Arduino - jednoduché aplikace pro malá kolejiště.

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Re: Arduino - jednoduché aplikace pro malá kolejiště.

Příspěvekod Kajinek11 » stř 05 pro, 2018 5:33 pm

Kajinek11 píše:Podařilo se mi i přes pár obtíží (lehko zjistitelných) rozchodit Arduino MEGA pro zabezpečení skryťáku. Mám tam odpojovatelné úseky relátkama, IR sensory, vypínače, které signalizují polohu výhybky a samozřejmě LED, které na panelu zobrazují obsazení a stavy skryťáku. Vše funguje dobře, program běží správně, na vše reaguje jak má až do té doby něž se do kolejí připojí DCC trakce. V tu chvíli (i když loko nejede a bere min. proud) to všemožně bliká a dělá nesmysly. Hlavně teda mám pocit že IR sensory a možná i vypínače, relátka necvakají.

Měl jsem z toho takovou radost, že jako laik jsem to sám naprogramoval a zapojil, ale toto mě uzemnilo a sebralo veškerou sílu do dalších bojů.. Doufám, že to vše (desítky, nebo spíš stovky hodin práce, nemalé peníze) snad nebylo zbytečné?!

Nevíte co by to mohlo způsoboval, nebo jak to odstranit?

Koleje jsou položeny na 1cm OSB desky plus korek a veškeré zapojení je zespodu OSB desky. Snažil jsem se míti periférie (relátka, IR senzory) k Arduinui co nejblíže. Vypínače na polohy výhybek jsou samozřejmě pod výhybkami ve vzdálenosti cca 1m od Arduina. Vše je napájené z jednoho 5V stabilizovaného zdroje 100W.

Já se asi zblázním.. :x


Děkuji všem co se snažili pomoci. Nakonec jsem se z jipol57 uchylili do ústraní SZ a emailů a problém vyřešili připojením keramického kondenzátoru mezi +5V a datový kabel vedoucí od IR čidla. TÍMTO MU MOC DĚKUJI ZA POMOC, OPRAVDU TOMU ROZUMÍ!!!! NYNÍ VŠE FUNGUJE JAK MÁ I S POUŽITÍM PŘÍKAZU DELAY A PŘIPOJENÉM DCC.
TT segmenty, DCC - DR5000 + 2x MM, IV. epocha.
Kajinek11
 
Příspěvky: 609
Registrován: stř 07 pro, 2011 11:12 pm
Bydliště: Rumburk

Re: Arduino - jednoduché aplikace pro malá kolejiště.

Příspěvekod jipol57 » stř 05 pro, 2018 6:15 pm

Děkuji za pochvalu. :D
jipol57
 
Příspěvky: 1174
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Re: Arduino - jednoduché aplikace pro malá kolejiště.

Příspěvekod belgarat » stř 05 pro, 2018 6:53 pm

Kajinek11 píše:Děkuji všem co se snažili pomoci. Nakonec jsem se z jipol57 uchylili do ústraní SZ a emailů a problém vyřešili připojením keramického kondenzátoru mezi +5V a datový kabel vedoucí od IR čidla. TÍMTO MU MOC DĚKUJI ZA POMOC, OPRAVDU TOMU ROZUMÍ!!!! NYNÍ VŠE FUNGUJE JAK MÁ I S POUŽITÍM PŘÍKAZU DELAY A PŘIPOJENÉM DCC.


Jaka kapacita ?
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2367
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Arduino - jednoduché aplikace pro malá kolejiště.

Příspěvekod jipol57 » čtv 06 pro, 2018 12:36 pm

belgarat píše:Jaka kapacita ?

Kajinek ti neodpovídá, tak to zkusím já. Řádově nějaké stovky nF. Doporučoval jsem mu od 100 do 220nF. Bez změření osciloskopem, kde by mohly být vidět nechtěné zákmity rušení, je to systém pokus - omyl. A tak ani nevím co tam nakonec dal.
Ale měl ještě jeden problém, že se nedařilo hned napoprvé. Měl koupené propojovací vodiče a podařilo se mu odhalit, že nemají dobrou vodivost. Asi špatně zakrimpované. A s přechodovým odporem na vedení, nebyla ani dobrá účinnost kapacity.
jipol57
 
Příspěvky: 1174
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Re: Arduino - jednoduché aplikace pro malá kolejiště.

Příspěvekod Kajinek11 » čtv 06 pro, 2018 1:47 pm

belgarat píše:
Kajinek11 píše:


Jaka kapacita ?

[/quote]


100nF a 220nF . Koupil jsem zkusmo obojí a funguje to víceméně stejně až na malé zpoždění u 220. Ale v mém případě naprosto nepodstatné.
TT segmenty, DCC - DR5000 + 2x MM, IV. epocha.
Kajinek11
 
Příspěvky: 609
Registrován: stř 07 pro, 2011 11:12 pm
Bydliště: Rumburk

Re: Arduino - jednoduché aplikace pro malá kolejiště.

Příspěvekod Kajinek11 » pát 11 led, 2019 5:29 pm

Nechal jsem se uchlácholit relativním úspěchem ovládnutí SN Arduinem a hned se pustil do dalšího projektu :lol: Ale asi jsem se trošku přecenil..

No uvidíme. Chci si ozvučit kolejiště a koupil jsem si tento produkt..

https://arduino-shop.cz/arduino/1370-ar ... 03506.html

A hned se zeptám.. Je to možné připojit do Arduino MEGA, nebo pouze do UNO jak píšou v popise? A nevím jestli budu schopný to nějak rozumně naprogramovat :x
TT segmenty, DCC - DR5000 + 2x MM, IV. epocha.
Kajinek11
 
Příspěvky: 609
Registrován: stř 07 pro, 2011 11:12 pm
Bydliště: Rumburk

Re: Arduino - jednoduché aplikace pro malá kolejiště.

Příspěvekod fulda » pát 11 led, 2019 6:37 pm

Kajinek11 píše:A hned se zeptám.. Je to možné připojit do Arduino MEGA, nebo pouze do UNO jak píšou v popise? A nevím jestli budu schopný to nějak rozumně naprogramovat :x
Taky se zeptám - pokusil jsi se přečíst alespoň kousek návodu?
Použití s mega tam celkem popisují.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Arduino - jednoduché aplikace pro malá kolejiště.

Příspěvekod BohousP » pát 11 led, 2019 7:06 pm

Tady je to trochu levnější, ale není to na počkání .... https://www.banggood.com/search/vs1053b.html
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2921
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Arduino - jednoduché aplikace pro malá kolejiště.

Příspěvekod fulda » pát 11 led, 2019 8:18 pm

Kajinek11 píše:Ano četl , ale nějak z toho nejsem moc moudrý. Anebo jsem četl něco jiného.
Jaký náv myslíš? Co jsem četl já, tak píšou, že to mám strčit normálně do
MEGA a je to. To se mi nějak nezdá, neboť nesouhlasí ani čísla těch pinů...
Vůbec nevím jak mám začít definovat piny abych to nějak neodpálil..
No? Používá to takové piny, které souhlasí.
Já četl návod na elecrow, jsou tam příklady a tak.
A taky jsem si prohlédl datasheet.

Ale ne moc detailně.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Arduino - jednoduché aplikace pro malá kolejiště.

Příspěvekod Kajinek11 » pát 11 led, 2019 9:06 pm

Tak jsem si to pořádně prohlédl a zjistil, že to lze bez problémů nasadit na MEGA a piny sedí. Špatně jsem se kouknul, ale dokázal bys mi Fuldo vysvětlit jak to spolu komunikuje? Jaké piny to blokuje a jaké mohu použít pro jiné věci než ten MP3 modul?
TT segmenty, DCC - DR5000 + 2x MM, IV. epocha.
Kajinek11
 
Příspěvky: 609
Registrován: stř 07 pro, 2011 11:12 pm
Bydliště: Rumburk

Re: Arduino - jednoduché aplikace pro malá kolejiště.

Příspěvekod fulda » sob 12 led, 2019 12:38 pm

Kajinek11 píše:Tak jsem si to pořádně prohlédl a zjistil, že to lze bez problémů nasadit na MEGA a piny sedí. Špatně jsem se kouknul, ale dokázal bys mi Fuldo vysvětlit jak to spolu komunikuje? Jaké piny to blokuje a jaké mohu použít pro jiné věci než ten MP3 modul?

Já neudělám nic jiného, než že se podívám do dokumentace. Tu desku nemám a nikdy jsem jí nezkoušel.
Odhadem je to klon TÉTO desky, takže to používá SPI a pár pinů pro select.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Arduino - jednoduché aplikace pro malá kolejiště.

Příspěvekod Kajinek11 » sob 12 led, 2019 1:51 pm

Já ani nic jiného nechci, jenže já to prostě neumím vyčíst z návodu. Jsem jen samouk, nemám žádné elekro vzdělání , nic.. AJ sice ano, ale jen tak běžná mluva, ale žádné IT speciality moc neznám). Prostě základy Arduina jsem pochopil, víceméně vyčetl z toho českého návodu. Ale toto už je moc, jak jsem psal, trošku jsem se přecenil. Ale " jsem chlapec z boja neutíká, povidám pane Fulda půjdem do rizika" :lol: Dle mého názoru to komunikujete pomoci serialprint a serialprintln.

Mě ale hlavně mate, že tento MP3 modul má všechny piny, kterými to píchnu (bez jumperů) přímo do Arduina také vyvedeny horem zase ven. Jestli to chápu dobře, komunikace by měla probíhat pouze pomocí pinů 0 a 1 (Rx a Tx) Je to tak? Ostatní piny jsou pouze jen vyvedeny nahodu skrz tem modul a mohu je použít na jiné vstupy a výstupy?
TT segmenty, DCC - DR5000 + 2x MM, IV. epocha.
Kajinek11
 
Příspěvky: 609
Registrován: stř 07 pro, 2011 11:12 pm
Bydliště: Rumburk

Re: Arduino - jednoduché aplikace pro malá kolejiště.

Příspěvekod belgarat » sob 12 led, 2019 2:11 pm

VS1053_MP3_Shield píše:SPI interface, the control signal lines are led out

Komunikuje pomoci SPI (https://cs.wikipedia.org/wiki/Serial_Pe ... _Interface). To je neco jineho nez "obycejny" seriovy port, ten se obvykle znaci "serial line", "UART", "USART". Viz popis vyvodu na http://pmsciart.com/wp-content/uploads/ ... iagram.png - hledej stejne signaly jako v popisu SPI: MOSI, MISO, SCK. V nouzi jdou urcite pouzit i jine piny, ale pro tyhle ma Mega hardware podporu a tudiz veci co by se "jinak" resily software a kladly by na Tebe omezeni (napr. nepouzivat delay apod), se takhle resi v HW a prerusenimi.

BTW - Vubec neuvazuj o pouziti TX0 a RX0 ve sktechi. Protoze tim bys prisel o seriovou komunikaci s PC pres USB, a tim padem (pro Tebe a i pro mne) jedinou moznost ladeni pomoci vypisu. Mega ma USARTu vic, budes-li potrebovat seriovou linku pouzij jiny par RX/TX, ne 0.
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2367
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Arduino - jednoduché aplikace pro malá kolejiště.

Příspěvekod Kajinek11 » sob 12 led, 2019 2:40 pm

To Belgagrat:

Je mi líto, ale moc jsem z toho nepochopil Popíšu to jak to chápu já "lama" a co vlastně chci.Čím jednodužší cesta tím lepší..:

Chci přehrávat mp3 soubory tímto:
https://arduino-shop.cz/arduino/1370-ar ... 03506.html

strčit to do MEGA nebo UNO

a pomocí tohoto:
https://arduino-shop.cz/arduino/824-ard ... 35994.html

zadat číslo skladby a ono to přehraje jeden mp3 soubor a zmlkne a čeká na další číslo pro přehrání jiného mp3 souboru (v mém případě staniční hlášení, otevírání vrat výtopny. Příjezd autobusu k nádraží.....)

Momentálně se snažím rozklíčovat example viz příloha, kde je použit serialprint a serialprintlp. Pokud tyto příkazy nepotřebuji, jelikož nepotřebuji vypisovat nic do PC, tak jen potřebuji vědět jak mám začít programovat prosté přehrátí souboru na základě zadání čísla z klávesnice . A pro jistotu bych potřeboval vědět, kterými piny Arduino komunikuje s tou MP3 nadstavbou abych se je nesnažil použít třeba pro tu klávesnici. Jak říkám jsem úplnej začátečník, takže chápu, že se Vám moje dotazy zdají být absurdní, ale tak to prsotě je :o
Přílohy
examples.zip
příklady na přehrávání MP3
(36.35 KiB) 237 krát
Naposledy upravil Kajinek11 dne sob 12 led, 2019 2:45 pm, celkově upraveno 1
TT segmenty, DCC - DR5000 + 2x MM, IV. epocha.
Kajinek11
 
Příspěvky: 609
Registrován: stř 07 pro, 2011 11:12 pm
Bydliště: Rumburk

Re: Arduino - jednoduché aplikace pro malá kolejiště.

Příspěvekod belgarat » sob 12 led, 2019 2:42 pm

Technicka: Prosim, vypisy a kusy programu davej radeji jako prilohu ... ve foru neco takoveho dokonale delkou zabije cele tema. Taky se to s tim proporcionalnim fontem opravdu blbe cte, neni patrne odsazeni. Pro kratsi kousky pouzij znacku [code]

Edit: at "print": podivej se poradne, nejedna se o "serialprint" a "serialprintln", ale "Serial.print" a "Serial.println". Ta tecka je velky rozdil :)) Zadruhe: technicky vzato vypisy nepotrebujes. Ovsem prakticky vzato - nevim zda Ty dokazes napsat (ci upravit) program tak, aby napoprve delal "to spravne". Pokud ne, zbyvaji ti metody:
a/ pokus omyl: program nedela co ma, zablokuje se, nedela nic. Tak "neco nekde zmenim" a ono to treba zacne fungovat
b/ blikani: pocet a delka bliknuti LEDky muze indikovat co prave program dela. Potiz je, ze samotne blikani znamena nejake casovani, prodlevy, ... a abys mel prilepene oci k vestavene LEDce
c/ ladeni pomoci debuggeru. Arduino IDE jej neobsahuje, ladeni pomoci dalsich vyvojovych prostredi je mozne, ale pro zacatecnika asi nelze doporucit, sorry
d/ prubezne ladici vypisy pres seriovy vystup, ktere nakonec vypnes. Bude vedet co program dela, jake spocita hodnoty, kde "uhne" do spatne vetve (spatne zapsana podminka), ... a muzes prubezne kontrolovat jestli to co si MYSLIS ze ma program delat je totez, co jsi mu naridil a co DOOPRAVDY udela.

I po 1/4 stoleti praxe je stale dost tezke napsat neco napoprve a 100% spravne, a cim min casu se tomu da venovat, tim hure.

Edit2: vsimni si, ze u shieldu je napsano, ze SPI piny jsou pruchozi. Protoze na MOSI/MISO/SCK se da na sebe jako sendvic pripojti tech shieldu vice a jednim z dalsich pinu se ridi kdo ma zrovna poslouchat/vysilat.
Naposledy upravil belgarat dne sob 12 led, 2019 2:55 pm, celkově upraveno 3
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2367
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

PředchozíDalší

Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků