Moduly OstraMo

Vše co souvisí s moduly.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký

Re: Moduly OstraMo

Příspěvekod Mcx » sob 22 pro, 2018 1:54 pm

Tak a nastal slavnostní okamžik - dne 22.12.2018 v 13.57 projel přes modulovou stanici Hukovice první vlak tažený vlastní silou hnacího vozidla, zatím sjízdná pouze kolej č. 1. Další přijdou na řadu s montáži přestavníků vyhýbek. Následně provedeny zkoušky průjezdu rychlostí 100 km/h T478.4 + 2xWL + Bc a to oběma směry - bez závad a tak zahájen pravidelný provoz :wink:
Po cca 40 dnech od zahájení montáže dílů stanice je stanice průjezdná aspoň po jedné koleji, myslím, že slušný čas :D
Naposledy upravil Mcx dne sob 22 pro, 2018 2:06 pm, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2610
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: Moduly OstraMo

Příspěvekod Mcx » sob 22 pro, 2018 2:04 pm

forex píše:vidím dobře, že na tom krytém vozu (Gbs) máš logo vozu s užším profilem na přepravu na lodích? To máš nějak upravovaný profil,nebo ty Roco Gbs vlastně jsou ve standartu dle lodní přepravy?

Roco udělalo zmetek - jeho Gbgs má přes skříň cca 32,4 mm, přičemž Hbfs by měl mít 30,8 a Gbgs 34,0 mm. Takže model je něco mezi Gbgs a Hbfs... no a co si z něj uděláš je tvá věc. Můj Hbfs již několik let čeká na montáž pákové brzdy, které lept leží v šuplíku, no snad se letos po x - letech dočká.
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2610
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: Moduly OstraMo

Příspěvekod Mcx » sob 22 pro, 2018 9:30 pm

Ještě 22.12. ráno to pod jedním dílem Hukovic vypadalo takto
Obrázek
Ale odpoledne již DCC ve všech staničních kolejích, což dokládá snímek lokomotiv s rozsvícenými světly na kolejích 1, 2, 4. Samozřejmě stále bez funkčních vyhýbek. Projet se dá pouze po koleji č. 1, jeden díl cca 3 hodiny práce, ale není to úplně na "čisto", ještě se bude muset doplnit upevnění vodičů....
Obrázek
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2610
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: Moduly OstraMo

Příspěvekod Morris Zapp » ned 23 pro, 2018 7:35 am

Proč vlastně máš výh. č. 9 posunutou před výh. č. 8? To má nějakou oporu v historii? Asi ne - podle plánků, co máš na Ostramo, to tak snad nikdy nebylo. A kvůli tomu se ti tam mezi námezníky nevejde ani ten brejlovec "se štyrma"... To je kvůli omezenému domácímu prostoru..?
Hm, domácí provoz vyžaduje husté kompromisy. Asi mám štěstí, že moje paní a velitelka je zásadně proti něčemu takovému :lol:

Pěkný svátky!
TT, moduly, epocha III/IV
Uživatelský avatar
Morris Zapp
 
Příspěvky: 836
Registrován: ned 04 dub, 2010 3:06 pm

Re: Moduly OstraMo

Příspěvekod Mcx » ned 23 pro, 2018 10:07 am

Morris Zapp píše:Proč vlastně máš výh. č. 9 posunutou před výh. č. 8?

V článku na webu OstraMo o přípravě stavby stanice Hukovice je to vysvětleno a nemá to nic co dělat s domácími moduly :wink: Citace z článku na http://ostramo.parostroj.net/moduly/domaci_moduly/domaci_stanice.html
Protože se nejedná o zmenšenou kopii stanice Hukovice, ale modulová stanice je postavená na motivy reálné stanice Hukovice došlo k změně pořadí výhybek na Bernartickém zhlaví, výhybka na kolej č. 3 byla posunuta až za spojku mezi kolejí č. 1 a 2. Důvodem byla úprava délek staničních kolejí, aby lépe vyhovaly modelovému provozu. Rovněž došlo k prodloužení nástupišť. Délka dopravních kolejí 1 až 3 je tak 180 cm v plné délce a 120 cm v délce pro domácí použití. Délka nástupišť je 120 a 100 cm. Proč 180 cm délka dopravních kolejí - je to délka používaná u stanic OstraMo - Javorník, Kadaň, Nevidov, tedy stanic pro místní tratě.
Takže důvodem je klubový modulový provoz, či provoz na provozních setkáních. Rovněž delší nástupiště jsou z důvodu modelového provozu na setkáních a ne na domácí provoz. Ten Brejlovec + 4x vůz bylo přání vnuka na sestavení vlaku a tomu se neodmítá :D
Morris Zapp píše:Asi mám štěstí, že moje paní a velitelka je zásadně proti něčemu takovému

To je na velkou polemiku, zda je to dobře. Ale velitel většinou určuje pravidla hry. U mne je to jednodušší - jedná se o běžně neobývané prostory, kde jsem si do jisté míry velitelem sám.

Jinak moje domácí sestava je pro malé pohrání si s vnuky a testování vozidel a tak od toho neočekávám nějaký plnohodnotný modulový provoz - to opravdu ne. Ovšem omezit možnost projet si vozidla jen na setkání ať již v klubu či na provozních setkáních je pro mne nedostačující. Navíc vidím v jakém stavu mnohdy vozidla těch, kteří doma nemají na čem je projet, jsou přinesena na setkání. Modelům dlouhé stání na poličce či v krabici nesvědčí.
Naposledy upravil Mcx dne ned 23 pro, 2018 1:06 pm, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2610
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: Moduly OstraMo

Příspěvekod Mcx » ned 23 pro, 2018 12:56 pm

Ještě jsem zapomněl - položením vyhýbek, přesně podle schématu by došlo k posunu vyhýbek 6,7 směrem do stanice o cca 27 cm, vznikl by problém - vyhýbka č. 6 by byla mezi díly A a B, to není tak velký problém, pokud to dobře vyjde, ale není možné dělit jazyky v místech, kde jsou již mimo upevňovadla, což by nastalo, dále by došlo k posunu staniční budovy o stejnou délku směrem dovnitř stanice......prostě na díly stanice délek 90 - 60 - 60 - 90 nerealizovatelné. Kompromisy vždy při realizaci vznikají ať je již záměr využití domácí či "klubový".
Takže tak.
U vyhýbek Tillig se jeví jako docela nespolehlivý letovací kontakt pro srdcovku - z 9 vyhýbek závada na dvou, kde na jedné úplně upadl, zde naštěstí před montáži.
Otestována i parní lokomotiva s dvojkolím s profilem RP25, což na běhounech dává velké nároky na kvalitu kolejí - bez závad.
Obrázek
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2610
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: Moduly OstraMo

Příspěvekod Mcx » čtv 03 led, 2019 4:05 pm

Máme rok 2019 a tak drobné další kroky v budování Hukovic. Zároveň na web doplněny do části 2 i poslední loňské činnosti vedoucí k průjezdu prvního vlaku přes stanici vlastní silou.
Naleznete zde - http://ostramo.parostroj.net/moduly/domaci_moduly/domaci_stanice_stavba_2.html
Obrázek
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2610
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: Moduly OstraMo

Příspěvekod Mcx » ned 06 led, 2019 8:14 pm

Pomalu jsem začal se zaštěrkováním a současně i pokračováním úpravy pláně od budovy směrem ke koleji č. 4. Pár snímků na webu OstraMo http://ostramo.parostroj.net/moduly/dom ... vba_2.html
Obrázek
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2610
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: Moduly OstraMo

Příspěvekod richardisko » ned 06 led, 2019 8:19 pm

Vážení kolegové, před časem jsem zde vyzvídal ohledně ukládání krabic do těchto euro přepravek: https://www.tbaplast.cz/euro-prepravka- ... 60x40x9-cm

Na trhu jsem zatím nic lepšího nenašel a tak bych pár kusů zakoupil. Tím bychom měli krabici, zbývá ukládací měkká postýlka pro modely. Odkaz na německého výrobce molitanu je jedno řešení, ale dost drahé. V předešlé konverzaci padla zmínka o tom, že si do těchto krabic vnitřní molitanovou výstélku vyrábíte sami. Mohl by mi sem nebo kamkoli jinam poslat odkaz s fotkami takového výrobku? Jak to vyrábíte, z čeho, za kolik?

Děkuji za případné fotky a rady, jak na to. A přeji mnoho modelářských a modulářských úspěchů.
www.zeleznicepodbaba.cz
Uživatelský avatar
richardisko
 
Příspěvky: 61
Registrován: sob 05 pro, 2009 7:18 pm

Re: Moduly OstraMo

Příspěvekod milan ferdián » pon 07 led, 2019 8:05 am

Milane,začínám mít z tebe těžké deprese a pocit malosti :D .Jsi neskutečný profík.Mít postavenou stanici Hukovice za tak krátkou dobu,smekám klobouk.Těším se na další pokračování.
Milan
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Moduly OstraMo

Příspěvekod Mcx » pon 07 led, 2019 8:12 am

V těchto boxech jsem viděl modely rakouských kolegů, u nás to asi takto nikdo nemá. Vnitřní uložení je věcí dlouhých diskuzí, která začíná od toho jaké vozy, lokomotivy tam budu dávat. Někteří je dávají vzhůru kolama - přece jen často je střecha rovnější - a to na příčné lože, nebo na kola do podélného rozdělení, pevného posuvného....... Toto vše nemá jednoznačné řešení. Diskuzí i na modely.biz již proběhlo x, včetně fotek různých řešení, ale již je to dávno.
No a materiál, pokud vím - používá se materiál z karimatek, miralon nebo něco podobného.
Pro mě vozy tato řešení nejsou moc vhodná - obrovské množství typů, rozměrů... žádné univerzální "lože" pro mne vhodné není. Je dáno i tím, že ze 160 nákladních vozů na setkání beru cca 30 a pokaždé jiné rozměrově provedením a různé typy - kotle, sypáky, otevřené..... to na univerzální "lože" není.
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2610
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: Moduly OstraMo

Příspěvekod Mcx » pon 07 led, 2019 8:23 am

milan ferdián píše:Jsi neskutečný profík

Tak to určitě ne, profesionálnější přístupy musíš hledat jinde. Já jsem jen tím chtěl ukázat, že právě bez profesionálních řešení a technologií lze udělat solidní moduly a rovněž moduly k postavení doma na takové malé pohrání si a testy vozidel.
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2610
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: Moduly OstraMo

Příspěvekod veteran » pon 07 led, 2019 8:27 am

Ahoj
V přispěvkach
krabičky,obaly na modely.
Je tam spousta informaci.Modely na setkani vozim v plastovych přepravkach.Vložim tam nějake fota o upravě přepravky.
Honza G
Ps.Inač Milane taky začinam mit z Tebe deprese,tak jak Milan Ferdian.
veteran
 
Příspěvky: 198
Registrován: pon 17 pro, 2012 7:24 pm

Re: Moduly OstraMo

Příspěvekod Mcx » pon 07 led, 2019 10:29 am

Honzo, to je jen tím, že jsem již ve věku, kdy mám přes den více času na modelaření a zároveň vím, že léta běží. No a tak jsem trochu zrychlil tempo :D
A taky souhlasím s názorem, že vytáhnout modely 4x za rok na setkání je trochu málo a mít je jen na pracovním stole či jezdit po koleji metr tam a metr zpátky je k ničemu. No a zpátky k deskovému kolejišti se vracet nebudu. Takže buduji "domácí zázemí" pro zábavu a zkoušení.
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2610
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: Moduly OstraMo

Příspěvekod Mcx » úte 08 led, 2019 6:55 pm

Na webu OstraMo http://ostramo.parostroj.net/moduly/domaci_moduly/domaci_stanice_stavba_2.html pokračování prací na Hukovicích. Zaštěrkování se již dostalo na zhlaví Hukovic, musely být i provedeny drobné úpravy pláně. Byly osaazeny námezníky a kolejnice a pražce jsou natřeny na celém díle "A" Hukovic.
Obrázek
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2610
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

PředchozíDalší

Zpět na Moduly

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků