Plánky kolejišť VI.díl

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Máte zájem o VI.díl ?

ano
144
97%
ne
5
3%
 
Celkem hlasů : 149

Plánky kolejišť VI.díl

Příspěvekod milan ferdián » pon 14 led, 2019 10:31 am

Říká se,"nedráždí hada bosou nohou".Snad mne neuštknete :mrgreen: :wink: .Jak víte na IV.díle se tvrdě pracuje (ikdyž práce moc vidět není :D ) a V.díl se parádně,ale hlavně v klidu v plynulém tempu se blíží do poklidného finiše.
Já se asi k té své modelařině nedostanu,když mám v ruce furt ty fixky.Tak co se mnou a s vámi?Zkusím vám dát volnou ruku k námětům pro VI.díl.
Pište,přehánějte,fantazírujte,hlasujte,hlavně se mi nepohádejte mezi sebou :!: A kdyby jste měli pocit,že už těch kolejových plánků je už moc nebo je máte plné zuby :P ,též dejte vědět.
Milan

P.S.Chytání ryb v modelářském důchodě mě nějak nezaujalo a u té vody to bylo ještě horší :P a taky proto,že mi vás pár lidiček pár větiček napsalo od srdíčka.M.
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Plány kolejišť VI.díl

Příspěvekod Fox » pon 14 led, 2019 10:47 am

Zatím za mně jen tohle: těch plánků NENÍ A NIKDY NEBUDE MOC :D Jsem pořád neskutečný začátečník, tak se snažím z každého plánku něco "nasát". Ale přeci jen mám jeden konkrétní návrh: onehdá jsem měl cestu (bohužel skoro jako vždy autem) z Chrastavy přes Kryštofovo údolí do Křižan. Nevím číslo tratě (je to Liberec <-> Česká Lípa), ale když jsem několikrát přejížděl koleje, vedoucí v neskutečně malebném údolí a pak viděl dva obrovské viadukty nad údolím, hned navazující tunel a za ním žst. Křižany - řekl jsem si - kdybych to v příštím životě uměl jako Milan, zpracoval bych si to pro sebe jako námět...
http://itras.cz/zeleznicni-viadukt-krys ... erie/7207/
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1297
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: Plánky kolejišť VI.díl

Příspěvekod Ivan » pon 14 led, 2019 11:08 am

Milane, jsem opravdu rád, že jsi zpět s novým elánem. Mám to podobně jako Fox, věčný začátečník co stále hledá inspiraci v Tvých pláncích. Však i plán mého kolejiště je z většiny Tvoje dílo.

A co bych si přál do dílu VI?
- Kořenovskou zubačku
- horská trať do Moldavy v Čechách
- nějaké vlečky (původně to měl být IV díl?)

Díky a budu se těšit!
Ivan
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1686
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: Plánky kolejišť VI.díl

Příspěvekod MkTT » pon 14 led, 2019 11:19 am

Milane, prosím o plánky menších a středních lokomotivních dep ze III. a IV. epochy. A jako "specialitu" plánek menšího železničního muzea, kam by si mohl sběratel naskládat cokoliv z jakékoliv epochy a mohl by tvrdit, že je to výstavní exponát :D .

Mirek
MkTT
 
Příspěvky: 566
Registrován: stř 08 úno, 2012 3:46 pm
Bydliště: Praha 10

Re: Plánky kolejišť VI.díl

Příspěvekod alexander » pon 14 led, 2019 1:15 pm

Milan a čo tak špeciál o modulovke? Námety malých staníc, staníc bohatých na vlečky, námety traťových modulov, modulov s priepustmi, mostami, či inými zaujímavosťami...
alexander
 
Příspěvky: 394
Registrován: pon 25 úno, 2008 7:47 pm

Re: Plánky kolejišť VI.díl

Příspěvekod hank » pon 14 led, 2019 2:27 pm

Za mě jednoduše: To, co se zatím nevešlo. Klidně to může být směska, není žádný důvod, aby ta publikace byla monotématická. Něco už tu bylo řečeno: výtopny a depa, vlečky...

Ale kdybych měl přece jen něčemu dát přednost, tak by to bylo toto - dávám to sem ve svém pořadí důležitosti:

1. Pidikolejiště všeho druhu. Nebudu dál rozvíjet, na tohle téma jsem tu toho za 8 let nakecal víc než dost. Spousta arendtovských témat si zaslouží počeštění, viz náměty kolegy JBr tady
viewtopic.php?f=1&t=11514
nebo tady
viewtopic.php?f=1&t=11582

2. Ještě lepší jsou ale cimrmanovské příběhy typu hračkolejiště Únohy - viz tady:
https://www.facebook.com/IRC.Unohy/
Nápady tohoto druhu se dají najít i mezi tvůrci aktivit pro železniční simulátory, za všechny třeba viz JZD neboli Jihomoravská Zimmermannova dráha:
http://jirik-tk.sweb.cz/dwnl_jzd.htm

(Jako obvykle už zas nemůžu najít poněkolikáté ztracené odkazy na podobné cimrmanovské fikce z oblasti Fríských ostrovů nebo belgického venkova, psané navíc kromě normálních evropských jazyků i v téměř nesrozumitelných místních nářečích... Na nich se mi líbí - podobně jako na Únohách - že jejich autoři se umí odvázat a dát průchod své nespoutané invenci; příběhy kolejišť jsou doplněny kompletní historií neexistujících zemí a krajů, přehledem jejich politického a ekonomického vývoje, životopisy tamních slavných osobností, fiktivními zprávami z neexistujícího tisku apod. ...)

3. Musím přiznat, že rozpracovaný námět na stanici sloužící kromě normálního provozu i muzejní dráze mám na stole z úplně stejných důvodů jako píše MkTT - nahromadilo se mi pár modelů, které k sobě nejdou do epochy...

4. Náměty what-if - nerealizované dráhy:
- lokálka Moravským Krasem tady:
http://jza.smerem.cz/index.php?stranka= ... /trasa.php)
- rozestavěné a opuštěné projekty (Vizovice - Horní Lideč, Hradec u Opavy - Fulnek, gemerské dráhy)
- současné (případně i staré a dnes oprášené) vize nebo náměty pro blízkou budoucnost - napadají mě třeba Dráha Orlických hor tady:
https://www.orlickedrahy.cz/studie_text.php
Šumavské elektrické dráhy, regiotram Nisa a podobné šílenosti.

5. A pokud to je vůbec možné, někteří jdou ještě dál, až do oblasti sci-fi, fantasy a steampunku - však se podívejte sami:
https://model-railroad-hobbyist.com/node/18301

Tož tak. A fčil mudrujte, kořeni... :lol:
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6074
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Plánky kolejišť VI.díl

Příspěvekod hank » pon 14 led, 2019 2:41 pm

Ivan píše:Milane, jsem opravdu rád, že jsi zpět s novým elánem. Mám to podobně jako Fox, věčný začátečník co stále hledá inspiraci v Tvých pláncích. Však i plán mého kolejiště je z většiny Tvoje dílo.

A co bych si přál do dílu VI?
- Kořenovskou zubačku
- horská trať do Moldavy v Čechách
- nějaké vlečky (původně to měl být IV díl?)

Díky a budu se těšit!
Ivan


Zubačka sice přímo ne, ale na ni navazující pohraniční úsek v okolí Jizerského mostu je ve II. dílu (Strickerhäuser/Mýtiny, č. 40). A Moldavu zpracoval M.F. hned třikrát v různých epochách - v I. dílu (epocha III, Dubí, č. 29) a 2x ve II. dílu (epocha II, Městečko Dubí 1934, č. 34, a epocha V - VI, Menhartice, č. 47).
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6074
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Plánky kolejišť VI.díl

Příspěvekod bambulak » pon 14 led, 2019 3:48 pm

Zajímalo by mě, jak by vypadal Milanův plánek kolejiště na téma Ostravice - Bílá :wink:
patláma TT paprťála
bambulak
 
Příspěvky: 79
Registrován: sob 25 bře, 2017 8:40 am

Re: Plánky kolejišť VI.díl

Příspěvekod zugi » pon 14 led, 2019 3:51 pm

Milane, jsem potěšen tvým elánem, hlavně proto, že optimismus a elán je půlka zdraví :-)
K tématu:
Přímlouvám se za vlečky, malá depa, zaústění továren. Prostě něco ve smyslu "kolej vede za plot" :-D
IMHO tohle se řeší na každém, velkém i malém, kolejišti. Všichni najdou plonkový plac, kam by se vlezl kousek plotu s rampou a skladištěm.
Možná ani tak nejde o přesné řešení, spíš o tématické řešení, jak napojit do (virtuální) stanice, kam umístit stání pro prasátko, kde by mohlo být rozvětvění kolejí. A případně i nějaké zvláštnosti, jako točna pro vagóny.

Ať Tě síla provází, k potěše Tvé (my se přidáme dobrovolně :-D )
TT/IV-V.epocha , poslední měsíce/roky ve stavu ReadOnly :'(
Uživatelský avatar
zugi
 
Příspěvky: 143
Registrován: pát 07 bře, 2008 8:59 pm

Re: Plánky kolejišť VI.díl

Příspěvekod Fox » pon 14 led, 2019 4:41 pm

Musím souhlasit s kolegy, že tématické řešení různých areálů, dep, vleček, podniků apod. by bylo fajn, je to dobrý nápad... vždyť právě teď jedno řeším :D . Taková dílčí část se může obecně uplatnit v různých projektech.
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1297
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: Plánky kolejišť VI.díl

Příspěvekod Kajinek11 » pon 14 led, 2019 4:54 pm

Mě by se líbilo, kdyby se nový díl zaměřil na méně vlakodromové kolejiště než byly předchozí díly. Něco mezi moduly a domácími kolejiště, kde se zas tolik nešetří prostorem (větší oblouky, vícero širé trati atd...). Šlo by určitě šikovně propojit i s těmi žádostmi o knihu o vlečkách.. Chápu, že se k tomu asi budou špatně vymýšlet příběhy, ale co třeba spíše popsat jak to a takových vlečkách chodilo...
Bohužel jsem nenašel v předchozích dílech inspiraci pro tvorbu krajiny a širé trati, která mě čeká. Tak bych to moc rád viděl v šestce.. :oops:

Foto jen pro dokreslení situace. Vypůjčeno z WEBu Chrudimského TT.
Přílohy
ScreenHunter_405 Jan. 14 17.53.jpg
TT segmenty, DCC - DR5000 + 2x MM, IV. epocha.
Kajinek11
 
Příspěvky: 609
Registrován: stř 07 pro, 2011 11:12 pm
Bydliště: Rumburk

Re: Plánky kolejišť VI.díl

Příspěvekod hopeter » pon 14 led, 2019 5:12 pm

Milane jsem taky moc rád , že jsi se stal pracujícím důchodcem :P To jest nezanevřel jsi na nás a jseš zase zpět tady.
Co se týká tématu další knihy tak bych se taky přimlouval za depa , vlečky a třeba nějaké zapomenuté či zrušené tratě. Třeba nedávno probíraná trať Královec - Lampertice + vlečka -Žacléř. Opočno - Dobruška. Martinice - Rokytnice atd.
Možná by mnozí uvítali tyto témata v podobě segmentových kolejišť.
No ale nepřísluší mě tě úkolovat , důležité je abys byl v pohodě a taky si zamodelařil pro svoji radost.
Tož ať se daří. :)
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Plánky kolejišť VI.díl

Příspěvekod rawen » pon 14 led, 2019 5:42 pm

"vlečky a depa" jsem si kdysi objednával... třeba vyjdou napodruhé.

Radek
rawen
 
Příspěvky: 1693
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: Plánky kolejišť VI.díl

Příspěvekod klaun-k1 » pon 14 led, 2019 7:09 pm

Taky se přimlouvám za trať 30a Osrtavice -Bílá, nebo želez.stanici Staré Hamry. :wink:
klaun-k1
 
Příspěvky: 8
Registrován: čtv 09 úno, 2017 1:56 pm

Re: Plánky kolejišť VI.díl

Příspěvekod jafobe » pon 14 led, 2019 8:08 pm

Jsem rád Milane že se vrátila chuť do tvoření. ;-) Za mě osobně to může být cokoli, objednávám dopředu vše, stejně už ztrácím přehled co jsem objednaného měl. 8) Inspirace, a navíc ve Tvém ztvárnění není nikdy dost. ;-)

Ivan píše:...
A co bych si přál do dílu VI?
- Kořenovskou zubačku
...

A když už se zabrousilo do mého okolí ... Zubačka by se dala asi nejlíp realizovat nejlépe jediným průjezdným nádražím "na zubech" Dolním Polubným s vlečkou do skláren, jen by se muselo nádraží trochu "srovnat" aby se na něm dalo odpojit lokomotivu a posunovat. Asi by neuškodilo trochu zkrátit nádraží a o jednu kolej skrouhnout vlečku, stoupání udělat před nádražím a za ním, spodní SN Tanvald spíš ještě hodit smyčkou tobogánu níž aby v něm bylo víc prostoru a horní SN Kořenov nechat třeba jen za kulisou ... Třeba nějak takto ...

dolni polubný m.jpg
dolni polubný m.jpg (25.72 KiB) Zobrazeno 15206 krát

a vyřešia by se tím nejspíš i nějaká ze žádostí na vlečku ... :mrgreen:

EDIT: Hrubý rozmězový odhad pro TT 2500 x 900, takové optimum pokud to nemá být nahuštěné, pokud by vše včetně SN mělo být na jednom panelu, tak aby se dali využít poloměry R 310, nádraží mělo zhruba 1 metr na délku včetně vyhýbek, na trati nad nádražím udělané trochu esíčko pro menší hloubku panelu a víc místa pro vlečku ... asi by se to na hloubku dalo zúžit na úkor staveb kolem vlečky i na délku na úkor délky nádraží ale za cenu že by to už vypadalo násilně zhuštěné ...
Naposledy upravil jafobe dne úte 15 led, 2019 6:48 pm, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
jafobe
 
Příspěvky: 684
Registrován: úte 12 dub, 2011 8:01 pm

Další

Zpět na Diskuze k plánkům kolejišť

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků