Anycubic I3 mega :-) http://www.anycubic3d.com/products/show/1048.html
......................................
Jiří Hocmann TT,DR5000,MGP
http://jhvlaky.webnode.cz
Uživatelský avatar
jirkah
 
Příspěvky: 360
Registrován: sob 29 zář, 2012 8:32 am
Bydliště: Plzeň jih

Re: Diskuze k 3D tisku

Příspěvekod Koblovák » čtv 27 pro, 2018 7:46 pm

Já se koukám tady.

3D Hobby Tisk, Anet A8, Ender 3, Tronxy I3 CZ podpora,poradna. Official CZ
https://m.facebook.com/groups/528434410875562
Modelařím pro radost a ne abych počítal nýty.
Koblovák
 
Příspěvky: 100
Registrován: ned 29 lis, 2009 7:30 pm
Bydliště: Ostrava

Re: Diskuze k 3D tisku

Příspěvekod Rtep » pát 28 pro, 2018 1:16 pm

Dobrý den

k dotazu PaMi . Mohu doporučit stránky PRUSA RESEARCH https://www.prusa3d.cz je zde také ke stažení zdarma kniha Základy 3D tisku v PDF a v Praze funguje dílna https://prusalab.cz kde je možné se přihlásit na školení ohledně 3D tisku.
V Brně je možné využít v Technologickém parku Fab Lab https://www.fablabbrno.cz zde jsou taktéž školení a možnost tisku.
Pěkný den

Petr H.
Uživatelský avatar
Rtep
 
Příspěvky: 353
Registrován: stř 08 dub, 2009 8:23 am

Re: Diskuze k 3D tisku

Příspěvekod PaMi » pát 28 pro, 2018 7:15 pm

Děkuji všem za tipy a doporučení
-- TT -- ČSD -- Jenom pro radost -- TrainController 8.0 Gold -- Moduly
Uživatelský avatar
PaMi
 
Příspěvky: 486
Registrován: úte 04 bře, 2008 1:57 pm

Re: Diskuze k 3D tisku

Příspěvekod jirkah » úte 08 led, 2019 7:25 am

Ahoj , tak už mám doma 3D tiskárnu Anycubic I3 mega . Tak jsem udělal testovací tisk hrany nástupiště a myslím ,že to tiskne celkem dobře na to , že jsem tiskárnu nikdy neměl a je složená ze dvou dílů :-) .
Jirka
Přílohy
hrany_nástupiště.jpg
......................................
Jiří Hocmann TT,DR5000,MGP
http://jhvlaky.webnode.cz
Uživatelský avatar
jirkah
 
Příspěvky: 360
Registrován: sob 29 zář, 2012 8:32 am
Bydliště: Plzeň jih

Re: Diskuze k 3D tisku

Příspěvekod Majkeen » čtv 31 led, 2019 8:02 am

Ahoj všem,

Nedá mi to nereagovat na příspěvky ohledně 3D tisku.
Jednak tisknu už cca 2roky a za další si i modely v AUTOCAD INVENTORU modelují sám. Výsledky mých pokusů a finální věci jsou povětšinou na modelbazaru, kam dávám své přebytky.
Ohledně kvality 3D tisku, je to velice ošemetná záležitost, neboť je více faktorů, které hrají velkou roli ve výsledku práce.
Dovolím si říci, že můj asi nejlepší majstrštyk byly příhradové sloupy trolejového vedení pro velikost N společně s příhradovými sloupy mechanických semaforů, dělaných dle předlohy FALLER.
Nejdůležitější je vychytat teploty, poté posuv filamentu a v neposlední řadě je důležitý správný HOTEND.
Já osobně mám předělanou Anet A8 s HOTENDem V3D a společně s tryskou 0,2 jsem schopen tisknout velice jemné detaily od 0,05mm.
Takto jsem dělal i mostní konstrukci s oboustrannou lávkou se zábradlím. Zábradlí mělo tloušťku 1mm a přepočtem v Simplify3D jsem měl uvnitř zábradlí 5vrstev !!!
Co se týče Pruši, tak je to jeho velký marketingový tah. Měl jsem tu "čest" v práci pracovat na jeho MKII a výsledky byly skoro srovnatelné s mou Anetkou.
Někde o to, mít tiskárnu za desítky tisíc a vědět o tisku prd. Především je třeba vniknout do úplného základu tisku a od něho se potom dostávat dále.
Co se týče prodeje a obchodu 3D výtisků tady v ČR, tak je situace tristní. Raději dám své výtisky na Ebay, poněvadž tam se prodají rychle a bez Pepíčkovských otázek typu: heleee, to já si koupim taky tiskárnu a vytisknu si to taky. Ano, Josífku, kup, nakreslí (protože každý Čech se rodí s vědomostmi o 3D modelování) a ve finále sloupek, co origo stojí 260Kc mu přijde moje cena 40kč vysoká?
Tohle za...ý Čecháčkovství mne odradilo v tom, dávat něco na naše stránky.
Majkeen
 
Příspěvky: 10
Registrován: pát 14 lis, 2014 11:23 pm
Bydliště: Praha Západ

Re: Diskuze k 3D tisku

Příspěvekod milan ferdián » čtv 31 led, 2019 9:22 am

O.T.
Majkeen píše: Co se týče prodeje a obchodu 3D výtisků tady v ČR, tak je situace tristní. Raději dám své výtisky na Ebay, poněvadž tam se prodají rychle a bez Pepíčkovských otázek typu: heleee, to já si koupim taky tiskárnu a vytisknu si to taky. Ano, Josífku, kup, nakreslí (protože každý Čech se rodí s vědomostmi o 3D modelování) a ve finále sloupek, co origo stojí 260Kc mu přijde moje cena 40kč vysoká?
Tohle za...ý Čecháčkovství mne odradilo v tom, dávat něco na naše stránky.

Pod to se podepisuji,proto odmítám zakázky na návrhy kolejišť.Čtu stejné věty:"..tolik?Vždyť to nic není,to umím také a ještě si návrh udělám dle sebe a zadarmo....nebo mám kamaráda,kterou tvoji práci zvládne levou zadní a grátis....",potom nechápu já,proč se na mne obracejí se žádostí,když navrhování mají v malíčku.
Musím ale podotknout,že jsou modeláři co plně respektovali cenu za moji práci a váží si ji.Vždy jsem se snažil naplnit jejich sny.
Milan
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Diskuze k 3D tisku

Příspěvekod BohousP » čtv 31 led, 2019 11:00 am

O.T. potřetí
milan ferdián píše:O.T.
Majkeen píše: Co se týče prodeje a obchodu 3D výtisků tady v ČR, tak je situace tristní. Raději dám své výtisky na Ebay, poněvadž tam se prodají rychle a bez Pepíčkovských otázek typu: heleee, to já si koupim taky tiskárnu a vytisknu si to taky. Ano, Josífku, kup, nakreslí (protože každý Čech se rodí s vědomostmi o 3D modelování) a ve finále sloupek, co origo stojí 260Kc mu přijde moje cena 40kč vysoká?
Tohle za...ý Čecháčkovství mne odradilo v tom, dávat něco na naše stránky.

Pod to se podepisuji,proto odmítám zakázky na návrhy kolejišť.Čtu stejné věty:"..tolik?Vždyť to nic není,to umím také a ještě si návrh udělám dle sebe a zadarmo....nebo mám kamaráda,kterou tvoji práci zvládne levou zadní a grátis....",potom nechápu já,proč se na mne obracejí se žádostí,když navrhování mají v malíčku.
Musím ale podotknout,že jsou modeláři co plně respektovali cenu za moji práci a váží si ji.Vždy jsem se snažil naplnit jejich sny.
Milan

To samé platí o výrobě elektroniky. Tři roky jsem koordinoval DIGI-CZ. Většina zákazníků byla slušných a rád jsem s nimi spolupracoval. Ale na tomto fóru se najde několik rýpalů, kteří se tváří jako polobozi (nebo spíše jeden a půl bozi), všechno umí a zejména spočítat si velkoobchodní ceny součástek. A ti člověka je nase... jedovatými poznámkami o předražených výrobcích. Ale každý dělá jen to, na co má, že .... Psí hlas do nebe nejde. :lol:
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2922
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Diskuze k 3D tisku

Příspěvekod rawen » čtv 31 led, 2019 3:20 pm

Majkeen píše:Ahoj všem,

Já osobně mám předělanou Anet A8 s HOTENDem V3D a společně s tryskou 0,2 jsem schopen tisknout velice jemné detaily od 0,05mm.
Takto jsem dělal i mostní konstrukci s oboustrannou lávkou se zábradlím. Zábradlí mělo tloušťku 1mm a přepočtem v Simplify3D jsem měl uvnitř zábradlí 5vrstev !!!
Co se týče Pruši, tak je to jeho velký marketingový tah. Měl jsem tu "čest" v práci pracovat na jeho MKII a výsledky byly skoro srovnatelné s mou Anetkou.
Někde o to, mít tiskárnu za desítky tisíc a vědět o tisku prd. Především je třeba vniknout do úplného základu tisku a od něho se potom dostávat dále.
.

Napiš prosím víc o té tiskárně a modifikacích. Web je plný různých strojů, každý výrobce se samozřejmě chválí, a těžko poznat objektivní vlastnosti. Osobní zkušenost nebo výtisky jsou pak o něčem jiném...

Díky, Radek

P.S.: Mám v práci dvakrát Prusu MK2
rawen
 
Příspěvky: 1693
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: Diskuze k 3D tisku

Příspěvekod milanb » čtv 31 led, 2019 5:40 pm

Majkeen píše:Zábradlí mělo tloušťku 1mm a přepočtem v Simplify3D jsem měl uvnitř zábradlí 5vrstev !!!


Ked už sa chválime... výzva je vytlačiť dutú trubičku podobných rozmerov a ešte cez ňu prevliecť drôty :)

Stĺp vľavo má priemer 1.5mm, zábradlie vpravo má priemer 0,4mm a kupodivu je dosť pevné.

mala_tlac.jpg


Tlačené tryskou 0,2mm, vrstva 0,1mm, hmota ASA metalická šedá (Fillamentum). Tlačiareň: Sunhokey i3 2015 s pár malými úpravami.
milanb
 
Příspěvky: 28
Registrován: ned 27 bře, 2016 7:52 am

Re: Diskuze k 3D tisku

Příspěvekod Michal Vaniš » čtv 31 led, 2019 8:04 pm

milanb píše:
Majkeen píše:Zábradlí mělo tloušťku 1mm a přepočtem v Simplify3D jsem měl uvnitř zábradlí 5vrstev !!!


Ked už sa chválime... výzva je vytlačiť dutú trubičku podobných rozmerov a ešte cez ňu prevliecť drôty :)

Stĺp vľavo má priemer 1.5mm, zábradlie vpravo má priemer 0,4mm a kupodivu je dosť pevné.

Tlačené tryskou 0,2mm, vrstva 0,1mm, hmota ASA metalická šedá (Fillamentum). Tlačiareň: Sunhokey i3 2015 s pár malými úpravami.


...teď to tu psal RAWEN. Podělte se s těmi "pár malými úpravami", jinak je to jen "tahání brka" :mrgreen:

Když ty cizí zkušenosti a nasměrování jsou k nezaplacení... :mrgreen:
TT+TTe,III-IV ep,ČSD-DR,autor manuálu pro EN Wintrack
Každé vylepšení generuje nové nedostatky :P
Uživatelský avatar
Michal Vaniš
 
Příspěvky: 399
Registrován: pát 10 črc, 2009 4:51 pm
Bydliště: České Budějovice

Re: Diskuze k 3D tisku

Příspěvekod milanb » čtv 31 led, 2019 10:46 pm

Michal Vaniš píše:...teď to tu psal RAWEN. Podělte se s těmi "pár malými úpravami", jinak je to jen "tahání brka" :mrgreen:
Když ty cizí zkušenosti a nasměrování jsou k nezaplacení... :mrgreen:


Kto gúgli, nájde: https://www.bastl.sk/category/3d-tlac/

Tie úpravy sú minimálne, špecifické pre daný model, ale možno poslúžia na inšpiráciu.
milanb
 
Příspěvky: 28
Registrován: ned 27 bře, 2016 7:52 am

Re: Diskuze k 3D tisku

Příspěvekod Majkeen » pát 01 úno, 2019 5:28 am

Tiskárnu ANET A8 jsem kupoval přes Aliexpress, kde má prodejce sklady v Německu, tudíž se člověk vyhne poplatkům při celním řízení (dostat se do soukolí tohoto komunistického Molochu je šílenství - kdo nezažil, nepochopí) což je i při vyšší ceně (je zahrnuto proclení) zajímavé a hlavně tím, že to je v Německu, měl jsem ji doma za 3dny od potvrzení objednávky a zaplacení.
Tiskárna přišla v rozloženém stavu se všemi náležitostmi potřebnými k sestavení a oživení.
Akrylátové desky konstrukce se zdály být dostatečně tuhé, aby se při tisku nekroutily (omyl, který jsem vyřešil příhradou lichoběžníkového tvaru).
První, co jsem tiskl v rámci vylepšení byl držák filamentu umístěný na vršku tiskárny, na vrchním podélníku ( plná cívka filamentu, když jede tisk v ose Y , má dostatečnou váhu na to, aby při vyšším tisku rozkmitala konstrukcí a tím znepřesnila tisk).
Volba umístění cívky mimo konstrukci byla tedy další volbou. V práci jsem si z Alu profilů rexroth udělal jednoduchou šibenici, kterou jsem ukotvil na desku (500*500*30mm) ke které jsem i za pomoci úchytů přitáhl i konstrukci tiskárny. Je dobré, aby deska byla subtilní, aby nepřenášela zvuky krokových motorků.
Další volbou byl tisk lepšího systému chlazení výtisku. U mne vyhrál dvojitý "chobot" pod názvem MISTRAL se čtvercovými průřezy výstupu chladícího vzduchu pod tryskou HOTENDu.
Držáky kabelů a energetické řetězy myslím, že nemusím zmiňovat, to je základ, aby se neskřípaly kabely.
Po jisté době jsem se začal poohlížet po HOTENDu E3D, společně s lepším podavačem filamentu, který by zajistil plynulý a hladký chod, ale hlavně aby zlepšil zavedení filamentu do trysky. Volba padla na "titan extruder" který stál cca 5$ . Vyměnil jsem tedy stávající extruder a HOTEND , ale záhy jsem zjistil, že distance od původní trysky jsou rozdílné. Proto následovalo doměřování a modelování držáku vozíků Y osy a HOTENDu.
Vše se nakonec podařilo, nicméně jsem blbec objednal extruder s opačným posuvem, proto jsem musel laborovat s dráty krokového motorku extruderu tak, aby se točil správným směrem.
Dalším krokem bylo seřízení délky filamentu při průchodu tryskou. O zapisování do EEPROM se nebudu rozepisovat.
Myslím, že jsem v kostce nastínil mé nejdůležitější úpravy, které jsem provedl na své tiskárně a co mne k tomu vedlo.
Některé mé věci jsou na THINGIVERSE pod stejným Nickem, jako jsem tady.

Omluva za sáhodlouhé slohové cvičení.
Majkeen
 
Příspěvky: 10
Registrován: pát 14 lis, 2014 11:23 pm
Bydliště: Praha Západ

Re: Diskuze k 3D tisku

Příspěvekod rawen » pát 01 úno, 2019 12:05 pm

Mnohokrát děkuji za popis úprav.
U nás je to tak, že zaměstnavatel (plátce) raději koupí hotovou, leč mírně předraženou, tiskárnu. Ony opakující se doplňkové nákupy z Číny se těžko vysvětlují, zvláště, když třeba dojde k chybě nebo nehodě a musíš objednávat stejnou věc znovu. Taky tiskárny jedou prakticky nonstop, na odstávky není prostor.
Takže klasika - jako soukromá osoba bastlím, nepočítám do nákladů čas a drobné částky neřeším. Jako zaměstnanec na tohle nemám čas.

Jinak mám původní trysku 0.4, protože jedeme hlavně objemnější konstrukční díly nebo modely. Nejtenčí stěnu, kterou mi Slic3r nezanedbá dělám 0.5mm. Z drobností jsem tisknul třeba 600mm koleje v TT a vozíky od "kolíbek" https://tt-moduly-ol.rajce.idnes.cz/Tovarna_03/#r3.jpg

Ještě se zeptám, a neberte to prosím rýpavě. Mají vaše tiskárny něco ve stylu Průšovy kalibrace Z osy pomocí indukčáků? Řeší zvlnění zahřáté podložky?

Díky, Radek
rawen
 
Příspěvky: 1693
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: Diskuze k 3D tisku

Příspěvekod milanb » pát 01 úno, 2019 1:35 pm

rawen píše:Ještě se zeptám, a neberte to prosím rýpavě. Mají vaše tiskárny něco ve stylu Průšovy kalibrace Z osy pomocí indukčáků? Řeší zvlnění zahřáté podložky?


Ani nie. Kalibrácia Z osy je divná funkcia - ja chcem mať výtlačok rovný, nie aby kopíroval nerovnosť podložky.

Rozťažnosť/zvlnenie podložky le kompenzovaná pružným uchytením, ktoré toho 0,5mm bez problémov absorbuje.

Tlačím na sklo z fotorámiku, odchýlka je do 0,05mm - pri vrstve 0,1mm je pekne vidieť, kde je tenšia.
milanb
 
Příspěvky: 28
Registrován: ned 27 bře, 2016 7:52 am

PředchozíDalší

Zpět na 3D Tisk

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník