PWM

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

PWM

Příspěvekod fulda » sob 22 pro, 2018 6:31 pm

Ahoj,

koukal jsem že číňani dělají někdy docela zajímavé PWM pro motory.
Třeba se mohou hodit pro vláčky?
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: PWM

Příspěvekod TomasM » sob 22 pro, 2018 6:53 pm

Podle popisu je frekvence PWM 25 kHz, to je pro motory v mašinkách nevhodné.
TomasM
 
Příspěvky: 89
Registrován: sob 17 led, 2015 2:34 pm

Re: PWM

Příspěvekod Miloš_P » sob 22 pro, 2018 8:44 pm

Ta frekvence motorům rozhodně neškodí. DCC dekodéry používají 20 - 40kHz, proto to jezdí tak pěkně potichu, ale mají vychytavku, že přerušují napájení motoru s frekvencí kolem 200 Hz a v těch pauzách se snímá napětí pro zpětnou vazbu pro regulaci otáček (tak je to např. u dekodérů ZIMO).
Pokud bude regulátor pracovat na 25kHz bez zpětné vazby tak se z hlediska motoru jedná v podstatě o spojité napájení. Výhoda pulzní regulace se projevuje při frekvencích v řádu desítek až stovek Hz (u regulátorů bez zpětné vazby).
Uživatelský avatar
Miloš_P
 
Příspěvky: 625
Registrován: stř 20 pro, 2006 9:40 pm
Bydliště: Praha

Re: PWM

Příspěvekod systrue » pon 14 led, 2019 12:52 pm

Zdravim Vas.
1.Chcem poprosit o radu. Je mozne pouzit napr. 3 PWM na jeden vykonny zdroj z PC? Ak ano,nebude problem s prechodovymi usekmi?
2. Je mozne pouzit na zeleznicu tento PWM? Paci sa mi prevedenie...
https://www.gme.sk/pwm-regulator-s-disp ... 30v-8a-max
systrue
 
Příspěvky: 22
Registrován: pon 10 pro, 2018 12:09 pm
Bydliště: Modra

Re: PWM

Příspěvekod Miloš_P » pon 14 led, 2019 1:12 pm

Jeden zdroj je možné použít, ale je potřeba zabezpečit přechodové úseky, aby nebylo možné přejíždět při opačném nastevení polarity regulátorů. Byl by tam tvrdý zkrat a vzhledem k výkonu PC zdroje by to kolečka a sběrače lokomotiv nepřežily.
Ten regulátor z GME není moc vhodný vzhledem k frekvenci pulzů 16kHz. Tady se výhody PWM regulace už moc neprojeví. Fungovat to bude, ale pro plné využití PWM při pomalé jízdě je optimální frekvence do 200Hz (viz. můj předchozí příspěvek).
Uživatelský avatar
Miloš_P
 
Příspěvky: 625
Registrován: stř 20 pro, 2006 9:40 pm
Bydliště: Praha

Re: PWM

Příspěvekod systrue » pon 14 led, 2019 1:36 pm

Dik za odpoved. Podla toho, co ste pisali vyssie som si to myslel, ale potom nechapem, preco fulda pisal o zaujimavom PWM od sikmookych, ked ten regulator pracuje na frekvencii 25khz. Takze dizajn musim nechat bokom. Takze este jedna otazka. Cenovy rozdiel je znacny, ale myslim, ze oba regulatory su vhodne. Ktory by ste doporucili?
https://www.gme.sk/stavebnice-kh016-reg ... ych-motoru
https://www.gme.sk/stavebnice-kh131-obo ... ss-motorku
Su to stavebnice, ktore by som asi este zvladol :D
systrue
 
Příspěvky: 22
Registrován: pon 10 pro, 2018 12:09 pm
Bydliště: Modra

Re: PWM

Příspěvekod systrue » pon 14 led, 2019 1:41 pm

Apropo... Fuldu som nechcel urazit, viem ze je to typek, ktoremu nesiaham ani po clenky a upravit si vie aj polaritu zemskeho jadra.
systrue
 
Příspěvky: 22
Registrován: pon 10 pro, 2018 12:09 pm
Bydliště: Modra

Re: PWM

Příspěvekod Miloš_P » pon 14 led, 2019 1:45 pm

Doporučoval bych ten první. Sám ho používám a mám s ním dobré zkušenosti.
Uživatelský avatar
Miloš_P
 
Příspěvky: 625
Registrován: stř 20 pro, 2006 9:40 pm
Bydliště: Praha

Re: PWM

Příspěvekod systrue » pon 14 led, 2019 1:46 pm

Dik za radu.
systrue
 
Příspěvky: 22
Registrován: pon 10 pro, 2018 12:09 pm
Bydliště: Modra

Re: PWM

Příspěvekod milan ferdián » pon 14 led, 2019 1:50 pm

systrue píše:Apropo... Fuldu som nechcel urazit, viem ze je to typek,.. a upravit si vie aj polaritu zemskeho jadra.

Jindřichu promiň,ale málokdy se čte taková správná hláška :D :D :D .
Milan
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: PWM

Příspěvekod fulda » pon 14 led, 2019 3:11 pm

milan ferdián píše:
systrue píše:Apropo... Fuldu som nechcel urazit, viem ze je to typek,.. a upravit si vie aj polaritu zemskeho jadra.

Jindřichu promiň,ale málokdy se čte taková správná hláška :D :D :D .
Milan

:)
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: PWM

Příspěvekod fulda » pon 14 led, 2019 3:17 pm

Miloš_P píše:Výhoda pulzní regulace se projevuje při frekvencích v řádu desítek až stovek Hz (u regulátorů bez zpětné vazby).
Mohu nesouhlasit?
Tedy ono záleží co považuješ za výhodu, pokud je hlavní výhoda, že to hezky píská, tak ano, z hlediska optimalizace přeměny elektrické energie na kinetickou to není tak úplně přesně pravda.

Ale v analogu se hádat nebudu
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: PWM

Příspěvekod Miloš_P » pon 14 led, 2019 4:17 pm

To, že to "hezky" píská nebo bzučí za výhodu nepovažuju. I když vrčící loko má něco do sebe... :D .
Vycházím z praktické zkušenosti z použití PWM u starých PIKO NDR modelů. Tam jsem dosáhl nejlepších jízdních vlastností (v pomalé jízdě) při frekvenci 30-50 Hz.
Bzučení na týhle frekvenci je snesitelné, v podstatě je to takové "ozvučení" analogu zadarmo 8) . Se vzrůstající frekvencí se jízdní vlastnosti zhoršovaly a pištění se stávalo neúnosně nepříjemné. Při 15 kHz (který já už spolehlivě neslyším) to jezdilo v podstatě stejně jako s klasickou napěťovou regulací.
U nových loko s 5ti pólovými motory to jezdí perfektně jak při 50 Hz, tak 15 kHz a více. Tady si myslím, že je naopak vysoká frekvence lepší z hlediska hluku motorů a převodů. Loko jezdí krásně potichu Takže záleží na tom, co kdo preferuje a potřebuje.
Jinak jako relativně čerstvý majitel digitálu oceňuji výhodu přizpůsobit si nastavením dekodéru parametry regulace motoru individuálně pro každou loko. I když u nových mašin vyhovuje ve většině případů tovární nastavení.
Uživatelský avatar
Miloš_P
 
Příspěvky: 625
Registrován: stř 20 pro, 2006 9:40 pm
Bydliště: Praha

Re: PWM

Příspěvekod fulda » pon 14 led, 2019 7:23 pm

Hmm, já bych tedy raději zvolil ten 16kHz s tím displayem, je to o mnoho lepší zařízení než stavebnice s 555.
Ale jak říkám, analogu já nerozumím.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: PWM

Příspěvekod systrue » pon 14 led, 2019 8:03 pm

Panove.. vasa polemika je impozantna a preto som sa k ucte k obom panom rozhodol, ze na skusku si zaobstaram obe zariadenia. Vlastnim masinky s 3, aj 5 polovym motorcekom, tak aspom na vlastne usi (polohluche) a oci (mechanicko-opticky vylepsene) zistim, ktora volba je pre mna lepsia. Percentualne davam vacsie sance p. Milosovi, pretoze ma s analogom vacsie skusenosti, no a Fulda zatial aplikuje kvantovu mechaniku do este zatial neznamej normy NMRA "kazen musi byt, tak je to spravne, tak to ma byt".
Samozrejme, ze o skusenosti sa neskor podelim...
systrue
 
Příspěvky: 22
Registrován: pon 10 pro, 2018 12:09 pm
Bydliště: Modra

Další

Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků