Micro-mini-pidi-kolajiska I

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Micro-mini-pidi kolajiska I

Příspěvekod milan ferdián » pon 14 led, 2019 9:01 am

hank píše:
milan ferdián píše:Proč jste nikdo z vás mě neupozornil,že existuje toto téma :?: Koukám na to teď jak sůva z nudlí :shock: .A zjišťuji kolik projektů v tomto tématu "Modelové kolejiště" je nedokončeno :o .
Milan


Já jsem tě na něj upozorňoval, celkem nedávno... No, nedávno... :? bylo to přesně 30. 12. 2017 :lol: tady
viewtopic.php?f=49&t=7985&start=90
v diskusi nazvané "Plánky kolejišť V. díl." A reagoval jsi na to tamtéž 25. 03. 2018. :wink:

Dusan píše:Si děláš srandu? vždyť jsi ho zakládal :D

Aha,budu se muset na sebou zamyslet :oops: :mrgreen: .Kolik překvapení (kostlivců) mě ještě čeká nebo vypadne :?: :P

Milan
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Micro-mini-pidi kolajiska I

Příspěvekod workous » pon 14 led, 2019 9:53 am

Milane nic si z toho nedělej nejsi sám...já nevím co jsem dělal včera :)
Roco Geoline/DCC DR5000 + RocRail/JMRI momentálně v pauze..
Uživatelský avatar
workous
 
Příspěvky: 2139
Registrován: sob 15 lis, 2008 12:05 pm

Re: Micro-mini-pidi kolajiska I

Příspěvekod hopeter » pon 14 led, 2019 10:08 am

Já taky... ale vždy se najde někdo kdo mě připomene :)
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Micro-mini-pidi kolajiska I

Příspěvekod Corwin » úte 22 led, 2019 11:10 pm

DOTAZ: mikrokolejiště 60 x 50cm pro malého syna.

Zdravím ve spolek.

Už několik týdnů pročítám tohle fórum a jsem z něj úplně nadšený. Díky za něj. Tolik námětů, inspirace a informací....

A protože je tohle můj úplně první příspěvek (a nenašel jsem lepší sekci než kam to dát) a je slušnost se představit, tak jsen krátce. Jsem už dospělý (40+) chlap, bývalý a trochu i současný RC letecký a lodní modelář, kterému se ve vlnách vrací touha po kokeování se železničním modelářstvím... S TT jsem se potkal u kamaráda ještě na základní škole. Před cca 10-ti lety jsem koketoval s H0 - mám pár setů ale ke stavbě kolejiště jsem se nedostal. Na železnici se mi spíše než dlouhé vlaky a velká nádraží líbí lokálky a jízda vlaku krajinou. A malé projekty (znám se). Třeba "Kameničky" jsou podle mne fenomenální :wink:
Úplně si je umím představit roztažené na segmenty a nainstalované v rohu místnosti i v té H0. Teď se snažím dělat na H0 vozidlech MUV69 (pojezd a odlitek jsem koupil někdy 2010) a M810 (odlitek z téže doby, pojezd nový - PG). Etapa - než jsem přišel na tohle fórum, odpověděl bych jasně - přelom ČSD/ČD, 90-tá léta... Teď, když vidím ty krásné hurvínky, rosničky a další... tak nevím. Líbí se mi všechno. Včetně páry a tak nějak trochu koukám i po bazarové BR89 k přestavbě na 310....

Synátor dostal od dědy krabici s vláčky TT. Je to ještě asi fa Zeuke (dvounápravová rosnička, dvounápravová start pára, nějaké vozy různého modelového provedení). Občas postavíme na koberci ovál a jezdíme, ale koleje jsou za životností, výhybky jsou problematické a skládání a rozkládání není to pravé.
Líbí se mi zde prezentovaná mikrokolejišě a rozhodl jsem se, že zkusím nějaké navrhnout a (v dětské kvalitě) zrealizovat. Uskladněno bude na skříňce v dětském pokoji - proto rozměry 60 x 50cm

Původní představa byla layout dle http://tt-kolejiste.unas.cz/mmalekolej.html (viz. var1 na schematu níž) ale po zkouškách geometrie jsem ji zavrhl - bez úpravy výhybek jsem se prostě do rozměrů nedostal.

Vznikla VAR 2 - která mi přijde schůdnější. Buď v černé verzi, nebo napojení SN a vlečka dle červených čar.

https://martinn2.rajce.idnes.cz/Vlacky/#schema.jpg

Nemáte ještě někdo nějaký nápad nebo inspiraci?
Požadavky: jízda dokola (děti), provozování dvou vlaků (míjení ve stanici, odstavení na "vlečku"), délka vlaku cca 30cm, odbočka na odstavení vagonu a další případné připojení SN, kolejivo uvažuji Kuehn, min rádius oblouku R150.
Díky všem
Corwin
 
Příspěvky: 25
Registrován: čtv 27 pro, 2018 4:01 pm

Re: Micro-mini-pidi kolajiska I

Příspěvekod hank » úte 22 led, 2019 11:32 pm

Někde v tomto vlákně
viewtopic.php?f=1&t=11032&p=226241
je přehled hnacích vozidel, která mi spolehlivě projedou R=170-180 mm. Takovej šílenec, abych zkoušel 150 mm, jsem nebyl ani já... :mrgreen:

A dej pozor na vyšší okolky starých vozidel Zeuke/BTTB. Na profilových kolejnicích Kühn vysokých 1,8 mm ti nejspíš budou drncat o pražce. A jestli použiješ nová dvojkolí a tím snížíš výšku spodku nad kolejí, zas ti asi budou drncat o pražce stará spřáhla... Všechno je potřeba řádně vyzkoušet.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6074
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Micro-mini-pidi kolajiska I

Příspěvekod Ivan » stř 23 led, 2019 6:12 am

http://zeleznicni-normalie.cz/Galerie/Pl-nky-MF/

najdeš tam spousta plánků od Milana Ferdiána, také si můžeš pořídit knížky - II. a III. díl je k dostání a v obou jsou mini kolejiště, já v nich našel mnoho inspirace :-)
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1686
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: Micro-mini-pidi kolajiska I

Příspěvekod mizl » stř 23 led, 2019 9:32 am

A co tohle?

viewtopic.php?f=28&t=5317

Michal
TT, III. - IV., DCC -> LENZ, Mikrolayout, Rajče, Staré kolejiště
Uživatelský avatar
mizl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: ned 19 čer, 2011 7:17 pm
Bydliště: Chomutice

Re: Micro-mini-pidi kolajiska I

Příspěvekod hank61 » stř 23 led, 2019 11:14 am

Michale. Dost jsem tě sledoval. Pokračuješ na stavbě? :wink:
Celoživotní hračička ;-)
https://hank61.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
hank61
 
Příspěvky: 2488
Registrován: sob 15 bře, 2014 5:42 pm
Bydliště: Hořovice

Re: Micro-mini-pidi kolajiska I

Příspěvekod Corwin » pát 25 led, 2019 8:37 pm

Díky za reakce.
to Ivan: Odkaz mám samozřejmě dávno prostudovaný. MF většinou pracuje se skrytými nádražími. Tohle je jen taková stranda.
to Hank: Testoval jsem průjezd rádiuse i jízdu po koleji Kuehln a zdá se vše OK. Snad se nic nevyvrbí. Ještě budu dál zkoušet a pokusím se dostat na R=170. Našel jsem článek že je problém u flexi pražcové pole Tillig a kolejnice Kuehln. To v plánu nemám :-)
To Mizl: sleduju tady i jinde na fóru. Téma "posunovací puzzle" je mi blízké. Mám něco takového plánu, ale v "mém" měřítku H0. Tenhle projekt je pro děti.


Malý posun v plánování - vytiskl jem si šablony kolejiva + dodělal svoje R150.
Výsledek který se mi zatím nejvíc líbí:

https://martinn2.rajce.idnes.cz/Vlacky/ ... eji_A1.jpg
Dole je kusá odstavná kolej, nahoře je kusá kolej pro případné napojení na SN nebo vratnou smyčku.
červeně čárkovaně je znázorněné umístění případné kulisy, které by z jízdy po oválu udělalo koncovou stanici ve stylu "Kameniček"

pohled z boku:
https://martinn2.rajce.idnes.cz/Vlacky/ ... eji_A2.jpg

Ještě budu zkoušet dál....
Corwin
 
Příspěvky: 25
Registrován: čtv 27 pro, 2018 4:01 pm

Re: Micro-mini-pidi kolajiska I

Příspěvekod hank » pát 25 led, 2019 9:24 pm

Do těch vražedných poloměrů se dá ohnout flexikolejivo TT od obou výrobců. Postupy se dají najít na tomto fóru.

Ještě jednu věc. Mysli na to, že v obloucích, zvlášť tak extrémních poloměrů, se ti nebudou vozidla spolehlivě svěšovat/rozvěšovat. Tam, kde tyto operace budeš chtít provádět, plánuj vždycky aspoň krátký přímý úsek koleje.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6074
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Micro-mini-pidi kolajiska I

Příspěvekod mizl » pon 28 led, 2019 10:14 am

hank61 píše:
Michale. Dost jsem tě sledoval. Pokračuješ na stavbě? :wink:



Ahoj

Bohužel jsem se dostal do situace kdy jsem musel vseho nechat. Stehovani, nova prace, dodelavky a starosti se stavbou 1:1. Nyní jsem pasivní pozorovatel diskuze ktereho uz svrbi prsty aby neco aspon maleho spachal. Svou budoucnost v modelařině budu spíš směřovat v železničních diaramatech. Uvidime jak budoucnost a situace bude naklonena.

Michal
TT, III. - IV., DCC -> LENZ, Mikrolayout, Rajče, Staré kolejiště
Uživatelský avatar
mizl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: ned 19 čer, 2011 7:17 pm
Bydliště: Chomutice

Re: Micro-mini-pidi kolajiska I

Příspěvekod hank61 » pon 28 led, 2019 10:43 am

Tak ať se ti daří :-)
Celoživotní hračička ;-)
https://hank61.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
hank61
 
Příspěvky: 2488
Registrován: sob 15 bře, 2014 5:42 pm
Bydliště: Hořovice

Re: Micro-mini-pidi kolajiska I

Příspěvekod milan ferdián » pon 28 led, 2019 3:20 pm

Něco na studium pro vás.Milan
odkaz: https://www.osbornsmodels.com/peco-setr ... -856-c.asp
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Micro-mini-pidi kolajiska I

Příspěvekod hank » pon 28 led, 2019 4:52 pm

Dík.

A zase plnej pytel brouků v hlavě a rozhodovací blok v důsledku přehlcení informacemi... :roll: :lol:

Zvlášť ten china clay terminal neboli místo pro nakládku kaolínu je inspirující. Do viditelné části dioramatu lze v pohodě umístit třeba jen 1/3 kolejiště nějaké skutečné koncové stanice a ten zbytek nahradit zákulisím schovaným za vhodně uspořádané drážní, průmyslové i jiné budovy - nebo třeba i nefunkční ruiny.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6074
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Micro-mini-pidi kolajiska I

Příspěvekod milan ferdián » úte 29 led, 2019 9:32 am

Během nemoci jsem měl trochu čas být na PC a na takových plánků kolejišť jsem narazil na spoustu.Vše ale odpovídá anglickému prostředí a nevím zda by se náměty daly počeštit.
Milan
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

PředchozíDalší

Zpět na Mini kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků