Vitrína - SOUTĚŽ :-)

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Vitrína - SOUTĚŽ :-)

Příspěvekod inz » pát 04 led, 2019 8:19 am

Vážení,
abyste se po Novém roce nenudili, vyhlašuji soutěž na "kolejiště do vitríny". Protože mám o dost víc mašinek a vagonků (vše TT, BTTB, DR), než je místa na kolejišti, potřebuji zbytek někde uskladnit. Je mi to líto nechávat v krabicích, tak jsem se rozhodl pro instalaci "vitrínky", která bude mít 5 "pater" o rozměrech 120 x 15 cm a výšce 12 cm (tj. do každého patra se vejde ještě "mezipatro" např. s mostem nebo něčím takovým). Délka 120 cm je zvolena pro 5 Y-vagonů a lokomotivu, stejně dlouhé mám nástupiště na kolejišti.
Aby to nebylo tak nudné, chtěl bych každé patro ztvárnit jako kus krajiny (vlastně takové diorama) s tím, že v každém patře bude funkční nějaké osvětlení lampami (např. na nástupišti, u cesty nebo podél trati) + asi světelné návěstidlo. Vejdou se tam teoreticky 3 koleje vedle sebe, počítám však spíše se dvěma. Vzhledem k výšce patra bude asi většina realizována jako "schody", tj. v přední polovině patra kolej "přízemní", za ní např. skály nebo zeď a o 6 cm výše v zadní polovině kolej "mezipatrová". To bude mít výhodu další skryté koleje pod zadní části (mezipatrem), kam půjde umístit další "metr dvacet" vozidel :-)
Nebráním se ale samozřejmě složitějším kompozicím typu most, tunel apod., případně zcela přízemní variantě s nějakým zajímavějším vedením trati než "furt rovně" - i za cenu chybějící skryté koleje.
Protože smyslem je uskladnění vozidel, bude většina kolejí plně obsazena nějakou vlakovou soupravou. Minimálně jedno patro bych ale chtěl udělat "interaktivní", kdy bude jezdit krátký motoráček ze zastávky na jednom konci do zastávky na druhém konci např. přes les, vše řízeno nějakou automatikou vč. např. spínání odjezdových návěstidel na obou koncích.
Pak už jen pár technických parametrů, které se soutěží nesouvisí: "Externí" osvětlení bude pomocí led pásků na spodní straně pater (budou osvětlovat vždy nižší patro). Na bočních stranách pater bude zrcadlová fólie, což bude vytvářet poměrně hezký efekt, že koleje jsou "nekonečné" :-). Jedna boční strana skříňky bude otvírací, plánuju k tomu vyrobit "přenosný" modul, který půjde napojit na libovolnou kolej, vyjet nebo zajet se soupravou a přenést ji tak na/z kolejiště. Jednotlivá patra budou "vyndavací" a elektricky napojená přes konektor, tj. bude je možné udržovat mimo vitrínu, případně vyměňovat.
Odměnou výhercům soutěže bude fotka hotového patra ;-)
Prostor není veliký, uznávám, ale o to větší je to výzva!
Díky za vaše nápady!
inz
 
Příspěvky: 63
Registrován: úte 01 bře, 2016 9:18 pm

Re: Vitrína - SOUTĚŽ :-)

Příspěvekod Dusan » pát 04 led, 2019 9:43 am

To jakože ti to má někdo vymyslet, nakreslit a pak dostane fotku ? :mrgreen:
Vždyť to máš už vymyšlené v tom popisu, někde jsem viděl i kolejiště takto v patrech, propojené zvenčí spirálou (spirálami) ... např.
HO(N),DCC,ep.II.-III.
Uživatelský avatar
Dusan
 
Příspěvky: 1284
Registrován: ned 04 úno, 2007 4:48 pm
Bydliště: Brno

Re: Vitrína - SOUTĚŽ :-)

Příspěvekod inz » pát 04 led, 2019 9:47 am

Ano, soutěž je spíše jako vtip, to jsi poznal správně ;-)
Neber to zas tak konfrontačně, já si to klidně vymyslím sám - pokud se někdo cítí zneužitý, ať sem nepíše ;-)
Ale myslel jsem, že už to třeba někdo někdy dělal nebo viděl a podělí se s nápady - kreslit mi nikdo nic nemusí, na takovéhle ploše se to asi dá popsat slovně.
Pokud bys za to "např" dal třeba nějaký odkaz, už bych to považoval za přínosný příspěvek ;-)
inz
 
Příspěvky: 63
Registrován: úte 01 bře, 2016 9:18 pm

Re: Vitrína - SOUTĚŽ :-)

Příspěvekod Miloš_P » pát 04 led, 2019 9:48 am

Dneska je 4.1. ne 1.4. , takže jako apríl dobrý, ale na blbý datum :mrgreen: :mrgreen:
Uživatelský avatar
Miloš_P
 
Příspěvky: 625
Registrován: stř 20 pro, 2006 9:40 pm
Bydliště: Praha

Re: Vitrína - SOUTĚŽ :-)

Příspěvekod sidlo » pát 04 led, 2019 9:52 am

Před Vánocemi jsem viděl vitrínu pro sběratele v Lidlu.
Je to celkem běžný artikl https://www.google.cz/search?q=vitr%C3%ADna+pro+sb%C4%9Bratele&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwi9qoLo7NPfAhUIEywKHYG0CcoQ_AUIDigB&biw=1333&bih=893
Nevím jak jednotlivé modely splňují nároky na hloubku a tím i na možnost tvorby diorámat.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3599
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Vitrína - SOUTĚŽ :-)

Příspěvekod inz » pát 04 led, 2019 9:58 am

Jo, vitrína z Lidlu mě právě inspirovala :-)
Pak mě ale napadlo, proč tam nezkusit udělat krajinu - myslím, že to bude vypadat o dost lépe.
Jinak hloubku a výšku to právě moc nesplňuje, tj. vyrobím si vlastní verzi - s tím asi problém není (tedy kromě toho, že zatím nevím, jak jednoduše vyrobit drážky do dřevotřískových desek). Jde mi hlavně o ta témata do jednotlivých pater.
inz
 
Příspěvky: 63
Registrován: úte 01 bře, 2016 9:18 pm

Re: Vitrína - SOUTĚŽ :-)

Příspěvekod vorech » pát 04 led, 2019 11:01 am

inz píše:(tedy kromě toho, že zatím nevím, jak jednoduše vyrobit drážky do dřevotřískových desek).


Tak určitě nechat udělat u truhláře na CNC frézce!
epocha V, VI DCC v TT
Uživatelský avatar
vorech
 
Příspěvky: 215
Registrován: ned 24 úno, 2008 6:43 pm
Bydliště: Klatovy

Re: Vitrína - SOUTĚŽ :-)

Příspěvekod fulda » pát 04 led, 2019 12:37 pm

inz píše:Jo, vitrína z Lidlu mě právě inspirovala :-)
Pak mě ale napadlo, proč tam nezkusit udělat krajinu - myslím, že to bude vypadat o dost lépe.

TOHLE vlákno znáš?
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4875
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Vitrína - SOUTĚŽ :-)

Příspěvekod inz » sob 05 led, 2019 8:06 pm

Ještě k tomu řezání drážky (lehce off-topic, uznávám...): teď jsem zjistil, že okružní pila, co jí mám ještě zabalenou v garáži :-) umožňuje nastavení hloubky řezu 0-48 mm - s tím by se nějaká třeba 4mm hluboká drážka možná dala vyrobit...
inz
 
Příspěvky: 63
Registrován: úte 01 bře, 2016 9:18 pm

Re: Vitrína - SOUTĚŽ :-)

Příspěvekod jafobe » sob 05 led, 2019 8:50 pm

Možná by stálo zvážit co tam bude za modely a tomu pak třeba přispůsobit vždy ono diorama ... třeba i s tapeou na zadní stěně. Pro náklad to třeba pojmout jako vlečku ve fabrice mebo kus nákladní rampy se skladem, pro osobák třeba nástupiště s cestujícími, nebo hezkou krajinku ... Jen je pak otázkou, když už si s tím tak hrát, jestli to zrovna nepojmout jako moduly, které by se třeba dali zapojit do nějakého domácího layoutu?

I okružní pilou se dá drážkovat. I když na CNC strojích se dají dělat i jiné kousky ... holt není drážka jako drážka ... 8)
Obrázek
PIZZA.jpg
Uživatelský avatar
jafobe
 
Příspěvky: 695
Registrován: úte 12 dub, 2011 8:01 pm

Re: Vitrína - SOUTĚŽ :-)

Příspěvekod Vladamir » sob 05 led, 2019 9:47 pm

V podobném duchu jsem měl kdysi vitrinu - https://vladamir.rajce.idnes.cz/Diorama ... itrina.jpg
Vladamir
 
Příspěvky: 105
Registrován: ned 27 čer, 2010 7:37 am

Re: Vitrína - SOUTĚŽ :-)

Příspěvekod Trainmaniak » ned 06 led, 2019 9:53 am

Já jsem diorámata začal stavět za podobným účelem, kdysi jsem je měl "ve skleníku" v obývací stěně a na nich odložená vozidla. Považuji to za nejlepší dekoraci bytu. :-) Pro inspiraci při volbě témat si dovolím (asi dost profláknutý) odkaz: http://www.trainmania.info/diorama.html :)
Uživatelský avatar
Trainmaniak
 
Příspěvky: 1462
Registrován: pát 13 lis, 2009 7:54 am

Re: Vitrína - SOUTĚŽ :-)

Příspěvekod inz » ned 06 led, 2019 11:28 am

jafobe píše:Možná by stálo zvážit co tam bude za modely a tomu pak třeba přispůsobit vždy ono diorama ... třeba i s tapeou na zadní stěně. Pro náklad to třeba pojmout jako vlečku ve fabrice mebo kus nákladní rampy se skladem, pro osobák třeba nástupiště s cestujícími, nebo hezkou krajinku...

Díky za tipy - tapeta vzadu asi bude nutná, jinak to bude vypadat pořád jen jako skříň :-)
Vlečka do továrny /skladu je dobrý nápad, ten určitě uskutečním. Osobáků taky pár mám, s nástupištěm - nádražíčkem určitě taky počítám.
Pak mám dost Y-vagónů, tam jsem uvažoval o rychlíkové dvoukolejné trati s míjejícími se vlaky - ideálně třeba lehce našikmo s mostem nad tím (ať už silničním nebo železničním), a navíc s trolejemi - ty na normálním kolejišti nemám, ale v krabicích jo :-)

jafobe píše:Jen je pak otázkou, když už si s tím tak hrát, jestli to zrovna nepojmout jako moduly, které by se třeba dali zapojit do nějakého domácího layoutu?

Jo, uvažuješ skutečně stejným směrem jako já - ty moduly se přímo nabízejí, ale to by musely mít opravdu všechny stejné napojení, což mi přijde možná až příliš omezující (viz vlečka x rychlíková trať x modul se zadním mezipatrem), navíc bych nějak musel vyřešit "konce", jinak by se muselo jezdit jen tam a zpátky...

Další problém je to, že pokud ten modul bude hlubší, než jednokolejný (uvažoval jsem o 15x15x120 cm, tj. na šířku tří kolejí vedle sebe), nejde těch modulů dát do té vitríny moc nad sebe - ty spodní pak už člověk z normální výšky nevidí a musí se k nim ohýbat, shora jsem pak prakticky omezen cca 180 cm výšky (a to tam ještě uvidím jen já a můj syn :-)). Takže ty moduly možná nebudou všechny stejně hluboké, ale zatím jsem nevymyslel žádné konkrétní rozmístění, které by bylo "přehlédnutelné" bez ohýbání. Chtěl jsem původně 5 modulů, ale asi skončím na čtyřech (pokud budou všechny 15centimetrové).

@Trainmaniak, @Vladamir: díky za odkazy, podrobně prozkoumám...
inz
 
Příspěvky: 63
Registrován: úte 01 bře, 2016 9:18 pm

Re: Vitrína - SOUTĚŽ :-)

Příspěvekod zugi » ned 06 led, 2019 11:48 am

V dávných dobách jsem jen zkusil něco jako volnou variaci na téma :D
Není to vitrína, chtěl jsem něco na průběžné odkládání při opravách/výrobě vozidel nad pracovním stolem
Takže zde
TT/IV-V.epocha , poslední měsíce/roky ve stavu ReadOnly :'(
Uživatelský avatar
zugi
 
Příspěvky: 143
Registrován: pát 07 bře, 2008 8:59 pm

Re: Vitrína - SOUTĚŽ :-)

Příspěvekod jafobe » ned 06 led, 2019 2:35 pm

inz píše:
jafobe píše:Jen je pak otázkou, když už si s tím tak hrát, jestli to zrovna nepojmout jako moduly, které by se třeba dali zapojit do nějakého domácího layoutu?

Jo, uvažuješ skutečně stejným směrem jako já - ty moduly se přímo nabízejí, ale to by musely mít opravdu všechny stejné napojení, což mi přijde možná až příliš omezující (viz vlečka x rychlíková trať x modul se zadním mezipatrem), navíc bych nějak musel vyřešit "konce", jinak by se muselo jezdit jen tam a zpátky...


Všechny moduly nemusí mít úplně stejné zakončení, pokud by nebylo v plánu je libovolně zaměňovat. Může to být pojato třeba i jako prodlužovací segmenty vlečky, nebo prodloužení širé trati od pevného kolejiště třeba kolem zdi k nějakému dočasnému panelu s malým koncovým nádražím ... možností se nabízí víc ... ale chtělo by to už vědět od začátku jakým směrem to celé směřovat a jak tomu přizpůsobit zbytek (propojení jednotlivých částí, napojení na kolejiště ...)
Uživatelský avatar
jafobe
 
Příspěvky: 695
Registrován: úte 12 dub, 2011 8:01 pm

Další

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků