zase patina

Práce s modely, povrchová úprava, patinování modelů, použití barev apod.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Re: zase patina

Příspěvekod Ruda72 » ned 06 led, 2019 9:08 am

Jasně, s tou šedivou a světle modrou je to pravda. nyní ovšem řeším tu patinu střechy osobního vozu, který je vyfocený o příspěvek výše - na konci předešlé stránky. S tím si opravdu neumím poradit. Nevím, jak těch rezavých pruhů reálně dosáhnout. Tuším, že to bude pistolí, ale již jsem to několikrát zkoušel a nevím, jak na to. Jde o to, jestli to vůbec je reálné. Díky za pomoc.
Ruda72
 
Příspěvky: 202
Registrován: ned 14 led, 2018 10:11 pm

Re: zase patina

Příspěvekod PetrL » ned 06 led, 2019 9:34 am

TT-Analog, IIIc/IVa
Uživatelský avatar
PetrL
 
Příspěvky: 331
Registrován: čtv 02 lis, 2006 4:32 pm
Bydliště: Cheb

Re: zase patina

Příspěvekod Ruda72 » ned 06 led, 2019 9:56 am

ty stránky samozřejmě znám, ale neřekl bych, že je to to samé, jako na uvedené fotce reálného vagonu, možná tak začátek patinování, ale z pohledu vagonu na fotce bude na tom práce podstatně více, aby bylo dosaženo reálného efektu
Ruda72
 
Příspěvky: 202
Registrován: ned 14 led, 2018 10:11 pm

Re: zase patina

Příspěvekod Dusan » ned 06 led, 2019 11:43 am

hodně naředěnou hnědo-rezavou barvou a nastříkat ty pruhy na střechu zleva do prava a obráceně, barva opravdu hodně naředěná, aby jsi měl nad tím kontrolu, barvu bych lehce tónoval tak, aby celá střecha nebyla úplně jedním odstínem, mrkni ještě na více fotek
HO(N),DCC,ep.II.-III.
Uživatelský avatar
Dusan
 
Příspěvky: 1281
Registrován: ned 04 úno, 2007 4:48 pm
Bydliště: Brno

Re: zase patina

Příspěvekod Ronoath » ned 06 led, 2019 4:05 pm

Když jsem předělával odporáky od Tilliga, tak jsem odvahu našel, neboť modely se mi nepovedly tak, jak bych si přál...
Jedna fotka:
IMG_7765.jpg


Lihová Agama, prakticky výplach pistole s lihem, jen dotónován kapkou rzi. Stříkáno opatrně v proužcích. Těm zmrskaným modelům to neublížilo a mě se to docela líbí :lol:

Měj neustále před očima předlohu a nějak to dopadne.

Ještě jedna fotka:
IMG_7753.jpg
H0, se zamračenými někde mezi roky 2001 - 2005 na Šumavě. V digitálu.
Uživatelský avatar
Ronoath
 
Příspěvky: 225
Registrován: úte 22 led, 2013 9:05 am
Bydliště: Prajzsko

Re: zase patina

Příspěvekod Ruda72 » ned 06 led, 2019 11:16 pm

Díky moc za ochotu a fotky. Takhle jsem bohužel dopadl taky, proto jsem sháněl radu, jak to udělat dle té fotky :) :) :) nic ve zlém. Až tu střechu dopatinuji (udělal jsem si ty pruhy aibrushem, potom jsem tupoval olejovky, které budou teď schnout 2 až 3 dny. Poté dám ještě prach), tak to zveřejním. Bohužel, bude to mnohem špinavější než ten skutečný vagon, ale asi lepší, než samostatné pruhy z airbrushe. Kdyby měl někdo 2 staré střechy z rychlíkáče na prodej za rozumnou cenu, rád je koupím na tréning. Musí přece existovat metoda, jak se dá ta střecha udělat hodnověrně jako na tom skutečném vyobrazeném vagonu. :)
Ruda72
 
Příspěvky: 202
Registrován: ned 14 led, 2018 10:11 pm

Re: zase patina

Příspěvekod Ruda72 » pon 07 led, 2019 6:48 pm

to je zajímavé, přitom tak jezdí polovina rychlíkových vagonů, takže to není nic neobvyklého
Ruda72
 
Příspěvky: 202
Registrován: ned 14 led, 2018 10:11 pm

Re: zase patina

Příspěvekod milan ferdián » pon 07 led, 2019 8:15 pm

Nechci vzbuzovat falešné naděje,ale nebylo patinování "Y" zveřejněno ve starých číslech "MMŽ"?
Milan
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: zase patina

Příspěvekod Ruda72 » pon 07 led, 2019 9:29 pm

To netuším, žádná stará (ani nová) čísla nemám a ani nevím, co ta zkratka znamená :-) Žádný archiv časopisů doma nemám, asi jako většina modelářů :-) , proto se ptám na tomto fóru. Prošel jsem internet včetně Youtube v angličtině a nic jsem na konkrétní dané téma nenašel. Němčinu tak dobře neumím, abych mohl zodpovědně říci, že v němčině také nic zveřejněno nebylo.
Ruda72
 
Příspěvky: 202
Registrován: ned 14 led, 2018 10:11 pm

Re: zase patina

Příspěvekod milan ferdián » úte 08 led, 2019 6:52 am

MMŽ - magazín modelové železnice.První číslo vyšlo v roce 1994.To fakt nikdo z vás žádné starší čísla nemá?Já jsem třeba narazil na rubriku "Modelářská dílna" a jako příklad články "Patinovací emulze ve spreji" nebo "Patina na železničních stavbách vlastní konstrukce"(poznámka:v té době nebylo potuchy o fa IGRA a KB-model).
Byl jsem i překvapen sérii článků o vytváření krajiny "Model-scene" od Dana Buchtely.Netušil jsem,že v minulosti publikoval.
Milan
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: zase patina

Příspěvekod JanoH0e » úte 08 led, 2019 7:10 am

Zrejme máš na mysli seriál o úpravách Y od sachsenmodel. Čísla niekde mám, ale kde, ...? Pozriem v halde, ak náhodou nájdem, dám vedieť. :twisted:
JanoH0e
 
Příspěvky: 1408
Registrován: ned 31 srp, 2008 10:25 pm
Bydliště: Michalovce

Re: zase patina

Příspěvekod milan ferdián » úte 08 led, 2019 10:25 am

JanoH0e píše:Zrejme máš na mysli seriál o úpravách Y od sachsenmodel. Čísla niekde mám, ale kde, ...? Pozriem v halde, ak náhodou nájdem, dám vedieť. :twisted:

Už nehledej,dnes jsem si dal volno,tak jsem hledal.
Milan
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: zase patina

Příspěvekod milan ferdián » úte 08 led, 2019 10:28 am

Upozornění.Uvedené přílohy zde budou jen dočasně a neslouží ke komerčnímu použití. :!: :!: Rudo72,jen aby jsi nebyl zklamaný.O osobních vozech "Y" více ve vláknu stavba osobních vozů.
Milan
Přílohy
10-98 Y 1.jpg
10-98 Y 2.jpg
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: zase patina

Příspěvekod Ruda72 » úte 08 led, 2019 11:31 am

forex píše:Ja na to fakt zatim nenarazil,...ale vetsina patinujicich to proste nejak zasmudla..a nebo udela par podelnych tahu s airbrushem v ose strechy a fertig..konec koncu i "tovarni patina" je tak casto provedena, zejmena u Brawa modelu.

Typicky namet zaspineni rychlikovych vozu ...v tomto duchu je i ten Silberling ukazan v te MIBA

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/ ... 6904724368

Snad na webu mojett je neco v podobe TT

http://www.mojett.cz/24913#more-24913


Článek je velmi dobrý, ale patinace střechy, pokud chci dosáhnout opravdového efektu, skončila někde v půlce. Způsob popsaný v článku ovládám, ale nemyslím si, že je to úplně ono.

Milan Ferdián: díky moc za článek, byl inspirativní, ovšem bohužel se tam nepíše, jakým konkrétně způsobem se tam ta patina střechy dělá. I když vyfocené patinované vozy zmíněného efektu již téměř dosahují.

Tj. máme předlohu, kterou chceme napodobit a prozatím jen polovičaté řešení. nastříkat pruhy airbushem umím taky, to ovšem opravdu není to požadované :-) V tuto chvíli neřeším patinaci jiných částí vozu, to je opravdu jednoduché, zejména s airbrushovou pistolí. Nyní sháním pár starých střech, abych na tom zkusil různé způsoby o kterých si myslím, že by snad mohli vést k danému cíli. Ničit celé vagony se mi nechce.
Ruda72
 
Příspěvky: 202
Registrován: ned 14 led, 2018 10:11 pm

Re: zase patina

Příspěvekod Ruda72 » úte 08 led, 2019 9:25 pm

Forex: ano, také si myslím, že je to na několik vrstev a pokus omyl. Už mám něco předvymyšleno, teď už potřebuji sehnat jen ty 2 střechy, abych to zkusil. V základu myslím, že to bude šedá střecha, pak vymaskovat ty tenké šedé pruhy, tupovat olejovkami, nechat částečně zaschnout, odstranit masku, dotupovat olejovkou podstatně slabší vrstvu po celém. nechat zaschnout a pokud by bylo potřeba dodělat prachem, nakonec polomatný lak. Ale potřebuji to zkusit a nechci zničit celý vagon.
Ruda72
 
Příspěvky: 202
Registrován: ned 14 led, 2018 10:11 pm

PředchozíDalší

Zpět na Modelářské techniky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků