ARD-SCOM-MX-12V arduino dekodér pro návěstidla S-com

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

ARD-SCOM-MX-12V arduino dekodér pro návěstidla S-com

Příspěvekod sidlo » stř 05 pro, 2018 9:03 pm

Dekodér ARD-SCOM-MX-12V je dekodér pro návěstidla, který je schopen ovládat až 16 návěstidel s dekodéry MTB S-com.

Dekodér se ovládá příkazy pro příslušenství DCC. Nastavování dekodéru se provádí buď pomocí CV nebo programem JMRI DecoderPro.

Program, schéma zapojení a popis nastavení je zde https://sites.google.com/site/sidloweb/elektrika/29-ard-scom-mx.

pripojeni-navestidel-maly.png
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3590
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: ARD-SCOM-MX-12V arduino dekodér pro návěstidla S-com

Příspěvekod BohousP » čtv 06 pro, 2018 9:54 am

Hezká práce ... Ještě bych se zamyslel nad ochranou výstupů datového vodiče (možnost zničení výstupů Arduina při blbé manipulaci).
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2922
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: ARD-SCOM-MX-12V arduino dekodér pro návěstidla S-com

Příspěvekod sidlo » čtv 06 pro, 2018 11:55 am

Děkuji za konstruktivní připomínku. Jsem si toho nedostatku vědom a proto to také zmiňuji v dokumentaci. Při použití s dekodérem NV7D je pravděpodobnost poškození velmi malá i při nepozornosti a špatném zapojení. Ty dekodéry se dodávají s konektorem samec, tedy na kabelu je na konci samice. Tam je pravděpodobnost že si někde blbě škrtnu hodně malá. Souhlasím s tím, že zapojení dekodéru by mělo být maximálně blbuvzdorné.

Je to takto uděláno proto že jsem chtěl maximálně využít stávající hardware UNI16ARD. Blbuvzdorná ochrana datového pinu si vyžádá změnu zapojení a tím i novou desku. Nevylučuji že se tak v budoucnu stane, ale mám stále hodně nesplněných jiných úkolů (rozbít atom, rozbít monarchii, ...)
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3590
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: ARD-SCOM-MX-12V arduino dekodér pro návěstidla S-com

Příspěvekod zdeno » sob 08 pro, 2018 11:49 am

Poznam problemy Wiringu a tak nejak predpokladam, ze prijem DCC je pres hlavni program a vysilani S-com taky.
A protoze obe sbernice jsou hodne pomale, tak se ptam, jak je osetren vicnasobny prijem DCC paketu ??
Nestraceji se nektere pakety DCC pri obsluze S-com ?
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3003
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: ARD-SCOM-MX-12V arduino dekodér pro návěstidla S-com

Příspěvekod belgarat » sob 08 pro, 2018 12:15 pm

zdeno píše:Poznam problemy Wiringu a tak nejak predpokladam, ze prijem DCC je pres hlavni program a vysilani S-com taky.

Zdeno pozna tak leda prd, protoze Wiring je "jen" jedna z mnoha knihoven (ano, zajistuje i jine veci). Dokonce i wiring ma attachInterrupt kdyz na to prijde. Navic na rozdil od BASCOMu umi Wiring vyuzivat knihoven co psali docela sikovni lide.

Napriklad v tomto pripade (viz zdrojak, je to hned na radku c.16) se pouziva NmraDcc a ta sedi na change preruseni . Cely prijem (ne vsak zpracovani) DCC packetu sedi pekne na preruseni. SCOM vysilani je rozfazovane s casovanim pomoci millis() a ne delay(), a jestli dobre pocitam, nez se prijme (asynchronne, v preruseni) dalsi DCC packet tak je aspon tak 2-3ms casu ... coz je fura na precteni a zpracovani prave prijateho DCC packetu.

P.S.: neprudit, nedelat chytreho, naucit se C++ a porozumet zdrojaku.

Edit: po upozorneni pocatecni nasrane a hrubsi rypnuti do Zdena retusovano, omlouvam se vsem, dokonce i Zdenovi. Ale aspon otevrit ten zdrojak mohl predtim, nez zacal neco hloupe "tak nejak predpokladat"
Naposledy upravil belgarat dne sob 08 pro, 2018 1:06 pm, celkově upraveno 3
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2367
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: ARD-SCOM-MX-12V arduino dekodér pro návěstidla S-com

Příspěvekod zdeno » sob 08 pro, 2018 12:33 pm

prispevky Belgarat nevidim (je mezi ignorovanymi) a ani nechcem videt, protoze je to blbec a podrazak.
Proto ocekavam, ze jeho odpoved je na hranici slusnosti nebo dokonce daleko za ni !!
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3003
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: ARD-SCOM-MX-12V arduino dekodér pro návěstidla S-com

Příspěvekod Brejla » sob 08 pro, 2018 12:58 pm

zdeno píše:prispevky Belgarat nevidim (je mezi ignorovanymi) a ani nechcem videt, protoze je to blbec a podrazak.
Proto ocekavam, ze jeho odpoved je na hranici slusnosti nebo dokonce daleko za ni !!


Admini, není toto dlouhodobé urážlivé arogantní chování na vyloučení z fora :?: Pokud ne, tak nevím, za co už by se mělo vylučovat :!:

EDIT: Tím problémovým myslím samozřejmě Zdena. Aby nedošlo k případnému omylu.
Naposledy upravil Brejla dne sob 08 pro, 2018 1:29 pm, celkově upraveno 1
Brejla
 
Příspěvky: 1421
Registrován: sob 18 črc, 2015 8:25 am

Re: ARD-SCOM-MX-12V arduino dekodér pro návěstidla S-com

Příspěvekod zdeno » sob 08 pro, 2018 1:12 pm

Brejla píše:
zdeno píše:prispevky Belgarat nevidim (je mezi ignorovanymi) a ani nechcem videt, protoze je to blbec a podrazak.
Proto ocekavam, ze jeho odpoved je na hranici slusnosti nebo dokonce daleko za ni !!

Admini, není toto dlouhodobé urážlivé arogantní chování na vyloučení z fora :?: Pokud ne, tak nevím, za co už by se mělo vylučovat :!:


Pokud byla odpoved Belgarat slusna a korektni, tak ano.
Ale podle zkusenosti s nim, o tom silne pochybujem !


PS pristup na INO soubor na Sidlovych strankach nemam povoleny, neda se mi stahnout.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3003
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: ARD-SCOM-MX-12V arduino dekodér pro návěstidla S-com

Příspěvekod belgarat » sob 08 pro, 2018 3:17 pm

Lidi muze nekdo jeste overit ze ten .ino (https://sites.google.com/site/sidloweb/ ... rd-scom-mx - prvni odkaz ke stazeni, sipka dolu na prave strane; primy odkaz https://sites.google.com/site/sidloweb/ ... ects=0&d=1) vam jde stahnout ? Mne jde i z Cech a z firemni site v Amsterdamu taky, a je mi divne, ze by byl blokovany zrovna jen na Slovensku .... mozna by spis Zdeno na ty download ikonky potreboval brejle ?
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2367
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: ARD-SCOM-MX-12V arduino dekodér pro návěstidla S-com

Příspěvekod BohousP » sob 08 pro, 2018 3:23 pm

zdeno píše:l
PS pristup na INO soubor na Sidlovych strankach nemam povoleny, neda se mi stahnout.

Chyba bude v přijímači. Poslal jsem ti ten soubor mailem.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2922
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: ARD-SCOM-MX-12V arduino dekodér pro návěstidla S-com

Příspěvekod sidlo » sob 08 pro, 2018 3:31 pm

Příjem DCC signálu je řízen přerušením, jak píše belgarat, tedy ke ztrátě bitu na příjmu nedojde.
Arduino je dosti rychlé. Než dojde k načtení jednoho paketu DCC, tak se hlavní smyčka protočí asi 10×. Neberte to číslo přesně. U každého projektu je to jinak. Kontroluji to. Na zpracování paketu DCC je tedy dost času.
S-com je dosti pomalý. Nepřesnost ve vysílání bitu S-com je řádově desetiny milisekundy, to se vejde do tolerance S-com.
Když dorazí nová návěst dříve než se odvysílá předešlá návěst, tak se vysílání přeruší a začne se vysílat nová návěst.
Pokud nový příkaz má stejný význam jako některý předchozí příkaz (stav výhybky, stav návěsti) tak se příkaz zahodí, je již zobrazen a nemá smysl se s ním zabývat.

Arduino všechno časově stíhá. Pokud nedojde k přenosu návěsti tak je to z důvodu rušení na straně DCC nebo S-com. Na straně S-com se dá rušení utlumit nastavením delšího bitu v CV42 nebo v DecoderPro na kartě Dekodér.

Soubory nijak zamčené nejsou. Zkoušel jsem stáhnout soubory na jiném počítači než mém. Všechny soubory jsem bez problémů stáhl. zdeno zkus to stáhnout na jiném počítači případně prověř nastavení tvé Internetové ochrany. Má zde ještě někdo problém se stahování souborů ze stránky https://sites.google.com/site/sidloweb/elektrika/29-ard-scom-mx?
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3590
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: ARD-SCOM-MX-12V arduino dekodér pro návěstidla S-com

Příspěvekod belgarat » sob 08 pro, 2018 3:40 pm

sidlo píše:Než dojde k načtení jednoho paketu DCC, tak se hlavní smyčka protočí asi 10×.

Dost casto se zapomina na to, ze se ma prijaty packet pred zpracovanim okopirovat, aby byl ihned volny prostor k zahajeni prijeti dalsiho - ale NmraDcc na to pamatuje, takze uzivatel ma 100% cas nejen nez skonci dalsi preambule (10 * 2 * 55us > 1ms) ale dokonce nez se zcela dokonci prijem nasledujiciho Dcc packetu (tusim nejmene adresa + 2 byte = dalsich min 3 * 8 * 2 * 55us + 2 * 2 * 110us > 3ms). Pri taktu 16MHz je rezerva velka.
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2367
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: ARD-SCOM-MX-12V arduino dekodér pro návěstidla S-com

Příspěvekod Michal Vaniš » sob 08 pro, 2018 4:28 pm

sidlo píše:Příjem DCC signálu je řízen přerušením, jak píše belgarat,....... Dekodér.

Soubory nijak zamčené nejsou. Zkoušel jsem stáhnout soubory na jiném počítači než mém. Všechny soubory jsem bez problémů stáhl. zdeno zkus to stáhnout na jiném počítači případně prověř nastavení tvé Internetové ochrany. Má zde ještě někdo problém se stahování souborů ze stránky https://sites.google.com/site/sidloweb/elektrika/29-ard-scom-mx?


Nemám problém stahovat a ukládat 8)
Uživatelský avatar
Michal Vaniš
 
Příspěvky: 399
Registrován: pát 10 črc, 2009 4:51 pm
Bydliště: České Budějovice

Re: ARD-SCOM-MX-12V arduino dekodér pro návěstidla S-com

Příspěvekod zdeno » sob 08 pro, 2018 6:09 pm

Problem je v tom, ze odkaz na stahovani neni samotny nazev souboru, jak je zvykem, ale jen sipka uplne vpravo.
Asi jsem moc zmlsany a nauceny na jiny zpusob prace. Kazdy to dela jinak a toto neni intuitivni.
Pokud to hned nefungovalo, tak jsem si pomyslel, ze to je zablokovane a uz jsem dal nepatral.
---
Jinak zpusob zpracovani pod prerusenim je obvykly a neni casto pouzivany pod Wiring.
Proto jsem se zeptal. To nebylo podcenovanim tve prace, proste mne to zajimalo.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3003
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am


Další

Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků